Қысқамерзімді жоспар
№ 13
Сабақтың тақырыбы: Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№3зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі»
|
Бөлім: |
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі. №3зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.4.4 -қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу 8.2.4.5 -металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Қышқылдардың құрамындағы химиялық және физикалық қасиеттерін сипатайды Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын анықтайды. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін жазады. |
|
|
Құндылықтар |
Тарихты білуге, ұлттық мәдениетті құрметтеуге, білімге ұмтылдыру Бастамашылық, белсенділік, жауапкершілік құндылықтарды дарыту Батылдық, шешімділік, шешім жылдамдығы, стратегиялық ойлауға тәрбиелеу |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Стикер түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер түсі» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||||||||||||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Қос шеңбер» тәсілі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Сұрақ жауап» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Металл мен қышқыл реакциясы https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81391566-0cea-4f3c-bc09-cbcdbfdda121 |
Оқушылар «Қос шеңбер» тәсілі арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Сұрақ жауап» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Металл мен қышқыл реакциясы https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81391566-0cea-4f3c-bc09-cbcdbfdda121 |
||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға жұмыс парағын таратады. Жұмыс барысымен таныстырады. Тәжірибені қадағалайды. № 3 зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі» Оқушыларда қорғаныс көзілдірігі болуы тиіс.
Мұғалім оқушылардың плакатқа жазған теңдеулерін тексереді Мұғалімнің түсіндіруі Кестеден металдардың электрохимиялық кернеу қатарын түсіндіреді
Жұмысқа төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы болжам жазады: -Барлық металдар реакцияға бірдей жылдамдықта түсе ме? -Қандай газ бөлінеді? -Қай металл реакцияға белсенді түседі? -Қай металл реакцияға нашар түседі? -Қандай жаңа өнімдер алынады? |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқаулық бойынша тәжірибе жасайды. № 3 зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі» Оқушылар жұмысты бастамас бұрын эксперименттің потенциалды қауіптілігін анықтайды. Оқушылар мұғалім қойған сұраққа жауап береді. Оқушылар жасалған жұмыстардың реакция теңдеулерін дәптерлеріне жазады. Жасалған жұмыстары бойынша әр топ плакат дайындайды. Жүргізілген тәжірибелердің реакция теңдеулерін плакатқа жазады. Әр топ тақтаға шығып өз плакаттарын қорғайды. Бір-бірін бағалайды. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы Металдар: магний, цинк, темір, мыс. Сұйылтылған тұз қышқылы, сынауықтар, сынауықтар үшін штатив, сиртшам, қысқыш |
||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Мына металдардың қайсысы тұз қышқылымен әрекеттеседі кальций, мыс, магний, сынып, күміс, натрий . Іс жүзінде жүретін химиялық реакциялардың теңдеулерін құрастырыңдар
2-тапсырма Суретке мұқият назар аударыңдар. Металдардың қайсысы сұйытылған күкірт қышқылының ерітіндісімен әрекеттеседі? Іс жүзінде жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар.
3-тапсырма Пиза тапсырмасы Адамдар өте ерте заманда-ақ күмістің қасиетін ерекше бағалаған. Мысалы, Үндістанда, Египетте, Ресейде күміс қосылған суды түрлі ауруларға ем ретінде пайдаланған. Ескендір Зұлқарнайын бүкіл дүние жүзін жаулап алмақ болып, қаншама әскері іш ауруынан қырылады. Сонда офицерлер ғана тірі қалады. Өйткені, жауынгерлердің тамақ ішкен ыдысы қалайы да, ал офицерлер күмістен жасалған ыдыспен тамақ ішкен. Осыдан бастап Зұлқарнайынның жауынгерлері су ішетін торсықтарына күміс теңгелер салып жүреді екен Сұрақ. Неліктен тек жауынгерлер ауырып, офицерлер тірі қалды?
|
Мына металдардың қайсысы тұз қышқылымен әрекеттеседі кальций, мыс, магний, сынып, күміс, натрий . Іс жүзінде жүретін химиялық реакциялардың теңдеулерін ққұрастырыңдар.
