ҰМЖ тарауы: Зерттеу және зерттеушілерКүні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар:Қатыспағандар: |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Зерттеу және зерттеушілер |
Сабақтың тақырыбы: | Географиялық дерек көздері |
Оқу мақсаты: | 7.1.1.3 -Географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар |
Сабақ мақсаты: | Жалпы мақсат: Географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдармен Барлығы: Географиялық білім көздерін біледі, карта, атлас, оқулық, әдебиеттермен қалай жұмыс істеу керек екенін түсінеді Басым көпшілігі: Карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдармен жұмыс істей алады.Кейбіреуі: Географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін диаграмма, профиль, график түрде көрсете алады |
Бағалау критериилері:
| Карта арқылы зерттеу нысандарын түсіндіреді;Зерттеушілердің зерттеген нысандарын анықтап түсіндіреді;Зерттеу әдістерін қолданып, жинақтайды және талдайды |
Тілдік мақсаттар: | Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: оқушы географиялық дерек көздерін оқиды, талдайды. Сөйлеу дағдыларын дамыту: Мазмұны бойынша толық жауаптар береді. Қолданылатын тақырыптық сөздер: зерттеушілер, саяхатшылар, әдістер, құралдар, дерек көздер, зерттеу қорытындылары. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: Географиялық дерек көздеріне жатады....... Геграфиялық зерттеулердің басты мақсаты.......болып табылады |
Құндылықтарға баулу: | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:Оқушылардың бүкіләлемдік және өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.Зияткерлік мектептердің құндылығы:Оқушылар бойындағы жауапкершілік, коллаборативті орта құру. |
Пәнаралық байланыс: | Жаратылыстану, дүнинжүзі тарихы сабақтарымен байланыстыруға болады |
Алдыңғы білім: | 5 сынып .Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері6 сынып .Географиялық карта |
Кезең | Сабақтағы жоспар жаттығу түрлері
| Дерексөздер, ресурстар
|
Сабақтың басыУақыты5 мин
| Психологиялық ахуал туғызу: Сергіту сәті, дене қимыл жаттығуларды орындайды. Оқушылар 4 арқа құрып тұрады және осылайша топқа бөлінеді. Тақырыпқа шығу: «Визуалды айғақтар» әдісі Оқушыға географиялық білім алу үшін қандай құралдар қажет?- деген сұрақ қойылады. Ретсіз жатқан сөздердің арасынан,тек географиядан білім алуға болатын құралдарды тізіп жазып алады.Тақырыпқа осылайша өздері шығады.Сөздер: грамматика, глобус, алфавит, карта, ара, ғаламтор, номенклатура, дереккөздер, суреттер, графикалық материалдар, аквариум. Оқушылардың жауаптарын тыңдау, жетелеу сұрақтар арқылы тақырыпқа шығуБағалау:Жарайсың!», «Бәрекелді | Интернет-ресурс
|
Сабақтың ортасыҚолдану(10 мин)Мақсаты: Алған және жаңа білімді жұмыс барысында қолдану
| «Еркін әңгіме» – әдісі бойынша мәтінмен жұмыс (оқушыларға оқулықтағы мәтіннен мәлімет жинақтайды. Топтарында талқылап, сөздердің мағынасын келесі топтарға түсіндіреді. Әр топ өздерінің түсінгенін айтадыБағалау критерий:Дескриптор:Мәтінді нақты айтадыЗерттеу кезеңдеріне шолу жасайдыНақты дәлелдер келтіредіКартадан зерттеушілердің жүрген жолдарын көрсетедіБағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі
| Оқулық,кесте
|
ТалдауОқу мақсаты: Тақырыпты оқып, мағынасын түсінуУақыты8 мин
| «Мозайка» әдісі:Тапсырма: төмендегі әр мәтінде не туралы жазылғанын анықтаңыз және маңызы мен қолданылуын айтыңыз.I-топ*Жер шарының бетін немесе оның бөліктерін белгілі бір картографиялық проекцияда жазықтыққа кішірейтіп және жинақтап бейнелеу. Қолданылу мақсатына қарай керекті мәліметтер көрсетіледі. (карта)II-топ*Фотосезгіш материалдарда кескінді алудың жәнефизикалық немесе басқа процестер кезіндегі сәулеленулерді тіркеудің тәсілдері.Ақпарат пен құжат дайындауда,кино өнерінде, полиграфияда және ғылым мен техниканың көптеген саласында фотография негізгі құрал ретінде пайдаланылады. (Фотосурет)III-топ*Картографиялық бейнелер түсірілген, кескіндердің геометриялық ұқсастығы мен аудандардың арақатынастары сақталған Жердің, Айдың, планеталардың және аспан сферасының шар тәрізді үлгісі. Ең бірінші неміссаяхатшысы М. Бехайм жасаған (1492жылы) деп саналады(Глобус)Бағалау критерийлері:-Мәтіндегі маңызы мен қолданылуын сипаттайдыДискрипторлар:-Мәтінді оқиды, ұғымды түсінеді- Өткен білімдерін қолданадыБағалау:Түрткі сұрақтар арқылы мәтін мазмұнын түсінеді.Бағалау: Блоб ағашы
|
|
Жинақтау(12 мин)Мақсаты Оқу материалының маңызын анықта, ол туралы өзіндік пікір келтір, ойынды білдір | «Синквейн» әдісі бойынша оқушылар проблемалық сұрақ дайындап, қарсы топтарға береді. Олар сұраққа жауап беріп, қорытындыларына талдау жасайды.
|
|
Бағалаумақсаты: Оқушының білім деңгейін анықтау, келесі қадамын анықтау
Уақыты5 мин | «Чемодан, себет, еттартқыш»Мақсат: Кері байланыс жасай отырып, өзін-өзі бағалауЧемодан-Сізге не ұнады? Өзіңізге не алдыңыз?Себет- Сізге әлі де не түсініксіз? Тағы неге оралу керек?Еттартқыш-Сізге не ұнаған жоқ? Сізге не түсініксіз? Кері байланыс: «Қоржын,Еттартқыш,Қоқыс шелегі» әдісі
| «Чемодан, себет, еттартқыш»плакат |