Материалдар / Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақта тиімді әдіс-тәсілдер қолданылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2023
341
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ІЛЕ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ» ММ

«№38 МЕКТЕП-ГИМНАЗИЯСЫ» МКМ

Қысқа мерзімді математика пәні бойынша сабақ жоспары


Педагогтің аты-жөні:

Шалкибекова В.Т

Күні:

22.02.2023ж

Сыныбы: 7 «Б»

Қатысушылар саны: 23 Қатыспағандар саны:

Бөлімі:

Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.14алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдауда, өрнектерді көбейткішке жіктеуде тиімді пайдаланып, есептер шығару дағдылары қалыптасады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

5 мин.

Психологиялық ахуал

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын

«Жұмбақ адам» әдісі арқылы. Сыныптағы математик оқушыны табу

3.Оқушыларды топтарға біріктіру.

Үй тапсырмасын тексеру №5.104

1)(а+2в)33+6а2 в+12а в2+ 8в3

2)(x-3у)3= x3-9x2 y+27x y2- 27y3

3)(2m-3n)3= 8m3-36m2 n+54m n2- 27в3

4)(4x+ y)3= 64x3+ 16x2 y+ x y2+ y3

5)( a -3в)3= a3-2a2 b+18ab2- 27y3

6)( p + q)3= p3+ p2q+ q2+ q3

Алдынғы білімді өзектендіру

«Wordwall.net» әдісі арқылы

Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру

  1. (а+в)(а-в)=?

  2. (а-в)2=?

  3. (а-в)3=?

  4. (а+в)(а2-ав+в2)=?

  5. (а-в)(а2+ав+в2)=?

  6. (а+в)3=?

Шаттық шеңберге тұрады. Айнаға қарау арқылы өздерін көріп жылы лебіздерін айтады. Барлық оқушы жұмбақ адам әдісі арқылы өздерінің математик оқушы екендерін сезініп сабақты жылы көңіл-күймен бастайды.

«Тарсия»әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді.

1 топ:Трапеция

2 топ: Алтыбұрыш

3 топ: Үшбұрыш

4топ:Ромб

Жауаптары:

  1. а2 - в2

  2. а2 - 2ав+в2

  3. а3 - 3а2в+в2 - в3

  4. а3+в3

  5. а3 - в3

  6. а3+3а2в+в2+в3


Мадақтау

Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы көңіл-күйін көтереді


Бағалау парағы







Shape1 Shape2


Shape4 Shape3



Үшбұрыш, алтыбұрыш, трапеция, суреттері бейнеленген қима карточкалар

топтамасы

ДК экраны




Вход в систему - Wordwall

https://wordwall.net



Слайд -1-6

Сабақтың ортасы

Жаңа сабаққа кіріспе

10 мин

«Тарсия» әдісі арқылы

Топтық жұмыс

Тапсырмалар:

  1. Ықшамдаңыз:

2. Көбейткіштерге жіктеңіз:

3. Көбейткіштерге жіктеңіз:

4. Көбейткіштерге жіктеңіз:

5.


6.




Бағалау критерийі:

-Қысқаша көбейту формулаларын есеп шығарғанда қолдана алады;

-Тапсырмаларды формулалар көмегімен ауызша сәйкестендіреді;

Тапсырма дескрипторы:

4балл

1) Қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады. 1б

2)Тапсырмалардың жауаптарын сәйкестендіреді; 1б

3)үшбұрыштарды құрастыру арқылы жасырылған фигураны табады; 1б

4)берілген фигураның жауабын айтады; 1б


Үшбұрыштардан фигуралар арқылы есептерді шешу жолдарын сәйкестендіреді

Жауаптары:


1.

2.

3.

4.

5.

6.




1) Қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады.

2)Тапсырмалардың жауаптарын сәйкестендіреді;

3)үшбұрыштарды құрастыру арқылы жасырылған фигураны табады;

4)берілген фигураның жауабын айтады;


Дескрипторды негізге алады.

Бағалау парағы




ДК экраны,

Тарсия үшбұрыштары





Tarsia Maker

https://www.tarsiamaker.co.uk





Слайд-7


Ой толғаныс

10 мин.

«Оқулықпен жұмыс»

Тақтамен жұмыс

«Үшбұрыш»

Теңдеуді шешіңдер:

2-(2х-1)2=15

«Алтыбұрыш»

Теңдеуді шешіңдер:

2-20=(3х-2)2

«Трапеция»

16х2-(4х-1)2=15

Теңдеуді шешіңдер:

«Ромб»

25х2-16=(5х-2)2


Бағалау критерийі:

-Қысқаша көбейту формулаларын есептер

Шығарғанда тиімді қолдана алады;

-Практикалық тапсырмаларды формулалар көмегімен шығару дағдысын менгереді;

Тапсырма дескрипторы:

  1. балл

1)Қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады. 1б

2)Ұқсас мүщелерді біріктіреді; 1б

3) Теңдеудің шешімін табады; 1б

Берілген тапсырмаларды орындайды. Әр топтан бір оқушы тақтаға шығарады. Дұрыс жауаптарын интербелсенді тақтамен тексереді;.

Жауаптары:

«Үшбұрыш»

Х=4

«Алтыбұрыш»

Х=2

«Трапеция»

Х=2

«Ромб»

Х=1


1)Қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады.

2)Ұқсас мүщелерді біріктіреді;

3) Теңдеудің шешімін табады;


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!