Қысқа мерзімді жоспар. 10 сынып. Қазақ тілі, 4 тоқсан

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қысқа мерзімді жоспар. 10 сынып. Қазақ тілі, 4 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілінен 10 cыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар. Оқулық: Б.Қапалбек Г. Закиряева С.Жантасова. 4 тоқсан
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Ы. Алтынсарин атындағы №204 мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

12.01.2026 Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Алаштың ғылым-білім үйрету бағдарламасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау;

10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау

Сабақтың мақсаты

Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстырып, астарлы ойды анықтай алады. Көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық ерекшеліктерін талдайды.

Ұлттық құндылықтар

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету;

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

-Құндылық: заң және тәртіп

-өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу, үй тапсырмасын сұрау, жаңа тақырыптың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Оқушылар үй тапсырмасын айтып, жаңа сабақтың мақсат, тақырыбымен танысады.

10 балдық жүйемен бағалау

Оқулық 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2019.

Б. Қапалбек.

Г. Закиряева.

С. Жантасова

Сабақтың ортасы




1-тапсырма. Алаш арыстарының еңбектерін білесіңдер ме? Сәйкестендіріңдер.

Автор

Оқулық атауы

Міржақып Дулатұлы




Жүсіпбек Аймауытов

Мағжан Жұмабаев



Ахмет Байтұрсынұлы


Жұмақан Күдерин


Елдес Омаров




Халел Досмұхамедов

Қошке Кемеңгеров


Әлихан Бөкейхан

1. «Педагогика» (Баланы тәрбия қылу жолдары)

2. «Физика», «Пішіндеме»

3. «Тіл құрал»

4. «Жануарлар», «Табиғаттану», «Адамның тән тірлігі»

5. «Қазақша-орысша тілмаш»

6. «Дүниенің құрылысы» (Д.Граведен аударған)

7. «Жердің қысқаша тарихы» (Т.Тутковскийден аударған)

8. «Есеп құралы»

9. «Тәрбие жетекшісі», «Психология»

10. «Өсімдіктану»

A. Мәтіннің құрылымы мен ресімделуі жөнінде айтыңдар. Жанрлық ерекшеліктерін, идеясын көрсететін сөздерді табыңдар.

Мұндай аса жауапты міндетті атқаруда қазақ оқығандарының арасында А.Байтұрсынұлының орны айрықша болды. Ол тіл, әдебиет және жалпы мәдениетке қатысты жүздеген терминді жасап, оларды қолданысқа енгізе отырып, өз замандастарына ана тілінде термин жасаудың жарқын үлгісін көрсете білді.

Ш.Құрманбайұлы

Ә. XX ғасырдың басындағы және қазіргі таңдағы білім беру жүйесінің айырмашылықтары туралы өз пікірлеріңді білдіріңдер.


Б. Мәтіннен араб тілінен енген сөздерді теріп жазыңдар.

Есте сақта!

Тұрақты тіркестер, мақал-мәтелдер

Тілдің әрі ұтымды, әрі сымбатты байлықтарының біразы - тұрақты тіркестер: мақал-мәтелдер, фразеологиялық тізбектер, қанатты сөздер.


Жаңа тақырып:

Публицистикалық стиль


2-тапсырма. Мақал-мәтелдерді қатыстырып, «Бүгінгі таңдағы ел экономикасы» тақырыбына сұхбат ұйымдастырыңдар.


А. Берілген фразеологизмдердің мағынасын табыңдар.

мірдің оғындай

ит тұмсығы батпайды

мұртын балта шаппайды


ат төбеліндей

ақ түйенің қарны жарылды

мұрнына иісі бармау

Алаш арыстарының еңбектерін сәйкестендіреді.


















Мәтіннің құрылымы жөнінде айтып, жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді.






Оқушылар өздерінің пікірлерін білдіреді.

Араб тілінен енген сөздерді теріп жазады.





Жаңа тақырып




Мақал- мәтелдерді қатыстыра отырып, сұхбат ұйымдастырады.

Берілген фразеологизмдердің мағынасын табады.

Дескриптор

Білім алушы

- мәтіннің мазмұнын баяндайды – 2 балл,

-көтерілген мәселе мен негізгі ойды анықтайды – 2 балл,

-ғылымның бүгінгі дамуына талдау жасайды – 3 балл,

-ойды қорытындылап, болжам жасайды- 3 балл





Сәйкестендіру

Автор мен оқулық атаулары


Мәтін бойынша жұмыс

Мақал мәтел

Пікір

Араб тілінен енген сөздер

Фразеологизмдер

Қанатты сөздер

Сұхбат



Сабақ

тың соңы





Кері байланыс. Шығу билеті.

Сіз бүгін не үйрендіңіз?

Сіз тағы не білгіңіз келеді?


Үйге тапсырма.

3-тапсырма. Ғұламаның қай сөзі ұнады? Неге?

A) Қосымша әдебиеттерді пайдалана отырып, «Әуезов әлемі» деген тақырыпқа 5 минуттық репортаж дайындаңдар.

Кері байланыс сұрақтарына жауап береді

Кері байланыс алынады.

Шығу билеті рефлексия













Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Ы. Алтынсарин атындағы №204 мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

13.01.2026 Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нанотехнология

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу;

10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу

Сабақтың мақсаты

Әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына біледі.

Белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана біледі.

Ұлттық құндылықтар

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету;

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

-Құндылық: заң және тәртіп

-өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу, үй тапсырмасын сұрау, жаңа тақырыптың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Оқушылар үй тапсырмасын айтып, жаңа сабақтың мақсат, тақырыбымен танысады.

10 балдық жүйемен бағалау

Оқулық 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2019.

Б. Қапалбек.

Г. Закиряева.

С. Жантасова

Сабақтың ортасы




1-тапсырма. Нанотехнология туралы дербес пікір білдіріңдер.

1. «Нанотехнология» туралы өзіндік пікір (ой, идея) - бір сөйлем.

2. Дәлел - екі сөйлем.

3. Өз пікірін айғақтайтын мысал - екі сөйлем.

4. Өз пікіріне қарсы дәлел - бір сөйлем.

5. Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал - бір сөйлем.

6. Қорытынды - екі сөйлем.


A. Мәтінді оқыңдар. Ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолданып, мәтіннің мазмұнын өз сөздеріңмен айтып беріңдер.


Қазіргі таңда нанотехнологиялар үлкен сұранысқа ие болып отыр. Нанотехнологиялардың арқасында заманауи есептеуіш мәшинелер мен өндірістік технологиялардың, тіпті дәрі-дәрмектердің де өндіріліп жатқаны баршамызға құпия емес.

«Ана тілі» газетінен

Ә. Мәтінге бір сөзден немесе сөз тіркестерінен тұратын 3 нұсқада тақырып қойыңдар.


Б. Мәтін мазмұнына сүйеніп, сызба бойынша сөйлеңдер.


B) Мәтіннен қос сөздер мен біріккен сөздерді теріп жазып, олардың түрлерін анықтаңдар. Оларға морфологиялық талдау жасаңдар.


Г) Көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, «Өмірімізді өзгерткен технологиялар» тақырыбына шығарма жазыңдар.


Есте сақта! Сөйлеу этикеті

Сөйлеу этикеті дегеніміз - қандай да бір қоғамда қабылданған адамдар айналасындағы және тиісті мәндермен жүзеге асырылатын сөйлеу әдебінің ережесі.

Жаңа тақырып. Ғылыми стиль.

Нанотехнология жайлы пікірлерін білдіреді.









Мәтін бойынша жұмыс жасайды. Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөздерімен айтып береді.






Мәтінге бір сөзден немесе сөз тіркестерінен тұратын 3 нұсқада тақырып қойып жазады.

