Материалдар / Қысқаша көбейту формулалары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқаша көбейту формулалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадратының формуласын біледі. Формулаға сүйеніп екі өрнектің қосындысы мен айырмасын жаза алады; а2 –b2 = (a-b)(a+b) (a±b)2 = a2± 2ab+b2 қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, айнымалының коэффициенттері бар есептерді шығара алады;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қаңтар 2022
342
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

.


Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Саттар Естемесов атындағы орта мектеп

Күні:25.01.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Батчаева Райхан Болатовна

Сынып: 7 «а»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Екі өрнектің қосындысы мен айырымының квадраты

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.10

(a b)2 = a2 2ab+b2

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану


Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар: Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадратының формуласын біледі. Формулаға сүйеніп екі өрнектің қосындысы мен айырмасын жаза алады.

  • Басым көпшілігі:.формуланы кері бағытта пайдаланып, есептер шығара алады

  • Кейбір оқушылар:Формуланы пайдаланып тепе- теңдікті дәлелдей алады

Бағалау критерийлері


  1. Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадратының формуласын біледі. Формулаға сүйеніп екі өрнектің қосындысы мен айырмасын жаза алады;

  2. а2 b2 = (a-b)(a+b)

(a b)2 = a2 2ab+b2

қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, айнымалының коэффициенттері бар есептерді

шығара алады;

Тілдік мақсаттар



Екі өрнектің айырмасы мен қосыныдысының формуласын математикалық терминдер мен тұжырымдай алады.


.


қазақша

орысша

ағылшынша

Өрнек

Выражение

Expression

Квадрат

Квадрат

Square

Қосу

Сложение

Addition

Азайту

Вычитание

Subtraction

Коэффициент

Коэффициент

Coefficient






Құндылықтарға баулу







Оқушылардың математикалық сауаттылығын дамыту және еңбекке баулу



Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі,музыка

АКТ-нықолдану

дағдылары

Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, есептер),

Алдыңғы білім



7.2.1.5көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;

7.2.1.6көпмүшені стандарт түрге келтіру;

Сандардың квадраты мен кубының мәндерін таба алу. Шаршы ауданы мен текшенің көлемін табу формулаларын, аудан мен көлемнің өлшем бірліктерін белгілей білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин







Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын, сыныптың тазалығын қадағалау.

  • «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың көңіл –күйін біліп алып, топтарға «АҚ» , «КӨК» , «САРЫ» галстук арқылы бөлемін.

I топ – көк түс

II топ – сары түс

III топ – ақ түс

Осы таңдаған түстеріне байланысты психологиялық ахуал тудырамын.

Оқушылар топтық, жұптық және жекелей тапсырмаларды орындайды. Оқушылар топ ішінен ақылдаса отырып топ басшысын сайлап алады.

Үй тапсырмасын тексеру «көршіңді тексер» әдісі бойынша жүреді.

Өткен тақырыпты бекіту.

«Миға шабуыл» тосыннан сұрақтар қоямын.

Сәйкестендіру тест орындайды (WordWall арқылы)

  1. (3а-2b)(3a+2b) =9 -4

  2. 2-100 =(2a-10)(2a+10)

  3. - =(a-b)(a+b)

  4. (n+4m)(n-4m)= -16

  5. - =(x+y)(x-y)

  6. 9 -121=(3a-11)(3a+11)


Білу және түсіну



























Интербелсенді тақтада дұрыс жауап шығады. Топ оқушылары сағаттың тілімен өз жұмысын көршісіне береді. Тапсырманы алған оқушы дұрыс жауабымен салыстыра отырып бағалайды.



Сабақтың ортасы

(жаңа сабақ)

10 мин









5 мин













5 мин












































3мин





3мин



Түсіндіру тәсілі

Ой қозғау сұрақтары арқылы жаңа сабақты түсіндіру. (Шапқан озар, жатқан қалар)

(a+b)(a-b) көбейтіндісі неге тең?

(a+b)2 болса өрнекті қалай квадраттауға болады?

(a-b)2 болса өрнекті қалай квадраттаймыз?

Осыдан қандай нәтиже шығаруға болады?,- деп сұрақтар қоя отырып екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының формуласын қорытып шығарамыз.


1)Оқулықпен жұмыс

Көпмүше түрінде жазыңдар


32.1 (1,3,5 есептер)

32.2 (2,4,6 есептер)


2)Топтық жұмыс

Оқушылар екі өрнектің қосындысының,айырымының квадратын есептеу керек және үшмүшені керсінше қосынды мен айырымның квадратына келтіру керек.

(Әр топқа А,В,С деңгейіндегі есептер беремін)

  1. Қайталау деңгейіндегі тапсырмалар

Көпмүше түріне келтіріңдер:

1.(а-b)2 2.(m-n)2 3.(x+y)2



Дескриптор

Жақшаны квадраттап аша алады.

1

Таңбалар ережесін біледі

1



  1. Орта деңгейдегі тапсырмалар

Екі өрнектің айырымының және қосындысының квадратын табыңдар:

1. 2.(3a+2)2 3.(4x-3y)2




Дескриптор

Формуланы пайдаланыпесептей алады.

1<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!