Материалдар / Қызықты Математика
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қызықты Математика

Материал туралы қысқаша түсінік
Вариатив сабаққа арналған математикадан қмж
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




«Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі» КММ








«Қызықты математика» оқу

курсы бойынша 1 - тоқсанға

рефлексивтік есеп


1 «В» сыныбы

2023-2024 оқу жылы

Дәулетханова І.Т.










Өскемен қаласы




«Қызықты математика»

1 «В» сыныбына

«Қызықты математика» оқу курс бағдарламасы

2023-2024 оқу жылының 1- тоқсанына есеп

2021-2022 оқу жылында «Қызықты математика» курс бағдарламасы оқушылардың жас ерекшеліктері ескеріліп, мектеп стандартын кеңейте отырып, жоғарғы нәтижелерге қол жеткізу үшін оқушылардың математика пәнінен алған білім, білік дағдыларын, танымдық қабілеттерін, дүниетанымын арттыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында құрылған.

Бағдарлама мақсаты:

Кеңейтіліген математика бағдарламасының мақсаты – сындарлы оқыту негізінде оқушылардың математикалық таным негіздерін меңгеруіне және сәйкес дағдыларын қалыптастыруына мүмкіндік жасау, функционалды сауаттылығын дамыту.

Жоспар қоршаған ортаны қабылдау мен түсіну тәсілі ретінде қарастырылатын математикалық ойлауды дамытуға бағытталған. Жоспар оқушылардан пәнді игеруде өз танымдары мен математика ғылымына қызығушылығын арттыруды, сондай-ақ математикалық әдістер мен шешімдердің әдемілігін және маңыздылығын бағалауды талап етеді.

Жылына 33 оқу сағатына есептелген.


Міндеттері:

  • оқи білу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, проблемаларды қою және шешім қабылдау,командада жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу

  • қоршаған ортаның проблемаларын білу және тҥсіну, басқалардың көзқарасын қабылдау, сынды дұрыс қабылдап үйрену, топтағы жұмыс дағдыларын дамыту, ұжымда түрлі рөлдерді орындау;

  • оқушыларға математика тарихын таныстыру: сан және геометриялық фигура тұжырымдамаларын дамыту; арифметикалық операцияларды ойлап табу.


Күтілетін нәтиже:

    • логикалық ойлау қабілеттері , кеңістікті елестету және математикалық терминдерді пайдалану дағдылары қалыптасады;

    • өз бетімен ақпаратты табу, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, проблемаларды қою және шешім қабылдау, командада жұмыс істеуге үйренеді, сыни тұрғыдан ойлауды, шығармашылықпен ойлауды және коммуникативтік дағдыларды дамытады;

    • өзінің математикалық білімі мен біліктерін басқа пәндерді меңгеруде, күнделікті өмірде пайдалана алады.


Қашықтықтан өткен «Асыл тас» олимпиадасында барлығы 10 оқушым жүлделі орындар иеленді. 2 оқушы – 1 орын, 6 оқушы – 2-орын, 2 оқушы – 3 орын. Бұл - математика пәніне деген қызығушылықтың нәтижесі деп ойлаймын.

«Қызықты математика» курсы бойынша кездескен қиындықтар:

1. Оқушылардың есте сақтау қабілеттерінің төмендігі;

2. Өз беттерімен жұмыс жасауға кейбір оқушылардың қалыптаса қоймағандары.


Ұсыныстар:

1. Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыруға байланысты жаттығулар беріп, жұмыс жасау;

2. Өз беттерімен жұмыс жасай білуге қалыптастыру, деңгейлік тапсырмалар беру.



























Пәні: Қызықты матеематика

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Ұзын, қысқа, кең, тар . Заттарды өлшеу

(Сабақтың тақырыбы)

Педагогтың аты-жөні

Дәулетханова І.Т.

Пәні

Қызықты математика

Бөлім

.Сандар мен цифрлар

Күні


Сыныбы: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұзын, қысқа, кең, тар . Заттарды өлшеу

Оқу мақсаты

Ггеометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)

Заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау;

Сабақтың мақсаты

Шамалар арқылы салыстыруды үйрену.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі уақыты

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс

Ұйымдастыру

___ мин


Психологиялық ахуал

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!

Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне

жақындатады)

Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің

тұсына қояды)

Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,

саусақтары күн сияқты)

Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады).

Іс- әрекеттер арқылы орындайды.

Жарайсыңдар!

Нейрогимнастика-лық жаттығу.

___ мин

ЖАҢА САБАҚ

Заттарды көлемдеріне қарай отырып, салыстыру.

Салыстыруда шамалар ұғымдарын қолданады.

«Басбармақ» арқылы бір-бірін бағалау

Таратпа

дәптер

қаламсап


кесте

___ мин

Өзектендіру.

1 тапсырма бойынша жұмыс жасау.

Мағынасы бойынша қарама-қарсы сөздерді атайды.

үлкен – кіші жоғары – төмен

ұзын – қысқа кең – тар

алыс – жақын биік – аласа

қалың – жұқа

Мұғалім сыныптағы ұқсас заттарға назар аударады (жоғары – төмен, ұзын – қысқа, жақын – алыс).

Мағынасы бойынша қарама-қарсы сөздерді атайды.



Оқушыларды мадақтау

МҚ:

«Жарайсыңдар»


дәптер.


___ мин




Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Әрбір жұптағы заттардың қайсысы қысқа?

Оны қалай анықтағаныңды түсіндір.


Егер оларды бірінің үстіне бірін қоюға болмайтын болса, онда заттардың ұзындығын қалай салыстыруға болады?

Біз бүгін сабақта түрлі тәсілдермен заттардың ұзындығын салыстыруды үйренеміз.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.

«Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.



___ мин

Жаңаны ашу.

2 тапсырмамен жұмыс жасау. Заттарды ұзындығы және ені бойынша қалай салыстыруға болады? Мұғалім ол үшін геометриялық фигураларды дайындайды. Оқушыларға оларды қатар қою және беттестіру арқылы салыстыруды көрсетеді.

Заттарды салыстырудың екі тәсілін қолданады.

Смайлик арқылы бағалау.



дәптер.


___ мин

Жаңаны қолдану

3 тапсырманы орындауға ұсынады.Берілген өлшем бойынша кесінділер сызады


Кесінділер сызады


дәптер

___ мин

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №4 тапсырмамен практикалық жұмыс.

Әрбір жұп кесіндіде неше өлшем барын сана. Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?



Өлшеуіштермен өлшеу жұмыстарын жүргізеді.

Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

дәптер.

Өлшеуіш

тер.

___ мин

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы №4 тапсырманы орындауға ұсынылады.

Берілген фигураларды пайдаланып, дәптеріңе
аппликация сал. Әр түрінен неше фигура пайдаланғаныңды сана. Олардың санын салыстыр.

Оқушылар осындай аппликация құрастырады. Оларда берілген әрбір фигураны қанша рет қолданын анықтайды.

Смайлик арқылы бағалау.



дәптер.


___ мин

«Бағдаршам» әдісі.

Қызыл түс – сабақта көп нәрсені түсінбедім, сабақтағы мәліметтер саған керек емес, сабақта белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын.

Сары түс – сабақ қызықты болды, белсенді болдым, сабақта пайдалы мәліметтер алдым, орнымнан жауап бердім, бірнеше тапсырманы өзім орындадым, сабақта мен өзімді жақсы сезінемін.

Жасыл түс – с

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!