2-тапсырма Суретке мұқият назар аударыңдар. Металдардың қайсысы сұйытылған күкірт қышқылының ерітіндісімен әрекеттеседі? Іс жүзінде жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар. Пиза тапсырмасын орындайды Неліктен тек жауынгерлер ауырып, офицерлер тірі қалғанын түсіндіреді. |
ҚБ: «Асық» арқылы бағалайды
ҚБ: «Асық» арқылы бағалайды ҚБ: «Асық» арқылы бағалайды |
Оқулық Химия 8-сынып Үлестірмелі карточкалар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс: «Шығу билеті» арқылы |
|||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §.12оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар 8- сынып химия 13 сабақ
Қысқа мерзімді жоспар 8- сынып химия 13 сабақ
Қысқамерзімді жоспар
№ 13
Сабақтың тақырыбы: Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№3зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі»
|
Бөлім: |
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі. №3зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.4.4 -қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу 8.2.4.5 -металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Қышқылдардың құрамындағы химиялық және физикалық қасиеттерін сипатайды Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын анықтайды. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін жазады. |
|
|
Құндылықтар |
Тарихты білуге, ұлттық мәдениетті құрметтеуге, білімге ұмтылдыру Бастамашылық, белсенділік, жауапкершілік құндылықтарды дарыту Батылдық, шешімділік, шешім жылдамдығы, стратегиялық ойлауға тәрбиелеу |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Стикер түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер түсі» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||||||||||||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Қос шеңбер» тәсілі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Сұрақ жауап» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Металл мен қышқыл реакциясы https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81391566-0cea-4f3c-bc09-cbcdbfdda121 |
Оқушылар «Қос шеңбер» тәсілі арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Сұрақ жауап» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Металл мен қышқыл реакциясы https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81391566-0cea-4f3c-bc09-cbcdbfdda121 |
||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға жұмыс парағын таратады. Жұмыс барысымен таныстырады. Тәжірибені қадағалайды. № 3 зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі» Оқушыларда қорғаныс көзілдірігі болуы тиіс.
Мұғалім оқушылардың плакатқа жазған теңдеулерін тексереді Мұғалімнің түсіндіруі Кестеден металдардың электрохимиялық кернеу қатарын түсіндіреді
Жұмысқа төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы болжам жазады: -Барлық металдар реакцияға бірдей жылдамдықта түсе ме? -Қандай газ бөлінеді? -Қай металл реакцияға белсенді түседі? -Қай металл реакцияға нашар түседі? -Қандай жаңа өнімдер алынады? |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқаулық бойынша тәжірибе жасайды. № 3 зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі» Оқушылар жұмысты бастамас бұрын эксперименттің потенциалды қауіптілігін анықтайды. Оқушылар мұғалім қойған сұраққа жауап береді. Оқушылар жасалған жұмыстардың реакция теңдеулерін дәптерлеріне жазады. Жасалған жұмыстары бойынша әр топ плакат дайындайды. Жүргізілген тәжірибелердің реакция теңдеулерін плакатқа жазады. Әр топ тақтаға шығып өз плакаттарын қорғайды. Бір-бірін бағалайды. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы Металдар: магний, цинк, темір, мыс. Сұйылтылған тұз қышқылы, сынауықтар, сынауықтар үшін штатив, сиртшам, қысқыш |
||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Мына металдардың қайсысы тұз қышқылымен әрекеттеседі кальций, мыс, магний, сынып, күміс, натрий . Іс жүзінде жүретін химиялық реакциялардың теңдеулерін құрастырыңдар
2-тапсырма Суретке мұқият назар аударыңдар. Металдардың қайсысы сұйытылған күкірт қышқылының ерітіндісімен әрекеттеседі? Іс жүзінде жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар.
3-тапсырма Пиза тапсырмасы Адамдар өте ерте заманда-ақ күмістің қасиетін ерекше бағалаған. Мысалы, Үндістанда, Египетте, Ресейде күміс қосылған суды түрлі ауруларға ем ретінде пайдаланған. Ескендір Зұлқарнайын бүкіл дүние жүзін жаулап алмақ болып, қаншама әскері іш ауруынан қырылады. Сонда офицерлер ғана тірі қалады. Өйткені, жауынгерлердің тамақ ішкен ыдысы қалайы да, ал офицерлер күмістен жасалған ыдыспен тамақ ішкен. Осыдан бастап Зұлқарнайынның жауынгерлері су ішетін торсықтарына күміс теңгелер салып жүреді екен Сұрақ. Неліктен тек жауынгерлер ауырып, офицерлер тірі қалды?
|
Мына металдардың қайсысы тұз қышқылымен әрекеттеседі кальций, мыс, магний, сынып, күміс, натрий . Іс жүзінде жүретін химиялық реакциялардың теңдеулерін ққұрастырыңдар.
2-тапсырма Суретке мұқият назар аударыңдар. Металдардың қайсысы сұйытылған күкірт қышқылының ерітіндісімен әрекеттеседі? Іс жүзінде жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар. Пиза тапсырмасын орындайды Неліктен тек жауынгерлер ауырып, офицерлер тірі қалғанын түсіндіреді. |
ҚБ: «Асық» арқылы бағалайды
ҚБ: «Асық» арқылы бағалайды ҚБ: «Асық» арқылы бағалайды |
Оқулық Химия 8-сынып Үлестірмелі карточкалар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс: «Шығу билеті» арқылы |
|||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §.12оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















