Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.1 Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құмарғалиева Айгерім Құмарғалиқызы |
|
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қыздыру үдерісі.№ 5 зертханалық тәжірибе «Судың қайнау үдерісін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Судың қайнау процесін бақылау және сипаттау. Қайнау нүктесінің физикалық маңызын түсіндіру. Судың қайнау үдерісіне әсер ететін факторларды анықтау. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Бүркіт» платформасында оқушылар топтарға бірігуге нұсқау беріледі |
Оқушылар шеңберге тұрып «Көңіл күй» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Бүркіт» платформасында оқушылар топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады |
Бүркіт суреттері |
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Қазынаны тап» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматефора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Оқушылар « Қазынаны» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматефора» тәсілі арқылы видио ролик көріп сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды https://youtu.be/B_4ojbmJe3k?si=o5OuYCziDEYoXDB0 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 М |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді.
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1 ТОП: Заттардың қыздырылу кезіндегі фазалық өзгерістері 2 ТОП: Қыздыру кезінде заттардың ұлғаюы (жылулық кеңею) 3 ТОП: Судың қайнау температурасына әсер ететін факторлар |
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. WORTWALL тапсырмасын орындауға нұсқау беріледі. Функционалдық сауаттылық тапсырмалары Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді
|
Тапсырма №1 Суды қайнату үшін құрал-жабдықтарды (термометр, су құйылған ыдыс, жылытқыш құрал) дайындау. Судың температурасын өлшеу және қайнау температурасына жеткенге дейін өзгерістерді бақылау. Қайнаған кездегі температураның тұрақтылығын бақылау және мәліметтерді жазып алу. Талдау сұрақтары: Қайнау температурасы неге тұрақты болып қалады? Атмосфералық қысым қайнау процесіне қалай әсер етеді? Судың қайнау үдерісі кезіндегі энергия алмасу қалай жүреді? Тапсырма № 2 «Көршіңмен ойлас» тәсілі Жұптық тапсырмалар ұсынады 1-тапсырмары https://wordwall.net/cb/resource/52864513 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/es/resource/68609190 3-тапсырма 1. Тапсырма: Судың қайнауы Мақсат: Судың қайнау нүктесін анықтау және оның физикалық қасиеттерін түсіну. Сұрақтар: Суды қайнатқанда оның температурасы неге тұрақты болады? Атмосфералық қысым қайнау температурасына қалай әсер етеді? Егер сіз тауда тұрсаңыз, судың қайнау нүктесі қандай болар еді, және неге? Тапсырма: Үйде суды қайнатып, оның температурасының қайнау кезінде қалай өзгеретінін бақылаңыз. Содан кейін, қайнау нүктесі туралы қорытынды жасаңыз. 2. Тапсырма: Металлдарды қыздыру Мақсат: Әртүрлі материалдардың қыздыру кезіндегі кеңеюін бақылау. Сұрақтар: Неліктен металлдар қыздырылған кезде кеңейеді? Егер болат пен мыс таяқшаларын бірдей температураға дейін қыздырсақ, олардың кеңею деңгейлері бірдей бола ма? Неге? Тапсырма: Зертханалық жағдайларда металл таяқшаларды қыздырып, олардың ұзындығының өзгерісін бақылап, нәтижелерді салыстырыңыз. 3. Тапсырма: Пешті қолдану Мақсат: Пешті қолдану арқылы қыздыру үдерісін түсіну. Сұрақтар: Неліктен пештегі заттардың сыртқы қабаты жылдам қызады, ал ішкі қабаты ұзақ қыздырылады? Конвекция және жылу өткізгіштік процестері қалай жұмыс істейді? Тапсырма: Пеште пісірілген тағамның ортасы мен сыртқы қабатының температура айырмашылығын анықтаңыз. Қандай физикалық процестер бұл айырмашылықты тудырады? |
Дескриптор: Зертханалық жұмыс жүргізу арқылы шыққан нәәтижені талдайды. Жалпы балл-3 Кері байланысы Бутерброд әдісі Дескриптор: Wortwall тапсырмаларын орындайды Жалпы балл-3 Дескриптор: күнделікті өмірдегі физикалық құбылыстарды түсінулеріне және практикалық дағдыларын қалыптастыруға көмектеседі. Жалпы балл-2 |
|
|
|
Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
«Банкомат» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор Әр топқа тест тапсырмалары беріледі. Жалпы балл-2 |
Оқулық дәптер. |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Айфон» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Айфон» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Домбыра» әдісі
|
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
Қайнау үдерісі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қыздыру үдерісі.№ 5 зертханалық тәжірибе «Судың қайнау үдерісін зерттеу»
Қыздыру үдерісі.№ 5 зертханалық тәжірибе «Судың қайнау үдерісін зерттеу»
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.1 Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құмарғалиева Айгерім Құмарғалиқызы |
|
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қыздыру үдерісі.№ 5 зертханалық тәжірибе «Судың қайнау үдерісін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Судың қайнау процесін бақылау және сипаттау. Қайнау нүктесінің физикалық маңызын түсіндіру. Судың қайнау үдерісіне әсер ететін факторларды анықтау. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Бүркіт» платформасында оқушылар топтарға бірігуге нұсқау беріледі |
Оқушылар шеңберге тұрып «Көңіл күй» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Бүркіт» платформасында оқушылар топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады |
Бүркіт суреттері |
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Қазынаны тап» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматефора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Оқушылар « Қазынаны» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматефора» тәсілі арқылы видио ролик көріп сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды https://youtu.be/B_4ojbmJe3k?si=o5OuYCziDEYoXDB0 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 М |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді.
