|
ҰМЖ тарауы: Физикалық география Күні: Сынып: 7 Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды; 7.3.2.2 -атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ауаның газдық құрамын анықтайды . 2.Жердің атмосфералық қабаттарын ажыратады. 3. Атмосфераның жер бетіндегі тіршілікке әсерін түсінеді. 4. Ластану көздерін біледі, айқындай алады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі және оларды қолданады. Атмосфера, тропосфера, термосфера, экосфера , озон қабаты, стротосфера оқушылардың назарын ғылыми тілге аудару, қажет тұрақты тіркестері бар лексиканы қолдану. Айтылым барысында оқушылардың ғылыми тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
"Мәңгілік ел " 7 идея- Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге атмосфераның маңыздылығын түсінуге, атмосфераны қорғауға баулу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Биология және химия пәнаралық байланыс "" оттегі, көмірқышқыл газы, оргон, т.б газдардың құрамы, құрылысы, маңызы қарастырылады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.2.3.1 Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау 6.2.3.1 Жердің сыртқы қабықтарының өзара байланысын түсіндіру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Тақырыпқа шығу: Альфавит таратамын.
Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? /тақырып анықталады/Оқушылар мақсат қояды Топқа бөліну 1- 20 1- топ 1-25 2- топ 29-37 3 -топ Жалпы атмосфера туралы нені білетінін, нені білгісі келетінінн анықтау мақсатында балаларға
|
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы :Атамұра 2017 Альфавит
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Түсіну оқу мақсаты: Тақырыпты оқып, мазмұның түсіну 10 мин
Сабақтың ортасы
3. Қолдану Оқу мақсаты Мазмұнда оқығандарын қолдана алу 10 мин
4. Талдау оқу мақсаты берілген тапсырмалардың ерекшеліктерін ажыратады сипаттайды 10 мин
Жинақтау оқу мақсаты Оқушының алған білімдерін жинақтау 5 мин |
2. Параграф мәтінің пайдаланып, атмосфераның сандық және сапалық параметрлерін, оның құрамы мен құрылымының ерекшеліктерін, сондай-ақ ондағы үдерістерді бейнелейтін өздерінің айрықша "Атмосфераның құрылымы " "Класстер әдісі" құрастыру Топтасып, жұптасып, жұмыс істейді
1- топ Атмосфераның құрылымы 2- топ Атмосфераның газ құрамы оның мәні 3- топ Атмосфераны қазіргі заманғы зерттеу тақырыбын әуелі жеке, кейін жұпта, топта талқылаңдар Температураны өлшеу әдісі
" Екі жалған бір шындық"Оқушылар бір-бірлеріне екі бұрыс, бір дұрыс сұрақ қойып қаншалықты деңгейде түсінгендерің көрсетеді. Критерий: 1.Атмосфералық газ құрамын анықтай алады. 2.Атмосфераның құрылымын сипаттайды алады. 3.Атмосфераны зерттеуде қолданылатын құрал -жабдықтарды біледі. Дискриптор: 1. атмосфераның газ құрамын анықтайды 2. Атмосфераның құрылымын ретімен орналастырады
Жұптық жұмыс. «Сөйлемді аяқтаңыз» Аталған газдар қандай қызмет атқарады? Мысалы көмірқышқыл газы не үшін керек?
Жеке жұмыс
Бағалау: Дәптер алмасу Критерий: 1.Атмосфера қабаттарының биіктігін және температурасын құбылыстарын анықтайды Дискриптор: 1. Атмосфера қабаттарының биіктігін және температурасын құбылыстарын жазады Бағалау әдісі C "Венн диаграмасы" 1.Тропосфера мен стратосфераның ерекшеліктері арасындағы айырмашылықтарына салыстырмалы түрде сипаттама беріп талдандар?
Т
Қ
Э
5
7
8 Ж 5. Критерий: 1. Тропосфера мен стратосфераның ерекшеліктері арасындағы айырмашылықтарына салыстырмалы анықтайды Дискриптор: 1. Тропосфера мен стратосфераның ерекшеліктері арасындағы айырмашылықтарды біледі 2. Атмосфераның ластаушы жолдарын тізбектеп жазады
"Шыңтақтан бармаққа дейін" бағалау әдісі "Тіршілікке ауаның маңызы " ( шағын эссе)........
|
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы :Атамұра 2017 Оқулық пен жұмыс
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пəнаралық байланыстар. Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралап оқыту қолданылды. |
" Бармақтан шынтаққа дейін " бағалауын алдым Температураны өлшеу.
|
Химия , биология |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Дескриптор |
|
||||
|
Білім алушы |
|||||||
|
«Атмосфераның құрамдас бөліктерін біледі. Пайыздық үлестерін сәйкестендіреді. |
2 |
Құрамдас бөліктерін анықтайды Химиялық элемент түрлерімен танысады Атмосфералық элементтердің маңыздылығын түсінеді. |
1
1 |
||||
|
Түсінген ақпаратты сызбаға түсіре біледі
|
2 |
Ақпаратты сызбаға түсіре отырып, істеген жұмыстарын қорғайды 1. атмосфераның газ құрамының маңыздылығын анықтайды
|
1
1
1 |
||||
|
1.Атмосфералық газ құрамының маңыздылығын біледі 2.Атмосфераның құрылымын сипаттайды |
3 |
2. Атмосфераның құрылымын ретімен орналастырады 3.Атмосфераны зерттейтін аспаптардың қажеттілігін түсіндіреді. 4.Сурет арқылы түсіндіреді. |
1 |
||||
|
Атмосфера қабаттары мен олардың биіктіктерін біледі |
4 |
Атмосфера қабаттарының биіктігін анықтайды,орналасу тәртібін түсіндіреді. |
1 |
||||
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар "Атмосфера және оның құрамдас бөліктері" 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар "Атмосфера және оның құрамдас бөліктері" 7 сынып
|
ҰМЖ тарауы: Физикалық география Күні: Сынып: 7 Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды; 7.3.2.2 -атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ауаның газдық құрамын анықтайды . 2.Жердің атмосфералық қабаттарын ажыратады. 3. Атмосфераның жер бетіндегі тіршілікке әсерін түсінеді. 4. Ластану көздерін біледі, айқындай алады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі және оларды қолданады. Атмосфера, тропосфера, термосфера, экосфера , озон қабаты, стротосфера оқушылардың назарын ғылыми тілге аудару, қажет тұрақты тіркестері бар лексиканы қолдану. Айтылым барысында оқушылардың ғылыми тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
"Мәңгілік ел " 7 идея- Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге атмосфераның маңыздылығын түсінуге, атмосфераны қорғауға баулу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Биология және химия пәнаралық байланыс "" оттегі, көмірқышқыл газы, оргон, т.б газдардың құрамы, құрылысы, маңызы қарастырылады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.2.3.1 Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау 6.2.3.1 Жердің сыртқы қабықтарының өзара байланысын түсіндіру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Тақырыпқа шығу: Альфавит таратамын.
Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? /тақырып анықталады/Оқушылар мақсат қояды Топқа бөліну 1- 20 1- топ 1-25 2- топ 29-37 3 -топ Жалпы атмосфера туралы нені білетінін, нені білгісі келетінінн анықтау мақсатында балаларға
|
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы :Атамұра 2017 Альфавит
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Түсіну оқу мақсаты: Тақырыпты оқып, мазмұның түсіну 10 мин
Сабақтың ортасы
3. Қолдану Оқу мақсаты Мазмұнда оқығандарын қолдана алу 10 мин
4. Талдау оқу мақсаты берілген тапсырмалардың ерекшеліктерін ажыратады сипаттайды 10 мин
Жинақтау оқу мақсаты Оқушының алған білімдерін жинақтау 5 мин |
2. Параграф мәтінің пайдаланып, атмосфераның сандық және сапалық параметрлерін, оның құрамы мен құрылымының ерекшеліктерін, сондай-ақ ондағы үдерістерді бейнелейтін өздерінің айрықша "Атмосфераның құрылымы " "Класстер әдісі" құрастыру Топтасып, жұптасып, жұмыс істейді
1- топ Атмосфераның құрылымы 2- топ Атмосфераның газ құрамы оның мәні 3- топ Атмосфераны қазіргі заманғы зерттеу тақырыбын әуелі жеке, кейін жұпта, топта талқылаңдар Температураны өлшеу әдісі
" Екі жалған бір шындық"Оқушылар бір-бірлеріне екі бұрыс, бір дұрыс сұрақ қойып қаншалықты деңгейде түсінгендерің көрсетеді. Критерий: 1.Атмосфералық газ құрамын анықтай алады. 2.Атмосфераның құрылымын сипаттайды алады. 3.Атмосфераны зерттеуде қолданылатын құрал -жабдықтарды біледі. Дискриптор: 1. атмосфераның газ құрамын анықтайды 2. Атмосфераның құрылымын ретімен орналастырады
Жұптық жұмыс. «Сөйлемді аяқтаңыз» Аталған газдар қандай қызмет атқарады? Мысалы көмірқышқыл газы не үшін керек?
Жеке жұмыс
Бағалау: Дәптер алмасу Критерий: 1.Атмосфера қабаттарының биіктігін және температурасын құбылыстарын анықтайды Дискриптор: 1. Атмосфера қабаттарының биіктігін және температурасын құбылыстарын жазады Бағалау әдісі C "Венн диаграмасы" 1.Тропосфера мен стратосфераның ерекшеліктері арасындағы айырмашылықтарына салыстырмалы түрде сипаттама беріп талдандар?
Т
Қ
Э
5
7
8 Ж 5. Критерий: 1. Тропосфера мен стратосфераның ерекшеліктері арасындағы айырмашылықтарына салыстырмалы анықтайды Дискриптор: 1. Тропосфера мен стратосфераның ерекшеліктері арасындағы айырмашылықтарды біледі 2. Атмосфераның ластаушы жолдарын тізбектеп жазады
"Шыңтақтан бармаққа дейін" бағалау әдісі "Тіршілікке ауаның маңызы " ( шағын эссе)........
|
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы :Атамұра 2017 Оқулық пен жұмыс
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пəнаралық байланыстар. Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралап оқыту қолданылды. |
" Бармақтан шынтаққа дейін " бағалауын алдым Температураны өлшеу.
|
Химия , биология |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Дескриптор |
|
||||
|
Білім алушы |
|||||||
|
«Атмосфераның құрамдас бөліктерін біледі. Пайыздық үлестерін сәйкестендіреді. |
2 |
Құрамдас бөліктерін анықтайды Химиялық элемент түрлерімен танысады Атмосфералық элементтердің маңыздылығын түсінеді. |
1
1 |
||||
|
Түсінген ақпаратты сызбаға түсіре біледі
|
2 |
Ақпаратты сызбаға түсіре отырып, істеген жұмыстарын қорғайды 1. атмосфераның газ құрамының маңыздылығын анықтайды
|
1
1
1 |
||||
|
1.Атмосфералық газ құрамының маңыздылығын біледі 2.Атмосфераның құрылымын сипаттайды |
3 |
2. Атмосфераның құрылымын ретімен орналастырады 3.Атмосфераны зерттейтін аспаптардың қажеттілігін түсіндіреді. 4.Сурет арқылы түсіндіреді. |
1 |
||||
|
Атмосфера қабаттары мен олардың биіктіктерін біледі |
4 |
Атмосфера қабаттарының биіктігін анықтайды,орналасу тәртібін түсіндіреді. |
1 |
||||
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















