Қызықты математика елінде
Сыныбы: 2
Сабақтың тақырыбы: Қызықты математика елінде
Сабақтың мақсаты:
1. Қазақтың салт – дәстүрін еске түсіріп, оқушылардың математикадан алған
білімдерін пысықтап, топқа бөліп жарыстыра отырып саралау.
2. Оқушылардың ой – өрісін кеңейтіп, жарыса жұмыс істеуге, логикалық ойлауды
жеделдетуге баулу, танымдық қабілетін, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3. Оқушыларды ұлттық рухта тәрбиелеу, халықтың салт – дәстүрін жан – жақты
түсіне білуге, білімді азамат болуға тәрбиелеу.
Түрі: жарыс сабақ
Әдісі: ойын, сұраққа – жауап, ізденушілік, топтық.
«Ақыл – ойды тәртіпке келтіретін математика, сондықтан да оны оқу керек»
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен
Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толған жанымыз жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына бізден.
«Ой тастау»
- Қандай қазақтың ұлттық ойындарын білесіңдер?
- Бүгін «Көкпар» ойыны арқылы қызықты математика елінде сабағымызды бастаймыз.
-«Көкпар» ойынының ойын ережесін көріп жүрсіңіздер, олай болса «Тұлпар» және
«Сәйгүлік» тобы болып жарысып, білімдерімізді сарапқа саламыз.
- Абай атамыз, «Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген
нәрселермен озады» деген екен. Біз бүгін шынайы көкпар тартпағанмен, білімімізді
жарысқа саламыз
2. «Көкпар» ойыны Сұрақ жауап
«Тұлпар» тобына
Балалар, көкпар тартысты бастайық. Қойылған сұраққа қай топ бірінші
жауап берсе, сол топ бірінші болып, қазандыққа ұпай салған болып есептеледі.
● 4 қойдың неше аяғы бар? (16)
● 1 км = 1000 м
● 1 ц = 100 кг
● 15 : 3 = 5
● 1 мин = 60 сек
«Сәйгүлік» тобына
● 1 ц = 100 кг)
● 1 м = 100 см
● 24 : 6 = 4
● 1 тәулік = 24 сағ
● 4 сиырдың неше аяғы бар?
«Құлагер» тобына
● 1 ғасыр = 100 жыл
● 6 х 7 = 42
● 1дм = см
● 1 тәулік те қанша күн бар
● 1 сағатта қанша минут бар
3. «Сиқырлы қазандық» Шабандоздар жарысы
Әр оқушы өзіне қажетті тапсырмаларды орындап ұпай жинайды
«Тұлпар» тобына
Мектеп бағына 36 түп алма және одан 10 түбі кем алмұрт
ағашы отырғызылды. Мектеп бағына неше алмұрт ағашы отырғызылды?
«Сәйгүлік» тобына
5. Сырымда 100 теңге болды. Ол қалам сатып алғаннан кейін, оның 40 теңгесі
қалды. Ол қанша ақша жұмсады?
«Құлагер» тобына
4.Салыстыр.
5дм * 9см
7дм 4см * 74см
1м 5дм 9см * 1м 6дм 0см
Есептерді шығар.
Жүзу үйірмесіне алдымен 10 адам, содан кейін тағы 8 адам жазылды. Үйірмеге
барлығы неше адам жазылды?
4. Сергіту
5. Математикалық диктант. «Дода». Көп таңбалы сандарды жазу( Білімі қалыс
оқушылармен жұмыс)
- Көкпар кезінде жерге түскен серкеге жаппай таласу дода деп аталады
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
23 пен а – ның қосындысы 38 – ге тең
Х 29 – дан 24 – ке артық
45 – ті 4 пен 1 – дің қосындысына бөлу
43 санынан 36 мен 4 – тің бөліндісін азайту
в – ны 5 есем кеміту, мұндағы в =45
54 пен 46 – ның қосындысын а есе арттыру, мұндағы а =4
9 бен 5 сандарының көбейтіндісінің мәні неге тең?
27 мен 3 сандарының бөліндісінің мәні неге тең
4 санын 5 есе арттырса, қандай сан шығады?
Қорытынды. Сарапшылар пікірі
Бағалау
Жеңіске жеткен топ марапатталып, оқушыларды бағалаймыз