Сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Молдабекова Зинура Жайлаубаевна |
|||||||
|
Пән/Сынып: |
7 «А» сынып |
|||||||
|
Күні: |
21.01.2026ж |
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы |
|||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.1.11 |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын біледі және есептер шығару барысында қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарына баулу. |
|||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналған тапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
3 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Психологиялық ахуал «Шаттық шеңбері» «qazmath» сайты арқылы онлайн топқа бөлу. Бүгін, Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулалары. -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. № 34.3 |
Амандасады, топқа бөлінеді, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасы 1 балл |
Мұғалім «Мадақтау сөз» арқылы бағалайды.
|
Интернет ресурстары https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
|||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2).⠀ 1)Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласы қалай оқылады? «екі өрнектің кубтарының қосындысы осы екі өрнектің қосындысын олардың айырмасының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады. a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2). 2) Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы қалай оқылады? «екі өрнектің кубтарының айырмасы осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Көпмүшесін көбейткіштерге жікте.
|
Шешуі. Кубтар қосындысының формуласын қолданып, көбейткіштерге жікте: 64x3 + y3 = (4x)3 + y3 = (4x + y)((4x)2 – 4x ∙ y + y2) = (4x + y)(16x2 – 4xy + y2). ⠀⠀ Шешуі. Кубтар айырмасының формуласын қолданып, көбейткіштерге жікте: 27m3 – 8n3 = (3m)3 – (2n)3 = (3m – 2n)((3m)2 + 3m ∙ 2n + (2n)2) = (3m – 2n)(9m2 + 6mn + 4n2). Шешуі. Кубтар айырмасының формуласын қолданып, көбейткіштерге жікте: 125с3 – к3 = (5с)3 – (к)3 = (5с – к)((5с)2 + 5 ∙ к + к2) = (5с – к)(25с2 + 5к + к2). |
Мұғалім «Мадақтау сөз» арқылы бағалайды.
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды |
|
|||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
2-тапсырма. Формуланы сәйкестендіру
(a + b)2 = a2 + 2ab + b2. (a – b)2 = a2 – 2ab + b2.
Жеке тапсырма: Көбейткіштерге жіктеңдер: а) a3+x3= (a+x)(a2-ax+x2) a) y3-b3=(y-b)(y2-yb+b2) b) z3-8=(z-2)(z2+2z+4) 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Көпмүшелерді көбейтуді орындаңыз.
1)
2)
Формуланы жалғастыр... Екі өрнектің квадраттарының айырымы... Екі өрнектің қосындысының квадраты... Екі өрнектің айырымының квадраты... Екі өрнектің қосындысының кубы... Екі өрнектің айырымының кубы... 4-тапсырма. Бос орындарды толтырыңыз.
27m3 – 8n3 = = (________)(9m2 + 6mn + 4n2). Тең өрнектерді бір-бірімен байланыстырыңыз. ( ауызша)
1)
2)
3)
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады (1) Оқушылар ауызша жауабын айтып теңестіреді |
Дескриптор: квадраттардың қосындысының формуласын біледі;(1) Квадраттардың айырмасының формуласын біледі;(1) - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1) Дескриптор: -Кубтардың қосындысының формуласын біледі. (1) -Кубтардың айырмасының формуласын біледі; (1) - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1) Дескриптор: - Кубтардың қосындысының және айырмасының формуласын біледі;(1) - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1) |
LearningApps.org Презентация Слайд |
|||
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс. |
№34.5 есеп (1,2,3) №34.10 есеп (1,2) №34,11есеп(1,2) |
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: -Өрнекті ықшамдайды.(1) -Есеп шығаруда қысқаша көбейту формулаларын қолданады .(1) |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық |
|||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын; -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдануды меңгердік. Рефлексия:
Үйге тапсырма № 34.5 (4,5) № 34.1 (3,4) |
Сабақты қорытындылап, кері байланыс жасайды.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. Үйге тапсырманы жазып алады. |
Рефлексия |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формуласы
Сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Молдабекова Зинура Жайлаубаевна |
|||||||
|
Пән/Сынып: |
7 «А» сынып |
|||||||
|
Күні: |
21.01.2026ж |
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы |
|||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.1.11 |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын біледі және есептер шығару барысында қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарына баулу. |
|||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналған тапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
3 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Психологиялық ахуал «Шаттық шеңбері» «qazmath» сайты арқылы онлайн топқа бөлу. Бүгін, Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулалары. -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. № 34.3 |
Амандасады, топқа бөлінеді, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасы 1 балл |
Мұғалім «Мадақтау сөз» арқылы бағалайды.
