Күнделікті жоспар
-
Бөлім: Дыбысты машықтандыру
Мектеп: Ақтерек ом
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Л.Ы.Атекенова
Сынып: 1 ә
Қатысқан оқушы сан:
Сабақтың тақырыбы
[Р],[Р`] дыбысы ашық буында.
Сабақтың мақсаты
[Р],[Р`] дыбысын ашық буында дұрыс айтуға машықтандыру
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р],[Р`] – дыбысын ашық буында кездесуін білу керек
Болу керек: [Р],[Р`] – дыбысның ашық буынның сөз басында болатыны туралы түсінігі болу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарға жауап бере білу
Сабақ барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Р дыбысы ашық буында
Р дыбысы ашық буында
Күнделікті жоспар
-
Бөлім: Дыбысты машықтандыру
Мектеп: Ақтерек ом
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Л.Ы.Атекенова
Сынып: 1 ә
Қатысқан оқушы сан:
Сабақтың тақырыбы
[Р],[Р`] дыбысы ашық буында.
Сабақтың мақсаты
[Р],[Р`] дыбысын ашық буында дұрыс айтуға машықтандыру
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р],[Р`] – дыбысын ашық буында кездесуін білу керек
Болу керек: [Р],[Р`] – дыбысның ашық буынның сөз басында болатыны туралы түсінігі болу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарға жауап бере білу
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
8 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Музыка ырғағымен оқушылармен амандасу. Оң қолды маңдай түсына қойып сәлем, сол қолды алдыға созып тамаша деп айтқызу. Осылайша қолдың кезектілігін ауыстыра отырып сәлемдеуді нейрожаттығу арқылы көрсету.
Өткенді қайталау
Тыныс жаттығуы. «Насос» \музыка ырғағымен\
Шарты: Мұрынмен ұзақ тыныс алып, ауызбен тыныс шағару арқыл насос жаттығуын орындаймыз.
Арикуляциялық жаттығулар.
Музыка ырңағымен және қолдың қозғалысын қосу арқылы артикуляциялық жұмысты орындау.
Оқушылардың тілін жаттықтыру жұмысы
Машинаы оалдырып Р дыбысын айта отырып жолдармен жүріп өту

Үйге тапсырма: Төрт түлік туралы өлеңді жаттау
Табиғат о басында
Төрт түлiк мал таратқан.
Барлығын да расында
Адам үшiн жаратқан.
Оқушылар логопедпен бірге қайталайды.
Тыныс жаттығуларын жасайды.
Артикуляциялық жаттығуларды жасайды.
Өлеңді жатқа айтады.
Әр тапсырма сайын баланы мақтап, ынталандырып отыру керек.
Міне, тамаша!
Тыныс алу жаттығын да жақсы жасап келесіңдер
Жарайсың, сен арикуляциялық жаттығуларды жақсы меңгеріп келесің!
Тамаша, балақай! Сен өлеңді жаттап алыпсың.
Интернет желісі
Тыныс алу жаттығуына қолдан жасалған көбелектер суретімен жасалған құрал
Артикуляциялық жаттығуларға суреттер
Негізгі бөлім
30 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р],[Р`] дыбысын ашық буында машықтандыру\жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырып кету\
Балақай, Махаббат періштесі беріп жіберген «Ризашылық әнін» айтып берейін , -деп оқушыларғамен жаңа сабақ тақырыбын ашу
Ризамын бүгінге,Ризамын бүгінге,
Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге.
Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге,
Ризамын, ризамын, ризамын қазірге!
Балаға буынның үш түрін түсіндіріп кету\ өйткені алдыңғы сабақтарда өтетін тақырыптар болғандықтан\

Егер [Р],[Р`] дыбысын буынның бірінші әріпі болып кездессе ол онда ашық буынды болып келеді.
Мыаслы: РА, РӘ,РЕ, РУ,РО,РӨ,РҮ,РЫ
1. Тапсырма
«
Қателесіп
қалма» «Р» дыбысын ашық буында анық
айтРО-РА-РО-РА РА-РА-РО
РЫ- РЫ-РО-РО РО-РЫ-РУ
РУ-РУ-РУ- РО РЫ-РӨ-РӨ
РҮ -РҮ –РО-РО РУ-РУ-РО
РО-РО-РӨ -РҮ РҮ-РҮ-РҮ
РА-РО-РӨ -РҮ РӨ-РӨ –РЫ
2 тапсырма « Ойлан, тап!» Оқушылар алдына буын жазылған кілт және сөз жазылған құлпы беріледі. Оқушылар буынұйқасты тыңдап, кілт пен құлпыны ашады.
Тақтамен жұмыс тапқан сөзді тақтаға жазу
РА -РА-РА- әдемі гүл райхан
РА-РА-РА- риза болды Рақым
РО-РО-РО- темір екен робат
РИ-РИ-РИ- Рима мен Ринат егіз
РЫ-РЫ-РЫ- әжемнің аты Рысты
3. тапсырма. «Тап та, жүр» әдісі. Ашық буынды РА, РО, РЕ буынымен жүре отырып, суреге жетііп сөздерді дұрыс айту керек
РА
РУ
РІ
РИ
РЕ
РО
РО
РЕ
РЭ
РА
РА
РА
РО
РЫ
РІ
РҰ
РӨ
РҮ
РЭ
РА
РА
РЭ
РЫ
РЕ
РО
РА
РЕ
РҮ
РӘ
РА
РА
РА
РИ
РО
РИ
РҮ
РІ
РӘ
РИ
РҮ
РА
РА
РО
РЭ
РА
РО
РҰ
РӨ
РӘ
РЫ
РА
РЭ
РИ
РІ
РИ
РУ
РҮ
РҰ
РО
РА
РИ
РЕ
РЭ
РІ
РЕ
РЭ
РӨ
РҮ
РА
РА
РА
РЕ
РІ
РӘ
РҰ
РҮ
РӨ
РИ
РЕ
РА
РА
РА
РО
РИ
РА
РЫ
РЭ
РО
РИ

Сергіту сәті: Музыка ырғағымен « Алақан, қабырға, жұдырық» нейрожаттығуын орындау
4. тапсырма. «Миға шабуыл» әдісі.
Тазша баланың ойлап тапқан
сөйлемдерін тыңдап, қатесін тауып, түзеп
айт.Радио тыңдады Рауанды.
Райхан гүлі бағбанды отырғызды.
Тарақ Раянамен шашын тарады.
Рояль Ринатта ойнады.
Ребус шешті Раушанды.
5 тапсырма. «Кім, тапқыр!» әдісі. Суреттегі сөйлемді суретпен сәйкестендіру керек

Оқушы [Р],[Р`] дыбысын буынның бірінші әріпі болып кездессе ол онда ашық буынды болып келетінін түсінеді.
Буындарды «Попит» ойынымен қайталату
Буынұйқасты тыңдап, буынға сәйкес сөзді табады \құлпыға сәйкес кілтті табады\
Ашық буынды РА, РО, РЕ буынымен жүре отырып, суреге жетіп сөздерді дұрыс айтуға тырысады.
Сергіту сәтін логопедпен бірге жасайды
Оқушылар сөйлемдерді тыңдап, сөйлемді дұрыс айтуға тырысады.
Оқушылар фламастердің көмегімен сөйлемді суретпен сәйкестендіреді
Міне,тамаша! сен тапсырманы орындай алдың!
Жарайсыңдар, сендер тапсырманы орындай алдыңдар!
Сергіту сәтін де жақсы орындай алдыңдар
Тамаша! Сен бұл тапсырманы да жақсы орындадың.
Бәрекелді, бұл тапсырманы да жақсы орындай алдыңдар
Суреттер


Үстел бетіне жабысқан түрлі- түсті алақан, қатырға жұдырық суреттері
Соңы
7 минут
Рефлексия
Өткен тақырып бойынша оқушымен «Микрафон ортада» Әдісімен сұхбаттасу, сұрақ жауап арқылы.
-Бүгінгі сабақтан не түсіндің?
-Сабақта не ұнады?
-Сабақта түсінбей қалған жерің бар ма?
Қорытынды « Ризашылық әні» сабақты қорыту
Ризамын бүгінге,Ризамын бүгінге,
Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге.
Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге,
Ризамын, ризамын, ризамын сіздерге!
Үйге тапсырма: Ризашылық әнін жаттау
Оқушы микрафонға жауап береді. Сабаққа қатысу барысында қызықты және түсінбей қалған кезеңдерін айтады.
Жарайсыңдар сендер микрофонмен жақсы жауап бере алдың.
Қолдан жасалған микрафондар
шағым қалдыра аласыз













