Тексерілді:____________
|
Бөлім: Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп: «Б.Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Утемуратова Агила |
||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Күні: |
20.02.2025ж |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендірулерді орындайды |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау критерийі |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3 минут
Өткен білімді еске түсіру 7 минут |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі. -Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу. -Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
«Комплименттер» жаттығуы. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп, сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады
Үй жұмысын тексеру. «Өзіңді тексер» әдісі арқылы тақтада тұрған есеппен салыстыр. Мұғалім:Алдымен бүгінгі сабақтың мақсатын мынадай тапсырмалар арқылы шығарайық. Тапсырма: Есепте: №1.
№2.
Оқушыларға осы тапсырмаларды түсіндіре отырып бүгінгі сабақтың мақсатын ашу. ЖИ «Wordwall» платформасы арқылы сұрақтар қойылады Бүгін біз қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіруге байланысты есептер шығаруды жалғастырамыз. Есімізге түсіріп өтейік: 1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу – көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтіру 2) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай түрлерін білесіз? (Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару, қысқаша көбейту формулаларын пайдалану, топтау тәсілі) 3) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу не үшін қажет? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дағдысы өрнектерді түрлендіруде, алгебралық бөлшектерді қысқартуда, теңдеу мен теңсіздіктерді шешуде қажет. Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу алгоритмі: 1. Көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерін бірыңғай топтарға бөлу; 2. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару; 3. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару 1-мысал.Көпмүшесін көбейткіштерге жікте: 16x2 – 100y2. Шешуі. 16x2 = (4x)2, 100y2 = (10y)2 түрінде жаз. Бұл өрнекті көбейткіштерге жіктеу үшін квадраттардың айырмасы формуласын қолдан: 16x2 – 100y2 = (4x – 10y)(4x + 10y). ⠀⠀2-мысал.Көпмүшені көбейткіштерге жікте: 20x2 – 5x. Шешуі. Бұл көпмүшенің мүшелерінде 5x ортақ көбейткіші бар. Осы көбейткішті жақша сыртына шығар: 20x2 – 5x = 5x (4x – 1). 3-мысал.Үшмүшені көбейткіштерге жікте: 9a2 – 12ab + 4b2. Шешуі. 9a2 – 12ab + 4b2 үшмүшесін екі өрнектің айырмасының квадраты түрінде жазуға болады. Демек: 9a2 – 12ab + 4b2 = (3a – 2b)2. |
Мұғаліммен амандасады.Бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар тақтадағы есептің жауабымен өзін-өзі тексереді Жауабы:
Оқушылар тақырыппен танысады. Қысқаша мәліметті дәптерлеріне түсіріп отырады. Сұрақтарға жауап береді |
Оқушының белсенділігіне қарай мұғалім ауызша бағалауы. Үй тапсырмасына- 1 балл
Дұрыс жауапқа - 1балл
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді оқшуыларды бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Интереактивті тақта Презентация
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 23 минут 2 минут |
1-тапсырма Жұптық жұмыс Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен есепті шығарыңдар
Сергіту сәті. «Мақалды тап»
2 тапсырма. (Топтық жұмыс) Сәйкестендіру 1-топ. Есептерді шешімімен сәйкестендіруді орындайды.
2-топ. Қысқаша көбейту формулаларын қима қағаздады жапсыру арқылы сәйкестендіруді орындайды.
3-топ. Сәйкестендіруді «Wordwall» платформасы арқылы орындайды.
3 тапсырма (Жеке жұмыс) «Кім жылдам?» әдісі. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, көбейткіштерге жіктеңіз.
8+ (5-y)(25+5y+ |
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады.
Топтасып жұмыс жасайды. Берілген есептерді сәйкестендіреді
Оқушылар тапсырмадағы есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Жалпы-3 балл -Ұқсас қосылғыштарды дұрыс анықтайды- 1 балл -Ортақ көбейткішті жақша сыртына дұрыс шығарады – 1 балл -Қысқаша көбейту формулалары арқылы көпмүшеге түрлендіре алады- 1 балл
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді оқшуыларды бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Дескриптор: Жалпы 2 балл - қысқаша көбейту формулаларын қолданады- 1 балл - дұрыс сәйкестендіреді- 1 балл
Дискриптор: Жалпы балл-3 -қысқаша көбейту формулаларын қолданады- 1 балл -көбейткіштерге жіктейді- 1 балл - жіктеу тәсілін анықтайды- 1 балл
|
Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық.
Оқулық Дәптер бор
Интереактивті тақта
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар
Интереактивті тақта
Презентация Слайд https://wordwall.net/resource/35036739
Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық.
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Қорытынды. Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткен жетпегенін анықтап қорытындылау. Кері байланыс «Білім әлеміне саяхат» әдісі бойынша.
Жаңа сабақтан алған әсері
Білемін: Білдім: Білгім келеді?
