Пәні: Математика
|
Мектеп: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі мектепке
дейінгі шағын орталықпен коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
|
Күні:
15.11.17ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Закирова М
|
Сынып: 3
И
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Кестелік
көбейту және бөлу.Есеп(бөлудің,көбейтудің белгісіз компоненттерін
табуға берілген)бойынша теңдеу құру және оны шешу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Бір таңбалы санға кестелік көбейтуді және бөлуді қайталау,
көбейту кестесін жатқа білудегі білім деңгейлерін тексеру, алған
біліктіліктерін тиянақтауға, ұғындыруға жағдай жасау. Логикалық
есептер шешу арқылы балалардың ойлау қабілетін дамытуға ықпал
ету.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар бір
таңбалы санға кестелік көбейтуді және бөлу жайлы біледі,
түсінеді.
Оқушылардың басым
бөлігі бір таңбалы санға кестелік көбейтуді және бөлуге өрнек
құрастыра алады. Оны сабақ барысында қолдана
алады.
Кейбір оқушылар бір таңбалы санға кестелік көбейту мен бөлу
жайлы талдап, жинақтап күнделікті өмірде қолдана
алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Кестелік көбейтуге және
бөлуге есептер шығару.
Есеп бойынша теңдеу
құру және оны шешу.
Өмірде пайдалана білу.
|
Тілдік мақсаттар
|
Кесінді – отрезок
– line segment
|
Құндылықтарды дарыту
|
Азаматтық жауапкершілік, еңбекқорлық,
|
Пәнаралық байланыста
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы
білім
|
Кестелік көбейту және бөлу.Есеп(бөлудің,көбейтудің белгісіз
компоненттерін табуға берілген)бойынша теңдеу құру және оны
шешу
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Психологиялық дайындық
1-ереже. Сабақта бір-бірімізді
тыңдаймыз!
2-ереже. Біреудің айтқанын
қайталамаймыз!
3-ереже. Сабақта бір-бірімізді
сыйлаймыз!
4-ереже. Сабаққа белсене қатысып, жақсы
баға аламыз!
Математикалық диктант.
1) 3 пен 4-тің көбейтіндісін
тап.
2) 15 пен 5-тің бөліндісін тап
3) 0 мен 20-ның көбейтіндісін
тап
4) 90 мен 90-ның бөліндісін тап
5) 1 мен 36-ның көбейтіндісін
тап.
6) 0 мен 15-тің бөліндісін тап
7) 1 мен 4-тің қосындысын 5 есе
арттыр
Жауабы: 1) 12; 2) 3; 3) 0; 4) 1; 5) 36; 6)
0; 7) 25
Оқушылар бүгінгі сабағымыздың мақсаты мыналар ( жоғарыда
жазылған мақсаттар). Енді соған байланысты жетістік критерилерін
анықтап алайық ( Жоғарыда аталған).
|
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
Оқулықтағы
тапсырмаларды орындау.
1 – тапсырма.
Мысалдарды шығар. Оқылым – жазылым.
34+6*9-70 81/9*6 8*9+18
15*0/5
2-2*8+34 32/4*5 7*3+37
0*9/8
51-7*4-12 49/7*7 6*9+46
16*2/1
2-тапсырма. Кесінділер
сыз. Әр оқушы жеке орындайды.
А) 9
см
9 см + 2 см = 11 см = 1
дм 1 см
11 см
Ә) 8
см
8 см : 4 = 2 см 2
см
2 см + 3 см = 5 см 5
см
3- тапсырма. Есепті
шығар. Топтық жұмыс.
Ш: 4 * 3 + 5 * 3 =
28
Ж: барлығы 28
алма
4- тапсырма. Есепті
шығар.
Ш: 80 : 10 + 50 : 10 =
13
Ж: барлығы 13
бума.
5- тапсырма. Есеп шарты
бойынша теңдеу құр және оны шеш. Жеке орындайды.
б) х : 6 = 3 в) х : 5 =
12
х = 6 * 3 а = 12 *
5
х = 18 а =
60
18 : 6 = 60 : 5 =
12
Ж: 18 мысал Ж: 60 м
мата
6- тапсырма. Есептерді
шығар.
Ш: 100м : 4 = 25
м
100 м : 5 = 20
м
Ж: Марат 20 м, Қуаныш
25 м
|
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Үй жұмысы : № 7 есеп 85
бет.
|
|
Саралау –
сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Үлгерімі төмен оқушы
кітаптің 1 – тапсырмасын орындайды. Оқушы тапсырманы толық сабақ
соңына дейін орындаса (3) бағасын қоямын.
Озат оқушыларға әр
түрлі нұсқада аралас есептер беріледі. Есептер саны 4. Барлық
есепті қатесіз орындаса (5) бағасын қоямын.
|
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен орындаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе
табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.
2.
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.
2.
|