Материалдар / Қысқа мерзімді сабақ жоспары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспарын пайдалану
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Ақпаратты ұсыну

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 5

Қатысушылр саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Біздің айналамыздағы ақпарат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.1 – әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақапаратты әртүрлі нысандарда ұсыну

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Ақпарат ұғымы туралы анықтама береді.

Көптеген оқушылар:

Әртүрлі формадағы ақпаратды анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлеріне мысал келтіреді.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3. (Ұ) «Миға щабуыл» әдісі

Оқулық § 1.1, 6-бет, 1-2-сурет

-Ақпарат сөзін қалай түсінесің?

-Адам ақпаратты қайдан алады?

-Адам қабылдаған ақпаратын қалай ұсыныу мүмкін?

-2-суретте адамның ақпаратты қабылдауының қандай түрлері бейнеленген?

-Адам, жануар мен өсімдік қоршаған ортадан ақпаратты қалай қабылдайды?

ҚБ: жұлдыз /1балл/

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4Сұрақтарға жауап береді
















Жұлдыз

/1балл/










Оқулық

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Күнделікті өмір сүріп отырған қоршаған ортадан түрлі ақпарат алуға болады. Мысалы, біз терезеден қарап, бүгінгі ауа райының қандай екендігі туралы ақпаратты бере аламыз.

Ақпаратты біз әр түрлі нысандардан аламыз: кітап оқығанда, теледидар көргенде, әуен тыңдағанда, затпен жаңасқанда, асты ішіп жегенде, суреттерді көргенде.

«Ақпарат» латынша «informario» - «түсіндіру, баяндау, мәлімет» деген ұғымды білдіреді.

Ақпарат – белгілі бір нәрсе (адам, жануар, зат, құбылыс және т.б.) туралы символ мен сигнал түрінде берілетін мәлімет.

Ақпараттың қабылдау түріне қарай жіктелуі.

/сурет/

Қоршаған ортада берілетін ақпараттың өзі әртүрлі болып беріледі. Бейнелеу тәсілдеріне қарай ақпарат

  • мәтіндік,

  • графикалық,

  • дыбыстық,

  • сандық

  • бейнеақпарат болып бөлінеді.

Ақпараттың негізгі түрлерін қарастырайық. Мысалы: сөз, мәтін, әңгіме түрінде берілген ақпаратты мәтіндік ақпарат деп атаймыз. Ал кейбір ақпараттар бізге сурет, сызба, кесте түрінде беріледі, оны біз графикалық ақпарат деп атаймыз. Енді кейбір ақпараттар бізге сандық көрсеткіш түрде беріледі. Мысалы, сандар, арнайы өлшеммен жасалынған ақпараттар, кейбір есептеулер. Мұндай ақпараттарды сандық ақпараттар деп атаймыз.Санмен берілген ақпарат суретсіз де, мәтінсіз де бізге түсінікті болады.


Жеке жұмыс.1-тапсырма. «Кестені толтыр»

Дескриптор:

-Ақпаратты қабылдау түріне қарай жіктейді.


ҚБ: жұлдыз /3балл/


Жеке жұмыс. 2-тапсырма. «Ақпарат түрлерін анықта»



Group 30808



Group 30809

Group 30810

Group 30811


Дескриптор:

-Ақпараттың берілу формаларын жазады.


ҚБ: жұлдыз /4балл/


Жеке жұмыс. 3-тапсырма.

-Адам ақпаратты қалай және қайда сақтайды?


Дескирптор:

-ақпаратты қалай және қайда сақталатының мысалдар келтіреді.


ҚБ: жұлдыз /2балл/


Мұғалімді тыңдайды

















Дәптерге анықтамасын жазады
















Дәптерге ақпарат түрлерін жазады
















Кесте толтырады






































Ақпараттың берілу формаларын жазады



























































Жұлдыз

3балл











































Жұлдыз

2 балл

Сурет/слайд

























Сурет/слайд

































Сурет/слайд











Таратпа материал





















Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Бір ауыз сөз»

Ұнады, қажет, пайдалы, білдім,

үйрендім, қызықтым, есте сақтадым

Өзін-өзі бағалау.



Үй тапсырмасы

§ 1.1, 9-бет 1-тапсырма














Ақпарат түрлерін анықта.

Group 30808

Group 30809

Group 30810

Group 30811

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!