Үй тапсырмасы:№35.4 |
Үйге тапсырмасын жазып алады, кері байланыс береді.
|
Кері байланыс
Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Презентация Слайд https://learningapps.org/3098996
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Тексерілді:____________
|
Бөлім: Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп: «Б.Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Утемуратова Агила |
||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Күні: |
20.02.2025ж |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендірулерді орындайды |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау критерийі |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3 минут
Өткен білімді еске түсіру 7 минут |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі. -Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу. -Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
«Комплименттер» жаттығуы. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп, сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады
Үй жұмысын тексеру. «Өзіңді тексер» әдісі арқылы тақтада тұрған есеппен салыстыр. Мұғалім:Алдымен бүгінгі сабақтың мақсатын мынадай тапсырмалар арқылы шығарайық. Тапсырма: Есепте: №1.
№2.
Оқушыларға осы тапсырмаларды түсіндіре отырып бүгінгі сабақтың мақсатын ашу. ЖИ «Wordwall» платформасы арқылы сұрақтар қойылады Бүгін біз қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіруге байланысты есептер шығаруды жалғастырамыз. Есімізге түсіріп өтейік: 1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу – көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтіру 2) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай түрлерін білесіз? (Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару, қысқаша көбейту формулаларын пайдалану, топтау тәсілі) 3) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу не үшін қажет? Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дағдысы өрнектерді түрлендіруде, алгебралық бөлшектерді қысқартуда, теңдеу мен теңсіздіктерді шешуде қажет. Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу алгоритмі: 1. Көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерін бірыңғай топтарға бөлу; 2. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару; 3. Әр топтағы мүшелердің бірмүше түріндегі ортақ көбейткішін жақша сыртына шығару 1-мысал.Көпмүшесін көбейткіштерге жікте: 16x2 – 100y2. Шешуі. 16x2 = (4x)2, 100y2 = (10y)2 түрінде жаз. Бұл өрнекті көбейткіштерге жіктеу үшін квадраттардың айырмасы формуласын қолдан: 16x2 – 100y2 = (4x – 10y)(4x + 10y). ⠀⠀2-мысал.Көпмүшені көбейткіштерге жікте: 20x2 – 5x. Шешуі. Бұл көпмүшенің мүшелерінде 5x ортақ көбейткіші бар. Осы көбейткішті жақша сыртына шығар: 20x2 – 5x = 5x (4x – 1). 3-мысал.Үшмүшені көбейткіштерге жікте: 9a2 – 12ab + 4b2. Шешуі. 9a2 – 12ab + 4b2 үшмүшесін екі өрнектің айырмасының квадраты түрінде жазуға болады. Демек: 9a2 – 12ab + 4b2 = (3a – 2b)2. |
Мұғаліммен амандасады.Бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар тақтадағы есептің жауабымен өзін-өзі тексереді Жауабы:
Оқушылар тақырыппен танысады. Қысқаша мәліметті дәптерлеріне түсіріп отырады. Сұрақтарға жауап береді |
Оқушының белсенділігіне қарай мұғалім ауызша бағалауы. Үй тапсырмасына- 1 балл
Дұрыс жауапқа - 1балл
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді оқшуыларды бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Интереактивті тақта Презентация
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 23 минут 2 минут |
1-тапсырма Жұптық жұмыс Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен есепті шығарыңдар
Сергіту сәті. «Мақалды тап»
2 тапсырма. (Топтық жұмыс) Сәйкестендіру 1-топ. Есептерді шешімімен сәйкестендіруді орындайды.
2-топ. Қысқаша көбейту формулаларын қима қағаздады жапсыру арқылы сәйкестендіруді орындайды.
3-топ. Сәйкестендіруді «Wordwall» платформасы арқылы орындайды.
3 тапсырма (Жеке жұмыс) «Кім жылдам?» әдісі. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, көбейткіштерге жіктеңіз.
8+ (5-y)(25+5y+ |
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады.
Топтасып жұмыс жасайды. Берілген есептерді сәйкестендіреді
Оқушылар тапсырмадағы есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Жалпы-3 балл -Ұқсас қосылғыштарды дұрыс анықтайды- 1 балл -Ортақ көбейткішті жақша сыртына дұрыс шығарады – 1 балл -Қысқаша көбейту формулалары арқылы көпмүшеге түрлендіре алады- 1 балл
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді оқшуыларды бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Дескриптор: Жалпы 2 балл - қысқаша көбейту формулаларын қолданады- 1 балл - дұрыс сәйкестендіреді- 1 балл
Дискриптор: Жалпы балл-3 -қысқаша көбейту формулаларын қолданады- 1 балл -көбейткіштерге жіктейді- 1 балл - жіктеу тәсілін анықтайды- 1 балл
|
Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық.
Оқулық Дәптер бор
Интереактивті тақта
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар
Интереактивті тақта
Презентация Слайд https://wordwall.net/resource/35036739
Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық.
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Қорытынды. Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткен жетпегенін анықтап қорытындылау. Кері байланыс «Білім әлеміне саяхат» әдісі бойынша.
Жаңа сабақтан алған әсері
Білемін: Білдім: Білгім келеді?
Үй тапсырмасы:№35.4 |
Үйге тапсырмасын жазып алады, кері байланыс береді.
|
Кері байланыс
Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Презентация Слайд https://learningapps.org/3098996
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз







+ 12
+
= 






=
-2а+4)=
