|
Интернет ресурстары https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
|||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2).⠀ 1)Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласы қалай оқылады? «екі өрнектің кубтарының қосындысы осы екі өрнектің қосындысын олардың айырмасының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады. a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2). 2) Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы қалай оқылады? «екі өрнектің кубтарының айырмасы осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Көпмүшесін көбейткіштерге жікте.
|
Шешуі. Кубтар қосындысының формуласын қолданып, көбейткіштерге жікте: 64x3 + y3 = (4x)3 + y3 = (4x + y)((4x)2 – 4x ∙ y + y2) = (4x + y)(16x2 – 4xy + y2). ⠀⠀ Шешуі. Кубтар айырмасының формуласын қолданып, көбейткіштерге жікте: 27m3 – 8n3 = (3m)3 – (2n)3 = (3m – 2n)((3m)2 + 3m ∙ 2n + (2n)2) = (3m – 2n)(9m2 + 6mn + 4n2). Шешуі. Кубтар айырмасының формуласын қолданып, көбейткіштерге жікте: 125с3 – к3 = (5с)3 – (к)3 = (5с – к)((5с)2 + 5 ∙ к + к2) = (5с – к)(25с2 + 5к + к2). |
Мұғалім «Мадақтау сөз» арқылы бағалайды.
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды |
|
|||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
2-тапсырма. Формуланы сәйкестендіру
(a + b)2 = a2 + 2ab + b2. (a – b)2 = a2 – 2ab + b2.
Жеке тапсырма: Көбейткіштерге жіктеңдер: а) a3+x3= (a+x)(a2-ax+x2) a) y3-b3=(y-b)(y2-yb+b2) b) z3-8=(z-2)(z2+2z+4) 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Көпмүшелерді көбейтуді орындаңыз.
1)
2)
Формуланы жалғастыр... Екі өрнектің квадраттарының айырымы... Екі өрнектің қосындысының квадраты... Екі өрнектің айырымының квадраты... Екі өрнектің қосындысының кубы... Екі өрнектің айырымының кубы... 4-тапсырма. Бос орындарды толтырыңыз.
27m3 – 8n3 = = (________)(9m2 + 6mn + 4n2). Тең өрнектерді бір-бірімен байланыстырыңыз. ( ауызша)
1)
2)
3)
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады (1) Оқушылар ауызша жауабын айтып теңестіреді |
Дескриптор: квадраттардың қосындысының формуласын біледі;(1) Квадраттардың айырмасының формуласын біледі;(1) - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1) Дескриптор: -Кубтардың қосындысының формуласын біледі. (1) -Кубтардың айырмасының формуласын біледі; (1) - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1) Дескриптор: - Кубтардың қосындысының және айырмасының формуласын біледі;(1) - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1) |
LearningApps.org Презентация Слайд |
|||
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс. |
№34.5 есеп (1,2,3) №34.10 есеп (1,2) №34,11есеп(1,2) |
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: -Өрнекті ықшамдайды.(1) -Есеп шығаруда қысқаша көбейту формулаларын қолданады .(1) |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық |
|||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын; -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдануды меңгердік. Рефлексия:
Үйге тапсырма № 34.5 (4,5) № 34.1 (3,4) |
Сабақты қорытындылап, кері байланыс жасайды.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. Үйге тапсырманы жазып алады. |
Рефлексия |
|
|||
шағым қалдыра аласыз














