Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді жоспар 8 сынып.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың ас қорыту жүйелері.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім/бөлімшесі: 8.1D Қоректену Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Жаңақала мектеп-гимназиясы Мұғалімнің аты-жөні: Зинешева Назерке Сағындыққызы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың ас қорыту жүйелері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.2.1 Омыртқасыздар мен күйіс қайыратын малдар және адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
- Омыртқасыздар (жауынқұрт) мен күйіс қайыратын малдар (сиыр) және адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру -Жануарлардың асқорыту жүйелеріндегі ерекшеліктерді анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-Омыртқасыздар (жауынқұрт), күйіс қайыратын малдар (сиыр) және адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстырады. -Жауын құрты, сиыр мен адамның асқорыту жүйелерінің әртүрлі болуының себептерін түсіндіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: Асқорыту мүшелерін атайды, олардың жануарлар ағзасында және адам ағзасындағы орналасуын сабақтас тіркестерді пайдаланып сипаттайды және ас қорыту жүйесін көрсететін сызбаны дұрыс құрастыру туралы ауызша түсіндіреді. Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: Тазқарын, қарын, жемсау, ұлтабар, жұмыршақ, қатпаршақ, аш ішек, тоқ ішек, тік ішек, жұтқыншақ, өңеш. Талқылауға арналған тармақтар: Жауын құрты асқорыту жүйесінің ерекшелігі ....... болып табылады. Күйіс қайыратын жануарлардың асқорыту жүйесіндегі ......, ал адамда ........ болады. Адамның асқазанынан кейін ас ........., ал жануарда қатпаршақтан кейін ....... түседі. Лексика және терминология:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес адам денсаулығын сақтау жолдарын ұғынады. Топтық және жұптық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ істі бірлесіп жүзеге асыру құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыстануда өзін-өзі реттеу арқылы жауапкершілікті сезініп,өз бетімен жұмыстану, өз ойын толық жеткізу дағдысы дамиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Асқорыту мүшелерінде жүрілетін процесстер арқылы химия пәнімен байланысады,ағылшын. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттері- 6 сынып; қоректену типтері, органикалық заттар -7 сынып. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Өткен сабақты қайталау. «Миналы алқап» әдісі Мақсаты: оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. С: Жұмыс қарқыны және нәтиже,диалог ҚБ: Мұғалімнің ауызша бағалауы.Оқушыларды ынталандыру мақсатында,түрлі қолпаштау сөздері айтылады.
Оқушыларды түрлі түсті жетондар арқылы топқа бөлу. Жетондарда 1,2,3 сандары жазылған. 3 топқа бөлінеді. «Миға шабуыл» әдісі Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін әртүрлі суреттер таратылады. |
1,2 қосымша |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин 10мин 3 мин 8 мин |
Тапсырма № 1 «Суреттер сөйлейді» Оқушылар әр түрлі ағзалардың асқорыту жүйелерін зерттейді. Бұл тапсырма арқылы оқушылар асқорыту жүйелерінің түрлерімен, олардың ерекшеліктерімен танысады. Топтық жұмыс: 1 топ - жауынқұрттың ас қорыту жүйесін талдайды -ас қорыту жүйесінің мүшелерін атап көрсетеді
2 топ - күйіс қайыратын малдардың ас қорыту жүйесін талдайды -ас қорыту жүйесінің мүшелерін атап көрсетеді
3 топ - адамның ас қорыту жүйесін талдайды -ас қорыту жүйесінің мүшелерін атап көрсетеді
Дескрипторы - асқорыту жүйесінде орналасқан мүшелерді атайды; -әр мүшеде жүрілетін процессті атайды; - мүшенің құрылыс ерекшеліктерінің жануардың қорек түрімен байланысын түсіндіреді. Скаффолдинг: топтардың жұмысын бағыттап және реттеу, ғаламтор ресурстарын пайдалану С: Қарым-қатынас формалары ҚБ: «Мадақтау» әдісі.Жарайсың!Керемет!Өте жақсы орындалған! Тапсырма № 2 «Пәндік модельдеу» Оқушыларға асқорыту жүйелерін салыстыру үшін үш түрлі ағзаның асқорыту жүйелерін үлгілеу тапсырмасы ұсынылады. Моделдеу жолдары: Дескрипторы - жауынқұрты/сиыр/адамның ас қорыту жүйесінің орналасу реттілігін біледі -үш түрлі ағзаның ас қорыту жүйелерінің әр түрлі болу себептерін түсіндіреді С: Ресурс немесе мәтін,оқушыға қолдау,қарым-қатынас,диалог. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы топта өзара бір-бірін бағалайды. Тапсырма № 3 «Терминдермен жұмыс» Бинго әдісі Жеке жұмыс:
С: Сабақтағы жылдамдық (темп). ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы барлық оқушылар қол шапалақтап бірін-бірі бағалайды. Дескрипторы: -ас қорыту жүйесінің терминдерін үш тілде біледі Тапсырма № 4 Венн диаграмма Жұптық жұмыс:
Күйіс қай Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |