Сабақ: қазақ
тілі
Тақырыбы: «Менің
досым»
8-бөлім: «Қожа әдепті
бала»
|
«№2 негізгі мектебі Серебрянск қаласы»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Қоянбаева Гулшат
Сиырбайқызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары:
|
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі
ақпаратты сақтай отырып,жинақы мәтін
жазу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтіннің мазмұнын
түсінеді, жинақы мәтін құрай алады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
мәтіндегі көтерілген мәселе бойынша өз ойын
білдіре алады,негізгі ақпаратты сақтай отырып жинақы мәтін
жазады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: тыңдалған және оқылған мәтіндегі ақпараттарды
салыстырады,мәтіндегі ойды бүгінгі күнмен
байланыстыра отырып, жинақы мәтін
жазадыалады, өз ойын
дәлелдейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
мәтіннің мазмұнын түсініп, ақпаратты
анықтап,негізгі ақпарат пен қосымша ақпарат жігін ажырата алып,
жинақы мәтін жаза алады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Әдеби норма,тура мағына, ауыспалы мағына,
адамгершілік, имандылық, достық
т.б.
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Адал достық,шын ниет, амал достық, бас пайда,
қара ниет
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Адамгершіліктің бастауы адал достықтан басталады
деп санайсыз ба?
Пайда үшін дос болатын амал достыққа сіздің
көзқарасыңыз қандай?
Не
себепті адам үшін достықтың маңызы
зор?
|
«Досыңа ауыр сөз айтпа, атыңа ауыр жүк
артпа» деген мақалда айтылған ой нені меңзейді,сіздің
тұжырымыңыз қандай?
|
Ишара:мақұлдау,арқасынан
қағу,
|
Алдыңғы
оқу
|
Әдеби норма, сөз
мағынасы
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3м
|
-
Оқушыларды «Шаттық шеңберіне»
тұрғызып, «мен тілеймін!» тіркесінен басталатын
тілектер айту ұсынылады,
-
Сөздік жұмыс шеңбер
бойынша
|
Қима қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
|
1-тапсырма
«Жұптас,ойлан,бөліс»әдісі
Мәтін бойынша жұмыс. Оқу, мағынаны
ашу.
1.Кейіпкері кім?
2.Не білдік?
Дескриптор:
1.Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру
арқылы мәтінде көтерілген мәселені
анықтайды.
2. Өз
жауабын өзгенің
жауабыменсалыстырады.
ҚБ:шапалақ
2-тапсырма
5-тапсырма. Жұптық
жұмыс
Дескриптор:
1.Мәтінді мұқият
оқиды.
2. мәтін бойынша өзіндік пікірін дұрыс
тексереді.
(
Жұптар жұмыстарымен алмасады).
3.
Тақырып бойынша қорытынды шығарады.
ҚБ: «Тамаша. Жақсы.Нашар»
тәсілі
3-тапсырма
Семантикалық картамен
жұмыс
Сын
есім
|
негізгі
|
туынды
|
дара
|
күрделі
|
сапалы
|
қатыстық
|
белгілі
|
|
|
|
|
|
|
сүйікті
|
|
|
|
|
|
|
ықшам
|
|
|
|
|
|
|
жағымды
|
|
|
|
|
|
|
үлкен
|
|
|
|
|
|
|
жарық
|
|
|
|
|
|
|
әдемі
|
|
|
|
|
|
|
4.тапсырма. Бір минуттік
пікір
Дескриптор:
1.Алған білімдерін
жазады.
«Даналық ойдан дән ізде» ағашымен
ойларымен бөлісу
|
Жігіттер тобы «Жан досым»
https://www.youtube.com/watch?v=w7jkef1_o0Y
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс:
«Сұрақтар
телпегі»
Телпекке әр оқушы өзінің сұрақтарын салады. Кейін
мұғалім оқушыларға телпекті қайта ұсынады. Әр оқушы бір сұрақтан
алып жауап береді
Рефлексия: «Бес саусақ»әдісі
1-сөйлеммен жауап жаз.
-Бас бармақ - басты
мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды не
болды?
-Балаң
үйрек-бірлесу.Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімді риза
қылдым?
Ортан
терек-ойлану.Мен бүгін төл сөзді қолдана алдым
ба?
Шылдыр
шүмек-шынайылық.Сабақ маған ұнады
ма?Неліктен?
Кішкентай
бөбек-көңіл күй ахуалы.Мен алған
тәрбие.
Үй
жұмысы:7-тапсырма
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
А.«Көрнекілік
әдісі»Суреттерде қандай көрініс бейнеленгенін тауып,
әңгімелеп жазыңыз.
В.Берілген тірек сөздер арқылы жинақы мәтін
құрастырыңыз.
Адал достық,шын ниет, амал достық, бас пайда,
қара ниет
С. «Досыңа ауыр сөз айтпа, атыңа ауыр жүк
артпа» деген мақалда айтылған ой нені меңзейді,сіздің
тұжырымыңыз қандай? Шағын эссе
жазу.
|
Қалыптастырушы бағалар арқылы
тапсырманың қалай орындалғанын саралау ретінде
пайдалану: «Шапалақ»
тәсілі;
«Тамаша. Жақсы.Нашар»
тәсілі
«Екі жұлдыз,бір
ұсыныс»тәсілі.
Кері байланыс:«Сұрақтар телпегі» тәсілі
мен «Бес саусақ» тәсілі арқылы жасалынған рефлексия жалпы сабақтың өтілу
барысына баға береді.
|
Сабақ әдебиет,өзін- өзі тану пәндерімен
өзектеседі. АКТ технологиясы (слайдтар,
аудиомузыка)пайдаланылды.
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият»
құндылығы алынды
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды ма, қолжетімді болды
ма?
-
Бүгін оқушылар не
үйренді?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты
ма? (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ
жоспарына
-
Қандай өзгеріс енгіздім және
неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң
ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|