Қысқа мерзімді жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Көшпенділердің атбегілік өнері»
|
Бөлім: |
“Көшпенділер мәдениеті” бөлімі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көшпенділердің атбегілік өнері |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру 7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру Көпшілігі: әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру Кейбір оқушылар: жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну; Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. А) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу Ә)Білім алушының зейінін сабаққа шоғырландыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. (Бірлік және Ынтымақ) ІІ. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. Жылқы малы туралы мақалдар айтып, сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Мағынаны тану. Оқылым тапсырмасы. Сол ұлы дәуірге басқалардан да бөлекше құрметпен қарауға тиісті халықтың бірі мына біз – қазақтар. Елтаңбамызда қанатты тұлпар бейнеленуі көп жайдан хабардар ете алады. Арғыдағы ата-бабаларымыз Қиыр Шығыстан Батыс Еуропаға дейінгі, Сібірден Үндістанға дейінгі орасан зор аймақты алып жатқан мемлекеттердің дамуында екі мың жыл бойы елеулі орын алып келсе де, ежелден ер деген атымыз шығып, намысын бермеген берендігіміз сақталса да, ойымыз озық, сезіміміз сәулелі, қиялымыз қанатты қалыптасса да, осының бәрінде атам қазақ «ер қанаты» деп дәріптейтін қайран Қамбар атаның алар орны орасан. Дәстүрлі қазақ қоғамында байлықтың да, берекенің де, беделдің де өлшенетін бірлігі – дәл осы жылқы. Қазақты халық ретінде қалыптастыруда жылқының жан дүниемізге жасаған әсерінің жөні бөлек. Төзімді, шыдамды, көнбіс болсақ та, ақ қар, көк мұзда тебінді тұяғымен тарпып, қасатты бұзып-жарып жүре беретін жылқыдан жұққан мінезімізден, айнымалы, өзгермелі, құбылмалы болсақ та, қос құлағын қайшылап, тыпыршып тұратын жылқыдан жұққан мінезімізден. «Қазақ жылқы мінездес» деген сөз содан айтылады.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. ӘТН.
|
Оқушылар оқылым мәтінін оқып, тапсырмаларын орындайды
Оқушылар тілдік бағдармен танысады.
Оқушылар айтылым және тыңдалым мәтінін салыстырып, тақырыбы мен стилін, тілдік амал-тәсілдерді ажыратады. |
Дескрипторлар -Мәтінді оқиды; -Тапсырмаларды орындайды
Дескриптор: -Тақырыбы мен стилін ажыратады; - тілдік амал-тәсілдерді cалыстырады |
Оқулық, жұмыс дәптері, ручка
|
|||||||||
|
12 мин |
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен ілгерінді және кейінді ықпалға мысалдар жаз
І Кіріспе ІІ Негізгі бөлім 1. 2. 3. ІІІ Қорытынды ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Оқушылар оқылым мәтінінен ілгерінді және кейінді ықпалдарды тауып, дәптерге жазады.. Оқушылар “Жылқы - қазақтың жаны” тақырыбындағы мақалаға күрделі жоспар құрады |
Дескриптор: -ілгерінді, кейінді ықпалдарды анықтайды; -күрделі жоспар құрады -Себебін түсіндіреді ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлекси я 5 мин. |
Рефлексия Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі
Үй тапсырмасы: 7-тапсырма және ережемен жұмыс |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты мен тақырыбына қорытынды жасайды
|
Дескриптор: - қорытынды жасайды; - өз ұсыныстары мен пікірлерін білдіреді
|
Смайлик, ұялы телефон, кеспе қағаздар
|
|||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар ұсынасыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
|
|||||||||||
|
Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға бүгінгі тақырыптың маңыздылығы мен құндылығын, сабақтың мақсатын толығымен дерлік талдап түсіндіремін, ережемен жұмыс жасатамын, дыбыс үндестігін үйретемін. Қабілетті оқушыларға оқулықта берілген тапсырмаларды талдатып, дыбыс үндестігінің жасалу жолын, оған қатыстыларды жүйелеп көрсетемін, айырмашылықтарын, жасалу жолдарын үйретемін. |
«Мадақтау», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Күн мен бұлт» әдістері мен оқушылардың өз-өздерін бағалауы |
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||||||||||||
«Тексерілді» ДОІЖО:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар 7-cынып
