Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Мектеп:
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Омарова
А.С.
Сынып: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қытай авторлары үйсіндер
туралы не жазды?
|
Сабақ
негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары):
|
5.1.2.2. Әлеуметтік топтардың
ерекшеліктерін түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
|
Үйсіндердің әлеуметтік
топтарын сипаттайды.
|
Оқушылардың басым
көпшілігі:
|
Үйсіндердің әлеуметтік
топтардың ерекшеліктерін
түсіндіреді.
|
Кейбір
оқушылар:
|
Үйсіндердің
әлеуметтік топтары мен қазіргі әлеуметтік топтарды
салыстырады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Үйсіндердің
әлеуметтік топтарын сипаттап, ерекшеліктерін
түсіндіреді.
-
Үйсіндердің әлеуметтік топтары
мен қазіргі әлеуметтік топтарды салыстыра
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
-
Диалогқа арналған
тармақтар: Оқушылар үйсіндердің
әлеуметтік топтарының ерекшеліктерін түсіндіріп айта
алады.
-
Жазылым арналған
тіркестер: Үйсіндердің әлеуметтік топтары
мен қазіргі әлеуметтік топтарды салыстырып
жазады.
-
Терминология: гуньмо, бектер,
рубасы, жауынгер, абыз,
әскербасы
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қазақ халқының тарихын білуге,
құрметтеуге тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниежүзі тарихы – «Ежелгі
Қытай»
|
Алдыңғы
білім
|
Үйсін мемлекеті туралы
біледі.
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Минут
|
Сыныпты топқа
бөлу: «Поэзиялық бөлініс» әдісі
екі топқа бөлінеді. Үйсін мемлекеттік бірлестігі туралы «Аққу әні»
өлеңі.
-
Бейнефильмнен не
түсіндіңіз?
-
Бейнефильмді көре отырып,
қандай қорытынды шығардыңыз?
Тақырыпты анықтағанннан
кейін оқу мақсатымен
таныстыру:
|
Өлең жолдары жазылған қиынды
қағаздар,
компьютер, бейнефильм
https:/youtu.be/LUBr30Eiac,
слайд,
суреттер,
оқулық,
маркер,
желім,
флипчарт
|
Сабақтың
ортасы
Минут
минут
Минут
|
1-тапсырма: Суретке қарай
отырып үйсіндердің әлеуметтік топтарын сипаттап, әңгіме
құрастырыңыз.
Орташа деңгейлі оқушылар
үшін: әңгіме құрастыруға арналған
сұрақтар
-
Бұл суретте не
бейнеленген деп ойлайсыздар?
-
Бұл суреттердің
өзара қандай байланысы бар?
-
Бұл суреттерден не
байқадыңыздар?
Тапсырманы орындауга
мазасызданып отырған оқушылар үшін:
«Тарихи диктант» әдісі арқылы
сөйлемдерді толықтыру тапсырмасы
ұсынылады.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Үйсіндердің әлеуметтік
топтарын сипаттап, ерекшеліктерін
түсіндіреді.
|
-
Суреттерді тізбектеп
құрастырады.
-
Үйсіндердің әлеуметтік топтары
туралы әңгімелейді.
-
Әлеуметтік топтардың
ерешеліктерін түсіндіреді.
|
Өзін-өзі бағалау
бетшесі
Өзін-өзі
бағалау
|
Ия
|
Жоқ
|
Суреттерді тізбектеп
құрастырдым
|
|
|
Үйсіндердің әлеуметтік топтары
туралы әңгімелеп жаздым
|
|
|
Әлеуметтік топтардың
ерешеліктерін түсіндірдім
|
|
|
2-тапсырма: Үйсіндердің әлеуметтік топтары
мен қазіргі әлеуметтік топтарды
салыстырыңыз.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Үйсіндердің әлеуметтік топтары
мен қазіргі әлеуметтік топтарды салыстыра
алады.
|
-
Үйсіндердің әлеуметтік
топтарының ерекшеліктерін
анықтайды.
-
Қазіргі әлеуметтік топтардың
ерекшеліктерін айтады.
-
Үйсіндердің әлеуметтік топтары
мен қазіргі әлеуметтік топтардың ұқсастығы мен айырма-шылығын
анықтайды.
|
«Пікірлер
базары» әдісі арқылы топтар өзара
талқылау жүргізеді.
ҚБ: «Серпілген сауал» әдісі арқылы
оқушылардың білу, түсіну деңгейі
анықталады.
|
|
Сабақтың
соңы
|
«ҚҚҚ» стратегиясы бойынша тақырыптың
жан-жақты қамтылғандығына көз
жеткізіледі.
Маған қызық болған екі
нәрсе
|
Маған құнды болған екі
нәрсе
|
Маған қиын болған екі
нәрсе
|
|
|
|
|
Қима
қағаздар
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Оқушының
қажеттілігін ескеру мақсатында орта деңгейлі оқушы үшін әңгіме
құрастыруға арналған сұрақтар берілді. Ал тапсырманы орындауға
мазасызданып отырған оқушы үшін «Тарихи диктант» әдісі арқылы
тапсырма ұсынылады.
|
Өзін-өзі бағалау
үшін дескрипторларды қолдануды
жоспарладым.
Сабақ барысында
оқушылардың білу, түсіну деңгейін анықтау мақсатында «Серпілген
сауал» әдісін қолданамын.
Оқушылардың сабақты
қортыныдылуы үшін «ҚҚҚ» кері байланысын
жоспарладым.
|
Сабақ барысында
оқушыларға компьтермен жұмыс жасағанда, АКТ қолданғанда қауіпсіздік
ережесін сақтау.
|