Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
Алгебра |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Камитова Ж.С. |
|
|
Күні: |
18.02.2026 ж |
|
|
Сынып: 7 « А » |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
7.3A Қысқаша көбейту формулалары |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауға дағдылану; |
|
|
Бағалау критерийлері: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындай алады |
|
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық Жасампаздық: оқушылар тапсырмаларды орындауда шығармашылық танытып, өз ойларын ұсынады.
Жаңашылдық: оқушылар жаңа тәсілдер мен идеяларды қолдана отырып, өзгерістерге ашық болуды үйренеді. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы 5 минут
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу. 2. Сергіту сәті «Жапондық сергіту» әдісі 2. Үй жұмысын тексеру 35.4 (2 ), 35 .5 (2,4 )
|
|
Жалпы балл -1 |
Оқулық, жұмыс дәптері Интерактивті тақта
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
«Миға шабуыл» сұрақтарын қояды Сұрақтар қою арқылы тақырып мағынасын ашады «Dream face» жасанды интеллект арқылы тақырыпты анықтайды Тақырыпты меңгертіп, мысалдар келтіреді
|
Оқушылар сұрақтарға кезегімен жауап береді. Қысқаша көбейту формулалары деп нені айтады? Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласы қандай? Екі өрнектің қосындысының кубын табу ережесін айтыңдар. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Интерактивті тақта Көрнекіліктер ЖИ видео
|
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 20 мин. Жұптық жұмыс Топтық жұмыс Тақтамен жұмыс Бекіту тапсырмасы Резерв |
Деңгейлік тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Жеке тапсырма “БІЛІМ БАСПАЛДАҒЫ” әдісі
Gemini ai жасанды интеллект платформасында тексеріледі https://gemini.google.com/share/b2a64f449a66
Топтық тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
|
1-тапсырма Дескриптор: Алгебралық өрнектерді көбейткішке жіктейді Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі 2-тапсырма Дескриптор: Дұрыс сәйкестікті анықтайды 3-тапсырма Қысқаша көбейту формулаларының өмірдегі қолданысына негізделген есептерді шығарады Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді көбейткішке жіктейді 4-тапсырма Дескриптор: Өрнекті көбейткіштерге жіктейді |
А-деңгей 1 балл А,В -деңгей 2 балл А,В,С -деңгей 3-балл Жалпы балл-3 Жалпы балл-2 Жалпы балл-2 Жалпы балл-2 БОНУС+БАЛЛ |
слайд Тақта және жұмыс дәптері Слайд Үлестірме қағаз Cлайд Плакат слайд |
|
Сабақтың аяғы 5 минут Бағалау Кері байланыс |
Cабақты қорытындылау Бағалау “Bilimclass” Кері байланыс. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағ-ды
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқушылардың жинаған баллын жариялайды. |
Ә.Н. ӘбілқасымоваАлгебра, жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық, «Мектеп», 2017 |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту көмегімен өрнектерді түрлендіру
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
Алгебра |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Камитова Ж.С. |
|
|
Күні: |
18.02.2026 ж |
|
|
Сынып: 7 « А » |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
7.3A Қысқаша көбейту формулалары |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауға дағдылану; |
|
|
Бағалау критерийлері: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындай алады |
|
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық Жасампаздық: оқушылар тапсырмаларды орындауда шығармашылық танытып, өз ойларын ұсынады.
Жаңашылдық: оқушылар жаңа тәсілдер мен идеяларды қолдана отырып, өзгерістерге ашық болуды үйренеді. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы 5 минут
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу. 2. Сергіту сәті «Жапондық сергіту» әдісі 2. Үй жұмысын тексеру 35.4 (2 ), 35 .5 (2,4 )
|
|
Жалпы балл -1 |
Оқулық, жұмыс дәптері Интерактивті тақта
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
«Миға шабуыл» сұрақтарын қояды Сұрақтар қою арқылы тақырып мағынасын ашады «Dream face» жасанды интеллект арқылы тақырыпты анықтайды Тақырыпты меңгертіп, мысалдар келтіреді
|
Оқушылар сұрақтарға кезегімен жауап береді. Қысқаша көбейту формулалары деп нені айтады? Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласы қандай? Екі өрнектің қосындысының кубын табу ережесін айтыңдар. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Интерактивті тақта Көрнекіліктер ЖИ видео
|
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 20 мин. Жұптық жұмыс Топтық жұмыс Тақтамен жұмыс Бекіту тапсырмасы Резерв |
Деңгейлік тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Жеке тапсырма “БІЛІМ БАСПАЛДАҒЫ” әдісі
Gemini ai жасанды интеллект платформасында тексеріледі https://gemini.google.com/share/b2a64f449a66
Топтық тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
|
1-тапсырма Дескриптор: Алгебралық өрнектерді көбейткішке жіктейді Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі 2-тапсырма Дескриптор: Дұрыс сәйкестікті анықтайды 3-тапсырма Қысқаша көбейту формулаларының өмірдегі қолданысына негізделген есептерді шығарады Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді көбейткішке жіктейді 4-тапсырма Дескриптор: Өрнекті көбейткіштерге жіктейді |
А-деңгей 1 балл А,В -деңгей 2 балл А,В,С -деңгей 3-балл Жалпы балл-3 Жалпы балл-2 Жалпы балл-2 Жалпы балл-2 БОНУС+БАЛЛ |
слайд Тақта және жұмыс дәптері Слайд Үлестірме қағаз Cлайд Плакат слайд |
|
Сабақтың аяғы 5 минут Бағалау Кері байланыс |
Cабақты қорытындылау Бағалау “Bilimclass” Кері байланыс. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағ-ды
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқушылардың жинаған баллын жариялайды. |
Ә.Н. ӘбілқасымоваАлгебра, жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық, «Мектеп», 2017 |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз










