Айдарбаева Жанар Сайлауовна, 8 сынып химия пәнінен сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4.С Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
Мектеп: Құлан шағын орталықты орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айдарбаева Жанар Сайлауовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.4.8-қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну,олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Қышқылдар ұғымына анықтама
беріп жіктейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Қышқылдарды жіктейді; 3.Қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалогтар мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке жұмыстар кезінде
оқушылардың өмір бойы білім алуға дайын болу,өз бетімен жұмыс
орындау кезінде акдемиялық адалдығын дамыту. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың ұжымшылдық,ортақ істің нәтижесәне жауапкершілік ,көшбасшылық қабілеттерін дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология . жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3А Химиялық
реакциялар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Оқушылармен сәлемдесу.
Түгендеу.Оқушыларды лимон,жылқы,құмырсқаның суреттері бойынша үш
топқа бөлемін. 2«Сіз қаншалықты сенесіз?» Келесі тұжырымдар дұрыс не дұрыс емес екенін анықтаңыз.Дұрыс тұжырымға «+» таңбасын қойыныз,дұрыс еместұжырымға «-» қойыныз
|
Суреттер ,слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 29 минут |
1.(Т)« «Жұптас, ойлас, бөліс» әдісі Мақсаты: Топтық білімді жинақтау ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлді түрде жеткізе білуге ықпал ету.
Әр оқушы алдымен өзі
орындайды,көршісімен ақылдасады, топқа түсіндіреді.
Мәтінмен танысуға уақыт беріледі.Мәтінді беріп өз ойлары бойынша постер жасауды ұсынамын. Бірінші топ: қышқылдар Екінші топ:қышқылдардың
жіктелуі. Берілген уақыт біткеннен кейін, олар өз жауаптарын қағаз бетіне түсіреді және сыныппен бөліседі. ҚБ: «Бас бармақ»әдісімен бағалау Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы олардың ұғу деңгейін тексеріңіз. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсіндім. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. (М)Содан соң теориялық білімді практикалық біліммен ұштастыру мақсатында оқушыларға зертханалық тәжірибелер орындатуға көшеді.
2«Оқы, түсін, жасап көр»
әдісі №7 Зертханалық жұмыс
«Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»
1.(Жж) «)«Кім
жылдам?»әдісі HCL,NaCL,HNO3,SO2, K2O,H2SO4
Ca3(PO4)2
,
AL2O3,
Cu(OH)2,H3PO4,HF,
H2S
СиSO4,
H2O, HCI,
CиСІ2,
Ca3/РО4/2,
P2O5, HBr, NaOH,
H2CO3,
Са(ОН)2,
Н2SiО3
Жж «Ойлан тап?»әдісі
2
тапсырма:
(Жж)«Құрастыр, одан
кейін жауап бер»әдісі 3 тапсырма: Мына химиялық реакция теңдеулерін толықтырыңыз: n + ... → nSО4 + ... СаО + ... → СаСІ2 + ... АІ(ОН)3 + ... → АІ(NО3)3 + ...
|
Сынауық,мыс,мырыш,темір ұнтағы,Оқулықтар, кесте,постер,маркер , Н.Н. Бекетов жасаған кернеу қатары кестесі Фосыор қышқылы,азот қышқылы,сынауықтар. Құралдар мен реактивтер: лакмус, ортофосфор қышқылы, күміс нитраты ерітіндісі, сынауықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Оқушылар «Роst-It жапсырмалар» тәсілі арқылы бағаланады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.«Суреттер
сөйлейді»әдісінде саралаудың топтасуға
бағытталған түрі қамтылған,себебі талаптары әртүрлі оқушылар
топтаса отырып нәтижеге тез қол жеткізеді 3.
« Кім жылдам
?»әдісінде саралаудың қарқын түрі
қамтылған,себебі кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс
істейді 6.«Оқы, түсін, жасап көр»
әдісі саралаудың қорытынды түрі
қамтылған,себебі барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере
отырып,олардың әрқайсысының өздеріне не күтетіндігін түсінгендеріне
көз жеткізу керек |
«Бас бармақ», |
-зертханалық жұмыс
жасауда қауіпсіздік ережесін сақтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»
Айдарбаева Жанар Сайлауовна, 8 сынып химия пәнінен сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4.С Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
Мектеп: Құлан шағын орталықты орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айдарбаева Жанар Сайлауовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.4.8-қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну,олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Қышқылдар ұғымына анықтама
беріп жіктейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Қышқылдарды жіктейді; 3.Қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалогтар мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке жұмыстар кезінде
оқушылардың өмір бойы білім алуға дайын болу,өз бетімен жұмыс
орындау кезінде акдемиялық адалдығын дамыту. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың ұжымшылдық,ортақ істің нәтижесәне жауапкершілік ,көшбасшылық қабілеттерін дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология . жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3А Химиялық
реакциялар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Оқушылармен сәлемдесу.
Түгендеу.Оқушыларды лимон,жылқы,құмырсқаның суреттері бойынша үш
топқа бөлемін. 2«Сіз қаншалықты сенесіз?» Келесі тұжырымдар дұрыс не дұрыс емес екенін анықтаңыз.Дұрыс тұжырымға «+» таңбасын қойыныз,дұрыс еместұжырымға «-» қойыныз
|
Суреттер ,слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 29 минут |
1.(Т)« «Жұптас, ойлас, бөліс» әдісі Мақсаты: Топтық білімді жинақтау ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлді түрде жеткізе білуге ықпал ету.
Әр оқушы алдымен өзі
орындайды,көршісімен ақылдасады, топқа түсіндіреді.
Мәтінмен танысуға уақыт беріледі.Мәтінді беріп өз ойлары бойынша постер жасауды ұсынамын. Бірінші топ: қышқылдар Екінші топ:қышқылдардың
жіктелуі. Берілген уақыт біткеннен кейін, олар өз жауаптарын қағаз бетіне түсіреді және сыныппен бөліседі. ҚБ: «Бас бармақ»әдісімен бағалау Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы олардың ұғу деңгейін тексеріңіз. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсіндім. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. (М)Содан соң теориялық білімді практикалық біліммен ұштастыру мақсатында оқушыларға зертханалық тәжірибелер орындатуға көшеді.
2«Оқы, түсін, жасап көр»
әдісі №7 Зертханалық жұмыс
«Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»
1.(Жж) «)«Кім
жылдам?»әдісі HCL,NaCL,HNO3,SO2, K2O,H2SO4
Ca3(PO4)2
,
AL2O3,
Cu(OH)2,H3PO4,HF,
H2S
СиSO4,
H2O, HCI,
CиСІ2,
Ca3/РО4/2,
P2O5, HBr, NaOH,
H2CO3,
Са(ОН)2,
Н2SiО3
Жж «Ойлан тап?»әдісі
2
тапсырма:
(Жж)«Құрастыр, одан
кейін жауап бер»әдісі 3 тапсырма: Мына химиялық реакция теңдеулерін толықтырыңыз: n + ... → nSО4 + ... СаО + ... → СаСІ2 + ... АІ(ОН)3 + ... → АІ(NО3)3 + ...
|
Сынауық,мыс,мырыш,темір ұнтағы,Оқулықтар, кесте,постер,маркер , Н.Н. Бекетов жасаған кернеу қатары кестесі Фосыор қышқылы,азот қышқылы,сынауықтар. Құралдар мен реактивтер: лакмус, ортофосфор қышқылы, күміс нитраты ерітіндісі, сынауықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Оқушылар «Роst-It жапсырмалар» тәсілі арқылы бағаланады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.«Суреттер
сөйлейді»әдісінде саралаудың топтасуға
бағытталған түрі қамтылған,себебі талаптары әртүрлі оқушылар
топтаса отырып нәтижеге тез қол жеткізеді 3.
« Кім жылдам
?»әдісінде саралаудың қарқын түрі
қамтылған,себебі кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс
істейді 6.«Оқы, түсін, жасап көр»
әдісі саралаудың қорытынды түрі
қамтылған,себебі барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере
отырып,олардың әрқайсысының өздеріне не күтетіндігін түсінгендеріне
көз жеткізу керек |
«Бас бармақ», |
-зертханалық жұмыс
жасауда қауіпсіздік ережесін сақтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз








