Қысқамерзімді жоспар. №-3 сабақ.
|
Бөлім: |
5-бөлім: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.01.24 |
|
Сыныбы: 8ә,б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қызыл кітапқа» енген жануарлар.Т/Б сөйлем мүшелері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру. Айтылым. «Табиғат-біздің досымыз» .Оны қорғау менің міндетіме жата ма? Оқушылар, «Қызыл кітап» туралы, оған енген жануарлар туралы толық мәлімет алу үшін, тақтаға бейнероликке назар аударайық. |
Оқушы сыни ойлау тұрғысынан жауап береді. Бейнеролик көрсетіледі. |
Бір шапалақ |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ютуб |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында бейнероликте көрсетілген ақпараттарды ой қозғау сұрақтары арқылы ұжымдық талқылау. 1.Қызыл кітап не үшін қажет? 2.Қызыл кітапқа енген қандай жануарларды білесің? 3.Тірі ағзаның әркелкілігі қалай аталады?( биоалуандылық) 4. Ғаламшарымызда қанша түр тіршілік етеді. (10 миллионнан )астам Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. |
Сұраққа жауап береді. Пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор Жалпы –3 балл. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
№1 Жұптық жұмыс.Оқылым мәтінімен жұмыс. Оқулықтағы 68-беттегі 4-тапсырмада берілген «Қызыл кітап» Оқылым мәтінін оқып, «Неге қызыл түс? Аталған кітапты шығаруға ұсыныс жасаған кім?» деген сұрақтарды талқылап,жұбыңмен диалог құр.Тұрлаулы сөйлем мүшелерін түсініп қолдан. №2 «INSERT» әдісімен жұмыс. Жаңа мәтінмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. W- білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді; Қызыл кітап- бұл қауіп – қатер дабылы.
Қазақстан үкіметі 1978 жылдың қаңтарында Қызыл кітапты құру туралы
қаулы шығарды. Сілеусін-мысық тұқымдасына жататын жыртқыш. Салмағы 13-23кг, ұзындығы 87-104,құйрығы 20-31 см.Қазақстанда 3 түрі кездеседі. Ақбөкендер-жұптұяқтылар отрядының бөкендер туысына жатады. Бойы 126-150см, 37-49кг. Қоқиқаздар-теңіз көлінде ғана ұялап, жұмыртқалайды.Олардың тұмсығы имек,сирек кездесетін құстар. Дуадақ-тырнатәрізділер отрядының бір тұқымдасына жататын құс. Ол үнсіз әрі сақ жүретін құс.Салмағы 4-10 кг,ірілері 20 кг-ға жетеді Құлан тақтұяқтылар отрядына жататын жабайы жылқы. Ден тұрқы 210-240 см, шоқтығының биіктігі 112-126 см,салмағы 190-260 кг аралығында. Үйге Суретте берілген аңдар,жануарлар туралы ақпарат іздеп, зерттеу жобасын жасаңыз.Зерттеу жобасында өзектілік, мәселе және оның шешу жолдарын көрсетіңдер
|
Мәтінмен жұмыс жасайды. Ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданады. Жаңа мәтінмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды.
Суретпен жұмыс жасайды.
Аңдар,жануарлар туралы ақпарат іздейді. Зерттеу жобасын жасайды. |
Дескриптор Жалпы – 5 балл. Термин дерді, ғылыми деректерді орынды қолдана ды,диалог құрады.
Дескриптор Жалпы – 5 балл. Түртіп алу жүйесімен мәліметті талдайды. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері.
«INSERT»
Сурет
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қызыл кітапқа енген жануарлар. 8-класс.қмж үлгісі.
Қызыл кітапқа енген жануарлар. 8-класс.қмж үлгісі.
Қысқамерзімді жоспар. №-3 сабақ.
|
Бөлім: |
5-бөлім: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.01.24 |
|
Сыныбы: 8ә,б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қызыл кітапқа» енген жануарлар.Т/Б сөйлем мүшелері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру. Айтылым. «Табиғат-біздің досымыз» .Оны қорғау менің міндетіме жата ма? Оқушылар, «Қызыл кітап» туралы, оған енген жануарлар туралы толық мәлімет алу үшін, тақтаға бейнероликке назар аударайық. |
Оқушы сыни ойлау тұрғысынан жауап береді. Бейнеролик көрсетіледі. |
Бір шапалақ |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ютуб |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында бейнероликте көрсетілген ақпараттарды ой қозғау сұрақтары арқылы ұжымдық талқылау. 1.Қызыл кітап не үшін қажет? 2.Қызыл кітапқа енген қандай жануарларды білесің? 3.Тірі ағзаның әркелкілігі қалай аталады?( биоалуандылық) 4. Ғаламшарымызда қанша түр тіршілік етеді. (10 миллионнан )астам Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. |
Сұраққа жауап береді. Пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор Жалпы –3 балл. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
№1 Жұптық жұмыс.Оқылым мәтінімен жұмыс. Оқулықтағы 68-беттегі 4-тапсырмада берілген «Қызыл кітап» Оқылым мәтінін оқып, «Неге қызыл түс? Аталған кітапты шығаруға ұсыныс жасаған кім?» деген сұрақтарды талқылап,жұбыңмен диалог құр.Тұрлаулы сөйлем мүшелерін түсініп қолдан. №2 «INSERT» әдісімен жұмыс. Жаңа мәтінмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. W- білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді; Қызыл кітап- бұл қауіп – қатер дабылы.
Қазақстан үкіметі 1978 жылдың қаңтарында Қызыл кітапты құру туралы
қаулы шығарды. Сілеусін-мысық тұқымдасына жататын жыртқыш. Салмағы 13-23кг, ұзындығы 87-104,құйрығы 20-31 см.Қазақстанда 3 түрі кездеседі. Ақбөкендер-жұптұяқтылар отрядының бөкендер туысына жатады. Бойы 126-150см, 37-49кг. Қоқиқаздар-теңіз көлінде ғана ұялап, жұмыртқалайды.Олардың тұмсығы имек,сирек кездесетін құстар. Дуадақ-тырнатәрізділер отрядының бір тұқымдасына жататын құс. Ол үнсіз әрі сақ жүретін құс.Салмағы 4-10 кг,ірілері 20 кг-ға жетеді Құлан тақтұяқтылар отрядына жататын жабайы жылқы. Ден тұрқы 210-240 см, шоқтығының биіктігі 112-126 см,салмағы 190-260 кг аралығында. Үйге Суретте берілген аңдар,жануарлар туралы ақпарат іздеп, зерттеу жобасын жасаңыз.Зерттеу жобасында өзектілік, мәселе және оның шешу жолдарын көрсетіңдер
|
Мәтінмен жұмыс жасайды. Ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданады. Жаңа мәтінмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды.
Суретпен жұмыс жасайды.
Аңдар,жануарлар туралы ақпарат іздейді. Зерттеу жобасын жасайды. |
Дескриптор Жалпы – 5 балл. Термин дерді, ғылыми деректерді орынды қолдана ды,диалог құрады.
Дескриптор Жалпы – 5 балл. Түртіп алу жүйесімен мәліметті талдайды. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері.
«INSERT»
Сурет
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














