|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ықыласова Арайлым Құрманбайқызы |
||||
|
Күні: |
20.02.2026 |
||||
|
Сынып: 7 «б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын қолданып, алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіреді және өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде осы формулаларды қолданады |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық
Жасампаздық: Жаңашылдық: |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Ж -сабақтың мақсатымен таныстыр |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. Жасампаздық және Жаңашылдық – Жаңа ой тапқанда мен …
сезінемін. |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейнеролик |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Қысқаша көбейту формулалары өрнектерді түрлендіруде кеңінен қолданылады. Осы формулаларды қолдануға мысалдар қарастырайық. Ворд волл платформасы арқылы өткенді қайталау
https://wordwall.net/resource/53145193 |
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; https://wordwall.net/resource/53145193 |
|
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау 35.17. 1) (a3 + b3)3 − (a3 − b3)3 − 2b9 2) (1 − a3b3)3 − (a3b3 − 1)3 − 2; 3) 3a4b4(a4 − b4) − (a4 − b4)2 4) (c2 + d2)3 − 3c2d2(c2 + d2) |
|
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|
|
|
35.18. 1) 8(x − 10)2 − 11(x + 5)2 = −3x2 − 170x + 1600; 2) 2.5(4 + x)2 + 7(5 − x)(5 + x) = 295 − 4.5x2 3) 1.9(y + 20)(20 − y) − 1.6(y − 20)2 = 116 − 3.5y2 4) 30(1.8 − y)2 + 20(y + 1.8)(y − 1.8) = 50y2 + 140.4 |
соңғы теңдіктің дұрыс екенін дәлелдейді |
Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
35.19. 1) (2.3x − 10)(5.29x2 + 23x + 100) − 125x = 12.167x3 2) (20 + 1.7x)(2.89x2 − 34x + 400) − 400x = 4.913x3 3) 5(x − 6)3 − 13(2 + x)3 = 32 − 8x2(x + 21); 4) −6(4 + x)3 + 3(5 − x)3 = 1017 − 9x2(3 + x). |
|
Think–Pair–Share: жеке ойлан → жұппен талқыла → сыныпқа бөліс. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
35.20. 5x − 2y)2 + (2x + 1.5y)2 = 6.25(x2 + y2); 3) (2a − 3b)3 − (2a + 3b)3 − 18b(4a2 + 3b2); 4) (3a − 2b)3 (3a + 2b)3 = 18a(3a2 + 4b2). |
есептеулерді қате жібермей орындайды |
“Екі жұлдыз, бір тілек”: 2 күшті тұс + 1 жақсарту ұсынысы. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
|
|
Платформа тексереді |
https://wordwall.net/tr/resource/32423807 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ықыласова Арайлым Құрманбайқызы |
||||
|
Күні: |
20.02.2026 |
||||
|
Сынып: 7 «б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын қолданып, алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіреді және өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде осы формулаларды қолданады |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық
Жасампаздық: Жаңашылдық: |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Ж -сабақтың мақсатымен таныстыр |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. Жасампаздық және Жаңашылдық – Жаңа ой тапқанда мен …
сезінемін. |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейнеролик |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Қысқаша көбейту формулалары өрнектерді түрлендіруде кеңінен қолданылады. Осы формулаларды қолдануға мысалдар қарастырайық. Ворд волл платформасы арқылы өткенді қайталау
https://wordwall.net/resource/53145193 |
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; https://wordwall.net/resource/53145193 |
|
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау 35.17. 1) (a3 + b3)3 − (a3 − b3)3 − 2b9 2) (1 − a3b3)3 − (a3b3 − 1)3 − 2; 3) 3a4b4(a4 − b4) − (a4 − b4)2 4) (c2 + d2)3 − 3c2d2(c2 + d2) |
|
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|
|
|
35.18. 1) 8(x − 10)2 − 11(x + 5)2 = −3x2 − 170x + 1600; 2) 2.5(4 + x)2 + 7(5 − x)(5 + x) = 295 − 4.5x2 3) 1.9(y + 20)(20 − y) − 1.6(y − 20)2 = 116 − 3.5y2 4) 30(1.8 − y)2 + 20(y + 1.8)(y − 1.8) = 50y2 + 140.4 |
соңғы теңдіктің дұрыс екенін дәлелдейді |
Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
35.19. 1) (2.3x − 10)(5.29x2 + 23x + 100) − 125x = 12.167x3 2) (20 + 1.7x)(2.89x2 − 34x + 400) − 400x = 4.913x3 3) 5(x − 6)3 − 13(2 + x)3 = 32 − 8x2(x + 21); 4) −6(4 + x)3 + 3(5 − x)3 = 1017 − 9x2(3 + x). |
|
Think–Pair–Share: жеке ойлан → жұппен талқыла → сыныпқа бөліс. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
35.20. 5x − 2y)2 + (2x + 1.5y)2 = 6.25(x2 + y2); 3) (2a − 3b)3 − (2a + 3b)3 − 18b(4a2 + 3b2); 4) (3a − 2b)3 (3a + 2b)3 = 18a(3a2 + 4b2). |
есептеулерді қате жібермей орындайды |
“Екі жұлдыз, бір тілек”: 2 күшті тұс + 1 жақсарту ұсынысы. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
|
|
Платформа тексереді |
https://wordwall.net/tr/resource/32423807 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
шағым қалдыра аласыз
ұмыс
түрі:





