Қысқарған сөздер

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қысқарған сөздер

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқарған сөздер тақырыбына арналған сабақ жоспары. 4 сынып мұғалімдеріне арналған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақ тілі зерттеу сабағы

Директордың орынбасары

Бөлім

Мамандықтар әлемі

Педагогтің аты-жөні

Касенова Г.Т.

Күні:

18.12.2024ж

Сынып: 4 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

58 Қысқарған сөздер 52-56 жаттығулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз)


Сабақтың мақсаты/критерийі

Қысқарған сөз сөздердің түрлерін ажырата алады

Мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату.

Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым!

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру

Өткен тақырыпты пысықтау

«Қолшатыр» әдісі бойынша сұрау

1.Қос сөздердің қайсысы дұрыс жазылған?

2. Қос сөздің қай түріне жатады?

3. Сөйлемдегі қос сөзді табыңыз:

4. Қос сөздің қайталама немесе

қосарлама екенін анықтаңыз:

"Жер-су, бала-шаға"

5. Сөйлемдегі қос сөзді дұрыс белгілеңіз:

"Ата-ана жиналысқа жиналды."

6. Қос сөзді толықтырыңыз:

7. Тұрақты сөз тіркесінің дұрыс мағынасы

8. Сөйлемнен тұрақты тіркесті табыңыз:

Мұғалімнің тапсырмасын орындайды.










ҚБ «ӨББ» өз біліміңді бағала










Өткен тақырыпты пысықтайды

Дескриптор:

Әр дұрыс жауаптары бойынша - 1балл






компьютер, проектор

Сабақтың ортасы

35 мин



«Ойлан, тап» әдісі (суреттер арқылы жұмбақ шешу)

Елді қорғайды, күзетеді,

Шекараны бекітеді.

Әскерилер жиынтығы,

Қысқарған атауы не өзі?

ҚК – қарулы күштер

Білімнің кілті сақталған,

Ғалымдар жиі бас қосқан.

Кітапхана, зертхана,

Бәрі бір ғимаратта.

ҒЗИ – ғылыми зерттеу институты

Әуе кемесін басқарады

Көкте адамды тасымалдайды

ҰЭ – ұшақ экипажі

Балабақшада балаларды оқытады,

Жас ұрпаққа тәрбие береді.

ББТ – балабақша тәрбиешісі

Бейнеттаспаны көру

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Дәптерді толтыру.

Желтоқсанның он жетісі

Сынып жұмысы

Пп әрпі

Пікір-талас

52 – тапсырма Ұжымдық жұмыс

«Күбірлеп оқу» әдісі.

ОДД:білу,түсіну,қолдану

Нұсқау Мәтінді мұқият оқы. Мәтінде неше кейіпкер бар? Әр кейіпкер сөзінің алдынан қандай тыныс белгісі қойылған?

Сенің ата-анаң қандай мамандық иелері?

Менің анам - дәрігер. Әкем - құрылысшы.

Қарамен жазылған сөздерге назар аудар. Олардың толық атауын білесің бе?

АҚШ-Америка Құрама Штаттары

ҚазҰПУ-Қазақ Ұлттық педагогикалық университеті.

Медакадемия - Медициналық академия

Қазпошта-Қазақ поштасы

IT-ақпарат технологиясы.


Жұмбақтарды шешіп, сабақтың тақырыбын анықтайды.















Бейнетаспаны көреді, сабақтың мақсатымен танысады.

Дәптерді толтырады.



Мәтінді мұқият оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.

Қарамен жазылған сөздерге назар аудар. Олардың толық атауын жазады

Дескриптор:

Жұмбақты шешеді – 1 балл























Бағалау критерийі Қысқарған сөз сөздердің түрлерін ажырата алады

Дескриптор:

Мәтінді мұқият оқиды

Сұрақтарға жауап береді.1балл

Қарамен жазылған сөздерге назар аударады.Олардың толық атауын жазады.1балл


компьютер, проектор оқулық, дәптер





Сергіту сәті «Оюлар»


Балалар бірге орындайды

Жарайсыңдар!

Компютер, проектор


ҚБ 54 -тапсырма Жұптық жұмыс

«Сен маған, мен саған» әдісі

Сөздерді оқып, әрқайсысының тұсына қысқарған түрін жаз.

