Материалдар / Қысқа мерзіміді жоспар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқа мерзіміді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қараша 2018
339
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қарағанды облысы Осакаров ауданы әкімдігінің «Молодежный кентінің №23 орта мектебінің базасындағы

тірек мектебі (ресурстық орталығы)» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.


Ағылшын тілі мұғалімі: Бекова Дальмира Маратовна

Химия мұғалімі: Молдабаева Жұлдыз Ермековна

Биология мұғалімі: Жаныспаева Кымбат Омиртаевна

Күні: 20.05.2017жыл

Сынып: 9


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Тақырыбы


Адам – негізгі тіршілік иесі.

Мақсаты

Сын тұрғысынан ойлай отырып, оқушылардың болашаққа деген көзқарасын қалыптастыру. Алған білімін өмірде қолдануына ықпал ету молайту. Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз ету.

Міндеттері


CLIL технологиясы арқылы оқушылардың танымдық қаблеттерін дамыту.

Кіріктірілген сабақ арқылы оқушылардың түрлі әдіс – тәсілдер қолдана отырып ойлау, есте сақтау қабілеттерін, зерттеу қабілеттерін арттыру.

Дұрыс тамақтанудың адам денсаулығына тигізетін пайдасы туралы ұғындыру;

Алған білімдерін өмірде қолдана алуға баулу

Күтілетін нәтиже:

CLIL технологиясы арқылы оқушылардың танымдық қаблеттері дамиды;

Кіріктірілген сабақ арқылы оқушылардың түрлі әдіс – тәсілдер қолдана отырып ойлау, есте сақтау қабілеттерін, зерттеу қабілеттерін артады;

Дұрыс тамақтанудың адам денсаулығына тигізетін пайдасын түсінеді;

Алған білімдерін өмірде қолдана алады.


Сабақ түрі:

Топтық жұмыс, әңгіме дебат, сұрақ-жауап,


Уақыт


Сабақ кезең/рі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

5 мин

Кіріспе

Танысу

Қызығушылықтарын ояту

Топқа бөлу


карточкалар

5 мин

Негізгі бөлім

БИОЛОГИЯ

Адам – Жер жүзіндегі ең құнды, маңызды тіршілік иесі. Себебі, осы өмірді жалғастырушы, дамытушы және болашақтың иесі адам болып табылады.Әрине осыны жүзеге асырушы үшін, адамға белгілі бір қажеттіліктер қажет.

1тапсырма:

Оқушылардың алдарында карточка таратылады, карточкада жазылған адамға қатысты терминдер т.б сөздер мен сандарды адам бойына Picture 1 еңгізеді.

1 – топ

1300 – 1400 гр, 150 гр, 250-300 гр, 4,5 – 5л, 120/80, 39,1 кДж, 200- ден астам, 80-90, 32, 25 см, 400-500 гр, 100-120 гр, 80-100 гр.

2 – топ:

Гемофилия, Скалиоз, Анатомия, Дизентерия, Терофиттер, Гигиена, Гипертония, Гипотания, Диетология, Физиология, Уролог,Криптофиттер,Гельментология, Инфаркт.

3 – топ:

Жатыр, ұрық жолдас, қаңқа, тұлға, мальпиги түтікшелері, хитин,жақ,шыңтақ,білезік,тобық,жұлын, қарақұс,соқыршек, балғашық, төс, үзенгі.



Экранға назар аударып, жалпы тақырыптың мазмұнын ашады.

Интерактивті тақта

Адам бейнесі салынған А4 форматы

Карточкалар


5 мин


АҒЫЛШЫН ТІЛІ

Экранда мақал көрсетіледі.

«Денсаулық – зор байлық».

«Здоровье – превыше всего»

«Health is above wealth»



5 мин


ХИМИЯ.

Практикалық жұмыс

Азық түліктің үйлесімдігін анықтау


1топ

2топ

3топ

Тағамның құрамындығы

крахмалдың барын анықтау

Газдалған суды

дайындау

Ас содасының тағамдарға әсері



1. Тәжірибе:

Тағамның құрамындығы крахмалдың барын анықтау.

Қажет заттар: лимон, картошка, сәбіз, алма, сүт, йод ерітіндісі, мақта таяқшалары. Дайындалған тағамдарға йод ерітіндісін жағамыз, қай тағамның түсі көк түске боялғанын анықтаймыз.


2. Тәжірибе:

Газдалған суды дайындау.

Қажет заттар

Стақандағы суға 1 шай қасық қант саламыз, лимон қышқылы, ас содасын салып араластарамыз. Нәтижесінде газдалған сусын пайда болады.


3. Тәжірибе:

Ас содасының тағамдарға әсері.

Қажет заттар: ас сода, лимон, алма, апельсин, қияр.

Тағамдарды кесіп, үстіне ас содасын саламыз, нәтижесінде ас содасының тағамдарға әсерін көреміз. Әр тағамның қышқылдық ортасы әр түрлі екенін көреміз.


Мұғалім сөзі:

Тағамның асқазанға қалай әсер екенін қорытындылап, асқазанда асты қортатын тұз қышқылын оқушылар шар модельдерінен құрылымдық формуласын жасайды.



Практикалық жұмыс

Оқушылардың жұмысы

Лимон, картошка, сәбіз, алма, сүт, йод ерітіндісі, мақта таяқшалары, ас сода, лимон қышқылы, қант, стақан, апельсин, қияр, сәбіз


2 мин

Бағалау

Қорытынды

Рефлексия


Smiles

Marks

«5» excellent

«4» good

«3» satisfactory



Оқушылар өз ойларын айтып, рефлексия жасайды.

Таратпа қағаздар


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!