|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Багдаулетова Б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
7.09 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 САБАҚ.Көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.4 - санаудың ірі бірлігі – миллионды құрастыру миллиард көлемінде санау, жазу, салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУДЫ ҮЙРЕНЕДІ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Амалдар орындауды біледі Миллион санын қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көптаңбалы сандар, олардың ондық құрамының негізінде ауызша қосу мен азайтуды орындайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Ойлан тап» Жасырынған тірек сөздерді табыңыз. Сандар, қосу, азайту, көбейту, бөлу – арифметикалық амалдар. Демек, көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындауды үйренесің. Өткенді пысықтау 10-тапсырма Әртүрлі 6 цифр ойлаңыз. 6 таңбалы сан құрастырыңыз. Ондық мыңға дейін дөңгелектеңіз 578645=57000(дөңгелектеу) Тақырыпты ашу Сандарды дөңгелектеу
а) Миллионға дейін ә)Жүздік мыңға дейін б) Ондық мыңға дейін Кестедегі сандарды дөңгелектеу Мысалы: 5459028=5000000 5459028=5400000 5459028=5450000 Жаңа тақырып 2 А-тапсырмаҮлгі: 52369=50000+2000+300+60+9 125500=100000+20000+5000+500 409210=400000+9000+200+10 14003=10000+4000+3 200125=200000+125 865007=800000+60000+5000+7 2Ә –тапсырмада осы берілген сандардан 1-ге артық және 1-ге кем сандарды атайды 3-тапсырма 8 – 3 =5 8 000 – 3 000 =5000 60 + 20 =80 60 000 + 20 000=80000 900 – 400 =500 900 000 – 400 000=500000 3000 + 500 + 90 + 4=3594 3594 – 4=3590 3594 – 90=3504 3594 – 500=3094 3594 – 3594=0 ФС тапсырмасы 4- тапсырма 2724900км2=27249000км2 18395567адам=18395000 адам 371000км2=371000км2 8303км2=8000км2 16400км2=16000км2 428000км2=428000км2 5-тапсырма: Есепте. 87 900 – 3 000 – 500= 84 400 126987-20000-80=106907 480000+900+2000=482900 320 000 + 4 000 000 + 60 000= 4 380 000 7480000+4000000+60000=4380000 56700000-6000000-3000000=50400000 ЕБҚ 4215+325=4540 1287-287=1000 500+500=1000 6540-3000=3540 6- тапсырма 18000+300+х=20000 18300+х=20000 Х=20000-18300 Х=1700 75900-у=45000+5000 75900-у=50000 у=75900-50000 у=25900 7-тапсырма Топтық жұмыс 125+5=130 1250+50=1300 12500+500=13000 125000+5000=130000 125000+50000=175000 155555-5=125550 155555-50=155505 155555-500=155055 155555-5000=150555 155555-50000=105555 8-тапсырма 120021 350053 230032 985589 340043 604406 Заңдылық: Сандар кері жазылған ФС тапсырмасы 9-тапсырма: Деректер бойынша кесте құрып, еліміздің тауларының ең биік нүктелерін кему ретімен орналастырыңыз. ...нешеге биік? ...нешеге аласа? сұрақтары бойынша есеп құрастырыңыз. 7 439м, 6 995 м, 4973 м, 4511 м, 4 506 м, 1 131 м Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Ы.Алтынсарин
атындағы орта мектебі
Пәні:
Математика
Бөлім:
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР
НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР
ОРЫНДАУ
Педагогтің
аты-жөні:
Багдаулетова
Б
Күні:
7.09
Сынып:
4
сынып
Сабақтың
тақырыбы:
№5
САБАҚ.Көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар
орындау
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
4.1.1.4 - санаудың
ірі бірлігі – миллионды құрастыру миллиард көлемінде санау, жазу,
салыстыру
Сабақтың
мақсаты
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР
НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУДЫ
ҮЙРЕНЕДІ
Ойлау
дағдыларының деңгейі Амалдар орындауды
біледі Миллион санын қолдана
алады
Бағалау
критерийлері
Көптаңбалы сандар,
олардың ондық құрамының негізінде ауызша қосу мен азайтуды
орындайды
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 22
минут Сабақты
қорыту 8минут Кері
байланыс 5
минут Сабаққа дайындық
жасау Психологиялық ахуалды
жақсарту «Ойлан
тап» Жасырынған тірек сөздерді
табыңыз. Сандар, қосу, азайту, көбейту,
бөлу – арифметикалық амалдар. Демек, көптаңбалы сандармен
арифметикалық амалдар орындауды
үйренесің. Өткенді
пысықтау 10-тапсырма Әртүрлі 6 цифр ойлаңыз. 6
таңбалы сан құрастырыңыз. Ондық мыңға дейін
дөңгелектеңіз 578645=57000(дөңгелектеу) Тақырыпты
ашу Сандарды
дөңгелектеу тапсырма
а) Миллионға
дейін ә)Жүздік мыңға
дейін б) Ондық мыңға
дейін Кестедегі сандарды
дөңгелектеу Мысалы:
5459028=5000000 5459028=5400000 5459028=5450000 Жаңа
тақырып 2
А-тапсырмаҮлгі: 52369=50000+2000+300+60+9 125500=100000+20000+5000+500 409210=400000+9000+200+10 14003=10000+4000+3 200125=200000+125 865007=800000+60000+5000+7 2Ә –тапсырмада осы берілген
сандардан 1-ге артық және 1-ге кем сандарды
атайды 3-тапсырма 8 – 3
=5 8 000 – 3 000
=5000 60 + 20
=80 60 000 + 20
000=80000 900 – 400
=500 900 000 – 400
000=500000 3000 + 500 + 90 +
4=3594 3594 –
4=3590 3594 –
90=3504 3594 –
500=3094 3594 –
3594=0 ФС
тапсырмасы 4-
тапсырма 2724900км2=27249000км2 18395567адам=18395000
адам 371000км2=371000км2 8303км2=8000км2 16400км2=16000км2 428000км2=428000км2 5-тапсырма:
Есепте. 87 900 – 3 000 – 500= 84
400 126987-20000-80=106907 480000+900+2000=482900 320 000 + 4 000 000 + 60 000=
4 380 000 7480000+4000000+60000=4380000 56700000-6000000-3000000=50400000 ЕБҚ 4215+325=4540 1287-287=1000 500+500=1000 6540-3000=3540 6-
тапсырма 18000+300+х=20000 18300+х=20000 Х=20000-18300 Х=1700 75900-у=45000+5000 75900-у=50000 у=75900-50000 у=25900 7-тапсырма Топтық
жұмыс 125+5=130 1250+50=1300 12500+500=13000 125000+5000=130000 125000+50000=175000 155555-5=125550 155555-50=155505 155555-500=155055 155555-5000=150555 155555-50000=105555 8-тапсырма 120021
350053 230032
985589 340043
604406 Заңдылық: Сандар кері
жазылған ФС
тапсырмасы 9-тапсырма: Деректер бойынша кесте құрып,
еліміздің тауларының ең биік нүктелерін кему ретімен
орналастырыңыз. ...нешеге биік? ...нешеге аласа? сұрақтары бойынша
есеп құрастырыңыз. 7 439м, 6 995 м, 4973 м, 4511
м, 4 506 м, 1 131 м | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













