|
Білім беру ұйымының атауы |
«45 орта бейіндік мектебі» |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухтарханова А.М. |
|||||
|
Күні: |
06.10.2025 |
|||||
|
Сынып: |
3 «А»сыныбы |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21сабақ. Жақсы мен жаманды айыра білемін. Қыстырма сөздер. 10-11 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қыстырма сөздермен танысады, оларды қолдануды, сөйлемнен қыстырма сөздерді табуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Апта дәйексөзі: «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 4 минут |
Амандасу Бүгінгі күніміз шуақты болсын! Біліміміз қуатты болсын! Қош келдіңіздер, қадірлі ұстаздар! Психологиялық ахуалды жақсарту Әрбір бала ? Досым Сыныптасым. -Әрбір сабақ? Үйрену, оқу,іздену. -Әрбір ісің? Тәртіп, бірлік, адамдық. - Әрбір сөзің? Бірлік, шындық, адалдық.-Балалар өздереріңіз айтып тұрғандай жақсыны үйрену керекпізбе, әлде жаманды ма? Дұрыс айтасыңдар, жақсыны боймызға сіңіру керек екенбіз.Олай болса, ақын жазушы, ғұлама ақын атамыз Абай Құнанбайұлының өлең жолдарынан көп естиміз. Ғылым таппай мақтанба өлеңін айтайық. Карточкалар арқылы топқа бөліну.Туған жер,Отан, Тәуелсіздік,Ана тілі. «Word wool» әдісі қаратпа сөзді тап Жаңа тақырып Қыстырма сөздер
Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің әр алуан көзқарасын, білдіретін сөздерді қыстырма сөздер деп айтады. «Қарындаштар» әдісі Қарындаштардан қыстырма сөздерді тауып, сауытқа орналастыру. Спандияр Көбеев таныстыру. 10-жаттығу Мәтінмен жұмыс. Мәтінді түсініп оқы. Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Соған байланысты өз ойыңды білдір. Айтысқа қандай жануарлар қатысты? -Сиыр, ат, ит «Креативті матрица» толтырады Көңілді сергітіу жаттығу 11-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазу «Нейрожаттығулар» жасату Топтық тапсырмалар «Қыстырма сөздермен ойлан» стратегиясы. Сөйлемдер беріледі.Сол сөйлемдерді қыстырма сөздер қосып айтасыздар. Менің қолымнан бәрі келеді. Шынында да, менің қолымнан бәрі келеді. Біз мектепке барам Жаңбыр жауды. Мүмкүн , тоқтап қалар.Қар жауып тұр. Негізі, қар жаумау керек болған. Кітап білім бұлағы. Шынында да, кітап білім бұлағы. «Қорытынды дөңгелек» Оқушылар шеңберге тұрып қыстырма сөз қолданып,бір сөйлеммен сабақтан алған әсерін айтады. Мысалы:Әрине, сабақ қызықты болды. Шынында, мен қыстырма сөздерді үйрендім. Қуанышқа орай, бәріміз белсенді болдық. «Микрофон» әдісі өз ойларын айту. Үй тапсырмасы Қыстырма сөздерден 5 сөйлем құрастырып жазу. ыз. Әрине, біз мектепке барамыз. Бүгін кітап оқимын деп шештім. Меніңше, оқи алмайтын сияқтысың. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Өткенді қайталау
Тапсырмалар ды орындайды
Топпен жұмыс. Жұппен ақылдасып, ойымызды топта бөлісу
Жаттығу жасайды
Саусақтарға жаттығулар жасату Дәптермен жұмыс жасайды. Түзу отыру. Коллеграфияны дұрыс сақтап жазу. Дескриптор: 2б Үй тапсырмасын күнделіке жазып алады.
шамдарды жағады |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор:1б «Күнделік » әдісі
Дескриптор: 1б Дескриптор: Қаратпа сөздерді табады.1б. Тамаша! Дескриптор: Сөздерді оқып өзара салыстыра алады. түсінеді-1б Қыстырма сөздерді табады. -1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Қыстырма сөздері бар сөйлемдерді оқу-іздейді-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды негізгі ойды анықтайды -1б. Көшіріп жазады. Дескриптор: 1б
Тамаша! |
Суреттер Оқу құралдары суреттер Оқулық Қимылдар Дәптер, қалам Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қыстырма сөздер
Қыстырма сөздер
|
Білім беру ұйымының атауы |
«45 орта бейіндік мектебі» |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухтарханова А.М. |
|||||
|
Күні: |
06.10.2025 |
|||||
|
Сынып: |
3 «А»сыныбы |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21сабақ. Жақсы мен жаманды айыра білемін. Қыстырма сөздер. 10-11 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қыстырма сөздермен танысады, оларды қолдануды, сөйлемнен қыстырма сөздерді табуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Апта дәйексөзі: «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 4 минут |
Амандасу Бүгінгі күніміз шуақты болсын! Біліміміз қуатты болсын! Қош келдіңіздер, қадірлі ұстаздар! Психологиялық ахуалды жақсарту Әрбір бала ? Досым Сыныптасым. -Әрбір сабақ? Үйрену, оқу,іздену. -Әрбір ісің? Тәртіп, бірлік, адамдық. - Әрбір сөзің? Бірлік, шындық, адалдық.-Балалар өздереріңіз айтып тұрғандай жақсыны үйрену керекпізбе, әлде жаманды ма? Дұрыс айтасыңдар, жақсыны боймызға сіңіру керек екенбіз.Олай болса, ақын жазушы, ғұлама ақын атамыз Абай Құнанбайұлының өлең жолдарынан көп естиміз. Ғылым таппай мақтанба өлеңін айтайық. Карточкалар арқылы топқа бөліну.Туған жер,Отан, Тәуелсіздік,Ана тілі. «Word wool» әдісі қаратпа сөзді тап Жаңа тақырып Қыстырма сөздер
Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің әр алуан көзқарасын, білдіретін сөздерді қыстырма сөздер деп айтады. «Қарындаштар» әдісі Қарындаштардан қыстырма сөздерді тауып, сауытқа орналастыру. Спандияр Көбеев таныстыру. 10-жаттығу Мәтінмен жұмыс. Мәтінді түсініп оқы. Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Соған байланысты өз ойыңды білдір. Айтысқа қандай жануарлар қатысты? -Сиыр, ат, ит «Креативті матрица» толтырады Көңілді сергітіу жаттығу 11-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазу «Нейрожаттығулар» жасату Топтық тапсырмалар «Қыстырма сөздермен ойлан» стратегиясы. Сөйлемдер беріледі.Сол сөйлемдерді қыстырма сөздер қосып айтасыздар. Менің қолымнан бәрі келеді. Шынында да, менің қолымнан бәрі келеді. Біз мектепке барам Жаңбыр жауды. Мүмкүн , тоқтап қалар.Қар жауып тұр. Негізі, қар жаумау керек болған. Кітап білім бұлағы. Шынында да, кітап білім бұлағы. «Қорытынды дөңгелек» Оқушылар шеңберге тұрып қыстырма сөз қолданып,бір сөйлеммен сабақтан алған әсерін айтады. Мысалы:Әрине, сабақ қызықты болды. Шынында, мен қыстырма сөздерді үйрендім. Қуанышқа орай, бәріміз белсенді болдық. «Микрофон» әдісі өз ойларын айту. Үй тапсырмасы Қыстырма сөздерден 5 сөйлем құрастырып жазу. ыз. Әрине, біз мектепке барамыз. Бүгін кітап оқимын деп шештім. Меніңше, оқи алмайтын сияқтысың. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Өткенді қайталау
Тапсырмалар ды орындайды
Топпен жұмыс. Жұппен ақылдасып, ойымызды топта бөлісу
Жаттығу жасайды
Саусақтарға жаттығулар жасату Дәптермен жұмыс жасайды. Түзу отыру. Коллеграфияны дұрыс сақтап жазу. Дескриптор: 2б Үй тапсырмасын күнделіке жазып алады.
шамдарды жағады |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор:1б «Күнделік » әдісі
Дескриптор: 1б Дескриптор: Қаратпа сөздерді табады.1б. Тамаша! Дескриптор: Сөздерді оқып өзара салыстыра алады. түсінеді-1б Қыстырма сөздерді табады. -1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Қыстырма сөздері бар сөйлемдерді оқу-іздейді-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды негізгі ойды анықтайды -1б. Көшіріп жазады. Дескриптор: 1б
Тамаша! |
Суреттер Оқу құралдары суреттер Оқулық Қимылдар Дәптер, қалам Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз


















