|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
07.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ.Қыстырма сөздер 9-11 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды қаратпа, қыстырма сөздерді ажыратады жəне тыныс белгілерін дұрыс қояды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-жаттығу Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастыр. – Ата, ең қымбат нәрсе не? – Туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. – Неге? – Балам,туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. -Неге? -Туған жер-әркімнің шыр етіп жерге түскен,бауырында еңбектеп,қаз басқан қасиетті мекені,талай жанның өмір – бақи тұратын өлкесі. Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдыр -Балам, туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ.
Жаңа тақырып 9-жаттығу Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстыр Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олардың сөйлемге қандай мағына үстеп тұрғанын байқа. Мағына үстеп тұрған сөздер: әрине, несін айтасың,меніңше, мүмкін.
Ұжымдық жұмыс 10-жаттығу Мәтінді тыңда. Айтыс Айтысқа қандай жануарлар қатысты? а) қой, сиыр, ит; ә) сиыр, ат, ит; б) ешкі, қой, ат.
Жануарлар не туралы айтысты? Қожасының айтқанымен келісесің бе?
Мәтіндегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олар нені білдіріп тұр?
Ережемен жұмыс Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің әр алуан көзқарасын (сену, мақұлдау, күмәндану т.б.) білдіретін сөздерді қыстырма сөздер деп атайды: мүмкін, рас, оның ойынша, сірә, шынында.
11-жаттығу Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жаз. 1. «Әрине, мені жақсы көреді», – деді ат. «Сөз жоқ, қожа мені жақсы көреді», – деді сиыр. 2. Осының бәрін ол, әрине, жалғыз өзі істей алмайды. Қыстырма сөздерді тауып, олардың тыныс белгісіне назар аудар. Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынын өзің тұжырымда. ҚЖ: Өлеңді жатқа жаз. Фойеде ел жиналған Фестивальді тойлады. Фатима қыз финалда Флейтада ойнады.
Үй тапсырмасы Қыстырма сөздерді жаттап кел. Ережені жатта
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сөйлемдерді салыстырады
Мәтінмен жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Өз пікірін білдіреді
Ережемен жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастырады-1б Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдырады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстырады-1б Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздердің мағына үстеп тұрғанын байқайды-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Мәтінді тыңдап,сұрақтарға жауап береді-1б Қыстырма сөздердің ережесімен танысады-1б
Керемет!
Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады-1б Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынына тұжырымда жасайды-1б
Дескриптор: Өлеңді жатқа жазады-1б
«Білім заряды» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Қимылдар
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қыстырма сөздер 9-11 жаттығулар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
07.10.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ.Қыстырма сөздер 9-11 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды қаратпа, қыстырма сөздерді ажыратады жəне тыныс белгілерін дұрыс қояды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-жаттығу Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастыр. – Ата, ең қымбат нәрсе не? – Туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. – Неге? – Балам,туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. -Неге? -Туған жер-әркімнің шыр етіп жерге түскен,бауырында еңбектеп,қаз басқан қасиетті мекені,талай жанның өмір – бақи тұратын өлкесі. Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдыр -Балам, туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ.
Жаңа тақырып 9-жаттығу Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстыр Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олардың сөйлемге қандай мағына үстеп тұрғанын байқа. Мағына үстеп тұрған сөздер: әрине, несін айтасың,меніңше, мүмкін.
Ұжымдық жұмыс 10-жаттығу Мәтінді тыңда. Айтыс Айтысқа қандай жануарлар қатысты? а) қой, сиыр, ит; ә) сиыр, ат, ит; б) ешкі, қой, ат.
Жануарлар не туралы айтысты? Қожасының айтқанымен келісесің бе?
Мәтіндегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олар нені білдіріп тұр?
Ережемен жұмыс Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің әр алуан көзқарасын (сену, мақұлдау, күмәндану т.б.) білдіретін сөздерді қыстырма сөздер деп атайды: мүмкін, рас, оның ойынша, сірә, шынында.
11-жаттығу Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жаз. 1. «Әрине, мені жақсы көреді», – деді ат. «Сөз жоқ, қожа мені жақсы көреді», – деді сиыр. 2. Осының бәрін ол, әрине, жалғыз өзі істей алмайды. Қыстырма сөздерді тауып, олардың тыныс белгісіне назар аудар. Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынын өзің тұжырымда. ҚЖ: Өлеңді жатқа жаз. Фойеде ел жиналған Фестивальді тойлады. Фатима қыз финалда Флейтада ойнады.
Үй тапсырмасы Қыстырма сөздерді жаттап кел. Ережені жатта
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сөйлемдерді салыстырады
Мәтінмен жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Өз пікірін білдіреді
Ережемен жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастырады-1б Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдырады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстырады-1б Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздердің мағына үстеп тұрғанын байқайды-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Мәтінді тыңдап,сұрақтарға жауап береді-1б Қыстырма сөздердің ережесімен танысады-1б
Керемет!
Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады-1б Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынына тұжырымда жасайды-1б
Дескриптор: Өлеңді жатқа жазады-1б
«Білім заряды» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Қимылдар
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз




