«Базылбек Ахметов атындағы орта мектеп» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Тоқтарбекова Аяулым Тоқтарбекқызы
Сабақтың тақырыбы: Х дыбысы мен әрпі
2018 жыл
|
Сауат ашу
|
Сабақ өтілетін күн: 14.02.2018 |
Барлық оқушы саны-13 |
1-сынып |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Хх дыбысы және әрпі.(2-сабақ) |
||||||
|
Сілтеме |
Күнтізбелік жоспар, 1-сынып, сауат ашу |
||||||
|
|
Мақсаты: Хх дыбысы мен әрпімен тереңірек танысып, х әрпі бар сөздерді дұрыс оқып, сауатты жаза білуге үйренеді |
||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Тәсілдер: жекелей, жұптық, топтық жұмыс |
Әдістер: |
|||||
|
Көрнекіліктер |
Презентация |
||||||
|
Оқыту нәтижелері |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Қалыптастырушы бағалау |
||||
|
1-кезең. Қызығушылықты ояту: 1 мин |
Құрметті қонақтар «Білім асханасына» қош келдіңіздер. Бүгін бас аспаз Аяулым Тоқтарбекқызының дәмді асынан ауыз тиетін боласыздар. Бүгінгі ас мәзірімізде: Хх дыбысы мен әрпін толығрақ таныстыру Асхана қандай тәртіппен жұмыс істейді? Ал бүгінгі сабақта қандай тәртіп пен міндет болу керек? Сауатты оқу Сауатты жазу |
-Уақытты тиімді пайдалану; -Шу деңгейін азайту; -Бір- біріміздің айтқанымызды тыңдау. -Орында отырып жауап бермеу - құралдарымызды жинақы ұстау -Орындықта дұрыс отыру -Қыздарға орын беріп, күту Ер азаматтарды құрметтеу |
|
||||
|
Сұрақ-жауап 5мин |
Әр адамның жеке қол орамалы болуы керек. Сүлгі орамалдарды алу үшін менің сұрақтарыма жауап берулерің керек:
|
Жауап берген балалар сүлгілерін алып орындарына отырады |
|
||||
|
2 мин |
Білім дастархандарыңа жайғасуға болады. Сүлгілерімізді ашып қарасақ, ішіндегі сөздерді оқып дыбыстық талдау жасайық. Осы сөздерді пайдалана отырып, бүгінгі мейрамханадан жақсы көңілмен қайтуларыңызға тілектеспін |
Рақмет, ас болсын, дәмді, оқасы жоқ, мархаббат, сәттілік тілеймін, балдай |
|
||||
|
|
|||||||
|
Видео 7мин |
Ал біздің мектебіміздің тәтті дәмін келтіретін аспазымыз кім? Динара апайымыз да бүгін құр қо л келген жоқ әрине, сендерге тосын сыйы мен сұрақтары бар екен. Бұл сұрақтарға мүдірмей жауап бергендерге дәмді асы бар. Сендер көрсетілген әріпті атап сөзді 3тілге аударуларың қажет. Осы сөздерде өткен сабақта таныс болған әріп дыбыс бар ма? |
Асхана Кітапхана Хат Халық |
|
||||
|
|
|||||||
|
2мин |
Бүгін х дыбысымен толығырақ танысамыз. Қане дыбыстап көрейікші? Х қандай дыбыс? Алдағы оқу құралдарымыздың кез келгенін қолданып Х әрпін құрастырып көрейік |
Х-дауыссыз дыбыс,себебі? ауа кедергіге ұшырап тұр. Х - әріптернің баспа және жазба түрлерімен танысады |
|
||||
|
|
|||||||
|
«Түртіп алу әдісі» |
Х әрпі сөздердің қай жерінде кездеседі? себебі, ол дауыссыз. Дауыссыз
дыбыстың қатаң түріне жатады. Ол араб, парсы тілінен енген
сөздердің барлық жерінде кездеседі |
Оқулықпен жұмыс 3. Х әрпі сөздердің басында, ортасында кездесетінін айтады
|
Қол шапалақтау |
||||
|
Оқулықпен жұмыс 10мин |
Балалар бүгінгі сабағымыз «Білім асханасы» болғандықтан бүгінгі тамағымыз не? Бүгінгі асханамыздан біз асқазанымызды емес, бас қазанымызды біліммен толтырып қайтуымыз керек. Ол үшін мұқият тыңдап, сабаққа қатысып, сұрақтарымызды қойып отырайық. |
Оқулықтағы сөздерді оқыту Өлеңді мәнерлеп оқыту. |
Мадақтау Өте дәмді болды Тамаша Тойымды жауап болды |
||||
|
Сергіту сәті |
Қанатымызды жаямыз, |
|
|
||||
|
Топтық жұмыс 5мин |
Топ басшыларына тәтті конфеттерді таңдауын ұсынамын 1-топ «Асхана»(қажетті сөздерді теріп жапсыру) 2-топ «Кітапхана» 3-топ «Шеберхана» |
Тапсырманы ашып орындау |
Бірін-бірі қасық арқылы бағалау |
||||
|
Дәптермен жұмыс 5мин |
Кәсенің ішінен Хх әрпінің баспа, жазба түрін табу. |
Дәптердегі тапсырманы орындау |
Өзін-өзі бағалау Мұғалім бағалау |
||||
|
|
|||||||
|
2мин Қорытынды Кері байланыс |
Қасықтар арқылы жүргізу. |
|
Мадақтау сөз Конфет үлестіру |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар Ашық сабақ Хх дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді жоспар Ашық сабақ Хх дыбысы мен әрпі
«Базылбек Ахметов атындағы орта мектеп» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Тоқтарбекова Аяулым Тоқтарбекқызы
Сабақтың тақырыбы: Х дыбысы мен әрпі
2018 жыл
|
Сауат ашу
|
Сабақ өтілетін күн: 14.02.2018 |
Барлық оқушы саны-13 |
1-сынып |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Хх дыбысы және әрпі.(2-сабақ) |
||||||
|
Сілтеме |
Күнтізбелік жоспар, 1-сынып, сауат ашу |
||||||
|
|
Мақсаты: Хх дыбысы мен әрпімен тереңірек танысып, х әрпі бар сөздерді дұрыс оқып, сауатты жаза білуге үйренеді |
||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Тәсілдер: жекелей, жұптық, топтық жұмыс |
Әдістер: |
|||||
|
Көрнекіліктер |
Презентация |
||||||
|
Оқыту нәтижелері |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Қалыптастырушы бағалау |
||||
|
1-кезең. Қызығушылықты ояту: 1 мин |
Құрметті қонақтар «Білім асханасына» қош келдіңіздер. Бүгін бас аспаз Аяулым Тоқтарбекқызының дәмді асынан ауыз тиетін боласыздар. Бүгінгі ас мәзірімізде: Хх дыбысы мен әрпін толығрақ таныстыру Асхана қандай тәртіппен жұмыс істейді? Ал бүгінгі сабақта қандай тәртіп пен міндет болу керек? Сауатты оқу Сауатты жазу |
-Уақытты тиімді пайдалану; -Шу деңгейін азайту; -Бір- біріміздің айтқанымызды тыңдау. -Орында отырып жауап бермеу - құралдарымызды жинақы ұстау -Орындықта дұрыс отыру -Қыздарға орын беріп, күту Ер азаматтарды құрметтеу |
|
||||
|
Сұрақ-жауап 5мин |
Әр адамның жеке қол орамалы болуы керек. Сүлгі орамалдарды алу үшін менің сұрақтарыма жауап берулерің керек:
|
Жауап берген балалар сүлгілерін алып орындарына отырады |
|
||||
|
2 мин |
Білім дастархандарыңа жайғасуға болады. Сүлгілерімізді ашып қарасақ, ішіндегі сөздерді оқып дыбыстық талдау жасайық. Осы сөздерді пайдалана отырып, бүгінгі мейрамханадан жақсы көңілмен қайтуларыңызға тілектеспін |
Рақмет, ас болсын, дәмді, оқасы жоқ, мархаббат, сәттілік тілеймін, балдай |
|
||||
|
|
|||||||
|
Видео 7мин |
Ал біздің мектебіміздің тәтті дәмін келтіретін аспазымыз кім? Динара апайымыз да бүгін құр қо л келген жоқ әрине, сендерге тосын сыйы мен сұрақтары бар екен. Бұл сұрақтарға мүдірмей жауап бергендерге дәмді асы бар. Сендер көрсетілген әріпті атап сөзді 3тілге аударуларың қажет. Осы сөздерде өткен сабақта таныс болған әріп дыбыс бар ма? |
Асхана Кітапхана Хат Халық |
|
||||
|
|
|||||||
|
2мин |
Бүгін х дыбысымен толығырақ танысамыз. Қане дыбыстап көрейікші? Х қандай дыбыс? Алдағы оқу құралдарымыздың кез келгенін қолданып Х әрпін құрастырып көрейік |
Х-дауыссыз дыбыс,себебі? ауа кедергіге ұшырап тұр. Х - әріптернің баспа және жазба түрлерімен танысады |
|
||||
|
|
|||||||
|
«Түртіп алу әдісі» |
Х әрпі сөздердің қай жерінде кездеседі? себебі, ол дауыссыз. Дауыссыз
дыбыстың қатаң түріне жатады. Ол араб, парсы тілінен енген
сөздердің барлық жерінде кездеседі |
Оқулықпен жұмыс 3. Х әрпі сөздердің басында, ортасында кездесетінін айтады
|
Қол шапалақтау |
||||
|
Оқулықпен жұмыс 10мин |
Балалар бүгінгі сабағымыз «Білім асханасы» болғандықтан бүгінгі тамағымыз не? Бүгінгі асханамыздан біз асқазанымызды емес, бас қазанымызды біліммен толтырып қайтуымыз керек. Ол үшін мұқият тыңдап, сабаққа қатысып, сұрақтарымызды қойып отырайық. |
Оқулықтағы сөздерді оқыту Өлеңді мәнерлеп оқыту. |
Мадақтау Өте дәмді болды Тамаша Тойымды жауап болды |
||||
|
Сергіту сәті |
Қанатымызды жаямыз, |
|
|
||||
|
Топтық жұмыс 5мин |
Топ басшыларына тәтті конфеттерді таңдауын ұсынамын 1-топ «Асхана»(қажетті сөздерді теріп жапсыру) 2-топ «Кітапхана» 3-топ «Шеберхана» |
Тапсырманы ашып орындау |
Бірін-бірі қасық арқылы бағалау |
||||
|
Дәптермен жұмыс 5мин |
Кәсенің ішінен Хх әрпінің баспа, жазба түрін табу. |
Дәптердегі тапсырманы орындау |
Өзін-өзі бағалау Мұғалім бағалау |
||||
|
|
|||||||
|
2мин Қорытынды Кері байланыс |
Қасықтар арқылы жүргізу. |
|
Мадақтау сөз Конфет үлестіру |
||||
шағым қалдыра аласыз













