Оқу ісінің меңгерушісі : Ұ.Дүйсебаева
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|
Педагогтің аты жөні |
Ордабекова А |
|
Күні : |
08.02.2023 ж |
|
Сыныбы : 7 Г |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 3 мин |
Ұйымдастыру. Жағымды психалогиялық ахуал тудыру (түйсіну байланыс)
Оқуға шақыру .. Балалар, бұл жол басы -даналыққа, Келіңдер, түсіп байқап, қаралық та. Бұл жолмен бара жатқан өзіңдей көп, Соларды көре тұра қалалық па?! Даналық - өшпес жарық, кетпес байлық, Жүріңдер, іздеп тауып алалық та! «Атом – молекула» ойыны . Топқа бөлу
Өткен сабақты қайталау 1.«Сәйкестендіру» әдісі
2.Ауызша есепте: 1. a2- 16 2. 25a2- 9 3. (с-3)(с+3) 4. (a+5)2 |
Сәлемдеседі . Оқушылар Ахмет Байтұрсыновтың 150 жылдығы тойланып жатқандығы туралы ақпарат алып ,оқуға шақыру өлеңін тыңдайды . Оқушылар мұғалімнің айтуымен топқа бөлінеді атом,атом дегенде жеке дара тұрып қалады.Молекула 3 дегенде жанындағы 3 оқушымен қол ұстасып топ болады .Мұғалім тағы да атом ,атом дегенде жекек дара тұрып қалады ,молекула 4 дегенде 4 оқушы болып бірігіп қол ұстасып топтасады .Осылайша 5 оқушы топ болып қол ұстасып 1 топ болады . Үй тапсырмасын айтады Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды Әрбір оқушыға бағалау парақшасы таратылып, оқушылар өз өзіне бүгінгі сабақ бойынша бағалау жасайды.
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды.Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып ауызша есептерді шығарады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Дескриптор: -қысқаша көбейту формуласын сәйкестендіреді; -қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып ,ауызша берілген есептерді шығарады. 2 балл
Мұғалім үй тапсырмасы кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Кеспе қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
7 мин
5 мин
15 мин
5 минут
|
Топтық жұмыс.
«Сағат дос» әдісі бойынша оқушылар бір біріне оқулықты пайдаланып есептер беріп 5-7 минут арасында шешуге келесі топқа береді.
3x; 5y; 9x2 ; 25y2; 125y3; 27y3; 30xy; 15xy Мысалы:
1.(x-3)2 = x2-6x+3 2. 4-y2 = (4-y)(4+y) 3. 27+a3 = (3+a)(6-3a+a2 ) 4. (b-7)3 = b3+21b2+147b + b3 5. (2a-3b)(2a+3b) = 2a2-3 b2 Жұптық жұмыс. 1- тапсырма. 1. Көбейтуді орында: (a-8b)(a+8b) = 2. Көпмүше түрінде жаз: (m-2n)2 = 3. Екі қосындысының квадраты түрінде жаз: x2+2x+1= 4. Амалдарды орындаңдар: (x+5)2– 16
2-тапсырма . «Бос орынды толтыр» әдісі Берілген өрнектерді көбейткіштерге жікте.
x2 – 12x + 36
= (
x2 +
4x + 4
= (
4x2 – 20x + 25
= (
25x2 – 40x + 16
= (
3-Тапсырма «Quizizz тест» жеке жұмыс . Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеңіз: 1. x2 + 10x+25 A (x+5)2 B (x-5)2 C x-5 D x+5 2. 8+a3 . A (2+a) B (2+a) (4-2a+a2) C 2+a D2-a 3. 9-a2 A 3-a B 3+a C (3-a)(3+a) D 9-a |
Оқушылар берілген бірмүшелерді қолданып,қысқаша формула бойынша өрнек құрастырады. Топтар бір-бірімен сағат тілі бағытымен сұрақтарды беріп , 5 минуттан соң топшылар кездесіп берілген есепті тексеріп алады.
Оқушы мұғалім болып,есептің қатесін түзейді.
Дұрыс жауаптармен салыстыру барысында, өз ойларының қаншалықты дұрыстығына көз жеткізеді.
Оқушылар жұпта жұмыс істейді
Оқушылар интерактивті тақтадағы дұрыс жауаптарымен бірін-бірі тексереді
Оқушылар жұмыс нәтижесін дайын жауаптар арқылы тексереді |
Дескриптор: - қажет формуланы қолданады; - бірмүшеден өрнектер құрастырады..
2 балл
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын біледі. -өрнектің қатесін табуда формуланы қолданады;
2 балл
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын біледі. -есеп шығарғанда формуланы қолдана алады.
Дескриптор: Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Оқу ісінің меңгерушісі :
Ұ.Дүйсебаева Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы:Қысқаша көбейту формулаларының
көмегімен өрнектерді түрлендіру
Бөлім: Қысқаша көбейту
формулалары Педагогтің аты
жөні Ордабекова
А Күні
: 08.02.2023
ж Сыныбы : 7
Г Қатысушылар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларының
көмегімен өрнектерді түрлендіру Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді
қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге
жіктеу; Сабақтың
мақсаты Қысқаша көбейту формуласы
түрлендіріп қолдана алады; Қысқаша көбейту формулалары
арқылы алгебралық өрнектерді
көбейткіштерге жіктейді. Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 5 мин 3 мин Ұйымдастыру. Жағымды психалогиялық ахуал
тудыру (түйсіну байланыс) Оқуға
шақыру .. Балалар, бұл жол басы
-даналыққа, Келіңдер, түсіп байқап,
қаралық та. Бұл жолмен бара жатқан өзіңдей
көп, Соларды көре тұра қалалық
па?! Даналық - өшпес жарық, кетпес
байлық, Жүріңдер, іздеп тауып алалық
та! «Атом – молекула» ойыны .
Топқа бөлу Өткен сабақты
қайталау 1.«Сәйкестендіру»
әдісі 1
a2- b2 a2-2ab+ b2 2
(a-b)2 a3-3a2 b+3ab2
-b3 3
(a+b)2 a3-3a2 b+3ab2
-b3 4
(a-b)2 (a-b)( a2+ab+ b2) 5
(a+b)3 (a+b)( a2-ab+ b2) 6
a3- b3 (a-b)(a+b) 7
a3+ b3 K.
a2+2ab+
b2
2.Ауызша
есепте:
1. a2-
16
2. 25a2-
9
3.
(с-3)(с+3)
4. (a+5)2 Сәлемдеседі . Оқушылар Ахмет
Байтұрсыновтың 150 жылдығы тойланып жатқандығы туралы ақпарат алып
,оқуға шақыру өлеңін тыңдайды . Оқушылар мұғалімнің айтуымен
топқа бөлінеді атом,атом дегенде жеке дара тұрып қалады.Молекула 3
дегенде жанындағы 3 оқушымен қол ұстасып топ болады .Мұғалім тағы
да атом ,атом дегенде жекек дара тұрып қалады ,молекула 4 дегенде 4
оқушы болып бірігіп қол ұстасып топтасады .Осылайша 5 оқушы топ
болып қол ұстасып 1 топ болады . Үй тапсырмасын
айтады
Оқушылар сабақтың мақсатын
анықтайды
Әрбір оқушыға бағалау
парақшасы таратылып, оқушылар өз өзіне бүгінгі сабақ бойынша
бағалау жасайды.
Оқушылар сәйкестендіру
тапсырмаларын орындайды.Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып
ауызша есептерді шығарады. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
Дескриптор:
-қысқаша көбейту формуласын
сәйкестендіреді;
-қысқаша көбейту формуласын
қолдана отырып ,ауызша берілген есептерді
шығарады.
2
балл
Мұғалім үй
тапсырмасы кезеңінде белсенділік танытқан
оқушыларды «Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
Кеспе
қағаздар
Сабақтың
ортасы
7 мин
5 мин
15
мин
5
минут
Топтық
жұмыс. «Сағат дос» әдісі бойынша
оқушылар бір біріне оқулықты пайдаланып есептер беріп 5-7 минут
арасында шешуге келесі топқа береді. Берілген бірмүшелерден формула
бойынша өрнек құрастырыңдар: 3x; 5y;
9x2
;
25y2;
125y3;
27y3; 30xy;
15xy
Мысалы: (3x-5y)2 = 9x2-30xy+25y2 Қатесін
түзе:
1.(x-3)2
=
x2-6x+3 2.
4-y2
=
(4-y)(4+y) 3.
27+a3
=
(3+a)(6-3a+a2
) 4.
(b-7)3
=
b3+21b2+147b +
b3 5.
(2a-3b)(2a+3b) =
2a2-3 b2 Жұптық
жұмыс. 1-
тапсырма. 1. Көбейтуді
орында: (a-8b)(a+8b)
= 2. Көпмүше түрінде жаз:
(m-2n)2
= 3. Екі қосындысының квадраты
түрінде жаз: x2+2x+1= 4. Амалдарды
орындаңдар: (x+5)2– 16
2-тапсырма . «Бос орынды
толтыр» әдісі
Берілген өрнектерді
көбейткіштерге жікте.
x2 – 12x + 36
= (
x2 +
4x + 4
= (
4x2 – 20x + 25
= (
25x2 – 40x + 16
= (
3-Тапсырма «Quizizz тест» жеке жұмыс
. Көпмүшелерді көбейткіштерге
жіктеңіз: 1.
x2
+
10x+25 A
(x+5)2
B
(x-5)2
C x-5 D
x+5 2.
8+a3
. A (2+a) B (2+a)
(4-2a+a2) C 2+a
D2-a 3.
9-a2 A
3-a
B
3+a
C
(3-a)(3+a) D
9-a
Оқушылар берілген бірмүшелерді
қолданып,қысқаша формула бойынша өрнек құрастырады. Топтар
бір-бірімен сағат тілі бағытымен сұрақтарды беріп , 5 минуттан соң
топшылар кездесіп берілген есепті тексеріп
алады.
Оқушы мұғалім болып,есептің
қатесін түзейді.
Дұрыс жауаптармен салыстыру
барысында, өз ойларының қаншалықты дұрыстығына көз
жеткізеді.
Оқушылар жұпта жұмыс
істейді
Оқушылар интерактивті
тақтадағы дұрыс жауаптарымен бірін-бірі
тексереді
Оқушылар жұмыс нәтижесін дайын жауаптар
арқылы тексереді
Дескриптор: - қажет формуланы
қолданады;
-
бірмүшеден өрнектер
құрастырады..
2
балл
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын
біледі. -өрнектің қатесін табуда
формуланы қолданады;
2
балл
Дескриптор: -
қысқаша көбейту формулаларын
біледі.
-есеп шығарғанда формуланы
қолдана алады.
Дескриптор: |


