Біріккен Ұлттар Ұйымы-БҰҰ,

Америка Құрама Штаттары-АҚШ,

Ұлттық Ғылым академиясы-ҰҒ,

Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы-ТМД.

Сөздердің қалай қысқартылып тұрғанын өзің пайымдап айт.

55 – жаттығу Өзіндік жұмыс.

Сөйлемді көшіріп жаз. Қысқарған сөздің астын сыз. Олардың толық атаулырын, қалай қысқарып отырғанын айт.

Қазақстан президенті АҚШ – қа ресми сапармен барып қайтты. Гауһардың атасы Каз ҰУ сабақ береді. Қазақстан БҰҰ- ға мүше ел. ТМД елдерінің басшылары үнемі кездесулер өткізіп тұрады.

АҚШ-Америка құрама штаттары

ҰУ- Ұлттық университеті

БҰҰ – біріккен ұлттар ұйымы

ТМД - Тәуелсіз мемлекеттер достастығы

Сөздерді оқып, әрқайсысының тұсына қысқарған түрін жазады.

Сөздердің қалай қысқартылып тұрғанын өзі пайымдап айтады.

Бағалау критерийі Мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялайды

Дескриптор

Сөздерді оқып, әрқайсысының тұсына қысқарған түрін жазады.

Сөздердің қалай қысқартылып тұрғанын өзі пайымдап айтады.1 балл

Дескриптор

Сөйлемді көшіріп жазады.

Қысқарған сөздің астын сызады – 1 балл

Олардың толық атаулырын, қалай қысқарып отырғанын айтады – 1 балл


оқулық








Топтық жұмыс «Құрастыру» зерттеу әдісі

І топ:

Күрделі сөздерді топтастыр.

Қос сөздерді, біріккен сөздерді және қысқарған сөздерді жеке ыдысқа жина. Берілген сөздермен сөйлем құрастыр.

Бозторғай, ата-ана, ТМД, Жезқазған, тып-тыныш, АҚШ, тау-тас, ББҰ, эколог, алабота, Қазспорт, күте-күте.

ІІ топ:

Сөздердің қай топқа жататынына қарай сәйкестендір. Қос сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастыр.

Қайталама қос сөз Қосарлама қос сөз

Мая-мая құрбы – құрдас

Бетпе – бет бала-шаға

Қуана - қуана ыдыс-аяқ


ІІІ топ:

Сурет бойынша тұрақты сөз тіркестерін тап, мағынасын түсіндір. Сөз тіркестерінен сөйлем құрастыр.

1. Көзді ашып жұмғанша, жұмыс аяқталды. (Жұмыс өте жылдам әрі күтпеген уақытта аяқталды.)

2. Қолды қусырып отырмай, әрекет ет. (Әрекет жасап, тыныш отырма!)


56 -тапсырма

"Бұл қай мамандық иесі?" ойынын ойна. Ол үшін төмендегі сөйлеу түрлері кімдерге тиесілі екенін тап.

1. Диктор.

2.Метеоролог

3.Ұшақ операторы


Топтық жұмыс орындайды.































"Бұл қай мамандық иесі?" ойынын ойнайды. Ол үшін төмендегі сөйлеу түрлері кімдерге тиесілі екенін табады


Дескриптор:

І топ

Күрделі сөздерді топтастырады – 1 балл

Сөйлем құрастырады – 1 балл


ІІ топ

Берілген қатар сөздерді сәйкестендіреді - 1 балл

Қос сөзді қатыстырып сөйлем құрастырады – 1 балл





ІІІ топ:

Сурет бойынша тұрақты сөз тіркестерін тауып, мағынасын түсіндіреді – 1 балл Сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады -1 балл







Дескриптор:

"Бұл қай мамандық иесі?" ойынын ойнайды. Ол үшін төмендегі сөйлеу түрлері кімдерге тиесілі екенін табады-1 балл балл




Топтық жұмыс тапсырмалары, суреттер, қарындаш моделі.

























компьютер, проектор оқулық

Сабақ

тың соңы

5 мин


-Бүгін қандай тақырып өттіңдер?

-Сабақтың мақсаты қалай?

Рефлексия «Данышпан үкі» кестесі


Үй тапсырмасы - 53-жаттығыу

Сабаққа кері байланыс жасайды.

Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды.

Үй тапсырмасын жазып алады








Рефлексия



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.01.2025
283
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі