Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Әріптестерге көмекші құрал ретінде
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ дінтану

Мектеп «Теректібұлақ орта мектебі» КММ

Күні 12.09.2020

Мұғалімнің есімі Қаирбаева Мақпал Танашқызы

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Буддизм . Діни ілімнің негіздері, тәжірибесі және таралу аймақтары

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

Оқушыларды Буддизм ілімі, пайда болуы, таралуы, негізгі тармақтарымен таныстыру.

- Оқушылардың өз бетінше жұмыс істеп қорытынды шығару дағдыларын қалыптастыру, ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Буддизм ілімі жайлы түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Будда дінінің басқа үнді діндерінен негізгі ерекшеліктерін анықтайды.

Кейбір оқушылар:Қосымша әдебиеттер мен ғаламтор желісіне сүйеніп, будда дінінің қазіргі жағдайын анықтайды

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: «Зуылдақ әдісі, «Үздік және қысқа тілек әдісі, «Шеңберге жиналу уақыты» әдісі, «5-5-1» әдісі, «Аквариум» әдісі

Негізгі сөздер мен тіркестер
Дін, нирвана,хинаяна, махаяна, ламаизм, дзэн-буддизмге,тхеравада, дхарма


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: діни, ілім, ұлттық, діндер

Талқылауға арналған тармақтар

Будда дінінің басқа діндерден айырмашылығы?


Будда дініндегі нирвана дегеніміз не? Түсінік беріңдер?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Будда дінінің ағымы үнді саудагерлері арқылы Цейлон, Непал, Бирма, Лаос Тайланд Камбоджа елдеріне таралуы жайлы.

Алдыңғы оқу(4мин)

«Зуылдақ әдісі» арқылы

. Өткен тақырыпты қайталау:

1. Иудаизмнің пайда болуының теориялық негізі не?

2. Иудаизм ілімінің ерекшеліктері қандай?

3. Иудаизмнің қандай қасиетті кітаптарын білесіңдер?

4. Иудаизмнің тарихи кезеңдерін атаңдар?

5. Иудаизмнің қандай дәстүрлері мен мерекелері бар?

Жоспар

Жоспарланған уақыт(40 мин)

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы(3мин)

А. Ұйымдастыру шаралары (сәлемде су, оқушыларды түгендеу, тиянақтылығын қадағалау)

Б. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Үздік және қысқа тілек» әдісі арқылы бір оқушы барлық сыныпқа тілек пен жылы лебіз айтады

«Санамақ» әдісі арқылы топқа бөлу

Ортасы ( 25мин)


1-тапсырма

ТЖ

«Шеңберге жиналу уақыты» арқылы оқушылар шеңбер етіп сынып ортасында тұрады, тақырып/сұрақ/сөйлем беріледі, оған оқушылар жауап беру керек.Алайда, олар белгіленген затты ұстап тұрмаса, сөйлей алмайды.

1.Будда діні қанша тармаққа бөлінеді?

2.Неліктен Гаутама хан сарайын тастап, ел кезіп кетеді?

3.Неліктен будда кең таралған әлемдік діндердің бірі? Қалай ойлайсың?


2-тапсырма

ТЖ


«Аквариум» әдісі

Әр топтан бір-бір оқушы шығып, Будда дінінің шығу тарихы туралы айтады

Дескриптор:

-Өз пікірін жүйелі жеткізеді;

-Өмірмен байланыстыра қорғайды;

-Тарихи оқиғалардан мысал келтіреді.



Үлестірме қағаздар














Сабақтың соңы


(5мин)








(3мин)


Ж.

« 5-5-1» әдісі Будда діні қалай дамығандығы туралы негізінде 5сөйлем, 5сөз тіркесі, және 1сөз құрастырады

Бағалау дескрипторы

  • ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады


Кері байланыс (жазбаша түрде)

« Шығу билеті» әдісімен сабақ бойынша бағалау

-Сіз бүгін не үйрендіңіз?

-Сіз тағы не білгіңіз келеді?
















Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Саралау әр тапсырмада жүргізіліп отырды. 1-тапсырмада қолдауды қажет ететін оқушылар топта «ДЖИГСО» әдісі арқылы мәтін мазмұнымен танысты. Ал 2-тапсырмада мақал мәнін топта талқылап, қолдауды қажет етпейтіндер «Аквариум» әдісі арқылы басқа оқушыларға түсіндіреді.

Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз?

«Бас бармақ», «Смайлик» т.б. әдістері арқылы дескрипторға сай жүзеге асты.

Пән аралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.

АКТ мен байланыс

Құндылықтармен байланыс.

География, әдебиет және құқық пәндерімен сабақтас.

Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.10.2020
575
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі