арифметикалық амалдардың қасиеттері

Тақырып бойынша 31 материал табылды

арифметикалық амалдардың қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары ____________

«08» қыркүйек 2025ж.


Бөлім:

5.1А Натурал сандар және нөл саны

Педагогтің аты-жөні:

Акжигитова Гулдана Турабаевна

Күні:

08.09.2025ж.

Сынып: 5 Б

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.3

санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану

Құндылықтарға баулу

Еңбеқорлық және кәсіби біліктілік

Жаңа білім мен дағдыларды үйренуге дайын болу

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын сұрау

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну;

Үй тапсырмасын тексерту

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Серпілген сауал Сұрақтарына жауап береді:


Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Тақырыпты мысалдар арқылы түсіндіремін

Наурал сандарды көбейту.

а санын натурал b санына көбейту дегеніміз- әрқайсысын а-ға тең b қосылғыштың қосындысын табу.

Наутрал сандарды бөлу.

Екі санның көбейтіндісінің мәні және көбейткіштердің біреуі арқылы екінші көбейткішті табу үшін қолданылатын амал бөлу деп аталады

Бөліндінің негізгі қасиеті

Бөлінгіш те бөлгіш те бірдей бір натурал санға көбейткеннен немесе бөлгеннен бөліндінің мәні өзгермейді.

Санды нөлге бөлуге болмайды

Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Мысалдар бойынша түсінген түсінбегеніне кері юайланыс береді

a∙b=a+a+a+a+…+a



a:b=c

c∙b=a


348:12=29

29∙12=348

Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды

Ауызша бағалау

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;


Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова

Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын орындау

41 Үлгіге қарап орындаңдар

1)279+56

2)313+88

3)577+44

4)94+628

5)181+438

Үлгі:

286+78=286+(14+64)=

(286+14)+64=364


Берілген тапсырмаларды орындайды

45.

1) (127 + 89) • 305 - 42 993:

2) 59 057 : 73 + 239 • 49:

3) 139 725 : 405 - 151 892 : 508;

4) 7410 + 51 642 : (517 + 389):

5) 81 • (2423 - 1879) : 36;

6) (10 034 - 17 514 : 21) • 25.

46.

1) 7•65 + 7•35 + 3•35 + 3 • 55:

2) 8•3 + 3:93 + 8•97 + 3 - 7:

3) 37 • 49 + 37 • 51 + 63 • 49 + 51 • 63;

4) 819 • 73 + 181 • 27 + 73 • 181 + 27 • 819

ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты


Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;

Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;

З.Ә.Жұмағұлова


41. жогарыда керсетлген колданып септендер:

1) 279 + 56;

2) 313 + 88;

3) 577 + 44;

4) 94 + 628;

5)181+438

6) 166 + 255;

7) 1205 + 796;

8) 2088 + 233.

44.

1) 938 - (235 + 127) жене 938 - 235 + 127;

2) (938 + 235) - 127 жене 938 + (235 - 127)

ернектерінін мандерін есептемей, салыстырындар.

Есептендер (45-46):

Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды

Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;

Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;

З.Ә.Жұмағұлова


42.

2015 жылты малімет бойынша еліміздегі кала тургндарынын саны 9647 мын жане ол сан ауыл турындарынын санынан 1854 мынга артык болган. 2015 жылы елімізде халык саны канша болган?

43.

Сурактар курастырый есенні шыгарындар : Солтустік Казакстанда жалпы ауданы 15 623 шаршы километр болатын 21 580 улкен жэне кіші келдер бар. Орталык жане Онтустік Казакстанда 17 554 кел бар. Олардын жалпы ауданы 4658 шаршы км.

Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды.



Қосымша есептер

х-тің мәнін табыңдар

  1. 51(х-6)=0

  2. (х-3)∙84=0

  3. 174∙(х-8)=0

  4. 46(х-2)=0

Шешуі:

  1. Х-6=0

x=6

  1. X-3=0

X=3

  1. X-8=0

X=8

  1. X-2=0

X=2

2)Екі қаланың ара қа шықты ғы 144 км осы қашықтықты велосипедші 12 сағ, ал мотоциклші одан 3 есе кем уақыт жүреді. Егер олар бір біріне қарсы дүрсе қарсы жүрсе ,осы қашықтықты неше сағат жүреді?

12 ÷ 3 = 4 сағат (мотоциклдің)

144 ÷ 12 = 12 км/сағ (велосипедтің)

144 ÷ 4 = 36 км/сағ (мотоциклдің)

36 + 12 = 48 км/сағ (бірге)

144 ÷ 48 = 3 сағат

ЖАУАБЫ: 3 сағат жүреді


Дескриптор:

Натурал сандарды көбейту ережесін біледі;

Тиімді тәсілмен көбейтеді;

Натурал сандарды бөлу ережесін біледі;

Тиімді тәсілмен бөледі

ҚБ: бірін-бірі дескриптор бойынша бағалау

Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;

Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;

З.Ә.Жұмағұлова

Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

  • Натурал сандар не үшін қолданылады?

  • Ең кіші натурал сан неше?

  • «+», «-» амалдарының компоненттерін ата;

  • «*», «/:» амалдарының компоненттерін ата.

ББҮ кестесін толтыру

Білемін

Не білгім келеді?

Үйрендім





Үйге тапсырма. Оқулықтан №

Анықтамаларды жаттау


Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану

ББҮ кестесі;

оқулық





«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары ____________

«08» қыркүйек 2025ж.

