Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№9 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық
және терімділік қасиеттері.
(сабақтың тақырыбы)
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
||||
|
Пән/Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Күні: |
07.11.25ж |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.1.2.17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- амалдарды орындайды; -теңдеуді шешеді; -әріпті өрнектерді көбейтуді орындайды; |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңдер.Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Ұйым дастыру |
1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 2) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 4) Үй тапсырмасын тексеру. Құндылық – Әділдік және жауапкершілік айы «Әділ болсаң – ардақты боласың» |
Амандасады. Үй жұмысын айтады. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушы бағалаудың мадақтау түрі: Жарайсың ! Дұрыс айтасын ! |
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин Негізгі бөлім |
Жаңа материал түсіндіру. Мұғалім қысқаша түрде рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін мысалдармен көрсетіп кетеді. Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді тиімді ықшамдауға болады.
Тапсырма №1 №503 (оқулықтан)Тиімді тәсілмен есептеңдер: 1)-0,2*(-5)*13 2) -2,5*(-1,3)*4 3) -0,25*(-0,3)*(-4) 4) (-4)*(-7\10)*5 5) (-8\15)*(-1\2)*(-3\4) 6) (-3\4)*(-5)*4 Тапсырма №2 (топтық жұмыс)
№2. Фирманың ақша есебінің
өзгерісі бірінші айда |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады -Теріс сандарды қосу ережесін айтып бер. -Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесін айтып бер. -Таңбалары әртүрлі сандарды көбейту ережесін айтып бер. -Таңбалары бірдей сандарды көбейту ережесін айтып бер.
1)-0,2*(-5)*13=13 2) -2,5*(-1,3)*4=13 3) -0,25*(-0,3)*(-4)=-0,3 4) (-4)*(-7\10)*5=14 5) (-8\15)*(-1\2)*(-3\4)=-0,2 6) (-3\4)*(-5)*4=15
+ 4 |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дескриптор: -тиімді тәсілмен көбейтеді -1балл -таңба ережесіне сай таңбасын қояды -1балл Барлығы – 2 балл Дескриптор: -өрнек құрады -1балл -таңбалары әр түрлі рационал сандарды қосады -1балл -жауабын жазады -1балл Барлығы – 3 балл
|
Интернет ресурстары Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма №3 Жұптасып деңгейлік тапсырмалар орындайды. Содан кейін мұғалім дайын жауаптарды беріп тексертеді. «А» Өрнектің мәнін тап.
«B» Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, қосындыны тап.
«С» Есепте. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: -өрнектің мәнін табады -1балл Барлығы – 1 балл Дескриптор: -қосудың терімділік қасиетін қолданады -1балл -өрнектің мәнін табады -1балл Барлығы – 2 балл Дескриптор: -қосудың терімділік қасиетін қолданады -1балл -өрнектің мәнін табады -1балл Барлығы – 2 балл |
Интернет ресурстары. |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білмін бағалау Үйге тапсырма №503 Рефлексия 1.Мен не білдім? 2.Мен нені үйрендім? 3.Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек? |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . Бағалау критерийі бойынша кері байланыс береді |
Балдық жүйеде оқушылар бағаланады. |
|
||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар 6 сынып математика
Қысқа мерзімді жоспар 6 сынып математика
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№9 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық
және терімділік қасиеттері.
(сабақтың тақырыбы)
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
||||
|
Пән/Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Күні: |
07.11.25ж |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.1.2.17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- амалдарды орындайды; -теңдеуді шешеді; -әріпті өрнектерді көбейтуді орындайды; |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңдер.Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Ұйым дастыру |
1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 2) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 4) Үй тапсырмасын тексеру. Құндылық – Әділдік және жауапкершілік айы «Әділ болсаң – ардақты боласың» |
Амандасады. Үй жұмысын айтады. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушы бағалаудың мадақтау түрі: Жарайсың ! Дұрыс айтасын ! |
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин Негізгі бөлім |
Жаңа материал түсіндіру. Мұғалім қысқаша түрде рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін мысалдармен көрсетіп кетеді. Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді тиімді ықшамдауға болады.
Тапсырма №1 №503 (оқулықтан)Тиімді тәсілмен есептеңдер: 1)-0,2*(-5)*13 2) -2,5*(-1,3)*4 3) -0,25*(-0,3)*(-4) 4) (-4)*(-7\10)*5 5) (-8\15)*(-1\2)*(-3\4) 6) (-3\4)*(-5)*4 Тапсырма №2 (топтық жұмыс)
№2. Фирманың ақша есебінің
өзгерісі бірінші айда |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады -Теріс сандарды қосу ережесін айтып бер. -Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесін айтып бер. -Таңбалары әртүрлі сандарды көбейту ережесін айтып бер. -Таңбалары бірдей сандарды көбейту ережесін айтып бер.
1)-0,2*(-5)*13=13 2) -2,5*(-1,3)*4=13 3) -0,25*(-0,3)*(-4)=-0,3 4) (-4)*(-7\10)*5=14 5) (-8\15)*(-1\2)*(-3\4)=-0,2 6) (-3\4)*(-5)*4=15
+ 4 |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дескриптор: -тиімді тәсілмен көбейтеді -1балл -таңба ережесіне сай таңбасын қояды -1балл Барлығы – 2 балл Дескриптор: -өрнек құрады -1балл -таңбалары әр түрлі рационал сандарды қосады -1балл -жауабын жазады -1балл Барлығы – 3 балл
|
Интернет ресурстары Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма №3 Жұптасып деңгейлік тапсырмалар орындайды. Содан кейін мұғалім дайын жауаптарды беріп тексертеді. «А» Өрнектің мәнін тап.
«B» Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, қосындыны тап.
«С» Есепте. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: -өрнектің мәнін табады -1балл Барлығы – 1 балл Дескриптор: -қосудың терімділік қасиетін қолданады -1балл -өрнектің мәнін табады -1балл Барлығы – 2 балл Дескриптор: -қосудың терімділік қасиетін қолданады -1балл -өрнектің мәнін табады -1балл Барлығы – 2 балл |
Интернет ресурстары. |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білмін бағалау Үйге тапсырма №503 Рефлексия 1.Мен не білдім? 2.Мен нені үйрендім? 3.Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек? |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . Бағалау критерийі бойынша кері байланыс береді |
Балдық жүйеде оқушылар бағаланады. |
|
||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз



























