|
Күні:17.10.2018ж Сынып: 1 |
Мұғалім:Жағалбайлы Р.О. Қатысқандар саны: Қатыcпағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Р дыбысы мен әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жаңа білімді меңгереді. Көптеген оқушылар:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Р дыбысы мен әрпін ажырата алады, сөзге дыбыстық талдау жасай алады, дауысты не дауыссыз екенін ажыратады. Сөздерде кездесу ретін анықтайды. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, еңбек |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазба тыңдалым, сюжетті суреттер. |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
Р дыбысы мен әрпі |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
3 мин
Сабақтың ортасы
Полиглот әдісі
«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі |
Ширату жаттығулары -Сәлеметсіңдер ме, оқушылар! - Здравствуйте, дети! - Good morning, children! - Қане, бәріміз орнымыздан тұрайық, шаттық шеңберін құрайық! (МК.Ұ.)Қайырлы таң достым! Қайырлы күн болсын! Бүгінгі күн міне, Сәттілікке толсын. Қолымыздан ұстайық Достығымызды құрайық, Жылулығымызды сыйлайық, Күлімсіреп қарайық Сабағымызды бастайық. Балалар біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбын тақтадан қараймыз Р дыбысы мен әрпі. Жақсы енді біз қазір саяхатқа шығамыз Ел ордасы Астана қаласына.Қалаға жету үшін бізге көлік керек. Көлікті шақыру үшін автокөліктің моторы сияқтыРРР деп айтайық. Міне көлігімізде келіп қалды Бірінші аялдамаБайтерек.Біз тапсырманы орындуымыз керек.суреттердғ не көріп тұрмыз? (МК.Ұ)АРА-ПЧЕЛА- ВЕЕ Ара -Пила -SAW Бұл не балалар? -ара - кім араны көрді? -ара не жинайды? Кімді ара шағып алған? -Жарайсыңдар балалар, Ара сөзінде қанша әріп бар? -Буынға бөлейікші? - а-ра. -ара сөзінде «р» әрпі қайда тұр? Ортасында. Дұрыс айтасыңдар! Жұппен жұмыс Оқулықпен жұмыс
|
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Ара- бұл құрал. Суретін көрсету. Кімнің үйінде ара бар? Кім арам мен жұмыс жасап көрді? Ара- бұл жәндік. Ол бал жинайды. Омарташы ағайлар балын алып дүкендерге апарады. ҚБағалау:мадактау Дескриптор: - тыңдау арқылы сұраққа жауап береді. - сурет бойынша жұппен әңгімелейді. - суреттегі ара сөздерінің мағынасын ажыратады. Дұрыс жақсы Енді машинамызға отырамыз Елорда Астанамызды аралаймыз.Екінші аялдама Думан ойын саулығы.Оған кіру үшін келесі тапсырманы орындаймыз. Оқулық пенжұмыс Бағандағы сөздерді оқу. Кері байланыс. 1)Мен өзім оқимын. 2) Хормен оқу. 3)Мағынасын ашу. 4)Тізбектеп оқу. ҚБ смайлик Дескриптор: - оқушылар жеке және хормен оқиды - сөздерді буынға бөледі - Р дыбысы нешінші буында тұрғанын айтады - Сергіту жаттығуы видео Д АРА АРНА НАР НАН АЛА «
бағдаршам». Бағдаршам сөзінде Р р дыбысы бар ма? Буынға
бөлейік? -сары жанғанда не істейміз? - дайындаламыз. - Сары сөзінде Р р әрпі бар ма ? - Буынға бөлейікші? - Қай көзі жанғанда жүретін
едік? - Ендеше, жасыл көзін жандыру үшін Р р әрпін
әдемілеп жазып шығайық. Көркем
жазу Дәптермен жұмыс Дескриптор: - Р дыбысын ауада және дәптерге үлгі бойынша әдемі жазып үйренеді - жазу жолын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады Жаттығу жұмысы |
Сюжетті суреттер Оқулық |
|
|
|
Дескриптор: - тыңдау арқылы сұраққа жауап береді. - сурет бойынша жұппен әңгімелейді. - суреттегі ара сөздерінің мағынасын ажыратады. Жеке жұмыс «Серпілген сауал» әдісі 1. Р дыбысы қандай дыбыс? 2. Р дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? 3. Р дыбысына мысал келтір Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді, Р дыбысына мысал келтіреді |
|
|
|
|
«Дыбысты анықта » ойыны Р әрпі кездесетін сөздер айтқанда, қол шапалақтаймыз. Ал,басқа әріптерден басталатын сөздерді айтқанда аяғымызбен белгі береміз. Радио Раушангүл Арпа- мынау арпа. Ол егістікте өседі. Арпадан біз нан аламыз. Арпаны көргендерің бар ма? Арпа сөзінде неше буын бар? Р р дыбысы қайда орналасқан? Нар- мынау нар. Ол түйенің бір түрі. Арна- арна дегеніміз өзендердің арнасын айтады. Суретпен көрсету |
|
|
|
«Бірге ойлаймыз» әдісі
|
Топтық жұмыс 1-топ:“Ойлан, тап” ойыны Р әрпі бар сөздерді тап. Р дыбысы бар суреттерді сәйкестендіру Р дыбысы бар суреттерді боя және бояған суретіңе сөйлем ойла Дескриптор: Р дыбысына байланысты сөзді табады. Суреттерді сәйкестендіреді.Сөздерден сөйлем құрайды. |
Слайд |
|
|
«Кір жаю»әдісі |
Саралау «Сәйкестендіру»
әдісі Дескриптор: -Суреттерді атайды, сәйкестендіреді Әріптерден сөз құрастыру. Жіпке ілу.Дыбыстық талдау. |
Суреттер |
|
|
Сабақтың соңы
4 мин |
Кері байланыс
|
|
|
|
Дифференциация (саралау) – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалауды – қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін кейбір оқушыға саралау тапсырмасы берілді. |
Әрбір тапсырма орындалған сайын мадақтаулар айтылады. |
Сабақта үзіліс кезінде өзін өзі ұстау ережелері ескеріледі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Р дыбысы мен әрпі
Р дыбысы мен әрпі
|
Күні:17.10.2018ж Сынып: 1 |
Мұғалім:Жағалбайлы Р.О. Қатысқандар саны: Қатыcпағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Р дыбысы мен әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жаңа білімді меңгереді. Көптеген оқушылар:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Р дыбысы мен әрпін ажырата алады, сөзге дыбыстық талдау жасай алады, дауысты не дауыссыз екенін ажыратады. Сөздерде кездесу ретін анықтайды. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, еңбек |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазба тыңдалым, сюжетті суреттер. |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
Р дыбысы мен әрпі |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
3 мин
Сабақтың ортасы
Полиглот әдісі
«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі |
Ширату жаттығулары -Сәлеметсіңдер ме, оқушылар! - Здравствуйте, дети! - Good morning, children! - Қане, бәріміз орнымыздан тұрайық, шаттық шеңберін құрайық! (МК.Ұ.)Қайырлы таң достым! Қайырлы күн болсын! Бүгінгі күн міне, Сәттілікке толсын. Қолымыздан ұстайық Достығымызды құрайық, Жылулығымызды сыйлайық, Күлімсіреп қарайық Сабағымызды бастайық. Балалар біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбын тақтадан қараймыз Р дыбысы мен әрпі. Жақсы енді біз қазір саяхатқа шығамыз Ел ордасы Астана қаласына.Қалаға жету үшін бізге көлік керек. Көлікті шақыру үшін автокөліктің моторы сияқтыРРР деп айтайық. Міне көлігімізде келіп қалды Бірінші аялдамаБайтерек.Біз тапсырманы орындуымыз керек.суреттердғ не көріп тұрмыз? (МК.Ұ)АРА-ПЧЕЛА- ВЕЕ Ара -Пила -SAW Бұл не балалар? -ара - кім араны көрді? -ара не жинайды? Кімді ара шағып алған? -Жарайсыңдар балалар, Ара сөзінде қанша әріп бар? -Буынға бөлейікші? - а-ра. -ара сөзінде «р» әрпі қайда тұр? Ортасында. Дұрыс айтасыңдар! Жұппен жұмыс Оқулықпен жұмыс
|
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Ара- бұл құрал. Суретін көрсету. Кімнің үйінде ара бар? Кім арам мен жұмыс жасап көрді? Ара- бұл жәндік. Ол бал жинайды. Омарташы ағайлар балын алып дүкендерге апарады. ҚБағалау:мадактау Дескриптор: - тыңдау арқылы сұраққа жауап береді. - сурет бойынша жұппен әңгімелейді. - суреттегі ара сөздерінің мағынасын ажыратады. Дұрыс жақсы Енді машинамызға отырамыз Елорда Астанамызды аралаймыз.Екінші аялдама Думан ойын саулығы.Оған кіру үшін келесі тапсырманы орындаймыз. Оқулық пенжұмыс Бағандағы сөздерді оқу. Кері байланыс. 1)Мен өзім оқимын. 2) Хормен оқу. 3)Мағынасын ашу. 4)Тізбектеп оқу. ҚБ смайлик Дескриптор: - оқушылар жеке және хормен оқиды - сөздерді буынға бөледі - Р дыбысы нешінші буында тұрғанын айтады - Сергіту жаттығуы видео Д АРА АРНА НАР НАН АЛА «
бағдаршам». Бағдаршам сөзінде Р р дыбысы бар ма? Буынға
бөлейік? -сары жанғанда не істейміз? - дайындаламыз. - Сары сөзінде Р р әрпі бар ма ? - Буынға бөлейікші? - Қай көзі жанғанда жүретін
едік? - Ендеше, жасыл көзін жандыру үшін Р р әрпін
әдемілеп жазып шығайық. Көркем
жазу Дәптермен жұмыс Дескриптор: - Р дыбысын ауада және дәптерге үлгі бойынша әдемі жазып үйренеді - жазу жолын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады Жаттығу жұмысы |
Сюжетті суреттер Оқулық |
|
|
|
Дескриптор: - тыңдау арқылы сұраққа жауап береді. - сурет бойынша жұппен әңгімелейді. - суреттегі ара сөздерінің мағынасын ажыратады. Жеке жұмыс «Серпілген сауал» әдісі 1. Р дыбысы қандай дыбыс? 2. Р дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? 3. Р дыбысына мысал келтір Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді, Р дыбысына мысал келтіреді |
|
|
|
|
«Дыбысты анықта » ойыны Р әрпі кездесетін сөздер айтқанда, қол шапалақтаймыз. Ал,басқа әріптерден басталатын сөздерді айтқанда аяғымызбен белгі береміз. Радио Раушангүл Арпа- мынау арпа. Ол егістікте өседі. Арпадан біз нан аламыз. Арпаны көргендерің бар ма? Арпа сөзінде неше буын бар? Р р дыбысы қайда орналасқан? Нар- мынау нар. Ол түйенің бір түрі. Арна- арна дегеніміз өзендердің арнасын айтады. Суретпен көрсету |
|
|
|
«Бірге ойлаймыз» әдісі
|
Топтық жұмыс 1-топ:“Ойлан, тап” ойыны Р әрпі бар сөздерді тап. Р дыбысы бар суреттерді сәйкестендіру Р дыбысы бар суреттерді боя және бояған суретіңе сөйлем ойла Дескриптор: Р дыбысына байланысты сөзді табады. Суреттерді сәйкестендіреді.Сөздерден сөйлем құрайды. |
Слайд |
|
|
«Кір жаю»әдісі |
Саралау «Сәйкестендіру»
әдісі Дескриптор: -Суреттерді атайды, сәйкестендіреді Әріптерден сөз құрастыру. Жіпке ілу.Дыбыстық талдау. |
Суреттер |
|
|
Сабақтың соңы
4 мин |
Кері байланыс
|
|
|
|
Дифференциация (саралау) – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалауды – қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін кейбір оқушыға саралау тапсырмасы берілді. |
Әрбір тапсырма орындалған сайын мадақтаулар айтылады. |
Сабақта үзіліс кезінде өзін өзі ұстау ережелері ескеріледі. |
|
шағым қалдыра аласыз


















