Тексерілді: 18.10.2023жыл ДОІЖО: Минашева С.С.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Қызғалдақты сақтайық!»
|
Бөлім: |
3.Қазақстандағы жан –жануарлар мен өсімдіктер әлемі |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турлибекова Н.Т. |
||||||
|
Күні : |
18.10.2023 |
||||||
|
Сынып: 5 «Е» |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қызғалдақты сақтайық!» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.5.1.1 мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 7 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Қызғалдақ гүлі» арқылы Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Топтастыру. Екі топқа бөлу. «Қызғалдақ», «Сарғалдақ» қолындағы гүлдермен топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын тексеру. «Жасырын ұяшық» әдісі.
|
Оқушылар гүл сабақтарын ала отырып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. Сұрақтарға жауап беру арқылы сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Сұрақтарға жауап беріп, талқылау жасайды. |
ҚБ Керемет! Тамаша! Сөздері арқылы жаңа сабаққа назар аудартып, ынталандыру. «Қызғалдақ» гүлі арқылы бағалау.
Қолпаштау, мадақ сөздер |
Оқулық, Жұмыс дәптерлері, ДК экраны Білім алушыларға сабақ барысында сабақ мақсаттарына сәйкес бағалау парақшалары ұсынылады. Интербелсенді тақта |
|||
|
Сабақтың ортасы 33 минут |
ІІ. Жаңа тақырыпқа кіріспе Бейнеролик арқылы тақырыпты болжау. Сөздікпен жұмыс. Талас – обсуждение, спор Көпжылдық - многолетние Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады. Мәтінді оқы. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықта. Кең байтақ қазақ даласы табиғи байлықтарға, алуан түрлі өсімдікке аса бай. Соның бірі – даланың сәні, көктемнің белгісіндей болып шығатын қызғалдақ. Біздің дерімізде қызғалдақтың 32 түрі кездеседі. Оның 12 түрі – эндемикалық, яғни тек Қазақ жерінде өсетін қызғалдақ саналады. Сондықтан Қазақстан «Қызғалдақтың отаны» аталады. «Қай ел - қызғалдақтың отаны?» деген сұрақ бойынша талас бар. Дүниежүзінде қызғалдақтың тұқымын алып, өсіріп жатқан ел көп. Бірақ Қазақстандағы қызғалдақтар табиғи таза, көпжылдық өсімдік саналады. Сондықтан олар хош иісті, айналасына ерекше жұпар шашып тұрады. Олардың биіктігі 30-35 см болады. Қызғалдақтың түстері де алуан түрлі болып келеді: қызыл, сары, қызғылт, қызыл сары, т.б. қызғалдақтардың ішінде көп кездесетіні – қызыл және сары түстілері. Біздің жерімізде өсетін қызғалдақтардың 18 түрі «Қызыл кітапқа» тіркелген. Сондықтан қызғалдақтарды көздің қарашығындай сақтау керек. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтін ішінен жалғау түрлері кездесетін сөздерді теріп жазыңдар. 2-тапсырма «Кластер» әдісі. Мәтіндегі негізгі ақпаратты қолданып, «Қызғалдақ» тақырыбына диаграмма жаса. Сергіту сәті. «Қызғалдақ» туралы өлең. 3-тапсырма Қазақстан картасын қара.Ондағы жер-су атаулары мен төмендегі сөз тіркестерін пайдаланып, «Таңғажайып Қазақстан» тақырыбына шағын мәтін құрап жаз.Жалғау түрлерін дұрыс жалға. Сөз тіркестері: табиғаты ерекше,айдын көл,асқар тау,кең дала, «Қызыл кітап» т.б . Қорытынды «Қызғалдақ» сөзіне жалғау түрлерін жалғаңдар. |
Оқушылар ұсынылған видоероликті тамашалап, қызықты мәліметтерді есте сақтап, тақырыпты ашады. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Мәтінді оқиды. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Мәтіннен жалғау түрлері кездесетін сөздерді теріп жазады. Мәтіннен жалғау түрлері кездесетін сөздерді теріп жазады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты қолданып, «Қызғалдақ» тақырыбына диаграмма жасайды.
Оқушы өлең оқиды. Жалғау түрлерін дұрыс жалғау арқылы жер-су атаулары мен берілген сөз тіркестерін пайдаланып,шағын мәтін жазады. Жалғау түрлерін жалғап, түрлерін ауызша айтады. |
ҚБ Керемет! Тамаша! Дескриптор: 3 балл -мәтінді оқиды. -мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Дескриптор: 2 балл -жалғау түрлерін біледі -мәтіннен теріп жазады. Дескриптор: 2балл -мәтін бойынша негізгі ақпаратты қолданады. -«Қызғалдақ» тақырыбына диаграмма жасайды. ҚБ Керемет! Тамаша! Дескриптор: 3 балл -жер-су атауларын табады -сөз тіркестерін пайдланады -жалғау түрлерін дұрыс жалғайды. |
«Таңғажайып табиғат». Қызғалдақ туралы видеороликш Оқулық 54 бет сөздік слайд Оқулық слайд Слайд Интербелсенді тақта Плакаттар
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут Бағалау. |
Кері байланыс «Қызыл кітап» макеті Үй тапсырмасын беру : |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша алған әсерлерін «Қызыл кітапқа» гүлдерді салу арқылы кері байланыс жасайды. 8-тапсырма, 55-бет |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау. Гүл жинау арқылы оқушылар ҚБ бағаланады.
|
«Қызыл кітап» макеті
|
|||
|
Бәйшешек |
|
|
Астра |
|
|
Қызғалдақ |
|
|
Түймедақ |
|
|
Сарғалдақ |
|
|
Раушан |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қызғалдақ
Қызғалдақ
Тексерілді: 18.10.2023жыл ДОІЖО: Минашева С.С.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Қызғалдақты сақтайық!»