Мәтін мазмұнына сүйеніп, сызба бойынша сөйлейді.




Мәтіннен қос сөздер мен біріккен сөздерді теріп, түрлерін анықтайды.


Көркемдегіш құралдарын қолдана отырып, берілген тақырып бойынша шығарма жазады.


Дескриптор

Білім алушы

- мәтіннің мазмұнын баяндайды – 2 балл,

-көтерілген мәселе мен негізгі ойды анықтайды – 2 балл,

-ғылымның бүгінгі дамуына талдау жасайды – 3 балл,

-ойды қорытындылап, болжам жасайды- 3 балл

Пікір


Стильдік бедер

Мәтін мазмұны

Сөз тіркестері

Сызба

Морфологиялық талдау

Шығарма


Сабақтың соңы





Кері байланыс. Шығу билеті.

Сіз бүгін не үйрендіңіз?

Сіз тағы не білгіңіз келеді?


Үйге тапсырма.

3-тапсырма. Ұғымының кеңдігіне қарай мәдениет, өркениет, өнер сөздерін қалай орналастырар едіңдер? Рет санын неге олай қойғандарыңды түсіндіріп көріңдер.

A. Тіл - барлық мәдениет түрінің негізгі тұғыры дегенді қалай түсінесіңдер? Ойларыңды шағын мәтін түрінде білдіріңдер.

Кері байланыс сұрақтарына жауап береді

Кері байланыс алынады.

Шығу билеті рефлексия



















Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Ы. Алтынсарин атындағы №204 мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

19.01.2026 Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тілдің пайда болуы туралы ілім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау;

10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)

Сабақтың мақсаты

Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастырады және бағалайды;

Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазады

Ұлттық құндылықтар

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету;

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

-Құндылық: заң және тәртіп

-өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу, үй тапсырмасын сұрау, жаңа тақырыптың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Оқушылар үй тапсырмасын айтып, жаңа сабақтың мақсат, тақырыбымен танысады.

10 балдық жүйемен бағалау

Оқулық 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2019.

Б. Қапалбек.

Г. Закиряева.

С. Жантасова

Сабақтың ортасы




1-тапсырма. Неге әлемдегі өзге де тіршілік иелерінен бөлек адам баласы тіл арқылы қарым-қатынасқа түсе алады? Сендер тілдің қалай пайда болғаны жайлы не білесіңдер? 3 топқа бөлініп, мына болжамдарды дамытыңдар.


A. Мәтінмен танысыңдар. Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беріңдер. Өз білімдеріңе сүйеніп, ондағы тұжырымдар туралы ой қозғаңдар.

Тілдің алғашқы негіздерін адамның пайда болуы үдерісімен байланыстыра қараған дұрыс екеніне көз жеткізуге болады. Ендеше тілдің

қалыптасуы да, адамның қалыптасуы тәрізді, миллиондаған жылға созылған үдеріс. Және оның қалыптасуы адамның қалыптасуымен

бірге жүріп, бүл жолда жетекшілік қызмет атқарғаны да рас. Тілдің пайда болып қалыптасу үдерісі глоттогенез деп аталады.

К.Аликенова


Ә. Сұрақтарға тұжырымды жауап беріңдер. Тілдің пайда болуына байланысты теориялардың қайсысын дұрыс деп санайсыңдар? Тілдің пайда болуы туралы болжамдарың қандай?

Б. Қай теорияға тән ақпарат екенін анықтаңдар.


Гегель мен Гумбольдт


X. Штейнталь


Л.Нуаре, К.Бюхер мен Ф.Энгельс


Көңіл күй өсері


Адамдар белгілі бір заттарды белгілеу үшін

оларды бірдей атауға келіседі



B. Түртіп алу әдісімен мәтінге қысқаша конспект жазыңдар.

Есте сақта! Тілдік норма

Тіл мәдениетінің басты талабының бірі - тілдік нормаларды қалыптастыру. Олар халық тілінің, әдеби тілдің дамуы барысында қалыптасады.


