5.2А бөлім: Жай бөлшектерге
амалдар
қолдану
|
Сабақ:
41
|
Күні: 05.11.2018ж
|
|
Сынып: 5ғ
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге
келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды
салыстыру
|
|
Оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.16
жай бөлшектерді ортақ бөлімге
келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды
салыстыру;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру ережесін
білу. Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру ережесін білу.
Оқушыларға тақырыпты
меңгерту.
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар мақсатқа жетеді,
егер
Аралас сандарды бүтін және
бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде және керісінше бұрыс бөлшекті
аралас сан түрінде жаза алады. Жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру үшін
ЕКОК-ін таба алады.
|
Құндылықтарды
дамыту
|
Ынтымақтастық: жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы
тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды
қасиеттерді қамтиды. ( топтық, жұптық жұмыстарды, сыныппен жұмыста
сыйластық қалыптастыру)
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Керекті ақпаратты іздеу
|
Бастапқы
білім
|
Жай бөлшектер туралы
түсініктері бар
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басы
|
І.
Ұйымдастыру.
Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
|
|
5 мин
|
Фронтальді сұрау. Білімін
актуалдандыру үшін
Үй тапсырмасын
тексеру:
а) өткен тақырыптар бойынша
қайталау сұрақтары
1. Бөлшекті қысқарту
дегеніміз?
2. Дұрыс бөлшек деп қандай
бөлшектерді айтады?
3. Бұрыс бөлшек деп қандай
бөлшектерді айтады?
4. Қандай сан берілген
бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?
5. Толықтауыш көбейткіш деп
қандай санды айтады?
Берілген сандардың ішінен
дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратып
жазыңдар:
; ; .
|
|
Ортасы
15 –
мин
Оқушыларды сыни ойландыра
отырып, диалогтық әдіспен жаңа тақырыптың мазмұнын
ашу
|
Жаңа
сабақ
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
кезеңі.
2,>,
6, ,
/ Әр түрлі бөлшектер арқылы
жаңа сабақтың тақырыбын ашу/
3.Жаңа сабақты бейнетаспа
арқылы түсіндіру. / bilimland.kz сайтына
қосылу/
Бөлімдері бірдей бөлшектерді
салыстыруды қарастырайық:
А) Электрондық оқулықты
пайдалана отырып, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды
тыңдау. (оқушылар
тындайды)
Енді келесі мысал арқылы
ережені қорытып шығарайық:
1-мысал: Мына шеңбер неше бөлікке
бөлінген және неше бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде
жазыңдар. (интерактивті тақтада
көрсетіледі, бір оқушы жауабын жазады)
Ал енді осы жазылған жай
бөлшектерге және суретке назар аударайықшы. Қай шеңберде боялған
бөлік көп? Сонда қай бөлшек үлкен?
Ендеше қандай қорытындыға
келеміз?
Анықтама: Бөлімдері бірдей
бөлшектердің қайсысының алымы үлкен болса, сол бөлшек үлкен
болады
2-мысал. Мына шаршы неше бөлікке
бөлінген және неше бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде
жазыңдар.
Ал енді осы жазылған жай
бөлшектерге және суретке назар аударайықшы.Қай шаршыда боялған
бөлік көп? Сонда қай бөлшек үлкен?
Сонымен
қорытындылайық:
Анықтама: Алымдары бірдей
бөлшектердің қайсысының бөлімі кіші болса, сол бөлшек үлкен
болады.
Енді сіздермен аралас сандарды
салыстыруды қарастырайық: (аралас сан аныөтамасын
қайталау)
3-мысал: Ал балалар мына фигураларды
санмен өрнектеп жазайықшы:
(оқушы тақтаға жазады .
Анықтаманы қорытындылап шығарады)
Анықтама: Аралас
сандарды салыстырғанда бүтін бөліктерін салыстырамыз, бүтін
бөлігінің қайсысы үлкен болса, сол бөлшек үлкен
болады.
Тең бөлшектер координаталық сәуле бойында бір
ғана нүктемен кескінделеді.
2. Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының
алымы үлкен (кіші) болса, сол бөлшек үлкен (кіші)
болады.
3. Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының
бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші)
болады
4. Координаталық сәуле бойында үлкен сан оң
жақта, ал одан кіші сан сол жақта
кескінделеді.
|
|
Оқушыларды тақтаға шығарып
жалпылай талдату
15
мин
|
Жаңа сабақ түсініктерін
нақтылау үшін жалпы сыныптық тапсырмалар
орындау. Жалпы сыныптық
жұмыс
Оқулықпен жұмыс: № 479, 480,
481.
№ 479.
-
;
;
-
; ;
-
; ;
-
;
-
; ;
-
; ;
-
; ;
-
; ;
|
.
Математика 5
сынып
|
Түсініктерін одан әрі шыңдау
мақсатында деңгейлік тапсырма беріледі.
10
мин
|
Жұмыс
дәптері
І
деңгей
А)
Ә) Б)
В)
ІІ
деңгей
А)
Ә)
6 Б)5
В)1
ІІІ
деңгей
Бөлшектерді ортақ бөлімге
келтіріп, жеке дәптеріңе салыстырыңыз
А)
Ә) Б)
В)
|
|
Сабақтың
соңы
10 -
мин
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақтағы өз
жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы
бағалаңыз.
Сабақтың күрделілігін
бағала.
Сізге
сабақ...
-жеңіл
-қарапайым
-қиын
Материалды меңгеру дәрежеңізді
бағалаңыз:
- толық
меңгердім
- бүгінгі сабақты жартылай
түсіндім
- бүгінгі сабақты
түсінбедім
Сабақты
қорытындылау.
Сұрақтар:
-
Бөлімдері бірдей жай
бөлшектердің қайсысы үлкен?
-
Алымдары бірдей
бөлшектердің қайсысы үлкен? Қайсысы
кіші?
-
Бөлімдері әртүрлі бөлшектер
қалай салыстырылады?
-
Аралас сандарды қалай
салыстырамыз?
Үйге
тапсырма: оқулықтан № 482,
483.
|
|
Саралау
–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты
бір оқушыдан күтілетін
нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету, оқу
материалдары
мен ресурстарын
оқушылардың
жеке қабілеттерін
есепке ала отырып іріктеу
Саралау уақытты ұтымды
пайдалануды есепке ала отырып, сабақтыңкез-келген кезеңінде
қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың
сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттерімен белсенд
ііс-әрекет түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қолжеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар жанаманың қасиеттерін біледі
және есептер шығаруда қолдана
алады.
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды, ауытқу болған жоқ.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Диалогтық
оқыту
2: Топтық, жұптық жұмыс:
Өзара бір-бірін бағалау
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
Өмірменбайланыстыесептердішығарту.
2:Сабақтыәртүрліформадаөткізу
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|