Күні:
|
|
Сынып:
|
7
б
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жаз
деген...
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Жаз мезгілі туралы және
жаздағы ауа райы туралы айта алу; тақырып бойынша байланыстыра
сөйлеу дағдыларын арттырады;
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Мәтінді оқып,мазмұнын айта
алады.Жаңа сөздерді жатқа біледі,сауатты жазады және өмірлік
жағдаяттарда орынды қолдана алады.
|
Сілтеме
|
7-сынып қазақ тілі оқулығы ,
52-53 беттер
|
Сабақта қолданылатын
материалдар:
|
1.Оқулық 4.
АКТ
2. Шар 5.
жетондар
3.
Карточкалар
|
Оқыту
әдістері:
|
СТО
Ой
қозғау
Оқыту үшін
бағалау
Оқыту және оқудағы жаңа
тәсілдер
|
1.топтық
жұмыс
2. жұптық
жұмыс
|
Сабақтың
барысы.
І. Ұйымдастыру
кезеңі
|
Оқушылардың зейінін сабаққа
аудару, оқушыларды түгендеу, 2 топқа бөлу, топ ережесін еске
түсіріп, іліп қою.
|
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру
|
1. Бағалау парақшаларын
тарату.
2. Үй жұмысын
тексеру
|
ІІІ. Жаңа
сабақ
|
Сөзжұмбақты шешу арқылы
сабақтың тақырыбын анықтап алу.
|
ІҮ.
Тапсырма
|
Сұрақтар
тапсырмасы.
Жоба
қорғау
|
Ү. Сергіту
сәті
|
Қимыл қозғалыс жаттығуын жасау
«Мен қазақпын»
|
ҮІ.
Пысықтау
|
Оқулықпен жұмыс.1-тапсырма.
«Жаз деген» өлеңін мәнерлеп оқу, тәуелдік жалғауы бар сөздерді
теріп жазу.
3-тапсырма.Мәтінді түсініп
оқып,мазмұнын әңгімелеңдер.
|
ҮІ.
Бағалау
|
Оқушылардың білімін
бағалау.
|
ҮІІ. Үй
тапсырмасы
|
2-тапсырма.52-бет.Үлгі бойынша
сын есімдерді қатыстырып, сөйлемдерді жазып
алыңдар.
|
ҮІІІ Кері
байланыс
|
Күлімдеп және мұңайып тұрған
смайликтер жапсыру арқылы кері байланыс
орнатылды.
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
|
Оқушылардың зейінін сабаққа
аудару, түгендеу.
Психологиялық тренинг
өткізу.Күлімдеп тұрған смайлигі бар шарды бір-біріне беру арқылы
жақсы тілектер айту.
Күннің көзі ,жұлдызша қиманы
таңдату арқылы оқушыларды топқа
бөлу.
Сыныптың алтын ережелерін еске
түсіру.
Әр оқушыға бағалау парақшасын
тарату.
|
Күннің көзі ,жұлдызша
қиманы екі түрін таңдаулары бойынша 2 топқа бөлініп, орындарына
отырады.
Сынып алтын ережелерді
дауыстап оқып, естеріне түсіреді.
|
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру
|
Үй тапсырмасын «ала доп» әдісі
арқылы тексеріп өтеміз. Тапсырма орындалғаннан кейін оқушыларға
смайликтер таратып беріледі.
«Отбасы мүшелеріне арналған
сыйлықтар» тақырыбына эссе жазу.
|
Оқушылар допты бір-біріне беру
арқылы үй тапсырмасын тексеріп
шығады.
|
ІІІ. Жаңа
сабақ
Тақырыпты
ашу
|
Интербелсенді тақтада жазылған
сөзжұмбақты шешу арқылы үй тапсырмасын анықтап
алады.
Жаңа сабақтың тақырыбын
дәптерлеріне жаздыртады.
|
Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа
сабақтың тақырыбын ашып, дәптерлеріне
жазады.
|
Тапсырма
|
1.Сұрақтарға жауап
беріңдер.
а/Жаз айларын
атаңдар.
ә/Бір жылда неше жыл мезгілі
бар?
б/Ауа райы
қандай?
в/ Жаз қандай
ай?
2.Топқа тапсырма
береді.
«Жаз деген» Жоба дайындауға
тапсырма береді.
|
Оқушылар сұраққа жауап
береді.
Оқушылар топ болып берілген
тапсырманы орындайды, қорғайды.
«Жаз деген» тақырыпқа әр топ
жоба дайындайды, қорғайды.
|
Ү.
Пысықтау
|
Оқулықпен жұмыс.1-тапсырма.
«Жаз деген» өлеңін мәнерлеп оқу, тәуелдік жалғауы бар сөздерді
теріп жазыңдар деп тапсырма
береді.
Сонымен балалар Ыдырысовтың
өлеңі бойынша жаз деген не екен? деген сұрақ
қояды.
3- тапсырма.Мәтінді түсініп
оқып, мазмұнын әңгімелеңдер./ жұппен
жұмыс/
Карточкамен жұмыс. Мәтін
бойынша карточкалардағы сұрақтарды таратып
береді.
|
1-тапсырма. «Жаз деген» өлеңді
мәнерлеп оқиды, тәуелдік жалғауы бар сөздерді дәптерлеріне теріп
жазады. Берілген тапсырманы
орындайды.
Оқушылар сұраққа жауап
береді.
Оқушылар жұпқа бөлініп,
мәтінді 3 абзацқа бөліп,оқып,аударып,бір-біріне түсіндіреді.Содан
кейін жұптағы оқушылар топтарына оралып,мәтінді толық талқылап,
бір-біріне түсіндіреді.
Мәтін бойынша карточкалардағы
сұрақтарға жауап береді.
|
ІҮ. Сергіту
сәті
|
«Мен қазақпын» сергіту сәтін
ұйымдастырады
|
Сергіту сәтіне
қатысады.
|
ҮІ.
Қорытынды
|
Сабақты
қорытындылайды.
«Ала доп» әдісін қолдана
отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты
қорытындылаймыз.
|
Оқушылар жауап
береді.
|
Кері
байланыс
|
Стикерлерге сабақтан алған
әсерлері туралы жазып, Күлімдеп тұрған немесе мұңайып тұрған
смайликтерге жапсыруға тапсырма
береді.
|
Тақтада ілулі тұрған
«Смайликтерге» сабақтан алған әсерлері туралы жазылған
стикерлерлерін жапсырады.
|
ҮІІ. Үй
тапсырмасы
|
2-тапсырма.52-бет.Үлгі бойынша
сын есімдерді қатыстырып,сөйлемдерді жазып
алыңдар.
|
Тапсырмаларды мұқият тыңдап,
түртіп алады.
|
ҮІІІ.
Бағалау
|
Сабақ барысында алған
смайликтер санына байланысты балдарын қорытып,
бағалау.
|
Бағалау парақшасындағы
смайликтерді санайды.
Сабақта алған бағаларын
күнделіктеріне қойдырады.
|