2-тапсырма. Тіл мәдениетін зерттеген қазақ ғалымдарының еңбектерін тауып, танысыңдар.

A. «Тіл мәдениетінің дамуындағы айтыс өнерінің ықпалы» деген тақырыпта пайымдау эссе жазыңдар.

Ә. Венн диаграммасын толтырыңдар.

Сөйлеу тілі



Жазба тілі






Көркем әдебиет стилі

Кең шалғай, иір-қиыр құм дала, дүние талаурап кеткен, ауа көгілдір тартады. Сонау көкжиекке қарасаң, көк сілемік буалдыр ішінде таңғажайып бір таулар көшіп-қонып жатқандай болады.

С. Шаймерденов

Топқа бөлініп, болжамдарды дамыта отырып, сұрақтарға жауап береді.




Мәтінмен танысып, негізгі ойды анықтайды. Көтерілген мәселеге баға беріп, ой қозғайды.






Тілдің пайда болуы туралы болжамдар мен теорияларға жауап беріп, қай теорияға тән ақпарат екенін анықтайды.






Түртіп алу әдісі бойынша берілген мәтінге қысқаша конспект жазады.


Ғалымдардығ еңбектерін тауып, танысады және берілген тақырып бойынша эссе жазады.


Дескриптор

Білім алушы

- мәтіннің мазмұнын баяндайды – 2 балл,

-көтерілген мәселе мен негізгі ойды анықтайды – 2 балл,

-ғылымның бүгінгі дамуына талдау жасайды – 3 балл,

-ойды қорытындылап, болжам жасайды- 3 балл

Топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс

Тұжырымдар

Теория және болжам

Кесте

Түртіп алу әдісі

Конспект жазу

Эссе

Венн диаграммасы


Сабақтың соңы





Кері байланыс. Шығу билеті.

Сіз бүгін не үйрендіңіз?

Сіз тағы не білгіңіз келеді?


Үйге тапсырма.

3-тапсырма. Мәтіндегі кей сөздердің орнын мағыналас сөздермен (тұрақты тіркестермен) алмастырып түрлендіріңдер.


Кері байланыс сұрақтарына жауап береді

Кері байланыс алынады.

Шығу билеті рефлексия

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Ы. Алтынсарин атындағы №204 мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

20.01.2026 Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Грамматика, зерттеу әдісі мен қарастыратын мәселесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;

10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу

Сабақтың мақсаты

Көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық ерекшеліктерін талдайды;

Белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана біледі.

Ұлттық құндылықтар

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету;

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

-Құндылық: заң және тәртіп

-өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу, үй тапсырмасын сұрау, жаңа тақырыптың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.


1-тапсырма. Грамматика 3 саладан тұрады. 3 топқа бөлініп, осы салалар туралы білетіндеріңді ортаға салыңдар.

Сөзжасам


Морфология




Синтаксис






Оқушылар үй тапсырмасын айтып, жаңа сабақтың мақсат, тақырыбымен танысады.

10 балдық жүйемен бағалау

Оқулық 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2019.

Б. Қапалбек.

Г. Закиряева.

С. Жантасова

Сабақтың ортасы




A. Мәтінмен танысыңдар. Мәтіннің құрылымы мен рәсімделуіне тоқталып, жанрлық ерекшеліктерін талдаңдар.

Лингвистиканың үлкен бір тарамы - грамматика, зерттеу әдісі мен қарастыратын мәселесінің әртүрлілігіне қарай, сан салаға бөлінеді.

Сөз формаларының жасалу, өзгеру жолдары мен заңдылықтары, сөз тіркесінің байланысу түрлері мен қатынасы, сөйлемнің мақсаты мен мағыналары, олардың құрылысы мен қолданылуы туралы ережелер жиынтығы сияқты мәселелердің бәрін грамматика ілімі қарастыратыны белгілі.

Б.Қапалбек

Ә) «Кубизм» әдісі бойынша мәтінге сұрақтар құрастырыңдар.

4. Қалай …?

1. Кім …?

2. Қашан …?

5. Қанша …?

3. Неre …?

6. Не …?


Б) Мәтіндегі ең қысқа сөйлемді тауып, оған синтаксистік талдау жасаңдар.

2-тапсырма. Мәтіннің стилін анықтап, көріктеу, шеберлік тәсілдерін (көркемдегіш құралдарды) табыңдар.

Расында да, бас көтертпей жауғаны соншама, есіктің алды, қораның маңындағы қарды тазалап үлгере алмайсың. Ауыл-үйдің арасына күреп жалғызаяқ жол салудың өзі - азабы мол жұмыс.


3-тапсырма. Тест тапсырмаларын орындаңдар.

1. Көркем әдебиет стилінде жиі жұмсалатын сөз тіркесін табыңдар:

a) салтанатпен мерекелеу;

ә) қол қою;

б) ынталы жүрек;

b) тез кел.


2. Әдеби тіл нормасына жатпайтын сөйлемді көрсетіңдер:

a) Чиновник мырза, түйе кірсе несі бар, мұнда ол түгіл есек те

отырыпты ғой.

ә) Кең далада жалғыз адам жүзіп келеді, жүзіп келеді.

б) Япырым-ай, мына жерге ауыл орнап, дүкен құрылғаны жақсы

болды-ау!

b) Жарқыраған мамыр күні тамылжып тұр.

3. Ресми стильге берілгендердің қайсысы сәйкес келмейді?

a) анықтық;

ә) көріктеу элементтері;

б) толымды, жақты сөйлемдер;

b) терминдер.


4-тапсырма. Сөзжұмбақ шешіңдер.


Мәтінмен танысып, құрылымы мен жанрлық ерекшеліктерін талдайды.









Кубизм әдісі бойынша берілген мәтінге сұрақтар құрастырады.



Мәтін бойынша қысқа сөйлемді тауып, синтаксистік талдау жасайды.



Тақырып бойынша берілген тест тапсырмасын орындайды.




















Сөзжұмбақта берілген сұрақтарға жауап бере отырып, ғылым сөзін шығарады.


Дескриптор

Білім алушы

- мәтіннің мазмұнын баяндайды – 2 балл,

-көтерілген мәселе мен негізгі ойды анықтайды – 2 балл,

-ғылымның бүгінгі дамуына талдау жасайды – 3 балл,

-ойды қорытындылап, болжам жасайды- 3 балл


Грамматикалық талдау


Жанрлық ерекшелік


Кубизм әдісі


Сөйлемге синтаксистік талдау


Тест тапсырмасы


Сөзжұмбақ


Өзіңді тексер

Сабақтың соңы



Кері байланыс. Шығу билеті.

Сіз бүгін не үйрендіңіз?

Сіз тағы не білгіңіз келеді?


Үйге тапсырма. Өзіңді тексер!

Кері байланыс сұрақтарына жауап береді

Кері байланыс алынады.

Шығу билеті рефлексия

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Ы. Алтынсарин атындағы №204 мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

Қазіргі қоғам: Әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

26.01.2026 Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Байлық пен кедейлік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп

тақырыпты жалғастыру;

10.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі

деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу.

Сабақтың мақсаты

Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, өз біліміне сүйеніп

тақырыпты жалғастырады;

Мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі

деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазады.

Ұлттық құндылықтар

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету;

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

-Құндылық: заң және тәртіп

-өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу, үй тапсырмасын сұрау, жаңа тақырыптың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Оқушылар үй тапсырмасын айтып, жаңа сабақтың мақсат, тақырыбымен танысады.

10 балдық жүйемен бағалау

Оқулық 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2019.

Б. Қапалбек.

Г. Закиряева.

С. Жантасова

Сабақтың ортасы




1-тапсырма. Кім жылдам? Мына мақал-мәтелдердің мәнін жарыса ашып көріңдер.


Жарлы болсаң да, арлы бол.


Көз біруыс топыраққа тояды.


Малы жоқ деп ерден түңілме,

Егіні жоқ деп жерден түңілме.


Ақылды арын қорғайды,

Сараң малын қорғайды.


Бай байлығын Құдайдан көрсе,

Кедей кедейлігін байдан көреді.


Етпен қарның тоқ,

Ниетпен жаның тоқ.


Барыңа шүкір ет, жоғыңа сабыр ет.


А. Сурет пен мәтіннің байланысын түсіндіріңдер.

Қалада үш қабатты зәулім үйде тұратын байлардың бірі ұлын ауылға жіберіпті. Бір-екі апта ауылда болып, үйіне келген ұлынан әкесі:

- Шағын саяхат ұнады ма? - деп сұрапты.

- Йә, әрине!

Ә. Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беріңдер.

Б. Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Әкесі баласының жауабына неге таңғалды?

2. Сендер қала мен ауыл арасындағы айырмашылыққа қандай баға бересіңдер?


Есте сақта! Сөзжасам

Қазақ тілінің сөзжасам жүйесі көне замандардан бастап күні бүгінге дейін дамып, күрделеніп, екшеліп, толығып қазіргі дәрежеге жеткен. Осы ұзақ уақыттың ішінде сөзжасамның ішкі заңдылықтары, құрамы, сөзжасамдық нұсқалары, олардың қызметі, мағынасы нақтыланып, тұтас бір күрделі жүйе ретінде қалыптасқан.


2-тапсырма. Сөзжасамның қалыптасу, даму кезеңдері, оларды зерттеуге үлес қосқан ғалымдар туралы зерттеу мақаласын жазыңдар.

А. Мәтінді көшіріп жазыңдар. Туынды сөздердің сөзжасамдық тәсілдеріне қатысты

кестені толтырыңдар.

Синтетикалық

Аналитикалық

Лексика-семантикалық





Ә. Тілдің сөзжасам жүйесінде өте тұрақты қатаң сақталатын, тілдің тарихи даму бойында өзгеріссіз келе жатқан заңдылықтарға мысал келтіріңдер.


Кім жылдам әдісі бойынша мақалдардың мәнін ашады.


















Сурет пен мәтінге қарай отырып, байланысын түсіндіреді.













Мәтін бойынша негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға береді.

Сұрақтарға жауап береді.







Сөзжасамның қалыптасуына үлес қосқан ғалымдар туралы зерттеу жүргізеді.

Мәтінді көшіріп жазып, кестені толтырады.


Тілдің сөзжасам жүйесінде өте тұрақты қатаң сақталатын, тілдің тарихи даму бойында өзгеріссіз келе жатқан заңдылықтарға мысал келтіреді.

Дескриптор

Білім алушы

- мәтіннің мазмұнын баяндайды – 2 балл,

-көтерілген мәселе мен негізгі ойды анықтайды – 2 балл,

-ғылымның бүгінгі дамуына талдау жасайды – 3 балл,

-ойды қорытындылап, болжам жасайды- 3 балл





Кім жылдам?


Мақал

Мәтел


Сурет пен мәтін


Сұраққа жауап


Зерттеу мақаласы


Кесте


Мысал келтіру


С.Торайғыровтың Кедейлік өлеңі

Сабақтың соңы





Кері байланыс. Шығу билеті.

Сіз бүгін не үйрендіңіз?

Сіз тағы не білгіңіз келеді?


Үйге тапсырма. 3-тапсырма. С.Торайғыровтың «Кедейлік» өлеңін тыңдап, «Өлмесең де, өлтірем өсе келе, Жүрмеспін жолдас болып саған еріп» деген жолдағы ойды өрбітіңдер

Кері байланыс сұрақтарына жауап береді

Кері байланыс алынады.

Шығу билеті рефлексия




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі