Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Р» дыбысын және ұлттық құндылық
(сабақтың тақырыбы)
|
Кезеңі |
Машықтандыру кезеңі |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Қожанова А |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: 10 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Р» дыбысы және ұлттық құндылық |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Ұлттық құндылық» лексикалық тақырыбы бойынша сөздік қорын молайту; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе кезеңі 3 мин Сабақтың басы 10 минут
10 минут |
Психологиялық жаттығу
Қайырлы таң
досым, «Кел танысайық» сәті -Сәлемдесу - Танысу .Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. « Іздеп тап» ойыны Кебеже тамақ сақтауға арналған сандық сияқты ағаш бұйым. Кебеженің түбі қалың тақтайдан жасалады. Оның қақпағы кәдімгі сандықтың қақпағы сияқты болып келеді. Мақсаты: Кебеже ішінде жасырылған заттарды тауып айтады. Балалар осы сөздердің барлығында қандай дыбыс кездесіп тұр? Жаңа сабақ -Бүгінгі сабағымызда «Р» дыбысын ашық буындарда айтуға машықтанамыз. Артикуляциялық жаттығулар Артикулияциялық жаттығулар: «Күрекше» - жалпақ тілді ауыз қуысынан шығарып, төменгі ерінге салып, 10-15 секунд ұстап тұру керек. «Кесе» – ауыз кең ашық, жалпақ тілді жоғары тіске қарай көтеріп, 10-15 секунд ұстап тұру керек. Бірақ тіл тіске тимеуі керек. «Ат шауып келеді» - ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек.Тіл асты желбезегін созу. 10-15 рет қайталау қажет. «Саңырауқұлақ» - ауызды кең ашып, тіл ұшын таңдайға жапыстырып ұстап тұру керек. «Тәтті тосап» - жалпақ тілімен жоғары ерінді жалап, ауыз қуысынына тереңірек кіргізіп ұстау. 10-15 рет қайталау керек. «Сылақшы» - ауыз кең ашық, тілдің ұшымен қатты таңдайды сылау. Бағытын өзгерте отырып, 10-15 рет қайталау керек. Додокаэдр арқылы балаларға лақтыру арқылы артикулияциялық жаттығуды жасайды. Шертпек — бұл асық ойынының бір түрі, көбінесе балалар арасында танымал. Ойында төрт немесе одан да көп асықтар пайдаланылады. Ойынның негізгі мақсаты — асықты дәл нысанаға көздеп, дәл тигізу. «Шертпек ойыны»арқылы «Р» дыбысын ашық буында машықтардыру. Бірге қайтала Ра-ра-ра ру-ру-ру ра-ро-ру-рұ-ры-рэ Рұ-рұ-рұ рэ-рэ-рэ ро-ру-рұ-ры-рэ-ра Ро-ро-ро рә-рә-рә ру-рұ-ры-ра-ро-ри Ры-ры-ры рі-рі-рі рұ-ры-рэ-ра-ро-ра Тыныс алу жаттығуы жапырақ ұшыру |
-Сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады Оқушылармен танысу Кебеже Тары, бауырсақ, өрік, құрт, домбыра Рр дыбысы Ра Ро Ру Тыныс алу жаттығуын жасайды |
жарайсыңдар
|
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут 7 минут 7 минут |
Сергіту сәті Асықтарды бір-біріне соғу арқылы күй ырғағымен билеу
«Көр,ойла, қайтала» әдісі Жеке жұмыс Екі домбыраның суретін оң және сол қолымен бір уақытта бояу арқылы баланың ми талшықтарын оятады.Бұл әдіс баланы тұлға ретінде қалыптастырады.Баланың зейінін,ойлау қабілетін, қабылдауын және ұсақ маторикасын дамытады.
Мақсаты: Р дыбысы кездесетін сөздерді айтқызу арқылы , р дыбысын пысықтау. Шар, қар ара,құрт сурет қою |
Орындарынан тұрып бір сергіп алады.
-Бір уақытта оң және сол қолмен суретті бояйды.
Балалар жауап береді Қолындарын көтеріп жауап берді |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Логопед: - Балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? - Қандай ұлттық ойынменен таныстық? Сабаққа жақсықатысқан оқушыларды мадақтап, құртпен бағалау. Кері байланыс: «От шашу» |
-Иә |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Р дыбысы және ұлттық құндылық
Р дыбысы және ұлттық құндылық
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Р» дыбысын және ұлттық құндылық
(сабақтың тақырыбы)
|
Кезеңі |
Машықтандыру кезеңі |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Қожанова А |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: 10 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Р» дыбысы және ұлттық құндылық |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Ұлттық құндылық» лексикалық тақырыбы бойынша сөздік қорын молайту; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе кезеңі 3 мин Сабақтың басы 10 минут
10 минут |
Психологиялық жаттығу
Қайырлы таң
досым, «Кел танысайық» сәті -Сәлемдесу - Танысу .Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. « Іздеп тап» ойыны Кебеже тамақ сақтауға арналған сандық сияқты ағаш бұйым. Кебеженің түбі қалың тақтайдан жасалады. Оның қақпағы кәдімгі сандықтың қақпағы сияқты болып келеді. Мақсаты: Кебеже ішінде жасырылған заттарды тауып айтады. Балалар осы сөздердің барлығында қандай дыбыс кездесіп тұр? Жаңа сабақ -Бүгінгі сабағымызда «Р» дыбысын ашық буындарда айтуға машықтанамыз. Артикуляциялық жаттығулар Артикулияциялық жаттығулар: «Күрекше» - жалпақ тілді ауыз қуысынан шығарып, төменгі ерінге салып, 10-15 секунд ұстап тұру керек. «Кесе» – ауыз кең ашық, жалпақ тілді жоғары тіске қарай көтеріп, 10-15 секунд ұстап тұру керек. Бірақ тіл тіске тимеуі керек. «Ат шауып келеді» - ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек.Тіл асты желбезегін созу. 10-15 рет қайталау қажет. «Саңырауқұлақ» - ауызды кең ашып, тіл ұшын таңдайға жапыстырып ұстап тұру керек. «Тәтті тосап» - жалпақ тілімен жоғары ерінді жалап, ауыз қуысынына тереңірек кіргізіп ұстау. 10-15 рет қайталау керек. «Сылақшы» - ауыз кең ашық, тілдің ұшымен қатты таңдайды сылау. Бағытын өзгерте отырып, 10-15 рет қайталау керек. Додокаэдр арқылы балаларға лақтыру арқылы артикулияциялық жаттығуды жасайды. Шертпек — бұл асық ойынының бір түрі, көбінесе балалар арасында танымал. Ойында төрт немесе одан да көп асықтар пайдаланылады. Ойынның негізгі мақсаты — асықты дәл нысанаға көздеп, дәл тигізу. «Шертпек ойыны»арқылы «Р» дыбысын ашық буында машықтардыру. Бірге қайтала Ра-ра-ра ру-ру-ру ра-ро-ру-рұ-ры-рэ Рұ-рұ-рұ рэ-рэ-рэ ро-ру-рұ-ры-рэ-ра Ро-ро-ро рә-рә-рә ру-рұ-ры-ра-ро-ри Ры-ры-ры рі-рі-рі рұ-ры-рэ-ра-ро-ра Тыныс алу жаттығуы жапырақ ұшыру |
-Сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады Оқушылармен танысу Кебеже Тары, бауырсақ, өрік, құрт, домбыра Рр дыбысы Ра Ро Ру Тыныс алу жаттығуын жасайды |
жарайсыңдар
|
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут 7 минут 7 минут |
Сергіту сәті Асықтарды бір-біріне соғу арқылы күй ырғағымен билеу
«Көр,ойла, қайтала» әдісі Жеке жұмыс Екі домбыраның суретін оң және сол қолымен бір уақытта бояу арқылы баланың ми талшықтарын оятады.Бұл әдіс баланы тұлға ретінде қалыптастырады.Баланың зейінін,ойлау қабілетін, қабылдауын және ұсақ маторикасын дамытады.
Мақсаты: Р дыбысы кездесетін сөздерді айтқызу арқылы , р дыбысын пысықтау. Шар, қар ара,құрт сурет қою |
Орындарынан тұрып бір сергіп алады.
-Бір уақытта оң және сол қолмен суретті бояйды.
Балалар жауап береді Қолындарын көтеріп жауап берді |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Логопед: - Балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? - Қандай ұлттық ойынменен таныстық? Сабаққа жақсықатысқан оқушыларды мадақтап, құртпен бағалау. Кері байланыс: «От шашу» |
-Иә |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















