«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерсары Айжан Рысқұлбекқызы |
|
|
Күні: |
19.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
|
Құндылыққа баулу |
Ахмет Байтұрсынұлы шығармалары арқылы адамгершілікке, жауапкершілікке баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 1Т ЖЖ 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. 3.Оқушылардың көңіл күйін сұрау. Қ/Б: Сабақ мақсатымен таныстыру. Бағалау кретерилерін жіті түсіндіру. |
Оқушылар амандасады Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады |
Мадақ сөздер. |
Үлестірме қағаздар |
|
1-тапсырма Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру»әдісі •
16-4х2
(x-6c)(x2+6xc+36c2)
Сіздер осы тапсырманы орындау барысында қай БК жұмыс жасадыңыз? Қай формула сізге қиын болды? |
Сұрақтарға жауап береді. Берілеген формулаларды сәйкестендіреді
« |
1.Екі өрнектің айырмасының квадратын табады -1б 2.Екі өрнектің айырмасының квадраын табады -1б 3.Екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолданады -1б Қ/Б: өзара бағалайды. |
Үлестірме қағаздар Оқулық. Ұстаз. |
|
|
Сабақтың ортасы 2Т ДЖ 10 мин |
Дербес жұмыс «Socrative» әдісі
А) (а-7)(а+7) Б) (а+7)(а+7) В) (а-7)(а-7) 2) b2- 8b+16 А) (b-4)2 Б) (6-b)2 В) (4- b)2 3) (5t+3)2 А) (25t2+30t+9) Б) (9+15t+5)2 В) (25t2-30t-9) 4) 27-y3 А) (3-у)(9+3у+у2) Б) (у-3)(у2-3у+9) В) (5-у)(25+5у+у2) Сіздер осы тапсырманы орындау барысында қай БК жұмыс жасадыңыз? Қысқаша көбейту формулаларының маңыздылығы неде деп ойлайсыз? |
«Socrative» әдісі арқылы жеке тапсырманы орындайды.
|
-Екі өрнектің квадратының айырымын табады -1 -Екі өрнектің айырымының квадратын табады -1 -Екі өрнектің қосындысының квадратын табады -1 -Екі өрнектің кубтарының айырымын табады -1 Қ/Б: өзін-өзі бағалайды. |
Үлестірме қағаздар Оқулық. Ұстаз. https://b.socrative.com/login/student/?feature=embed |
|
Сабақтың ортасы 3Т ТЖ 10 мин |
Топтық жұмыс Қысқаша көбейту формулаларды қолдану. 1)(5z2-6к)2-(5z2+3к)2+90z2k=27k2 25z2-60z2k+36k2-( 25z2+30z2k – 9k2)+90z2k=27k2 25z2-60z2k+36k2-25z2-30z2k- 9k2=27k2 27k2=27k2 2) (m2-n2)(m2+n2}-m2(m2-n2) –m2n2=-n2 m 4- n4 – m4+m2n2- m2n2=- n2 -n 2= -n2 3) ( 1,2x4- 7y)( 1,2x4+7y) + 0,56x8 + 49y4=2x8 1,44x8- 49y2 + 0,56x8 + 49y4=2x8 1,44x8+0,56x8=2x8 2x8=2x8 Сіздер осы тапсырманы орындау барысында қай БК жұмыс жасадыңыз? Сіз топтық жұмысқа қаншалықты белсенді қатыса алдыңыз? Сабақ барысында өзіңізді және де сыныптасыңызды әділ бағалай алдыңыз ба? |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -қысқаша көбейту формулаларын қолданады -1 -ұқсас мүшелерін біріктіреді -1 -теңдеудің шешімін табады -1 Қ/Б: өзара бағалайды. |
Үлестірме қағаздар Оқулық. Ұстаз. |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс Үйге тапсырма: 35.8 есеп «SMS» Оқушыларға қағаздан жасалған ұялы телефон арқылы сабақта қалай жұмыс істегені туралы және сабақ қаншалықты қызықты өткені туралы SMS –хабарлама жібереді. |
Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: • Мен білдім … • Қиындық тудырды… • Мен тапсырманы орындадым… • Сабақтан мен не алдым… |
|
Үлестірме қағаздар Ұстаз.
|



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерсары Айжан Рысқұлбекқызы |
|
|
Күні: |
19.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
|
Құндылыққа баулу |
Ахмет Байтұрсынұлы шығармалары арқылы адамгершілікке, жауапкершілікке баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 1Т ЖЖ 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. 3.Оқушылардың көңіл күйін сұрау. Қ/Б: Сабақ мақсатымен таныстыру. Бағалау кретерилерін жіті түсіндіру. |
Оқушылар амандасады Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады |
Мадақ сөздер. |
Үлестірме қағаздар |
|
1-тапсырма Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру»әдісі •
16-4х2
(x-6c)(x2+6xc+36c2)
Сіздер осы тапсырманы орындау барысында қай БК жұмыс жасадыңыз? Қай формула сізге қиын болды? |
Сұрақтарға жауап береді. Берілеген формулаларды сәйкестендіреді
« |
1.Екі өрнектің айырмасының квадратын табады -1б 2.Екі өрнектің айырмасының квадраын табады -1б 3.Екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолданады -1б Қ/Б: өзара бағалайды. |
Үлестірме қағаздар Оқулық. Ұстаз. |
|
|
Сабақтың ортасы 2Т ДЖ 10 мин |
Дербес жұмыс «Socrative» әдісі
А) (а-7)(а+7) Б) (а+7)(а+7) В) (а-7)(а-7) 2) b2- 8b+16 А) (b-4)2 Б) (6-b)2 В) (4- b)2 3) (5t+3)2 А) (25t2+30t+9) Б) (9+15t+5)2 В) (25t2-30t-9) 4) 27-y3 А) (3-у)(9+3у+у2) Б) (у-3)(у2-3у+9) В) (5-у)(25+5у+у2) Сіздер осы тапсырманы орындау барысында қай БК жұмыс жасадыңыз? Қысқаша көбейту формулаларының маңыздылығы неде деп ойлайсыз? |
«Socrative» әдісі арқылы жеке тапсырманы орындайды.
|
-Екі өрнектің квадратының айырымын табады -1 -Екі өрнектің айырымының квадратын табады -1 -Екі өрнектің қосындысының квадратын табады -1 -Екі өрнектің кубтарының айырымын табады -1 Қ/Б: өзін-өзі бағалайды. |
Үлестірме қағаздар Оқулық. Ұстаз. https://b.socrative.com/login/student/?feature=embed |
|
Сабақтың ортасы 3Т ТЖ 10 мин |
Топтық жұмыс Қысқаша көбейту формулаларды қолдану. 1)(5z2-6к)2-(5z2+3к)2+90z2k=27k2 25z2-60z2k+36k2-( 25z2+30z2k – 9k2)+90z2k=27k2 25z2-60z2k+36k2-25z2-30z2k- 9k2=27k2 27k2=27k2 2) (m2-n2)(m2+n2}-m2(m2-n2) –m2n2=-n2 m 4- n4 – m4+m2n2- m2n2=- n2 -n 2= -n2 3) ( 1,2x4- 7y)( 1,2x4+7y) + 0,56x8 + 49y4=2x8 1,44x8- 49y2 + 0,56x8 + 49y4=2x8 1,44x8+0,56x8=2x8 2x8=2x8 Сіздер осы тапсырманы орындау барысында қай БК жұмыс жасадыңыз? Сіз топтық жұмысқа қаншалықты белсенді қатыса алдыңыз? Сабақ барысында өзіңізді және де сыныптасыңызды әділ бағалай алдыңыз ба? |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -қысқаша көбейту формулаларын қолданады -1 -ұқсас мүшелерін біріктіреді -1 -теңдеудің шешімін табады -1 Қ/Б: өзара бағалайды. |
Үлестірме қағаздар Оқулық. Ұстаз. |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс Үйге тапсырма: 35.8 есеп «SMS» Оқушыларға қағаздан жасалған ұялы телефон арқылы сабақта қалай жұмыс істегені туралы және сабақ қаншалықты қызықты өткені туралы SMS –хабарлама жібереді. |
Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: • Мен білдім … • Қиындық тудырды… • Мен тапсырманы орындадым… • Сабақтан мен не алдым… |
|
Үлестірме қағаздар Ұстаз.
|



шағым қалдыра аласыз














