Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: |
Түркістан қаласы №27 жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: Дүниежүзі тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гулзира |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу Мақсаты |
5.2.4.2. Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ежелгі Қытайдағы астрономия,арфметика,медицина ғылымдарының дамуын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қытай өнертабыстарының қағаз,сейсмограф,компастың қалай пайдаланылғандығын анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар. Ежелгі Қытайдағы ғылыми өнертабыстардың маңыздылығын бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Оқушылар Ежелгі Қытайдағы ғылымдардың қалай пайда болғандығын сипаттайды; 2. Қытай өнер табыстарының қағаз,сейсмограф,компастың қалай пайдаланылғандығын анықтайды 3. Ежелгі Қытайдағы астрономия,арфметика,медицина ғылымдарының дамуын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Ежелгі қытайлықтардың шаруашылық қызметі мынадай…. ......ғылым 2.Өнер табысының пайда болуына нелер əсер етті Қытай өнер табыстарының маңыздылығы неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылым ,жазылым,тыңдалым,айтылымбойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылым ,жазылым: Мәтінмен танысады, топпен жұмыс жасай отырып тақырыпты оқиды,дәптерге термин сөздерді жазамыз. Тыңдалым дағдысы:бейнеролик көру арқылы ,Қытайдын ерте заманғы ғылым жүйесінің дамуына қосқан үлесін зерттейді, шаруашылық қызметтің ғылымның пайда болуы мен дамуына тигізген əсері туралы қорытынды жасайды. Айтылым дағдысы:«Эксперттер кездесуі» әдісі яғни бір оқушыдан шығып өз сұрақтарын талқылайды,алған жауаптарды топ ішінде қарастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел идеясының алтыншы құндылығы:Тарихи бұрынғы шаққа құрмет; ортақ зерттеу үшін оқушылардың бірігуі;ел бірлігін сақтауға,мәдениетімізге құрметпен қарауға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,география, еңбек. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
5.3.1.1– ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 1-кезең 3 мин 7 мин 2 кезең 10 мин |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі. -Сәлемдесу, балалардың көңіл күйін анықтау; Оқушылардың жылдамдық, шапшаңдық дағдыларын дамыту үшін 5 секундта бірнеше адаммен үш тілде сәлемдесу тапсырмасын беру. Топқа бөлу:Оқушылырды фигуралар арқылы топқа бөлемін. 1- топ Арифметика » ІІ топ-«Астрономия» ІІІ топ-«Медицина 2.Үй тапсырмасы бойынша« Интерьвю алу әдісін »пайдалану: сұрақ – жауап арқылы тексеру. 3.Жаңа сабақ. «Құпия заттар» Болжам тренингі Оқушыларға заттарды көрсетеміз (компас, батпырауық, қолшатыр, қағаз), олардың не екенін және сабақпен қандай байланысы барын сұраймын. Осылайша оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын оятып, оқушылардың тарапынан жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз
Тыңдалым:Жаңа сабақты интерактив тақта пайдалана өтырып тақырыпты ашу үшін Ежелгі Қытай туралы бейнеролик көрсету. Білу: 1.«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы.Жұптық жұмыс (Ой қозғау) жазылым дағдысы:
4.Өзара байланыстары қандай? Мақсаты:Суреттер арқылы берілген оқу материалдарының меңгеру үшін оларды жіктеп өзара байланысын анықтау. 1.Дескрипторлар1.Ежелгі Қытайдағы ғылыми өнертабыстарды біледі – 1 балл 2.Құбылнама,сейсмограф,фарфор,жібектің,қағаздың шығу тарихын біледі – 1 балл |
НИШ 5 сыынп Оқулықтың авторлары С.Р Ахметова А.М.Ибраева А.А.Құрлымбетова А.С Мағзұмова А. М Марқабаева оқулық, жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 2-кезең 10мин |
Оқылым дағдысы:Оқулық мәтінімен жұмыс. Айтылым дағдысы:«Эксперттер кездесуі» әдісі яғни бір оқушыдан шығып өз сұрақтарын талқылайды,алған жауаптарды топ ішінде қарастырады»мәтінді оқиды,әр топқа арнайы тапсырмалар беріп сол тапсырмалар төңірегіңде оқушылар талдайды. «Эксперттер кездесуі» әдісі арқылы (бір –бірімен байланысты тізбектелген сұрақ)арқылы сұрақ қою: «С»-құбылнама туралы алғашқы мәлімет қай жылдары пайда болған? «В»-құбылнама қалай және қандай принциппен істелінді «А»-құбылнаманың жұмысын ғылымның қай саласы зерттейді? Түсіну:топтық жұмыс: шаруашылықтың түрлі салаларында қолданылуына қатысты кесте толтыру тапсырылады
Мақсаты:Оқушылардың топ болып тапсырманы орындайды,ойын еркін жеткізеді тақырыпты түсінеді. 2.Дескрипторлар
|
Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 4-кезең 10 минут |
талдау: «Өрмекші торы»әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Топтағы әр бір оқушы кезекпен сұрақ қою арқылы жаңа сабақты талқылайды. Мақсаты:Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытады. Дескрипторлар
Кері байланыс. – Топ мүшелері «Бағдаршам» арқылы бағалайды Бұл оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсету . Бағалау. Критериалды бағалау.
Үйге тапсырма: Ежелгіқытайлардыңғылыми өнер табыстары қоғам үшін қандай маңызы болды эссе жазу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігіне «Спиральді білім беру» қағидаты негізінде тарихи түсінік қалыптастыру бойынша жұмыс жүргіздім. Ақпаратпен суретпен жұмыс жасау,«Эксперттер кездесуі» әдісі арқылы (бір –бірімен байланысты тізбектелген сұрақ)арқылы сұрақ қою: «С»-құбылнама туралы алғашқы мәлімет қай жылдары пайда болған? «В»-құбылнама қалай және қандай принциппен істелінді «А»-құбылнаманың жұмысын ғылымның қайсаласы зерттейді? |
Бағалау дискрипторлары арқылы, бас бармақ,бағдаршам арқылы жүзеге асырдым |
Пәнаралық байланыс Қазақстан тарихы,география, еңбек. Топ ережесін таныстырылды Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланысты жүзеге асырылды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: топтық жұмыс 2:.кестемен жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды
Қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: |
Түркістан қаласы №27 жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: Дүниежүзі тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гулзира |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу Мақсаты |
5.2.4.2. Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ежелгі Қытайдағы астрономия,арфметика,медицина ғылымдарының дамуын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қытай өнертабыстарының қағаз,сейсмограф,компастың қалай пайдаланылғандығын анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар. Ежелгі Қытайдағы ғылыми өнертабыстардың маңыздылығын бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Оқушылар Ежелгі Қытайдағы ғылымдардың қалай пайда болғандығын сипаттайды; 2. Қытай өнер табыстарының қағаз,сейсмограф,компастың қалай пайдаланылғандығын анықтайды 3. Ежелгі Қытайдағы астрономия,арфметика,медицина ғылымдарының дамуын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Ежелгі қытайлықтардың шаруашылық қызметі мынадай…. ......ғылым 2.Өнер табысының пайда болуына нелер əсер етті Қытай өнер табыстарының маңыздылығы неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылым ,жазылым,тыңдалым,айтылымбойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылым ,жазылым: Мәтінмен танысады, топпен жұмыс жасай отырып тақырыпты оқиды,дәптерге термин сөздерді жазамыз. Тыңдалым дағдысы:бейнеролик көру арқылы ,Қытайдын ерте заманғы ғылым жүйесінің дамуына қосқан үлесін зерттейді, шаруашылық қызметтің ғылымның пайда болуы мен дамуына тигізген əсері туралы қорытынды жасайды. Айтылым дағдысы:«Эксперттер кездесуі» әдісі яғни бір оқушыдан шығып өз сұрақтарын талқылайды,алған жауаптарды топ ішінде қарастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел идеясының алтыншы құндылығы:Тарихи бұрынғы шаққа құрмет; ортақ зерттеу үшін оқушылардың бірігуі;ел бірлігін сақтауға,мәдениетімізге құрметпен қарауға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,география, еңбек. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
5.3.1.1– ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 1-кезең 3 мин 7 мин 2 кезең 10 мин |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі. -Сәлемдесу, балалардың көңіл күйін анықтау; Оқушылардың жылдамдық, шапшаңдық дағдыларын дамыту үшін 5 секундта бірнеше адаммен үш тілде сәлемдесу тапсырмасын беру. Топқа бөлу:Оқушылырды фигуралар арқылы топқа бөлемін. 1- топ Арифметика » ІІ топ-«Астрономия» ІІІ топ-«Медицина 2.Үй тапсырмасы бойынша« Интерьвю алу әдісін »пайдалану: сұрақ – жауап арқылы тексеру. 3.Жаңа сабақ. «Құпия заттар» Болжам тренингі Оқушыларға заттарды көрсетеміз (компас, батпырауық, қолшатыр, қағаз), олардың не екенін және сабақпен қандай байланысы барын сұраймын. Осылайша оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын оятып, оқушылардың тарапынан жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз
Тыңдалым:Жаңа сабақты интерактив тақта пайдалана өтырып тақырыпты ашу үшін Ежелгі Қытай туралы бейнеролик көрсету. Білу: 1.«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы.Жұптық жұмыс (Ой қозғау) жазылым дағдысы:
4.Өзара байланыстары қандай? Мақсаты:Суреттер арқылы берілген оқу материалдарының меңгеру үшін оларды жіктеп өзара байланысын анықтау. 1.Дескрипторлар1.Ежелгі Қытайдағы ғылыми өнертабыстарды біледі – 1 балл 2.Құбылнама,сейсмограф,фарфор,жібектің,қағаздың шығу тарихын біледі – 1 балл |
НИШ 5 сыынп Оқулықтың авторлары С.Р Ахметова А.М.Ибраева А.А.Құрлымбетова А.С Мағзұмова А. М Марқабаева оқулық, жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 2-кезең 10мин |
Оқылым дағдысы:Оқулық мәтінімен жұмыс. Айтылым дағдысы:«Эксперттер кездесуі» әдісі яғни бір оқушыдан шығып өз сұрақтарын талқылайды,алған жауаптарды топ ішінде қарастырады»мәтінді оқиды,әр топқа арнайы тапсырмалар беріп сол тапсырмалар төңірегіңде оқушылар талдайды. «Эксперттер кездесуі» әдісі арқылы (бір –бірімен байланысты тізбектелген сұрақ)арқылы сұрақ қою: «С»-құбылнама туралы алғашқы мәлімет қай жылдары пайда болған? «В»-құбылнама қалай және қандай принциппен істелінді «А»-құбылнаманың жұмысын ғылымның қай саласы зерттейді? Түсіну:топтық жұмыс: шаруашылықтың түрлі салаларында қолданылуына қатысты кесте толтыру тапсырылады
Мақсаты:Оқушылардың топ болып тапсырманы орындайды,ойын еркін жеткізеді тақырыпты түсінеді. 2.Дескрипторлар
|
Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 4-кезең 10 минут |
талдау: «Өрмекші торы»әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Топтағы әр бір оқушы кезекпен сұрақ қою арқылы жаңа сабақты талқылайды. Мақсаты:Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытады. Дескрипторлар
Кері байланыс. – Топ мүшелері «Бағдаршам» арқылы бағалайды Бұл оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсету . Бағалау. Критериалды бағалау.
Үйге тапсырма: Ежелгіқытайлардыңғылыми өнер табыстары қоғам үшін қандай маңызы болды эссе жазу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігіне «Спиральді білім беру» қағидаты негізінде тарихи түсінік қалыптастыру бойынша жұмыс жүргіздім. Ақпаратпен суретпен жұмыс жасау,«Эксперттер кездесуі» әдісі арқылы (бір –бірімен байланысты тізбектелген сұрақ)арқылы сұрақ қою: «С»-құбылнама туралы алғашқы мәлімет қай жылдары пайда болған? «В»-құбылнама қалай және қандай принциппен істелінді «А»-құбылнаманың жұмысын ғылымның қайсаласы зерттейді? |
Бағалау дискрипторлары арқылы, бас бармақ,бағдаршам арқылы жүзеге асырдым |
Пәнаралық байланыс Қазақстан тарихы,география, еңбек. Топ ережесін таныстырылды Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланысты жүзеге асырылды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: топтық жұмыс 2:.кестемен жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















