Қысқаша көбейту формулалары қмж

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қысқаша көбейту формулалары қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары математика пән мұғалімдеріне арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Білім беру ұйымының атауы

Амангелді Иманов атындағы жалпы білім беретін мектеп

Пәні:

Алгебра

Бөлім:

7.3В Қысқаша көбейту формулалары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар сабақтың барысында қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіруде қолданады

Бағалау критерийлері:

  • қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады;

-қысқаша көбейту формулалары арқылы өрнектерді түрлендіруді орындайды

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және отаншылдық айы. Апта дәйексөзі: «Патриотизм-ата-анаңды құрметтей білуің» Б.Момышұлы

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдас

тыру



Өзін-өзі тексеру












Өткен білімді еске

түсіру




Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру, оқушылармен бірігіп сабақ мақсатын және оқу мақсаттарын анықтау.

Үй тапсырмасын тексеру. Мұғалім әр қатардан 3 оқушының жұмысын тексереді. Мұғалім оқушылардың өткен тақырыпты меңгеру деңгейін және жауапкершіліктерін байқайды.Түсінбеген есептерді қосымша түсіндіріп өтеді.


« Сәйкестендіру» әдісі арқылы өткенді қайталау:

1.Екі өрнектің қосындысының квадраты

2. Екі өрнектің айырмасының кубы

3.Екі өрнектің квадраттарының айырмасы

4. Екі өрнектің қосындысының кубы

5. Екі өрнектің кубтарының айырмасы

6. Екі өрнектің айырмасының квадраты

Оқушылар оқулық және дәптерлерін дайындайды. Сабақтың оқу мақсатымен танысады.

Үй жұмысын көмекші оқушылар тексеріп шығады.






Формулаларды сәйкестен -діре отырып өткен сабақты еске түсіреді.






«Бас бармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау

Ауызша бағалау: «Тамаша жауап», «Жақсы» «Жарай

сың» «Тағы бір ойланып көр»






слайд 1;

Алгебра

7 сынып

Кеспе қағаз

дар; жұмыс дәптері т.б







слайд 2


Сабақтың ортасы


Жұптық жұмыс
















Топтық жұмыс














Жеке жұмыс






«Жұпта талқылау» әдісі бойынша оқушыларға жұптық жұмыс ұйымдастырамын. ЕББҚ бар оқушыны сыныптағы қабілеті жоғары деңгейдегі оқушымен жұптастырады.

1тапсырма

Өрнекті ықшамдаңдар

б)

в)

Дескриптор:

-сәйкес қысқаша көбейту формуласын қолдана алады;

-жақшаларды ашады;

-ұқсас мүшелерді біріктіре алады;


«Қатесін тап» әдісі. \топтық жұмыс\

  1. топ:

(y + 5)(y2 – 5y + 25) – y(y2 + 3= y3 + 125 – y3 – 3y = –3y + 125.

  1. топ:

(y – 1)(y2 + y + 1+ (3 – y)(9 + 3y + y2 ) = y3 – 1 + 27 – y3 = 26.

  1. топ:

(a + 12)2 – (a + 12)(a – 12)

Дескриптор:

-сәйкес қысқаша көбейту формуласын қолдана алады;

-жақшаларды ашады;

-ұқсас мүшелерді біріктіре алады;


Сергіту сәті: «Төңкерілген мәтіндер»


Жеке жұмыс

Мұғалім оқушыларды ынталандыра отырып, жағымды қолдау көрсетеді.

1)

2)

3) 872

4)

Дескриптор:

қысқаша көбейту формуласын қолданады

қысқартуды орындайды

өрнекті ықшамдайды

ФС тапсырмасы:

«Ауладағы гүлзардың алаңы»

Мәтін: Амангелді Иманов атындағы жалпы білім беретін мектебінің 7 «В» сынып оқушылары көктемгі сенбілікте әкімшіліктің сұранысы бойынша төртбұрышты гүлзар жасады. Гүлзардың ұзындығы – x+3 метр, ені – x−3 метр. Мұғалім гүлзардың ауданы қандай болатынын есептеуді сұрады.

Сұрақтар:

- Гүлзардың ауданын есепте.

- Қысқаша көбейту формуласын пайдаланып өрнекті ықшамда:

A=(x+3)(x−3)

- x=5 болған жағдайда гүлзардың нақты ауданын тап.

- Мұғалім екінші гүлзар салғысы келді, оның ұзындығы x+2 ені де x+2. Осы гүлзардың ауданын тап.

- Бұл өрнек қандай қысқаша көбейту формуласына жатады?


Оқушылар берілген тапсыр маны жұптасып түсіндірме жұмысын жүргізу арқылы орындайды.

Жауаптары:

1-

б) 3х2 - 4х

в) +7








Оқушылар бірігіп жұмыс жасайды. Оқушылар жіберілген қателерді анықтап, тексереді. Барлық топтардың жұмыстары ауызша тексеріледі. Әрбір топ өз жауаптарын кезек-кезек айтып, басқа топтар жауаптарды тексеріп талқылайды.





Оқушылар сергіту тапсырмасын орындайды.



Берілген тапсырма бойынша оқушылар жеке жұмыс жасайды. Есепті шығарған оқушы өз ойын білдіреді, шығару жолын тақтада көрсетеді.


.


Өзара бағалау.

«Стикердегі диалог» әдісі арқылы өзіне және жұбына баға береді.







топтар бір бірінің жұмыстарын бағалап өтеді.







ҚБ: қолдау

мадақтау





слайд 3



















Слайд 4














Слайд 5







Слайд 6




Сабақтың соңы


Мұғалім орындалған тапсырмалар бойынша кері байланыс береді. Сабақты қорытындылайды. Оқулықтан үйге тапсырма береді. Үй тапсырмасы №5.136 есеп

Рефлексия. Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

  • Нені білдім......

  • Нені үйрендім....

  • Әлі де түсінгім келеді...


Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады. Орындауға бағыт бағдар алады.

Бүгінгі сабаққа байланысты қорытынды жасайды, өз ойларын жазады.

Оқулық, стикерлер т.б



Слайд 8
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.12.2025
26
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі