|
ҰМЖ: 7.2А |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулаларын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын қолдана білу, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып, өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ой-өрісін дамыту, күрделі деңгейдегі есептерді шығару, іскерліктерін дамыту , теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Қысқаша көбейту формулаларын біледі; Қысқаша көбейту формулаларын қорытып шығара алады; Өрнектерді ықшамдау үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қысқаша көбейту формулаларын тұжырымдай алады. Түйінді сөздер мен тіркестерді, математикалық терминдерді орынды пайдалана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушының бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Презентация PowerPoint, интерактивті тақта, https://www.youtube.com/watch?v=pmNvD-eXOa4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жақша ашу, өрнектерді ықшамдау, дәреже ұғымы, Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы(2-7 минут)
«Миға шабуыл» әдісі |
«Шаттық шеңбері» арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптасырып, жағымды ахуал орнату. Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. Топқа гүл жапырақтарының түстері арқылы бөлінеді. (2′) БӘ «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларды сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру.
Түймедағы жапырағын таңдау арқылы қысқаша көбейту формулалары тексеріледі. (3′)
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалімнің ынталандыру бағасы. |
Слайд «Түймедақтың жапырағын таңда»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (8-40 минут) |
Топтық жұмыс. БӘ сайыс «Қай топ шапшаң?» Әр топқа үш деңгейлі тапсырма беріледі. Жылдам орындаған топқа (виртуалды) гүл шоғы «сыйланады» І нұсқа І деңгей
Көбейткіштерге
жікте: А) 5ab; В) 5(2ab-1); С) 5(b+1); Д) a(10b-5). ІІ деңгей
Көпмүшені көбейтінді
түрінде жаз:
А) ІІІ деңгей
1. Көбейткіштерге
жікте:
А)
2. Есепте: А) 10; В) 12 С) 6; Д) 16. ІІ нұсқа І деңгей
Көбейткіштерге
жікте:
А) ІІ деңгей
Көпмүшені көбейтінді
түрінде жаз:
А) ІІІ деңгей
1. Көбейткіштерге
жікте:
А)
2.
Есепте: (Топтар бір-бірін бағалайды) Бағалау критерийі:
Сергіту сәті |
Оқулық №1 Жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс «Домино» ойыны
Мұғалімнің
бағалауы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ҰМЖ:
7.2А Күні Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып
7 Сабақ
тақырыбы Қысқаша көбейту формулаларын
қолдану Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану,
көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді
тепе-тең түрлендірулерді
орындау Сабақ
мақсаты
Барлық
оқушылар: өрнектерді тепе-тең
түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын қолдана білу, өз білімін
көрсете алу қасиеттерін ашуға
үйрету.
Оқушылардың басым
бөлігі: Қысқаша көбейту формуласын
қолдана отырып, өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға
дағдыланады.
Кейбір
оқушылар: Ой-өрісін дамыту, күрделі
деңгейдегі есептерді шығару, іскерліктерін дамыту , теориялық
білімін практикада қолдана білу дағдысын
қалыптастыру. Жетістік
критерийлері
Қысқаша көбейту
формулаларын біледі;
Қысқаша көбейту
формулаларын қорытып шығара
алады; Өрнектерді ықшамдау үшін
қысқаша көбейту формулаларын қолдана
алады. Тілдік
мақсаттар
Қысқаша көбейту
формулаларын тұжырымдай
алады. Түйінді сөздер мен
тіркестерді, математикалық терминдерді орынды пайдалана
алады. Құндылықтарды
дарыту Оқушының бойында зерттеушілік,
инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы,
бәсекеге қабілетті ету Пәнаралық
байланыс Жаратылыстану,
информатика АКТ
қолдану
Презентация
PowerPoint, интерактивті
тақта,
https://www.youtube.com/watch?v=pmNvD-eXOa4 Бастапқы
білім
Жақша ашу,
өрнектерді ықшамдау, дәреже
ұғымы, Қысқаша көбейту
формулалары Сабақ
барысы Сабақтың
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы(2-7
минут)
«Миға шабуыл»
әдісі
«Шаттық
шеңбері» арқылы ынтымақтастық
атмосферасын қалыптасырып, жағымды ахуал орнату. Оқушылар
бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. Топқа гүл жапырақтарының
түстері арқылы бөлінеді. (2′)
БӘ «Миға шабуыл»
әдісі
Оқушыларды
сұрақ-жауап арқылы диалогқа
түсіру.
«Түймедағы
гүлінің жапырағын таңда»
ойыны
Түймедағы жапырағын
таңдау арқылы қысқаша көбейту формулалары тексеріледі.
(3′)
Ауызша есептеу:
«Белгісіз өрнекті анықта».
(2′)
Қалыптастырушы
бағалау. Мұғалімнің ынталандыру
бағасы.
Слайд «Түймедақтың
жапырағын таңда» Сабақтың
ортасы (8-40
минут)
Топтық жұмыс. БӘ
сайыс «Қай топ шапшаң?»
Әр топқа үш деңгейлі
тапсырма беріледі. Жылдам орындаған топқа (виртуалды) гүл шоғы
«сыйланады» І
нұсқа І
деңгей
Көбейткіштерге
жікте:
А) 5ab; В) 5(2ab-1);
С) 5(b+1); Д) a(10b-5). ІІ
деңгей
Көпмүшені көбейтінді
түрінде жаз:
А) ІІІ
деңгей
1. Көбейткіштерге
жікте:
А)
2. Есепте:
А) 10;
В) 12 С) 6; Д)
16. ІІ
нұсқа І
деңгей
Көбейткіштерге
жікте:
А) ІІ
деңгей
Көпмүшені көбейтінді
түрінде жаз:
А) ІІІ
деңгей
1. Көбейткіштерге
жікте:
А)
2.
Есепте:
(Топтар бір-бірін
бағалайды)
Бағалау
критерийі:
Бұл өрнекте
қысқаша көбейту формуласын қолдану қажет пе, немесе қолданбай
түрледіруге бола ма екендігін
анықтайды;
Қысқаша көбейту
формуласының қайсысын осы тапсырманы орындауда қолданатынын
анықтайды;
Өрнекті формулаға
келтіріп жазады;
Формуланы дұрыс
қолданады;
Өрнектің мәнін
есептеп жазады. Сергіту
сәті
Оқулық
№1
Жұмыс
дәптері
Топтық жұмыс
«Домино» ойыны
Әр топқа арналған
тапсырмалар тарату.
Егер есептер дұрыс
орындалса, онда домино
құрастырылды.
(3а-в)2 а2+ 8ау+16у2 27-а3 (в+5)(в2-5в+25) (3-а)(9+3а+а2) 4-х2 в3+125 (x-6c)(x2+6xc+36c2) (а +
2b)
3 9а2- 6ав+в2 (а+4у)2, a3+6а2
b+12аb2
+8b3 х3
-216с3 (2 –
x)(2 +
х)
Мұғалімнің
бағалауы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


























