|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп:Әл –Фараби атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кашкинбаева Г.К. |
|
Күні: |
15.02.2023 ж |
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формуласын тұжырымдайды; Формулалардың көмегімен өрнектерді түрлендіреді; Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіру барысында қолданады; |
|
Бағалау критерийлері
|
-Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; -Қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады; -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминология: Қысқаша көбейту, формула, көбейткіш, түрлендіру, қосынды, ықшамдау, көбейту, квадрат Диалогтар және жазу үшін керекті тіркестер: - көбейту формуласы деп нені айтады? -Екі өрнектің қосындысының квадратының ережесі; -Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласы; -Екі өрнектің айырмасының квадратының ережесі; -Екі өрнектің айырмасының Қысқаша квадратының формуласы; -Қысқаша көбейту формулаларын дәлелдеңдер. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. «Көршіңді таныстыр» әдісімен 1 минуттық диалог орнату арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату 2. Үй тапсырмасын тексеру: «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. №35.4,№35.8
|
Шеңберге тұрып оң жақтығы тұрған көршісінің атын айтып, оның жақсы қасиетін айтады
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді. |
Дескриптор: Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Бағалау: Дұрыс жауапка 2 ұпай қойылады
|
Оқулық 7-сынып.
Жұмыс дәптері |
||
|
Ұжымдық жұмыс. |
Өткен тақырыпты «Фри әдісі» арқылы қайталау
|
Оқушылар формуланы қайталайды және формулаларды есеп шыгаруда пайдаланады |
Дескриптор: аныктаманы біледі,формуланы айтады Есептерді шығарады Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 ұпай қойылады |
ДК экраны Формула жазылган Оқулық 7-сынып. Смарт сағаты
|
||
|
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс. |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс
Көбейткіштерге жіктеңдер: 1)25х2 – (х+у)2 1) 100 – (3а+7у)2 2)m6n2 – (m-n)2 2) 9х2у4 – (а-b)2 3)х4у2 – (а2 –b2)2 3) 1 – (а2 +b2)2 Есептер жазылған үлестірмелі қағаздар таратылады
|
Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын естеріне түсіреді. Түсінбеген есептерді бір-біріне түсіндіреді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. |
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын қолданады: -көбейткіштерге жіктейді Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай қойылады. |
ДК экраны Үлестір мелі қағаз |
||
|
Сергіту сәті |
«Кубизм» әдісі арқылы оқушыларды сергіту |
Кубиктегі сурет арқылы бір –бірін сергітеді |
|
Кубик |
||
|
Жеке жұмыс.
|
«Ой қозғау» әдісі Оқулықпен жұмыс №35.12 Дарынды оқушыларға №35.22 Ерекше білімді қажет ететін оқушыға көмек көрсету. Дарынды оқушымен жұмыс |
Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды |
Дескриптор: -қысқаша көбейту формулаларын қолданады; -Теңсіздіктің орындалғанын көрсетеді Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 ұпай қойылады |
ДК экраны 7-сынып оқулығы.
|
||
|
Жұптық жұмыс.
Сабақтың соңы.
Кері байланыс «Тик ток» әдісі |
«Жұбыңды тексер» әдісі арқылы тест тапсырмасын беремін.
Үй тапсырмасы: №35.17
|
Оқушылар тестті орындайды Оқушылырдың тақырып бойынша түсінгенін пайымдау мақсатында “Тест” әдісін қолданып шапшаңдыққа және жұпта қарқынмен жұмыс істеуге дағдылантыра мын
|
Дескриптор: Бағалау: Оқушы өзін-өзі бағалайды, смарт сағат |
https://kahoot.com/schools-u/ ДК экраны 7-сынып оқулығы. Смайлик тер |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Өтілген тақырыпты қайталау үшін «Фри» тәсілін пайдаланамын. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға жетістікке жетуге көмектеседі, үйрете отырып өзі үйренеді, пысықтайды. «Бағалау» әдісі арқылы саралау жүргіземін. Оқушылар түсінгендері арқылы, біліктерін қолдану үшін, саралаудың тапсырма тәсілімен «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топқа әр түрлі есептер беремін Сыныппен жұмыс Оқушылардың тақырып бойынша түсінгенін пайымдау мақсатында саралаудың «қорытынды» тәсілін басшылыққа ала отырып «тест» әдісін қолданып білімдерін анықтаймын. Қызыл ,сары түсты корсетген оқушылырға көмектесемін |
Оқушыларды әдісімен бағалаймын, «Смайликтер» әдісін оқулықпен жұмыс жасауда бағалаймын. Оқушыларды ауызша мақтау, мадақтау арқылы бағалаймын. Смарт сағаты арқылы 10-баллдык жүйе аркылы бағалаймын |
Кубик рубик сергіту сәті жүргізу арқылы оқушылардың денсаулығына мән беруіне назар аударамын Сабақ үстінде үшкір, өткір заттарды бір-біріне лақтырмайды. Оқушылардың сабаққа белсене қатысуы арқылы көңіл күйлері жақсы болады. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды.
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
|
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы |
а2 -16 = (5а -3) (5а+3) = |
|
|
(2х +у)2
|
Екі өрнектің айырмасының квадраты |
(2а -7b)2
|
|
а3 +b3 = |
b3 +27а3 |
Екі өрнектің кубтарының айырмасы |
|
8 – а3 |
Екі өрнектің айырмасының кубы |
(2а -4)3 = |
|
(а + b)3 = |
(5х +2)3 |
|
|
Көбейткіштерге жіктеңдер:
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын қолданады: -көбейткіштерге жіктейді |
|
Көбейткіштерге жіктеңдер: 1)100 – (3а+7у)2 2) 9х2у4 – (а-b)2 3)1 – (а2 +b2)2
Дескриптор: -қысқаша көбейту формулаларын қолданады: -көбейткіштерге жіктейді |
Көбейткіштерге жіктеңдер:
1)х2 -5х +6
2) m2 – 7mn +12n 2
3) х2 +6х +8
4) а2 -7аb +10b2
|
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы |
а2 -16 = (5а -3) (5а+3) = |
Я
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп:Әл –Фараби атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кашкинбаева Г.К. |
|
Күні: |
15.02.2023 ж |
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формуласын тұжырымдайды; Формулалардың көмегімен өрнектерді түрлендіреді; Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіру барысында қолданады; |
|
Бағалау критерийлері
|
-Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; -Қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады; -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминология: Қысқаша көбейту, формула, көбейткіш, түрлендіру, қосынды, ықшамдау, көбейту, квадрат Диалогтар және жазу үшін керекті тіркестер: - көбейту формуласы деп нені айтады? -Екі өрнектің қосындысының квадратының ережесі; -Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласы; -Екі өрнектің айырмасының квадратының ережесі; -Екі өрнектің айырмасының Қысқаша квадратының формуласы; -Қысқаша көбейту формулаларын дәлелдеңдер. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. «Көршіңді таныстыр» әдісімен 1 минуттық диалог орнату арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату 2. Үй тапсырмасын тексеру: «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. №35.4,№35.8
|
Шеңберге тұрып оң жақтығы тұрған көршісінің атын айтып, оның жақсы қасиетін айтады
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді. |
Дескриптор: Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Бағалау: Дұрыс жауапка 2 ұпай қойылады
|
Оқулық 7-сынып.
Жұмыс дәптері |
||
|
Ұжымдық жұмыс. |
Өткен тақырыпты «Фри әдісі» арқылы қайталау
|
Оқушылар формуланы қайталайды және формулаларды есеп шыгаруда пайдаланады |
Дескриптор: аныктаманы біледі,формуланы айтады Есептерді шығарады Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 ұпай қойылады |
ДК экраны Формула жазылган Оқулық 7-сынып. Смарт сағаты
|
||
|
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс. |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс
Көбейткіштерге жіктеңдер: 1)25х2 – (х+у)2 1) 100 – (3а+7у)2 2)m6n2 – (m-n)2 2) 9х2у4 – (а-b)2 3)х4у2 – (а2 –b2)2 3) 1 – (а2 +b2)2 Есептер жазылған үлестірмелі қағаздар таратылады
|
Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын естеріне түсіреді. Түсінбеген есептерді бір-біріне түсіндіреді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. |
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын қолданады: -көбейткіштерге жіктейді Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай қойылады. |
ДК экраны Үлестір мелі қағаз |
||
|
Сергіту сәті |
«Кубизм» әдісі арқылы оқушыларды сергіту |
Кубиктегі сурет арқылы бір –бірін сергітеді |
|
Кубик |
||
|
Жеке жұмыс.
|
«Ой қозғау» әдісі Оқулықпен жұмыс №35.12 Дарынды оқушыларға №35.22 Ерекше білімді қажет ететін оқушыға көмек көрсету. Дарынды оқушымен жұмыс |
Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды |
Дескриптор: -қысқаша көбейту формулаларын қолданады; -Теңсіздіктің орындалғанын көрсетеді Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 ұпай қойылады |
ДК экраны 7-сынып оқулығы.
|
||
|
Жұптық жұмыс.
Сабақтың соңы.
Кері байланыс «Тик ток» әдісі |
«Жұбыңды тексер» әдісі арқылы тест тапсырмасын беремін.
Үй тапсырмасы: №35.17
|
Оқушылар тестті орындайды Оқушылырдың тақырып бойынша түсінгенін пайымдау мақсатында “Тест” әдісін қолданып шапшаңдыққа және жұпта қарқынмен жұмыс істеуге дағдылантыра мын
|
Дескриптор: Бағалау: Оқушы өзін-өзі бағалайды, смарт сағат |
https://kahoot.com/schools-u/ ДК экраны 7-сынып оқулығы. Смайлик тер |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Өтілген тақырыпты қайталау үшін «Фри» тәсілін пайдаланамын. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға жетістікке жетуге көмектеседі, үйрете отырып өзі үйренеді, пысықтайды. «Бағалау» әдісі арқылы саралау жүргіземін. Оқушылар түсінгендері арқылы, біліктерін қолдану үшін, саралаудың тапсырма тәсілімен «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топқа әр түрлі есептер беремін Сыныппен жұмыс Оқушылардың тақырып бойынша түсінгенін пайымдау мақсатында саралаудың «қорытынды» тәсілін басшылыққа ала отырып «тест» әдісін қолданып білімдерін анықтаймын. Қызыл ,сары түсты корсетген оқушылырға көмектесемін |
Оқушыларды әдісімен бағалаймын, «Смайликтер» әдісін оқулықпен жұмыс жасауда бағалаймын. Оқушыларды ауызша мақтау, мадақтау арқылы бағалаймын. Смарт сағаты арқылы 10-баллдык жүйе аркылы бағалаймын |
Кубик рубик сергіту сәті жүргізу арқылы оқушылардың денсаулығына мән беруіне назар аударамын Сабақ үстінде үшкір, өткір заттарды бір-біріне лақтырмайды. Оқушылардың сабаққа белсене қатысуы арқылы көңіл күйлері жақсы болады. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды.
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
|
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы |
а2 -16 = (5а -3) (5а+3) = |
|
|
(2х +у)2
|
Екі өрнектің айырмасының квадраты |
(2а -7b)2
|
|
а3 +b3 = |
b3 +27а3 |
Екі өрнектің кубтарының айырмасы |
|
8 – а3 |
Екі өрнектің айырмасының кубы |
(2а -4)3 = |
|
(а + b)3 = |
(5х +2)3 |
|
|
Көбейткіштерге жіктеңдер:
Дескриптор: - қысқаша көбейту формулаларын қолданады: -көбейткіштерге жіктейді |
|
Көбейткіштерге жіктеңдер: 1)100 – (3а+7у)2 2) 9х2у4 – (а-b)2 3)1 – (а2 +b2)2
Дескриптор: -қысқаша көбейту формулаларын қолданады: -көбейткіштерге жіктейді |
Көбейткіштерге жіктеңдер:
1)х2 -5х +6
2) m2 – 7mn +12n 2
3) х2 +6х +8
4) а2 -7аb +10b2
|
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы |
а2 -16 = (5а -3) (5а+3) = |
Я
шағым қалдыра аласыз
