|
Бөлім: |
3.Қазақстандағы жан –жануарлар мен өсімдіктер әлемі |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турлибекова Н.Т. |
||||||
|
Күні : |
18.10.2023 |
||||||
|
Сынып: 5 «Е» |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қызғалдақты сақтайық!» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.5.1.1 мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 7 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Қызғалдақ гүлі» арқылы Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Топтастыру. Екі топқа бөлу. «Қызғалдақ», «Сарғалдақ» қолындағы гүлдермен топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын тексеру. «Жасырын ұяшық» әдісі.
|
Оқушылар гүл сабақтарын ала отырып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. Сұрақтарға жауап беру арқылы сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Сұрақтарға жауап беріп, талқылау жасайды. |
ҚБ Керемет! Тамаша! Сөздері арқылы жаңа сабаққа назар аудартып, ынталандыру. «Қызғалдақ» гүлі арқылы бағалау.
Қолпаштау, мадақ сөздер |
Оқулық, Жұмыс дәптерлері, ДК экраны Білім алушыларға сабақ барысында сабақ мақсаттарына сәйкес бағалау парақшалары ұсынылады. Интербелсенді тақта |
|||
|
Сабақтың ортасы 33 минут |
ІІ. Жаңа тақырыпқа кіріспе Бейнеролик арқылы тақырыпты болжау. Сөздікпен жұмыс. Талас – обсуждение, спор Көпжылдық - многолетние Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады. Мәтінді оқы. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықта. Кең байтақ қазақ даласы табиғи байлықтарға, алуан түрлі өсімдікке аса бай. Соның бірі – даланың сәні, көктемнің белгісіндей болып шығатын қызғалдақ. Біздің дерімізде қызғалдақтың 32 түрі кездеседі. Оның 12 түрі – эндемикалық, яғни тек Қазақ жерінде өсетін қызғалдақ саналады. Сондықтан Қазақстан «Қызғалдақтың отаны» аталады. «Қай ел - қызғалдақтың отаны?» деген сұрақ бойынша талас бар. Дүниежүзінде қызғалдақтың тұқымын алып, өсіріп жатқан ел көп. Бірақ Қазақстандағы қызғалдақтар табиғи таза, көпжылдық өсімдік саналады. Сондықтан олар хош иісті, айналасына ерекше жұпар шашып тұрады. Олардың биіктігі 30-35 см болады. Қызғалдақтың түстері де алуан түрлі болып келеді: қызыл, сары, қызғылт, қызыл сары, т.б. қызғалдақтардың ішінде көп кездесетіні – қызыл және сары түстілері. Біздің жерімізде өсетін қызғалдақтардың 18 түрі «Қызыл кітапқа» тіркелген. Сондықтан қызғалдақтарды көздің қарашығындай сақтау керек. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтін ішінен жалғау түрлері кездесетін сөздерді теріп жазыңдар. 2-тапсырма «Кластер» әдісі. Мәтіндегі негізгі ақпаратты қолданып, «Қызғалдақ» тақырыбына диаграмма жаса. Сергіту сәті. «Қызғалдақ» туралы өлең. 3-тапсырма Қазақстан картасын қара.Ондағы жер-су атаулары мен төмендегі сөз тіркестерін пайдаланып, «Таңғажайып Қазақстан» тақырыбына шағын мәтін құрап жаз.Жалғау түрлерін дұрыс жалға. Сөз тіркестері: табиғаты ерекше,айдын көл,асқар тау,кең дала, «Қызыл кітап» т.б . Қорытынды «Қызғалдақ» сөзіне жалғау түрлерін жалғаңдар. |
Оқушылар ұсынылған видоероликті тамашалап, қызықты мәліметтерді есте сақтап, тақырыпты ашады. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Мәтінді оқиды. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Мәтіннен жалғау түрлері кездесетін сөздерді теріп жазады. Мәтіннен жалғау түрлері кездесетін сөздерді теріп жазады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты қолданып, «Қызғалдақ» тақырыбына диаграмма жасайды.
Оқушы өлең оқиды. Жалғау түрлерін дұрыс жалғау арқылы жер-су атаулары мен берілген сөз тіркестерін пайдаланып,шағын мәтін жазады. Жалғау түрлерін жалғап, түрлерін ауызша айтады. |
ҚБ Керемет! Тамаша! Дескриптор: 3 балл -мәтінді оқиды. -мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Дескриптор: 2 балл -жалғау түрлерін біледі -мәтіннен теріп жазады. Дескриптор: 2балл -мәтін бойынша негізгі ақпаратты қолданады. -«Қызғалдақ» тақырыбына диаграмма жасайды. ҚБ Керемет! Тамаша! Дескриптор: 3 балл -жер-су атауларын табады -сөз тіркестерін пайдланады -жалғау түрлерін дұрыс жалғайды. |
«Таңғажайып табиғат». Қызғалдақ туралы видеороликш Оқулық 54 бет сөздік слайд Оқулық слайд Слайд Интербелсенді тақта Плакаттар
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут Бағалау. |
Кері байланыс «Қызыл кітап» макеті Үй тапсырмасын беру : |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша алған әсерлерін «Қызыл кітапқа» гүлдерді салу арқылы кері байланыс жасайды. 8-тапсырма, 55-бет |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау. Гүл жинау арқылы оқушылар ҚБ бағаланады.
|
«Қызыл кітап» макеті
|
|||
|
Бәйшешек |
|
|
Астра |
|
|
Қызғалдақ |
|
|
Түймедақ |
|
|
Сарғалдақ |
|
|
Раушан |
|
шағым қалдыра аласыз






















