Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аязбаева Н.Б |
||||||
|
Күні: |
21.02.2025 |
||||||
|
Сыныбы: |
7 а сынып |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрету, есептерді тиімді әрі жылдам шығаруға дағдыландыру. |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
2 минут
10 минут |
Сабақ-тың басы Ұйым дасты- ру кезеңі |
Сәлеметсіздерме! «Шаңырақ» әдісі арқылы топқа бөлу, уықтарға жазылған позитивті сөздер арқылы жағымды атмосфера қалыптастырып, оларды жігерлендіру. Сенімділіктерін арттыру. Үй тапсырмасы: Қысқаша көбейту формулалары бойынша жоба жұмыстарын дайындау.
1-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тарихы мен дамуы» 2-топ «Қысқаша көбейту формулаларының өмірде қолданылуы» 3-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тиімділігі» Зерттеу жұмыстарына байланысты топтарға сұрақ қою:
қолданылады?
|
Амандасады, топқа бөлінеді «Квадраттар», «Кубтар», «Көбейткіштер» Интербелсенді тақтадан әр топ өз жұмыстарын қорғайды . Жұмыс нәтижелерімен топтар өзара бөліседі Сұрақтарға жауап береді 1. Мектеп бағдарламасындағы формуланы Леонард Эйлер енгізді. 2.Өрнектерді ықшамдау, түрлендіру, математикалық есептеулерді жылдам шығару мақсатында қолданылады 3.Күрделі есептерді қарапайым түрге келтіріп тез шешуге көмектеседі. |
Осындай жылы сөздер оқушыға сенімділік беріп, жігерлендіреді! Топтар өзара бірін- бірі ауызша бағалайды «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! » |
«Шаңырақ» уықтар Презентация Слайд Оқулық Алгебра 7 сынып А.Е. Әбілқасымова Т.П Кучер В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова |
|
|
|
5минут |
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
1-тапсырма «Минуттық есеп» Сәйкес формуланы қолданып есепте:
|
Жылдам есептеу арқылы өз жауабын тақтадағы жауаппен сәйкестендіреді. Әр дұрыс жауапқа -2 балл |
Дескриптор: - қажетті формуланы қолданады - 1балл – көпмүше түріне келтіреді- 1балл. Жалпы : 2 балл |
Слайд 3 |
|
|
|
5мин 7 мин 8 мин |
|
2-тапсырма Жеке жұмыс: «Ойлан, жаз, бөліс» әдісі
3-тасырма: Топтық жұмыс «Тарсия»
Кім епті әрі шапшаң?: «Теңге ілу» ұлттық ойыны 3-тапсырма. Сараланған деңгейлік тапсырмалары: Әр оқушы өз мүмкіндігіне қарай деңгейін таңдайды. А-деңгей /барлық оқушы орындай алатын тапсырма/ 1.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: (8-х)(8+х)+(х+2)2 =4х+68
В-деңгей/оқушының логикалық ойлауын қажет ететін тапсырма/ 1.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: (х –1)(х+1)(х2+1)(х4+1)=х8-1 С-деңгей /шығармашылық пен күрделі ойлануды талап ететін тапсырма/ 1.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: ((а7- 8в4) (а7+8в4)+ 63в8)2 -а14(-2в8+а14) =в16
|
Жеке жұмыс жасайды, қағаз бетіне түсреді, тақтада орындап сыныппен бөліседі.
2х=10 х=5
48х=96 х= 2
12х=49-13 12х=36 х=3
Деңгейлік тапсырмаларды орындайды А-деңгей
4х+68=4х+68 В-деңгей Дәлелдеуі: (х2 – 1)(х2+1)(х4+1)= (х4 – )(х4+1) = х8-1 х8-1=х8-1 С-деңгей Дәлелдеуі: (а14- 64в8+ 63в8)2 +2а14в8- а28 =в16 (а14- в8)2 +2а14в8- а28 =в16 а28 - 2а14в8 + в16+ 2а14в8- а28 =в16 в16= в16 |
Дескриптор: -Қысқаша көбейту форулаларын падаланып, теңдеу құрылымын жеңілдетеді-1 -Түрлендірілген теңдеуді дұрыс шешеді-1 -Түбірін анықтайды-1 Жалпы :3балл Топтардың өзара бағалауы
Оқушының топтағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау Дескриптор: - формуланы анықтайды- 1балл - өрнекті ықшамдайды -1 балл -тепе-теңдікті дәлелдейді-1 балл Жалпы : 3 балл Дескриптор: - екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады- 2балл -тепе-теңдікті дәлелдейді-2 балл Жалпы : 4 балл
Дескриптор: - квадраттар айырмының формуласын қолданады - 1балл -екі өрнектің қосындысының квадраты формуласын қолдана алады- 1 балл -жақша ашу ережесін біледі- 1балл - өрнекті ықшамдайды – 1балл -тепе-теңдікті дәлелдейді-1 балл Жалпы : 5 балл |
Интербелсенді тақта Слайд 4 Слайд 5
Қосымша ресурстар
Слайд 6 Интернет ресурстары Оқулық Алгебра 7 сынып А.Е. Әбілқасымова Т.П Кучер В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова |
|
|
|
6 минут 2минут |
Бекіту тапсырмасы |
Сабақты
бекіту Ұсынылған сылка арқылы, ұялы телефонмен кіріп тапсырманы орындайды. Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма.№.35.24-35.25 Рефлексия: Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым Тақырып бойынша әлі жұмыс жасауым керек |
https://quizizz.com/admin/quiz/678cf737e09889cf2c55d83b/algebra-7-khyskhasha-koebejtu-formulasy Әр топ өз аттарына сай формуланы жазып шаңырақты қайта құрады Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд |
|
|
Рефлексивті есеп
Тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Бұл жоба сабақта біз қысқаша көбейту формулаларын қолданып, алгебралық өрнектерді түрлендіруді үйрендік. Сабақтың мақсаты – осы формулаларды тиімді пайдаланып, өрнектерді ықшамдау мен ықтимал есептерді оңай шешу дағдыларын қалыптастыру болды.
Сабақ барысы:
Үй тапсырмасы: Қысқаша көбейту формулалары бойынша үш топқа төмендегідей жоба жұмыстарын дайындау берілген болатын.
1-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тарихы мен дамуы»
2-топ «Қысқаша көбейту формулаларының өмірде қолданылуы»
3-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тиімділігі»
Осы тақырыптарға топ мүшелері белсенді , шығармашылықпен ізденіс жұмыстарын жасап слайд арқылы қорғап шықты.
Зерттеу жұмыстарына байланысты топтарға сұрақ қойылды:
-
Қазіргі қолданылып жүрген қысқаша көбейту формулаларын енгізген ғалым ?
-
Қысқаша көбейту формулалары қандай мақсатта қолданылады?
-
Қысқаша көбейтудің формулаларының тиімділігі неде?
Сабақтың басында қысқаша көбейту формулаларының маңыздылығын түсіндіріп, олардың көмегімен есептеулерді жеңілдетуге болатынын көрсеттім. Біз негізгі формулаларды қайталадық.
1-тапсырма «Минуттық есеп» Сәйкес формуланы қолданып есептеуде оқушылар қажетті формуланы ажырата білді, есептеп дұрыс шығарды.
2-тапсырма Жеке жұмыс: «Ойлан, жаз, бөліс» әдісі тапсырмасында Қысқаша көбейту форулаларын падаланып, теңдеу құрылымын жеңілдетті,
түрлендірілген теңдеуді дұрыс шеше білді.
-
(х-2)(х+2) = х2 – 2(х-3) 64х2 –(3-8х)2 = 87 (2х+3)2 -4(х-1)(х+1) =49
3-тасырма: Топтық жұмыс «Тарсия» . Екі топ берілген тапсырманы дұрыс құрастырды. Топ арасында дұрыс жауаппен сәйкестендіріп өзара бағалау жүргізді.

Кім епті әрі шапшаң?: «Теңге
ілу» ұлттық ойынында оқушылар
жылдам есептеу қажеттігін ұғынды, жеңіске
ұмтылды. 
Осыдан кейін біз формулаларды қолдана отырып, әртүрлі алгебралық өрнектерді түрлендірдік. Топтық жұмыс барысында күрделі өрнектерді ықшамдау және тепе-тең түрлендіру тапсырмаларын орындадық
Сабақты
бекіту
Ұсынылған сылка арқылы,
ұялы телефонмен кіріп тапсырманы орындайды.
https://quizizz.com/admin/quiz/678cf737e09889cf2c55d83b/algebra-7-khyskhasha-koebejtu-formulasy
Өзіме алған сабақтар:
1. Қысқаша көбейту формулаларын білу – есептерді жылдам әрі тиімді шығаруға көмектеседі.
2. Формулаларды дұрыс қолдану үшін өрнекті мұқият талдап, оның құрылымын түсіну қажет.
3. Бірнеше тәсілмен шешуге болатын есептерде ең оңай және қысқа жолды табу маңызды.
Қиындықтар мен оларды шешу жолдары:
Бастапқыда күрделі өрнектерді түрлендіруде шатасу болды. Бірақ топтық талқылаулар мен мұғалімнің түсіндірмесі арқылы есептерді шешудің дұрыс әдістерін түсіндірдім.
Қорытынды: Бұл сабақта қысқаша көбейту формулаларын меңгеріп, оларды әртүрлі есептерде қолдану тәжірибесін жетілдірдім. Алдағы уақытта осы білімімді күрделі алгебралық есептерді шешуде тиімді пайдалана аламын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аязбаева Н.Б |
||||||
|
Күні: |
21.02.2025 |
||||||
|
Сыныбы: |
7 а сынып |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрету, есептерді тиімді әрі жылдам шығаруға дағдыландыру. |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
2 минут
10 минут |
Сабақ-тың басы Ұйым дасты- ру кезеңі |
Сәлеметсіздерме! «Шаңырақ» әдісі арқылы топқа бөлу, уықтарға жазылған позитивті сөздер арқылы жағымды атмосфера қалыптастырып, оларды жігерлендіру. Сенімділіктерін арттыру. Үй тапсырмасы: Қысқаша көбейту формулалары бойынша жоба жұмыстарын дайындау.
1-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тарихы мен дамуы» 2-топ «Қысқаша көбейту формулаларының өмірде қолданылуы» 3-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тиімділігі» Зерттеу жұмыстарына байланысты топтарға сұрақ қою:
қолданылады?
|
Амандасады, топқа бөлінеді «Квадраттар», «Кубтар», «Көбейткіштер» Интербелсенді тақтадан әр топ өз жұмыстарын қорғайды . Жұмыс нәтижелерімен топтар өзара бөліседі Сұрақтарға жауап береді 1. Мектеп бағдарламасындағы формуланы Леонард Эйлер енгізді. 2.Өрнектерді ықшамдау, түрлендіру, математикалық есептеулерді жылдам шығару мақсатында қолданылады 3.Күрделі есептерді қарапайым түрге келтіріп тез шешуге көмектеседі. |
Осындай жылы сөздер оқушыға сенімділік беріп, жігерлендіреді! Топтар өзара бірін- бірі ауызша бағалайды «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! » |
«Шаңырақ» уықтар Презентация Слайд Оқулық Алгебра 7 сынып А.Е. Әбілқасымова Т.П Кучер В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова |
|
|
|
5минут |
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
1-тапсырма «Минуттық есеп» Сәйкес формуланы қолданып есепте:
|
Жылдам есептеу арқылы өз жауабын тақтадағы жауаппен сәйкестендіреді. Әр дұрыс жауапқа -2 балл |
Дескриптор: - қажетті формуланы қолданады - 1балл – көпмүше түріне келтіреді- 1балл. Жалпы : 2 балл |
Слайд 3 |
|
|
|
5мин 7 мин 8 мин |
|
2-тапсырма Жеке жұмыс: «Ойлан, жаз, бөліс» әдісі
3-тасырма: Топтық жұмыс «Тарсия»
Кім епті әрі шапшаң?: «Теңге ілу» ұлттық ойыны 3-тапсырма. Сараланған деңгейлік тапсырмалары: Әр оқушы өз мүмкіндігіне қарай деңгейін таңдайды. А-деңгей /барлық оқушы орындай алатын тапсырма/ 1.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: (8-х)(8+х)+(х+2)2 =4х+68
В-деңгей/оқушының логикалық ойлауын қажет ететін тапсырма/ 1.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: (х –1)(х+1)(х2+1)(х4+1)=х8-1 С-деңгей /шығармашылық пен күрделі ойлануды талап ететін тапсырма/ 1.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: ((а7- 8в4) (а7+8в4)+ 63в8)2 -а14(-2в8+а14) =в16
|
Жеке жұмыс жасайды, қағаз бетіне түсреді, тақтада орындап сыныппен бөліседі.
2х=10 х=5
48х=96 х= 2
12х=49-13 12х=36 х=3
Деңгейлік тапсырмаларды орындайды А-деңгей
4х+68=4х+68 В-деңгей Дәлелдеуі: (х2 – 1)(х2+1)(х4+1)= (х4 – )(х4+1) = х8-1 х8-1=х8-1 С-деңгей Дәлелдеуі: (а14- 64в8+ 63в8)2 +2а14в8- а28 =в16 (а14- в8)2 +2а14в8- а28 =в16 а28 - 2а14в8 + в16+ 2а14в8- а28 =в16 в16= в16 |
Дескриптор: -Қысқаша көбейту форулаларын падаланып, теңдеу құрылымын жеңілдетеді-1 -Түрлендірілген теңдеуді дұрыс шешеді-1 -Түбірін анықтайды-1 Жалпы :3балл Топтардың өзара бағалауы
Оқушының топтағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау Дескриптор: - формуланы анықтайды- 1балл - өрнекті ықшамдайды -1 балл -тепе-теңдікті дәлелдейді-1 балл Жалпы : 3 балл Дескриптор: - екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады- 2балл -тепе-теңдікті дәлелдейді-2 балл Жалпы : 4 балл
Дескриптор: - квадраттар айырмының формуласын қолданады - 1балл -екі өрнектің қосындысының квадраты формуласын қолдана алады- 1 балл -жақша ашу ережесін біледі- 1балл - өрнекті ықшамдайды – 1балл -тепе-теңдікті дәлелдейді-1 балл Жалпы : 5 балл |
Интербелсенді тақта Слайд 4 Слайд 5
Қосымша ресурстар
Слайд 6 Интернет ресурстары Оқулық Алгебра 7 сынып А.Е. Әбілқасымова Т.П Кучер В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова |
|
|
|
6 минут 2минут |
Бекіту тапсырмасы |
Сабақты
бекіту Ұсынылған сылка арқылы, ұялы телефонмен кіріп тапсырманы орындайды. Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма.№.35.24-35.25 Рефлексия: Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым Тақырып бойынша әлі жұмыс жасауым керек |
https://quizizz.com/admin/quiz/678cf737e09889cf2c55d83b/algebra-7-khyskhasha-koebejtu-formulasy Әр топ өз аттарына сай формуланы жазып шаңырақты қайта құрады Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд |
|
|
Рефлексивті есеп
Тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Бұл жоба сабақта біз қысқаша көбейту формулаларын қолданып, алгебралық өрнектерді түрлендіруді үйрендік. Сабақтың мақсаты – осы формулаларды тиімді пайдаланып, өрнектерді ықшамдау мен ықтимал есептерді оңай шешу дағдыларын қалыптастыру болды.
Сабақ барысы:
Үй тапсырмасы: Қысқаша көбейту формулалары бойынша үш топқа төмендегідей жоба жұмыстарын дайындау берілген болатын.
1-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тарихы мен дамуы»
2-топ «Қысқаша көбейту формулаларының өмірде қолданылуы»
3-топ «Қысқаша көбейту формулаларының тиімділігі»
Осы тақырыптарға топ мүшелері белсенді , шығармашылықпен ізденіс жұмыстарын жасап слайд арқылы қорғап шықты.
Зерттеу жұмыстарына байланысты топтарға сұрақ қойылды:
-
Қазіргі қолданылып жүрген қысқаша көбейту формулаларын енгізген ғалым ?
-
Қысқаша көбейту формулалары қандай мақсатта қолданылады?
-
Қысқаша көбейтудің формулаларының тиімділігі неде?
Сабақтың басында қысқаша көбейту формулаларының маңыздылығын түсіндіріп, олардың көмегімен есептеулерді жеңілдетуге болатынын көрсеттім. Біз негізгі формулаларды қайталадық.
1-тапсырма «Минуттық есеп» Сәйкес формуланы қолданып есептеуде оқушылар қажетті формуланы ажырата білді, есептеп дұрыс шығарды.
2-тапсырма Жеке жұмыс: «Ойлан, жаз, бөліс» әдісі тапсырмасында Қысқаша көбейту форулаларын падаланып, теңдеу құрылымын жеңілдетті,
түрлендірілген теңдеуді дұрыс шеше білді.
-
(х-2)(х+2) = х2 – 2(х-3) 64х2 –(3-8х)2 = 87 (2х+3)2 -4(х-1)(х+1) =49
3-тасырма: Топтық жұмыс «Тарсия» . Екі топ берілген тапсырманы дұрыс құрастырды. Топ арасында дұрыс жауаппен сәйкестендіріп өзара бағалау жүргізді.

Кім епті әрі шапшаң?: «Теңге
ілу» ұлттық ойынында оқушылар
жылдам есептеу қажеттігін ұғынды, жеңіске
ұмтылды. 
Осыдан кейін біз формулаларды қолдана отырып, әртүрлі алгебралық өрнектерді түрлендірдік. Топтық жұмыс барысында күрделі өрнектерді ықшамдау және тепе-тең түрлендіру тапсырмаларын орындадық
Сабақты
бекіту
Ұсынылған сылка арқылы,
ұялы телефонмен кіріп тапсырманы орындайды.
https://quizizz.com/admin/quiz/678cf737e09889cf2c55d83b/algebra-7-khyskhasha-koebejtu-formulasy
Өзіме алған сабақтар:
1. Қысқаша көбейту формулаларын білу – есептерді жылдам әрі тиімді шығаруға көмектеседі.
2. Формулаларды дұрыс қолдану үшін өрнекті мұқият талдап, оның құрылымын түсіну қажет.
3. Бірнеше тәсілмен шешуге болатын есептерде ең оңай және қысқа жолды табу маңызды.
Қиындықтар мен оларды шешу жолдары:
Бастапқыда күрделі өрнектерді түрлендіруде шатасу болды. Бірақ топтық талқылаулар мен мұғалімнің түсіндірмесі арқылы есептерді шешудің дұрыс әдістерін түсіндірдім.
Қорытынды: Бұл сабақта қысқаша көбейту формулаларын меңгеріп, оларды әртүрлі есептерде қолдану тәжірибесін жетілдірдім. Алдағы уақытта осы білімімді күрделі алгебралық есептерді шешуде тиімді пайдалана аламын.
шағым қалдыра аласыз