Қысқа мерзімді жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Көшпенділердің атбегілік өнері»
|
Бөлім: |
“Көшпенділер мәдениеті” бөлімі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көшпенділердің атбегілік өнері |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру 7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру Көпшілігі: әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру Кейбір оқушылар: жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну; Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. А) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу Ә)Білім алушының зейінін сабаққа шоғырландыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. (Бірлік және Ынтымақ) ІІ. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. Жылқы малы туралы мақалдар айтып, сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Мағынаны тану. Оқылым тапсырмасы. Сол ұлы дәуірге басқалардан да бөлекше құрметпен қарауға тиісті халықтың бірі мына біз – қазақтар. Елтаңбамызда қанатты тұлпар бейнеленуі көп жайдан хабардар ете алады. Арғыдағы ата-бабаларымыз Қиыр Шығыстан Батыс Еуропаға дейінгі, Сібірден Үндістанға дейінгі орасан зор аймақты алып жатқан мемлекеттердің дамуында екі мың жыл бойы елеулі орын алып келсе де, ежелден ер деген атымыз шығып, намысын бермеген берендігіміз сақталса да, ойымыз озық, сезіміміз сәулелі, қиялымыз қанатты қалыптасса да, осының бәрінде атам қазақ «ер қанаты» деп дәріптейтін қайран Қамбар атаның алар орны орасан. Дәстүрлі қазақ қоғамында байлықтың да, берекенің де, беделдің де өлшенетін бірлігі – дәл осы жылқы. Қазақты халық ретінде қалыптастыруда жылқының жан дүниемізге жасаған әсерінің жөні бөлек. Төзімді, шыдамды, көнбіс болсақ та, ақ қар, көк мұзда тебінді тұяғымен тарпып, қасатты бұзып-жарып жүре беретін жылқыдан жұққан мінезімізден, айнымалы, өзгермелі, құбылмалы болсақ та, қос құлағын қайшылап, тыпыршып тұратын жылқыдан жұққан мінезімізден. «Қазақ жылқы мінездес» деген сөз содан айтылады.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. ӘТН.
|
Оқушылар оқылым мәтінін оқып, тапсырмаларын орындайды
Оқушылар тілдік бағдармен танысады.
Оқушылар айтылым және тыңдалым мәтінін салыстырып, тақырыбы мен стилін, тілдік амал-тәсілдерді ажыратады. |
Дескрипторлар -Мәтінді оқиды; -Тапсырмаларды орындайды
Дескриптор: -Тақырыбы мен стилін ажыратады; - тілдік амал-тәсілдерді cалыстырады |
Оқулық, жұмыс дәптері, ручка
|
|||||||||
|
12 мин |
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен ілгерінді және кейінді ықпалға мысалдар жаз
І Кіріспе ІІ Негізгі бөлім 1. 2. 3. ІІІ Қорытынды ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Оқушылар оқылым мәтінінен ілгерінді және кейінді ықпалдарды тауып, дәптерге жазады.. Оқушылар “Жылқы - қазақтың жаны” тақырыбындағы мақалаға күрделі жоспар құрады |
Дескриптор: -ілгерінді, кейінді ықпалдарды анықтайды; -күрделі жоспар құрады -Себебін түсіндіреді ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлекси я 5 мин. |
Рефлексия Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі
Үй тапсырмасы: 7-тапсырма және ережемен жұмыс |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты мен тақырыбына қорытынды жасайды
|
Дескриптор: - қорытынды жасайды; - өз ұсыныстары мен пікірлерін білдіреді
|
Смайлик, ұялы телефон, кеспе қағаздар
|
|||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар ұсынасыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
|
|||||||||||
|
Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға бүгінгі тақырыптың маңыздылығы мен құндылығын, сабақтың мақсатын толығымен дерлік талдап түсіндіремін, ережемен жұмыс жасатамын, дыбыс үндестігін үйретемін. Қабілетті оқушыларға оқулықта берілген тапсырмаларды талдатып, дыбыс үндестігінің жасалу жолын, оған қатыстыларды жүйелеп көрсетемін, айырмашылықтарын, жасалу жолдарын үйретемін. |
«Мадақтау», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Күн мен бұлт» әдістері мен оқушылардың өз-өздерін бағалауы |
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||||||||||||
«Тексерілді» ДОІЖО:
шағым қалдыра аласыз