Бекітемін:

Бөлім:

5-сыныпты қайталау

Педагогтің аты-жөні:

Умбетова Меруерт Мирзамидиновна

Күні:


Сынып: 6

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Берілген санның процентін табу. Проценті бойынша санды табу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.34 берілген санның пайызын табу;

5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу;

Сабақтың мақсаты:

бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру; берілген пайызы бойынша санды табуды қайталау, еске түсіру

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Пайыз тақырыбын қайталау

Кез-келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін пайыз деп атаймыз.

1


6

І. Берілген санның процентін табу.

Берілген санның процентін табу үшін, процентті бөлшекпен жазып, берілген санды осы бөлшекке көбейту керек.

Оқушылар:Сұрақтарға жауап береді;

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады;

II. Проценті бойынша санды табу.

Проценті бойынша санды табу үшін, процентті бөлшекпен жазып,

берілген санды осы бөлшекке бөлу керек.


Оқушылар үш қатар болып жарыса орындау керек тапсырма:

  1. 80 метрдің 13%табады

  2. 45%-і 351-ге тең санды табады.


Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018

Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын орындау

79. 1) 98,1 : (0,2 х - 389,6) = 10,9 тендеуін шешіп, еліміздін улттык валютасы— тентенін енгізілген жылын:

2) 1,195 : (0,5 х - 4,22) - 0,25 тендеуін шыгарып, еліміздін валютасының корғалу мумкіндігінін санын білесіндер.


80. Ойлаган саннан 97,1 саны азайтылып, шыккан айырымның мәні 2.5 санына кебейтілді. Шыккан нәтижеге 4.25 санын косканда 7 саны шыкты. Ойлаган санды табындар.

81.Автокелік бірінші куні 170 км журді. Екінші куні бірінші куні журілен жол узындытының 17-н, ушнші куні екінші куні

журілен жол узындыгының 120 %-ын курайтын жол журді.

Уш кунде автокелік канша километр жол журген?

82. Бірінші куні 180 га жер жыртылды.Екінші куні жыртылган

жер бірінші куні жыртылган жердің 80%-ына, ушінші куні

жыртылган жер екінші куні жырылан жердін 11\12 не тен.

Уш кунде канша гектар жер жыртылган?

83. 1) Тіктөртбурыштын узындыты 20 см, ені узындыгынын

80%-ын курайды. Периметрі берілген тіктөртбурыштың пери-метрінін 8/9 іне тен шаршынын ауданын табындар


84. Бурабай өлкесі таулы-орманды кешенде орналаскан.

Бурабайдын өсімдіктер әлемінін 65%-ын карагай, 31%-ын аккайын.3%-ын емен және 1%-ын бұталар алып жатыр Бурабай елкесінін өCIMдіктер әлемін дөнгелек днаграмма көрсетіңдераркылы

Светофор адісімен бағалайды

Немесе фигуралар адісімен.

Жасыл-өте жаксы

Сары-жаксы

Кызыл-орташа

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018

Қосымша оқулықтардан тапсырмалар орындау

А-деңгейлі есептер

1 Адам массасының 65%-і, қарбыз массасының 98%-і, алма массасының 85%-і, картоп массасының 76%-і су. Адам массасыныңқарбыз массасының, алма массасының, картоп массасының қандай бөлігі су?

2

Сүттің 8%-і ірімшік. 200 кг сүттен қанша ірімшік алынады?

9

Темір метеориттің құрамында 91% темір және % никель бар.

Массасы 51 кг Сихотэ-Алин темір метеоритінің құрамында қаншатемір, қанша никель бар?

Светофор адісімен бағалайды

Немесе фигуралар адісімен.

Жасыл-өте жаксы

Сары-жаксы

Кызыл-орташа

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018


В-деңгейлі есептер

1

Процентін табыңдар:

  1. 35 кг-ның; 80 м-дің; 100 л-дің 10%-ін

  2. 16 кг-ның; 84 м-дің; 120 л-дің 25%-ін

2

Проценті бойынша санды табыңдар:

1) 20%-і 42 см; 30,8 кг; 6 л;

2) 75%-і 9 см; 67,5 кг; 18 л.

3. 1) Жинақ банкке 7%-тік жылдық өсіммен 7 000 000 тг салынды. Жинақ банкке салынған осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады?

«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі


Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер


С-деңгейлі есептер

1. Токарь 215 бөлшек дайындап, күндік тапсырмасын 172% орындады. Токарь тапсырмадан артық неше бөлшек дайындады?

2. Болат – темір мен көміртегінің қоспасы. Болаттың құрамындағы көміртегі 2%. Болат құйманың құрамындағы темір көміртегінен

4,8 т артық. Болат құйманың массасын табыңдар.

Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды



Жеке тапсырма

1Процентін табыңдар:

1)30, 57, 125, 200, 250, 310 сандарының 10%-ін;

2)16, 24, 72, 96, 114, 400 сандарының 50%-ін;

3)28, 36, 68, 100, 232, 360 сандарының 25%-ін;


Шешімі:

1 тапсырманы орындайды

Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды.

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018

Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

1. 1% деп нені айтады?

2. Берілген санның проценті қалай табылады?

3. Проценті бойынша санды қалай табады?

ББҮ кестесін толтыру

Білемін

Не білгім келеді?

Үйрендім





Үйге тапсырма. Оқулықтан №

Анықтамаларды жаттау


Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану

ББҮ кестесі;

оқулық





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.10.2025
188
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі