Бекітілді
(тексерушінің аты-жөні)
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім |
Химиялык реакциялар |
|
Педагогтің аты-жөні |
Керімбай Бибигүл Әділгерейқызы |
|
Күні |
|
|
Сынып 7 Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. З.т.№9«Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаты |
сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу; сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру;
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Талап білу» бұл арқылы тапсырмаларды орындау барысында жеке физикалық белсенді болу, адал еңбекті құрметтеу, дұрыс қарым-қатынас орната білу, білуге, жаңаны тануға құштарлық дағдысын қалыптастыру; |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (5минут) |
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қышқылдардың химиялық қасиеттері Бүгінгі сабақта: Сенің білетінің: Табиғи қышқылдар мен сілтілерді біледі. Сенің меңгеретінің: Сұйылтылған қышқылдардың химиялық қасиеттерін ; Металдардың белсенділік қатарын Ой қозғау. Миға шабуыл кезеңі Қандай қышқылдарды білесің ? |
Амандасады. Кезекші жоқ оқушылар туралы мәлімет береді. Оқушылар өз ойларын білдіреді. Бірін-бірі қолдап, тыңдайды, толықтырады. |
Өзара бағалау |
Слаид 1-3 Оқулық 7 класс
|
||||||||
Сабақ басы (10минут) |
Презентация Қышқылдардың химиялық қасиеттері Тәжірибе № 2 Қыщқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін мына тәжірибе арқылы бақылауға болады:төрт сынауықтың біріншісіне алюминий, екіншісіне мырыш, үшіншісіне темір жаңқасын, төртіншісіне мыс сымының кесіндісін салып, әр сынауыққа 2 мл тұз немесе күкірт қыщқылының ерітінділерін қосып, аздап қыздырамыз және әр сынауықта сутектің бөлінуін бақылаймыз. Тәжірибе нәтижесінде қышқыл мен алюминий шабытты әрекеттеседі, мырыш одан баяу, ал темір мырыштан да баяуырақ әрекеттесетінін байқаймыз. Ал мыс қыщқылмен мүлдем әрекеттеспейді, сынауықта сутек бөлінбейді. Демек, металдардың қышқылдарға қатысты белсенділігі әртүрлі. Металдардың тұз қышқылымен әрекеттесуін былай көрсетеді: алюминий + тұз қышқылы = алюминий хлориді + сутек мырыш + тұз қышқылы = мырыш хлориді + сутек темір + тұз қышқылы = темір хлориді + сутек Кезінде орыс ғалымы Н.Н.Бекетов осыған ұқсас тәжірибелерді жасау нәтижесінде металдардың сутекті қышқыл құрамынан ығыстыру қатарын, яғни металдардың белсенділік қатарын құрастырған: K, Na,Mg, Al, Zn,Fe,Ni, Sn, Pb ( H), Cu,Hg, Ag,Pt,Au
Белсенділік қатарында сутекке дейін орналасқан металдар сұйылтылған қышқыл ерітінділерінен сутекті ығыстырады, ал сутектен кейін орналасқан металдар оны қышқыл құрамынан ығыстырмайды. Реакциялар нәтижесінде бөлінген сутекті сынауықтың аузын төмен қарата ұстаған күйде жинап, спиртшам жалынына жақындатады. Қоспасыз сутек қалыпты жанады. Оның ауамен, оттекпен қоспасы қопарылыс бере жанады, Оның ауамен, оттекпен қоспасы қопарылыс бере жанады, әсіресе екі көлем сутек пен бір көлем оттектен тұратын қоспа өте қопарылғыш (күркіреуік газ деп аталады) Егер сутек таза болса, ол “п-пах” деген дыбыс шығарып жанады. Ауамен немесе оттекпен қоспасы қопарылыс беруі мүмкін. Қопарылыс шыны ыдыста жүрсе, оның сынықтары айналадағы адамдарды жарақаттануы мүмкін, сондықтан сутекпен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау керек. |
Видеоны тыңдайды
|
Бағалау критерийлері .
|
https://www.youtube.com/watch?v=PLuM9t3tCKs Слаид 5-6 |
||||||||
|
ҚБ тапсырмасы 1 Зертханалық тәжірибе №9 (70 бет) Жұмыс барысы
ҚБ тапсырмасы 2
68 беттегі №4 жаттығу Кестені дәптерге жазып, металдарды сәйкесінше екі бағангға бөліп жаз.K Hg Ni AI Fe Pt Rb Na Cu Sn Ag Mg Au
Жауабы: Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстыратын металдар Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстырмайтын металдар K, Ni,AI,Fe,Pt,Rb, Na Sn,Mg; Hg, Cu,Ag , Au |
Білу және түсіну Видеоны тыңдап тәжірибені орындайды;
|
Дескриптор Білім алушы -қышқылдар дың қасиеттерін сипаттайды; - Кестені дәптерге жазып, металдарды сәйкесінше екі бағанға бөліп жазады; ;
|
Слаид 7-8 https://www.youtube.com/watch?v=PLuM9t3tCKs Слаид 5-6 |
||||||||
Соңы
|
Бекіту сұрағы: 1.Қандай қышқылдарды білесің? 2.Металдардың белсенділік қатары дегеніміз не? Рефлексия
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
Мұғалім бағалауы |
|
||||||||
Үйге тапсырма |
§12 оқу, 68 бет №4 |
|
|
|
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
Барлық оқушылар: гомогенді / гетерогенді катализбен танысады және олар туралы оқу мақсатына сай ақпараттар біледі. Көптеген оқушылар: Катализ түрлерін бір-бірінен ажырата алады.
|
Оқушылардың оқу жетістігін бағалау үшін олардың берілген сұрақтар мен тапсырмаларға дұрыс және анық жауап беруі,сондай-ақ олар өз ойларын ашық түрде жеткізе алуы басты назарда болады. |
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Ноутбукты қосу / өшіру кезінде абай болу; |
Сабақбойыншарефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі
Бекітілді
(тексерушінің аты-жөні)
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім |
Химиялык реакциялар |
|
Педагогтің аты-жөні |
Керімбай Бибигүл Әділгерейқызы |
|
Күні |
|
|
Сынып 7 Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. З.т.№9«Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаты |
сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу; сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру;
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Талап білу» бұл арқылы тапсырмаларды орындау барысында жеке физикалық белсенді болу, адал еңбекті құрметтеу, дұрыс қарым-қатынас орната білу, білуге, жаңаны тануға құштарлық дағдысын қалыптастыру; |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (5минут) |
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қышқылдардың химиялық қасиеттері Бүгінгі сабақта: Сенің білетінің: Табиғи қышқылдар мен сілтілерді біледі. Сенің меңгеретінің: Сұйылтылған қышқылдардың химиялық қасиеттерін ; Металдардың белсенділік қатарын Ой қозғау. Миға шабуыл кезеңі Қандай қышқылдарды білесің ? |
Амандасады. Кезекші жоқ оқушылар туралы мәлімет береді. Оқушылар өз ойларын білдіреді. Бірін-бірі қолдап, тыңдайды, толықтырады. |
Өзара бағалау |
Слаид 1-3 Оқулық 7 класс
|
||||||||
Сабақ басы (10минут) |
Презентация Қышқылдардың химиялық қасиеттері Тәжірибе № 2 Қыщқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін мына тәжірибе арқылы бақылауға болады:төрт сынауықтың біріншісіне алюминий, екіншісіне мырыш, үшіншісіне темір жаңқасын, төртіншісіне мыс сымының кесіндісін салып, әр сынауыққа 2 мл тұз немесе күкірт қыщқылының ерітінділерін қосып, аздап қыздырамыз және әр сынауықта сутектің бөлінуін бақылаймыз. Тәжірибе нәтижесінде қышқыл мен алюминий шабытты әрекеттеседі, мырыш одан баяу, ал темір мырыштан да баяуырақ әрекеттесетінін байқаймыз. Ал мыс қыщқылмен мүлдем әрекеттеспейді, сынауықта сутек бөлінбейді. Демек, металдардың қышқылдарға қатысты белсенділігі әртүрлі. Металдардың тұз қышқылымен әрекеттесуін былай көрсетеді: алюминий + тұз қышқылы = алюминий хлориді + сутек мырыш + тұз қышқылы = мырыш хлориді + сутек темір + тұз қышқылы = темір хлориді + сутек Кезінде орыс ғалымы Н.Н.Бекетов осыған ұқсас тәжірибелерді жасау нәтижесінде металдардың сутекті қышқыл құрамынан ығыстыру қатарын, яғни металдардың белсенділік қатарын құрастырған: K, Na,Mg, Al, Zn,Fe,Ni, Sn, Pb ( H), Cu,Hg, Ag,Pt,Au
Белсенділік қатарында сутекке дейін орналасқан металдар сұйылтылған қышқыл ерітінділерінен сутекті ығыстырады, ал сутектен кейін орналасқан металдар оны қышқыл құрамынан ығыстырмайды. Реакциялар нәтижесінде бөлінген сутекті сынауықтың аузын төмен қарата ұстаған күйде жинап, спиртшам жалынына жақындатады. Қоспасыз сутек қалыпты жанады. Оның ауамен, оттекпен қоспасы қопарылыс бере жанады, Оның ауамен, оттекпен қоспасы қопарылыс бере жанады, әсіресе екі көлем сутек пен бір көлем оттектен тұратын қоспа өте қопарылғыш (күркіреуік газ деп аталады) Егер сутек таза болса, ол “п-пах” деген дыбыс шығарып жанады. Ауамен немесе оттекпен қоспасы қопарылыс беруі мүмкін. Қопарылыс шыны ыдыста жүрсе, оның сынықтары айналадағы адамдарды жарақаттануы мүмкін, сондықтан сутекпен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау керек. |
Видеоны тыңдайды
|
Бағалау критерийлері .
|
https://www.youtube.com/watch?v=PLuM9t3tCKs Слаид 5-6 |
||||||||
|
ҚБ тапсырмасы 1 Зертханалық тәжірибе №9 (70 бет) Жұмыс барысы
ҚБ тапсырмасы 2
68 беттегі №4 жаттығу Кестені дәптерге жазып, металдарды сәйкесінше екі бағангға бөліп жаз.K Hg Ni AI Fe Pt Rb Na Cu Sn Ag Mg Au
Жауабы: Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстыратын металдар Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстырмайтын металдар K, Ni,AI,Fe,Pt,Rb, Na Sn,Mg; Hg, Cu,Ag , Au |
Білу және түсіну Видеоны тыңдап тәжірибені орындайды;
|
Дескриптор Білім алушы -қышқылдар дың қасиеттерін сипаттайды; - Кестені дәптерге жазып, металдарды сәйкесінше екі бағанға бөліп жазады; ;
|
Слаид 7-8 https://www.youtube.com/watch?v=PLuM9t3tCKs Слаид 5-6 |
||||||||
Соңы
|
Бекіту сұрағы: 1.Қандай қышқылдарды білесің? 2.Металдардың белсенділік қатары дегеніміз не? Рефлексия
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
Мұғалім бағалауы |
|
||||||||
Үйге тапсырма |
§12 оқу, 68 бет №4 |
|
|
|
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
Барлық оқушылар: гомогенді / гетерогенді катализбен танысады және олар туралы оқу мақсатына сай ақпараттар біледі. Көптеген оқушылар: Катализ түрлерін бір-бірінен ажырата алады.
|
Оқушылардың оқу жетістігін бағалау үшін олардың берілген сұрақтар мен тапсырмаларға дұрыс және анық жауап беруі,сондай-ақ олар өз ойларын ашық түрде жеткізе алуы басты назарда болады. |
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Ноутбукты қосу / өшіру кезінде абай болу; |
Сабақбойыншарефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз