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1 ТОП: Заттардың қыздырылу кезіндегі фазалық өзгерістері 2 ТОП: Қыздыру кезінде заттардың ұлғаюы (жылулық кеңею) 3 ТОП: Судың қайнау температурасына әсер ететін факторлар |
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. WORTWALL тапсырмасын орындауға нұсқау беріледі. Функционалдық сауаттылық тапсырмалары Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді
|
Тапсырма №1 Суды қайнату үшін құрал-жабдықтарды (термометр, су құйылған ыдыс, жылытқыш құрал) дайындау. Судың температурасын өлшеу және қайнау температурасына жеткенге дейін өзгерістерді бақылау. Қайнаған кездегі температураның тұрақтылығын бақылау және мәліметтерді жазып алу. Талдау сұрақтары: Қайнау температурасы неге тұрақты болып қалады? Атмосфералық қысым қайнау процесіне қалай әсер етеді? Судың қайнау үдерісі кезіндегі энергия алмасу қалай жүреді? Тапсырма № 2 «Көршіңмен ойлас» тәсілі Жұптық тапсырмалар ұсынады 1-тапсырмары https://wordwall.net/cb/resource/52864513 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/es/resource/68609190 3-тапсырма 1. Тапсырма: Судың қайнауы Мақсат: Судың қайнау нүктесін анықтау және оның физикалық қасиеттерін түсіну. Сұрақтар: Суды қайнатқанда оның температурасы неге тұрақты болады? Атмосфералық қысым қайнау температурасына қалай әсер етеді? Егер сіз тауда тұрсаңыз, судың қайнау нүктесі қандай болар еді, және неге? Тапсырма: Үйде суды қайнатып, оның температурасының қайнау кезінде қалай өзгеретінін бақылаңыз. Содан кейін, қайнау нүктесі туралы қорытынды жасаңыз. 2. Тапсырма: Металлдарды қыздыру Мақсат: Әртүрлі материалдардың қыздыру кезіндегі кеңеюін бақылау. Сұрақтар: Неліктен металлдар қыздырылған кезде кеңейеді? Егер болат пен мыс таяқшаларын бірдей температураға дейін қыздырсақ, олардың кеңею деңгейлері бірдей бола ма? Неге? Тапсырма: Зертханалық жағдайларда металл таяқшаларды қыздырып, олардың ұзындығының өзгерісін бақылап, нәтижелерді салыстырыңыз. 3. Тапсырма: Пешті қолдану Мақсат: Пешті қолдану арқылы қыздыру үдерісін түсіну. Сұрақтар: Неліктен пештегі заттардың сыртқы қабаты жылдам қызады, ал ішкі қабаты ұзақ қыздырылады? Конвекция және жылу өткізгіштік процестері қалай жұмыс істейді? Тапсырма: Пеште пісірілген тағамның ортасы мен сыртқы қабатының температура айырмашылығын анықтаңыз. Қандай физикалық процестер бұл айырмашылықты тудырады? |
Дескриптор: Зертханалық жұмыс жүргізу арқылы шыққан нәәтижені талдайды. Жалпы балл-3 Кері байланысы Бутерброд әдісі Дескриптор: Wortwall тапсырмаларын орындайды Жалпы балл-3 Дескриптор: күнделікті өмірдегі физикалық құбылыстарды түсінулеріне және практикалық дағдыларын қалыптастыруға көмектеседі. Жалпы балл-2 |
|
|
|
Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
«Банкомат» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор Әр топқа тест тапсырмалары беріледі. Жалпы балл-2 |
Оқулық дәптер. |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Айфон» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Айфон» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Домбыра» әдісі
|
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
Қайнау үдерісі |
|
шағым қалдыра аласыз

















