Материалдар / Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру 7 -сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру 7 -сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сынып .Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Сәуір 2024
52
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қызылорда облысы, Қармақшы ауданы
III Интернационал ауылы
№108 орта мектеп
Математика пәні мұғалімі
Бегежанова Шакизат Сержанқызы
Бөлім:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
Құндылықтарға баулу

7.3А Қысқаша көбейту формулалары
Бегежанова Шакизат Сержанқызы
21.02.2024жыл
7 «А» сынып Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
7.1.2.14.-тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
-қысқаша көбейту формулаларын білу;
-қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруда қолдану;
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына : топпен , жұппен жұмыс
орындау барысында құрмет ,серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде
жауапкершілік , үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.
Сабақ барысы

Саба
қтың
кезең
і/
уақы
т
Басы
5
минут

Педагогтің әрекеті

Сәлемдесу түгендеу оқушылардың көңіл
күйін білу.
Үй тапсырмасын тексеру.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру:

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс
тар

оқушылардың барлығына бурдей
психологиялық ахуал туғызу.
Оқушылар сандар жасырылған
қағаздарды таңдау арқылы 3
топқа бөлінеді.

Мақтау
сөздер
арқылы
бағалау.
Жарайсың,
өте жақсы,
талпын.

Ынталан
дыру
парақша
лары

Қысқаша көбейту формулаларын
қолданып, есептер шығаруды
біледі.
Оқушылар квадраттардың
айырмасы формуласының
қолданысын практика жүзінде
меңгереді.

Дескриптор:
4 балл
Қысқаша
көбейту
формуасын
біледі 1 балл
Қысқаша
көбейту
формуласын
есепте
қолданады 1
балл
Ұқсас
мүшелерді
біріктіреді
1балл

Оқулық
Жұмыс
дәптері
Тапсырм
алар

«Жігерлендіру әдісі»
«Анти-жалқаулық» витаминдерін
ынталандыру үшін оқушыларға сабақ
басында тарату

15
минут
Топты
қ
жұмыс

1-тапсырма.
Топтық жұмыс ретінде оқушыларға
тапсырма беріледі.
Теңсіздікті шешу орындаңыз:
1-топ (? + 8)2 − ? 2 ≤ 11?
2-топ (? + 7)3 − ? 3 − 21? 2 ≥ 0
3-топ. (12 + ?)2 ≥ ? 2 + 21?

10мин
ут
Жұпты
қ
жұмыс

Жұптық жұмыс.
Тепе-теңдікті дәлелдеңіздер.

10мин
ут
Жеке
жұмыс

Оқушыларға «Сәйкестендіру» жеке тапырма
таратылады.

Тепе –теңдікті қысқаша көбейьу
формуласын пайдаланып ашады.
Ұқсас мүшелерін біріктіреді.

Дескриптор:
4 балл
Қысқаша
көбейту
формуласын
біледі 1 балл
Формуланы
қолданады 1
балл

Сәйкестендіруді орындайды.
«Сәйкестендір» стратегиясы.
Сол жақтағы өрнектерге оң
жақтағы
бағандағы
сәйкес
өрнекті сәйкестендіру:

Дескриптор:
әр дұрыс
жауап 1 балл
Қысқаша
көбейту
формулалары
н
сәйкестендір
уді
орындайды.

(3? + 4?)2 − (4? − 3?)2 = 48??
9? 2 + 2 ∙ 3? ∙ 4? + 16? 2 − 16? 2 + 2 ∙ 4? ∙ 3?
− 9? 2 = 48??
24?? + 24?? = 48??
48?? = 48??

1
2
3
4
5
6
7
8
9

? 2 − 2?? + ? 2
?3 − ? 3
(? + ?)(? 2
− ?? + ? 2 )
? 2 − ?2
? 2 − 4?? + 4? 2

1
2
3

?2 − ? 2
? 2 + 2?? + ? 2
?−?

4
5

(? − ?)(? + ?)
(? + ?)(? 2
+ 2?? + ? 2 )
−(? − ?)
(? + ?)2

6
7

(? − ?)2
(? − ?)(? 2 + ??
+ ?2)
(? + ?)3
?3 + ? 3

8
9

(? − 2?)2
(? − ?)(? + ?)

Кезеңді қорытындылау:
 Тапсырманы орындау
барысында қиындықтар туды ма?
 Қандай?
 Барлық жұптарды таптыңыз
ба? Қай жұп Сізге жаңа болып
көрінді?
 Сіз қалай ойлайсыз, бұл
формула ма?

Жауаптары:
1

Соңы
5
минут

2

3

4

5

6

7

8

9

Кілт бойынша өз өзін тексеру.
Кілт: 14, 25, 37, 49, 58, 61, 76, 83, 92
Оқушылар рефлексия жүргізеді:
Мұғалім оқушылардан бүгінгі сабаққа
қатысты
1.Бүгінгі сабақтан не білдіңіз ?
2. Бүгінгі сабақта не қызық болды?
3. Қандай есепті шығару қиындық
туғызды?
4. Қандай тапсырмаларды орындау оңай
болды?
Сұрақтарға оқушылар жауап беріп, өз
ойларын қорытындылайды.

Кері байланыс алуда оқушылар өз
ойларын ортаға салып, сабақтан не
алғандарын ,қандай есеп қиын
болғанын талдау жасап айта алады.
Оқушылар түрлі –түсті төсбелгілер
арқылы бағанады. Өздерінің
жинаған балдар ыбойынша 8-10 балл
жинаған оқушыларға жасыл түсті
төсбелгі , 6-7 балл жинаған
оқушылар көк төсбелгі, 1-5 балл
жинаған оқушылар қызыл түсті
төсбелгі беріледі.

8-10 балл
алған
оқушыға
жасыл
төсбелгі

6-7 балл
жинаған
оқушыға
Көк төсбелгі

1-5 балл
жинаған
оқушыға
Қызыл
төсбелгі
беріледі.

Оқулық
Жұмыс
дәптері

Оқулықт
ан тыс
Парақша
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!