|
Білім беру ұйымының атауы |
«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының «Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
Пәні: |
Алгебра |
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейбіт М. |
|
Күні: |
23.01.2025ж |
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.10
- аларын білу және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Индикатор |
- қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 11:40-11:43 |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушыларды түгендеу . Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй жұмысын тексереді ( виртуалды көмекші) 5.47 тапсырмалары |
Сәлемдеседі Үй жұмысының шешімі тақтада көрсетіледі. Оқушылар бір-бірінің қателерін анықтайды. |
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (+; -) арқылы бір-бірін тексереді. |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 11:43-11:46 11:46-11:56 |
“Миға шабуыл” стратегиясы
Топтық жұмыс «Нағыз достар» әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді 1.Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір жағдайларда ықшамырақ орындауға болады. Көпмүшені көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайды. 2. Екі өрнектің қосындысы фомуласы, екі өрнектің айырымының формуласы, екі өрнектің квадраттарының айырымы формуласы. 3. Кейбір есептерде жылдам шығарып, уақытты үнемдеу үшін керек. 4. Екі өрнектің квадраттарының айырымы осы өрнектердің азайтындысы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. Оқушылар дәптерге есепті шығарып жауабына сәйкес бағандағы түсіпен суретті бояйды. |
Оқушылардың жауабына қарай ауызша бағаланады. Оқушылар дәптерге есеп шығарады, дұрыс жауабын табады және бояйды. Топтар өзара бір-бірін бағалайды |
Презентация Презентаци, дәптер, түрлі-түсті бояу |
|
11:56-12:06 12:06-12:16 |
Жұптық жұмыс («ойлан, жұптас, бөліс» әдісі) (функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма)
Жеке жұмыс. Көбейткіштерге жіктеңдер:
1.
2. 16b17
3. |
Тапсырманы жұп құра отырып орындайды 1 тапсырманың шешуі Берілгені:
Табу керек:
Шешуі:
2 тапсырманың шешуі Берілгені:
Табу керек:
Шешуі:
1.
2. 16b17 3.
=
( |
Дескриптор: - есептің шартына сай берілгенін жазады; - қысқаша көбейту формуласын жазады; - сандарды орына қояды; - есептің нәтижесін шығарады; 2 балл -Дескриптор: - есептің шартына сай берілгенін жазады; - қысқаша көбейту формуласын жазады; - сандарды орынан қояды; - есептің нәтижесін шығарады; 2 балл Дескриптор:
3 балл |
Презентаци, дәптер, үлстірме қағаз Презентаци, дәптер, үлстірме қағаз |
|
Сабақты бекіту 12:16-12: |
Wordwall плптформасында тапсырма орындау
А) 4 - 4х+х2 Б) (4+х)(4-х) С) 4+х2 Д) (16-х)(16+х) 2. Көбейткіштерге жікте: 9a2 – 6ab + b2 А) (3a+b)2 Б) (3+b)2 С) (3a-b)3 Д) (3a-b)2 3. Көбейткіштерге жікте: x2 – y2 А) (x – y)(x + y ) Б) (x + y)(x + y ) С) (x-y)2 Д) (x-y)(x+y) 4. Көпмүше түріне келтір:(5х+у)(5х-у) А) 5х2+10х+у2 Б) 25х2 + у2 С) 25х2 - у2 Д) 5х2 - у2 5. Амалдарды орында: (а+3)2 А) а2+3а+9 Б) а2+6а+9 С) а2 - 3а+9 Д) а2 -6а+9 6. Көпмүше түріне келтір: (5m-7n)(5m+7m) А) 25m-49n Б) 25m2+49n2 С) 5m2-7n2 Д) 25m2-49n2 7. Есептеңіз: (30+1)(30-1) А) 900 Б) 31 С) 899 Д) 29 8. Көбейткіштерге жікте: c6-9x4 А) (c6-9x2)(c6-9x2) Б) (c3-3x2)(c3+3x2) С) (c3-9c2)(c3+9x2) Д) (c-3x2)(c-3x2) 9. Көпмүше түрінде жаз: (a+c)2 А) a2+ac+c2 Б) a2+2ac+c2 С) a+2ac+c Д) a-ac-c 10. Теңдеуді шешіңіз: x2-81=0 А) x=9 Б) x=-9 С) x=81 Д) x=-9, x=9 |
Оқушылар жеке-жек тақтаға шығып тапсырмағаларды сәйкес бос орындарға қойып орындайды. Жауаптары:
|
1-2 тапсырма дұрыс болса балл берілмейді 3-5 тапсырма дұрыс болса 1 балл 6-8 тапрма дұрыс болса 2 балл 9-10 тапсырма дұрыс болса 3 балл |
|
|
Сабақтың соңы. 3мин. |
Сабақты қортындылау - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; Бағалау: Оқушыларды бағалау Үй жұмысы: №5.54 және №5.56 тапсырманы қысқаша түсіндіру Рефлексия:
|
Оқушылар сабақ барысында қандай есептерді түсінгенін айтады. Алған баллдарын есептеп бағалау парағын толтырып, айтады. күнделіктеріне жазып алады. QR Code арқылы кері байланыс береді
|
10 баллдық шкаламен бағалау |
|
Саралау тапсырмалары:
-
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, көбейтуді орындаңыз.
![]()
-
Көбейткішке жіктеңіз.
![]()
-
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар.
а) Суретті пайдаланып,
оның a
және
b
сандары
үшін
формуласының геометриялық
мағынасын түсіндір. 
Орта деңгей:
-
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, көбейтуді орындаңыз.
![]()
-
Көбейткішке жіктеңіз.
![]()
-
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар.
Тізбектес екә натурал санның квадраттарының айырмасы тақ сан болатынын дәлелдеңіз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының «Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
Пәні: |
Алгебра |
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейбіт М. |
|
Күні: |
23.01.2025ж |
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.10
- аларын білу және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Индикатор |
- қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 11:40-11:43 |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушыларды түгендеу . Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй жұмысын тексереді ( виртуалды көмекші) 5.47 тапсырмалары |
Сәлемдеседі Үй жұмысының шешімі тақтада көрсетіледі. Оқушылар бір-бірінің қателерін анықтайды. |
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (+; -) арқылы бір-бірін тексереді. |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 11:43-11:46 11:46-11:56 |
“Миға шабуыл” стратегиясы
Топтық жұмыс «Нағыз достар» әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді 1.Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір жағдайларда ықшамырақ орындауға болады. Көпмүшені көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайды. 2. Екі өрнектің қосындысы фомуласы, екі өрнектің айырымының формуласы, екі өрнектің квадраттарының айырымы формуласы. 3. Кейбір есептерде жылдам шығарып, уақытты үнемдеу үшін керек. 4. Екі өрнектің квадраттарының айырымы осы өрнектердің азайтындысы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. Оқушылар дәптерге есепті шығарып жауабына сәйкес бағандағы түсіпен суретті бояйды. |
Оқушылардың жауабына қарай ауызша бағаланады. Оқушылар дәптерге есеп шығарады, дұрыс жауабын табады және бояйды. Топтар өзара бір-бірін бағалайды |
Презентация Презентаци, дәптер, түрлі-түсті бояу |
|
11:56-12:06 12:06-12:16 |
Жұптық жұмыс («ойлан, жұптас, бөліс» әдісі) (функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма)
Жеке жұмыс. Көбейткіштерге жіктеңдер:
1.
2. 16b17
3. |
Тапсырманы жұп құра отырып орындайды 1 тапсырманың шешуі Берілгені:
Табу керек:
Шешуі:
2 тапсырманың шешуі Берілгені:
Табу керек:
Шешуі:
1.
2. 16b17 3.
=
( |
Дескриптор: - есептің шартына сай берілгенін жазады; - қысқаша көбейту формуласын жазады; - сандарды орына қояды; - есептің нәтижесін шығарады; 2 балл -Дескриптор: - есептің шартына сай берілгенін жазады; - қысқаша көбейту формуласын жазады; - сандарды орынан қояды; - есептің нәтижесін шығарады; 2 балл Дескриптор:
3 балл |
Презентаци, дәптер, үлстірме қағаз Презентаци, дәптер, үлстірме қағаз |
|
Сабақты бекіту 12:16-12: |
Wordwall плптформасында тапсырма орындау
А) 4 - 4х+х2 Б) (4+х)(4-х) С) 4+х2 Д) (16-х)(16+х) 2. Көбейткіштерге жікте: 9a2 – 6ab + b2 А) (3a+b)2 Б) (3+b)2 С) (3a-b)3 Д) (3a-b)2 3. Көбейткіштерге жікте: x2 – y2 А) (x – y)(x + y ) Б) (x + y)(x + y ) С) (x-y)2 Д) (x-y)(x+y) 4. Көпмүше түріне келтір:(5х+у)(5х-у) А) 5х2+10х+у2 Б) 25х2 + у2 С) 25х2 - у2 Д) 5х2 - у2 5. Амалдарды орында: (а+3)2 А) а2+3а+9 Б) а2+6а+9 С) а2 - 3а+9 Д) а2 -6а+9 6. Көпмүше түріне келтір: (5m-7n)(5m+7m) А) 25m-49n Б) 25m2+49n2 С) 5m2-7n2 Д) 25m2-49n2 7. Есептеңіз: (30+1)(30-1) А) 900 Б) 31 С) 899 Д) 29 8. Көбейткіштерге жікте: c6-9x4 А) (c6-9x2)(c6-9x2) Б) (c3-3x2)(c3+3x2) С) (c3-9c2)(c3+9x2) Д) (c-3x2)(c-3x2) 9. Көпмүше түрінде жаз: (a+c)2 А) a2+ac+c2 Б) a2+2ac+c2 С) a+2ac+c Д) a-ac-c 10. Теңдеуді шешіңіз: x2-81=0 А) x=9 Б) x=-9 С) x=81 Д) x=-9, x=9 |
Оқушылар жеке-жек тақтаға шығып тапсырмағаларды сәйкес бос орындарға қойып орындайды. Жауаптары:
|
1-2 тапсырма дұрыс болса балл берілмейді 3-5 тапсырма дұрыс болса 1 балл 6-8 тапрма дұрыс болса 2 балл 9-10 тапсырма дұрыс болса 3 балл |
|
|
Сабақтың соңы. 3мин. |
Сабақты қортындылау - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; Бағалау: Оқушыларды бағалау Үй жұмысы: №5.54 және №5.56 тапсырманы қысқаша түсіндіру Рефлексия:
|
Оқушылар сабақ барысында қандай есептерді түсінгенін айтады. Алған баллдарын есептеп бағалау парағын толтырып, айтады. күнделіктеріне жазып алады. QR Code арқылы кері байланыс береді
|
10 баллдық шкаламен бағалау |
|
Саралау тапсырмалары:
-
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, көбейтуді орындаңыз.
![]()
-
Көбейткішке жіктеңіз.
![]()
-
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар.
а) Суретті пайдаланып,
оның a
және
b
сандары
үшін
формуласының геометриялық
мағынасын түсіндір. 
Орта деңгей:
-
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, көбейтуді орындаңыз.
![]()
-
Көбейткішке жіктеңіз.
![]()
-
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар.
Тізбектес екә натурал санның квадраттарының айырмасы тақ сан болатынын дәлелдеңіз.
шағым қалдыра аласыз


















