|
Қазақ тілі |
Мектеп: №16 |
||||||||
|
Күні: 11. 10.2023 |
Мұғалімнің аты-жөні: Темиржанова Армангуль Насыровна |
||||||||
|
Сынып:8 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Бөлім/ сабақ тақырыбы: |
Шыңғыс Айтматов |
||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.3.2.1.Публицистикалық стильдің /мақала/тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||
|
Мәтін оқиды. |
|||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||
|
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||
|
Ерекше әсерлеу арқылы айтылатын сөздерді қатыстыра отырып, әңгіме құрастырады. |
|||||||||
|
Бағалау критерий |
Үй тапсырмасын тексеру 2балл ойтүрткі сұрақтарға жауап беру 1 балл Мәтінмен жұмыс 2 балл диалог құрастыру. 2 балл Интернет көзін пайдаланып, Дұрыс Дұрыс емес ақпарат анықтау.2балл Интернет желіден Шыңғыс Айтматовтың Экранизациялаудан өткен шығармаларын жазу.1 балл Барлығы: 10 балл |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап береді Диаграмма сала алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ойшыл гуманист, данагөй, қазақ-қырғызға ортақ халық жазушысы |
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1-Бұл бейнебаян кім туралы. 2-Ш.Айтматов туралы не білесіңдер? 3-Ш.Айтматовтың қандай шығармаларын білесіңдер? |
|||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Достықты дәріптеу.сәлем беруді дәріптеу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
әдебиет,тарих т.б. |
||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Көне түркі жазба ескерткіштері |
||||||||
|
Жоспар |
|
||||||||
|
|
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
|
|
Ресурстар |
|||
|
5 минут Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Жеті күннің әр күні Сәттілікке толсын! Үй тапсырмасын тексеру 2балл 8-тап 41 бет ойтүрткі сұрақтар 1 балл 1-Бұл бейнебаян кім туралы. 2-Ш.Айтматов туралы не білесіңдер? 3-Ш.Айтматовтың қандай шығармаларын білесіңдер? |
Психологиялық ахуалға қатысады. Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Жеті күннің әр күні Сәттілікке толсын! Үй тапсырмасын тексеру 8-тап 41 бет Дескриптор: ойтүрткі сұрақтарға жауап береді. 1-Бұл бейнебаян кім туралы екенін айтады. 2-Ш.Айтматов туралы не білетіндерін айтады. 3-Ш.Айтматовтың қандай шығармаларын білетіндерін айтады. |
доп Бейнебаян көру |
||||||
|
15 минут |
Мәтінмен жұмыс 2 балл Шыңғыс Айтматов туралы оқылым Мәтіннің жанрын анықта Мәтіндегі ең негізгі ақпаратты дөңгелек диаграмма сал. |
Дескриптор: Мәтінмен жұмыс Шыңғыс Айтматов туралы оқиды.Мәтіннің жанрын анықтайды. Дескриптор: Мәтіндегі ең негізгі ақпаратты дөңгелек диаграммаға салады. |
Мәтін таратылады |
||||||
|
10 минут |
Осы диаграмманы бойынша диалог құрастырыңдар 2 балл Тапсырма Интернет көзін пайдаланып Дұрыс Дұрыс емес ақпарат анықтайды.2балл |
Дескриптор: *-Осы диаграмма бойынша диалог құрастырады. Дескриптор: -Интернет көзін пайдаланып Дұрыс Дұрыс емес ақпарат анықтайды. |
Интернет желісін пайдалану. |
||||||
|
5 минут |
Интернет желіден Шыңғыс Айтматовтың Экранизациялаудан өткен шығармаларын жазып әкеліңіз.1 балл |
Дескриптор:Интернет желіден Шыңғыс Айтматовтың Экранизациялаудан өткен шығармаларын жазып әкеледі. |
Интернет желісін пайдаланады. |
||||||
|
Кері байланыс 5минут |
Не қиын болды? Не үйрендім? Сіздің ұсынысыңыз? |
Не қиын болды? Не үйрендім? Сіздің ұсынысыңыз? |
Кері байланысқа қима қағаз |
||||||
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық сақтау технологияларын сақтау. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеру. |
||||||||
|
Бағалау 10 баллдық дискриптор бойынша бағалады. |
Оқу мақсатына сәйкес сергіту жаттығуы мен белсенді жұмыс түрі қолданды қауіпсіздік ережесі сақталды. |
||||||||
|
|
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеті орындалады деп есептеймін. Бүгін оқушылар ескерткіштердің тарихы туралы біледі деп есептеймін..Сабақ оқушылардың қызығушылығын жоғарылатты. Сыныптағы оқушылардың ақпаратты қабылдау деңгейлеріне қарай саралауда сыни тұрғыдан ойландыратын сұрақтар қойылды. Уақытты тиімді пайдаландым. Барлық оқушыларды оқу үдерісіне тарту мақсатында берілген тапсырмалар осы жоспарға өзгеріс болып енгізілді. Оқыту, оқу бағалауда жоспарлау тиімді болды. |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шыңғыс
Айтматов (қыр. Чыңгыз Төрөкулович
Айтматов, орыс. Чингиз Торекулович Айтматов; 1928 ж. желтоқсанның
12 Шекер, Қырғыз АКСР — 2008 ж. маусымның 10, Нүрнберг, Алмания) —
ойшыл гуманист, данагөй, қазақ-қырғызға ортақ халық жазушысы,
Социалистік Еңбек Ері, КСРО мемлекеттік сыйлығының үш мәрте иегері
және Лениндік сыйлықтың лауреаты.
Шыңғыс Айтматовтың бүкіл шығармашылығы мен өмірі бастан-аяқ қазақ
халқымен тығыз байланысты болды. Сонау «Жәмиладан» бастап,
әлемге танымал «Қош бол, Гүлсары», «Ақ кеме», «Ғасырдан да ұзақ
күн», «Жанпида» сияқты барлық шығармаларындағы көркем
образдарының рухы мен мінезі қырғыздан гөрі қазаққа өте-мөте жақын
еді.
Жазушының өзі де қазақ ауылымен іргелес, қоныстас жерде туып-өскен.
Әкесі Төреқұлды Тұрар Рысқұлов қолынан жетектеп жүріп,
Ташкентке оқуға түсірген. Кейін қырғыздың көрнекті қоғам
қайраткері болған, 1938 жылы «халық жауы» ретінде атылып кеткен
Төреқұл Айтматов Т. Рысқұловтың тікелей тәрбиесін көрген шәкірті
болған. Мұхтар Әуезовті өмір бойы пір тұтып өткен жазушы жазып
жатқан жаңа шығармасын Жуалы топырағынан бастамақ болған еді.
Қазақстандағы БТА банктің құрметті президенті болып
тағайындалған. Жазушының кандидатурасын жақында түркітілді
елдердің мәдениет министрлерінің кеңесі (TÜRKSOY) түрік әлемінің
атынан Нобель сыйлығына ұсынған-ды. және Ш. Айтматов түркі әлемінің
дамуына қосқан ерекше үлесі үшін TÜRKSOY тағайындаған халықаралық
көрнекті сыйлықтың тұңғыш лауреаты атанған.
2008 жыл Қырғызстанда Айтматов жылы болып жарияланғаны белгілі. Осы
жылдың желтоқсан айының 12-де 80 жасқа толатын жазушының мерейтойы
халықтық мереке ретінде тойланбақ еді. Жоғарыда айтқан TÜRKSOY
сыйлығы осы 80 жылдық мерейтойына орай тапсырылмақ еді. Тағдыр оны
кемеңгер жазуш
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар Шыңғыс Айтматов 9-сынып
Қысқа мерзімді жоспар Шыңғыс Айтматов 9-сынып
|
Қазақ тілі |
Мектеп: №16 |
||||||||
|
Күні: 11. 10.2023 |
Мұғалімнің аты-жөні: Темиржанова Армангуль Насыровна |
||||||||
|
Сынып:8 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Бөлім/ сабақ тақырыбы: |
Шыңғыс Айтматов |
||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.3.2.1.Публицистикалық стильдің /мақала/тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||
|
Мәтін оқиды. |
|||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||
|
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||
|
Ерекше әсерлеу арқылы айтылатын сөздерді қатыстыра отырып, әңгіме құрастырады. |
|||||||||
|
Бағалау критерий |
Үй тапсырмасын тексеру 2балл ойтүрткі сұрақтарға жауап беру 1 балл Мәтінмен жұмыс 2 балл диалог құрастыру. 2 балл Интернет көзін пайдаланып, Дұрыс Дұрыс емес ақпарат анықтау.2балл Интернет желіден Шыңғыс Айтматовтың Экранизациялаудан өткен шығармаларын жазу.1 балл Барлығы: 10 балл |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап береді Диаграмма сала алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ойшыл гуманист, данагөй, қазақ-қырғызға ортақ халық жазушысы |
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1-Бұл бейнебаян кім туралы. 2-Ш.Айтматов туралы не білесіңдер? 3-Ш.Айтматовтың қандай шығармаларын білесіңдер? |
|||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Достықты дәріптеу.сәлем беруді дәріптеу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
әдебиет,тарих т.б. |
||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Көне түркі жазба ескерткіштері |
||||||||
|
Жоспар |
|
||||||||
|
|
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
|
|
Ресурстар |
|||
|
5 минут Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Жеті күннің әр күні Сәттілікке толсын! Үй тапсырмасын тексеру 2балл 8-тап 41 бет ойтүрткі сұрақтар 1 балл 1-Бұл бейнебаян кім туралы. 2-Ш.Айтматов туралы не білесіңдер? 3-Ш.Айтматовтың қандай шығармаларын білесіңдер? |
Психологиялық ахуалға қатысады. Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Жеті күннің әр күні Сәттілікке толсын! Үй тапсырмасын тексеру 8-тап 41 бет Дескриптор: ойтүрткі сұрақтарға жауап береді. 1-Бұл бейнебаян кім туралы екенін айтады. 2-Ш.Айтматов туралы не білетіндерін айтады. 3-Ш.Айтматовтың қандай шығармаларын білетіндерін айтады. |
доп Бейнебаян көру |
||||||
|
15 минут |
Мәтінмен жұмыс 2 балл Шыңғыс Айтматов туралы оқылым Мәтіннің жанрын анықта Мәтіндегі ең негізгі ақпаратты дөңгелек диаграмма сал. |
Дескриптор: Мәтінмен жұмыс Шыңғыс Айтматов туралы оқиды.Мәтіннің жанрын анықтайды. Дескриптор: Мәтіндегі ең негізгі ақпаратты дөңгелек диаграммаға салады. |
Мәтін таратылады |
||||||
|
10 минут |
Осы диаграмманы бойынша диалог құрастырыңдар 2 балл Тапсырма Интернет көзін пайдаланып Дұрыс Дұрыс емес ақпарат анықтайды.2балл |
Дескриптор: *-Осы диаграмма бойынша диалог құрастырады. Дескриптор: -Интернет көзін пайдаланып Дұрыс Дұрыс емес ақпарат анықтайды. |
Интернет желісін пайдалану. |
||||||
|
5 минут |
Интернет желіден Шыңғыс Айтматовтың Экранизациялаудан өткен шығармаларын жазып әкеліңіз.1 балл |
Дескриптор:Интернет желіден Шыңғыс Айтматовтың Экранизациялаудан өткен шығармаларын жазып әкеледі. |
Интернет желісін пайдаланады. |
||||||
|
Кері байланыс 5минут |
Не қиын болды? Не үйрендім? Сіздің ұсынысыңыз? |
Не қиын болды? Не үйрендім? Сіздің ұсынысыңыз? |
Кері байланысқа қима қағаз |
||||||
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық сақтау технологияларын сақтау. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеру. |
||||||||
|
Бағалау 10 баллдық дискриптор бойынша бағалады. |
Оқу мақсатына сәйкес сергіту жаттығуы мен белсенді жұмыс түрі қолданды қауіпсіздік ережесі сақталды. |
||||||||
|
|
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеті орындалады деп есептеймін. Бүгін оқушылар ескерткіштердің тарихы туралы біледі деп есептеймін..Сабақ оқушылардың қызығушылығын жоғарылатты. Сыныптағы оқушылардың ақпаратты қабылдау деңгейлеріне қарай саралауда сыни тұрғыдан ойландыратын сұрақтар қойылды. Уақытты тиімді пайдаландым. Барлық оқушыларды оқу үдерісіне тарту мақсатында берілген тапсырмалар осы жоспарға өзгеріс болып енгізілді. Оқыту, оқу бағалауда жоспарлау тиімді болды. |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шыңғыс
Айтматов (қыр. Чыңгыз Төрөкулович
Айтматов, орыс. Чингиз Торекулович Айтматов; 1928 ж. желтоқсанның
12 Шекер, Қырғыз АКСР — 2008 ж. маусымның 10, Нүрнберг, Алмания) —
ойшыл гуманист, данагөй, қазақ-қырғызға ортақ халық жазушысы,
Социалистік Еңбек Ері, КСРО мемлекеттік сыйлығының үш мәрте иегері
және Лениндік сыйлықтың лауреаты.
Шыңғыс Айтматовтың бүкіл шығармашылығы мен өмірі бастан-аяқ қазақ
халқымен тығыз байланысты болды. Сонау «Жәмиладан» бастап,
әлемге танымал «Қош бол, Гүлсары», «Ақ кеме», «Ғасырдан да ұзақ
күн», «Жанпида» сияқты барлық шығармаларындағы көркем
образдарының рухы мен мінезі қырғыздан гөрі қазаққа өте-мөте жақын
еді.
Жазушының өзі де қазақ ауылымен іргелес, қоныстас жерде туып-өскен.
Әкесі Төреқұлды Тұрар Рысқұлов қолынан жетектеп жүріп,
Ташкентке оқуға түсірген. Кейін қырғыздың көрнекті қоғам
қайраткері болған, 1938 жылы «халық жауы» ретінде атылып кеткен
Төреқұл Айтматов Т. Рысқұловтың тікелей тәрбиесін көрген шәкірті
болған. Мұхтар Әуезовті өмір бойы пір тұтып өткен жазушы жазып
жатқан жаңа шығармасын Жуалы топырағынан бастамақ болған еді.
Қазақстандағы БТА банктің құрметті президенті болып
тағайындалған. Жазушының кандидатурасын жақында түркітілді
елдердің мәдениет министрлерінің кеңесі (TÜRKSOY) түрік әлемінің
атынан Нобель сыйлығына ұсынған-ды. және Ш. Айтматов түркі әлемінің
дамуына қосқан ерекше үлесі үшін TÜRKSOY тағайындаған халықаралық
көрнекті сыйлықтың тұңғыш лауреаты атанған.
2008 жыл Қырғызстанда Айтматов жылы болып жарияланғаны белгілі. Осы
жылдың желтоқсан айының 12-де 80 жасқа толатын жазушының мерейтойы
халықтық мереке ретінде тойланбақ еді. Жоғарыда айтқан TÜRKSOY
сыйлығы осы 80 жылдық мерейтойына орай тапсырылмақ еді. Тағдыр оны
кемеңгер жазуш
шағым қалдыра аласыз













