«Күнекей» балабақшасы
"Р" дыбысын буында және сөзде дұрыс айтуға машықтандыру
Логопед: Сақтанова Гүлнұр Қабланбекқызы
Қызылорда, 2018-2019жж.
Тақырыбы: «Р» дыбысын буында және сөзде дұрыс айтуға машықтандыру.
Мақсаты:
Білімділік: «Р» дыбысын жеке, буында, сөзде, сөз тіркесінде анық айтуға машықтандыру, «Р» дыбысын басқа буын, сөз ішінде дұрыс ажырата білуге үйрету.
Тәрбиелілік: адамгершілік тәрбиесіне баулу, партада дұрыс отыруға үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Түзетушілік: Фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалар арқылы ойлау, естесақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: топтық
Көрнекілігі: «Р» дыбысының артикуляциясы, артикуляциялық жаттығулар,
слайд, түрлі суреттер, ақпараттық технология интерактивті тақта, зонд тапсырмалар.
Әдісі: түсіндіру, еліктеу, сұрақ-жауап, тапсырма беру, механикалық әдіс, ойын.
|
Кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық Ұйымдастырушылық ізденістік Рефлексиялық түзетушілік |
I. Психологиялық дайындық. Ша-ша-ша, бүгінгі күн тамаша Ше-ше-ше, көңіл-күйіміз ерекше Шу-шу-шу, жылулықтан шашамыз шашу Шы –шы-шы, қуаныш бәріне тарашы Оқушыларды сабаққа дайындау.
II. Өткен оқу қызметін қайталау
«Р дыбысының
артикуляциясы»
«Дыбыстар жолы»: Қане, жүк көлігінің, жолбарыстың, кеменің дауысын сала отырып жолын басып өтейік.
Шарикті зонд көмегімен айта алматын балаларға көмек беріледі. Артикуляциялық гимнастика
«Көңілді тіл туралы
ертегі» III. Жаңа тақырыпты баяндау «Қол шатырды жөндейік» Балалар, мына қолшатырды жөндеу қажет. Ол үшін оның әр бұшын жоғарыдағы нүктесімен қосу керек. Қосқан кезде пайда болған буындарды атау қажет.
«Өздік массаж» -Балалар, қолымыз талды ма? Онда қолымызға өзіміз азғантай массаж жасайық. Екі қолдың кездеседі алақаны Бірін-бірі жылытады Бетімен де бөліседі Жаман ойды сүртіп тастап Құлағына көшеді Жоғары-төмен тездетіп Тыныс жаттығуы: Дұрыс терең тыныс алу, терең дем шығару: Мұрын-ауыз Ауыз-мұрын Мұрын-мұрын Ауыз-ауыз «Шар үрлеу» «Жел гуілдейді» «Р» дыбысын буында дұрыс айтуға машықтандыру
Ра – ра – ра, шашыңды жақсылап
тара Ыр-ыр-ыр, қамбаны астыққа толтыр Ор - ор -ор, өрмекші құрған тор Ыр -ыр-ыр, шашылады ән мен жыр Сергіту сәті: «Әлқиса» «Р» дыбысын сөзде дұрыс айтуға машықтандыру(слайд арқылы суреттер көрсетіледі) Слайдтағы суреттерді атау, «Р» дыбысы қай жағында орналасқанын атау, саусақ жаттығуларын жасау. «Заттарды үйіне орналастыр»
-Балар, мына көпқабатты үйде «р» дыбысы бар заттар тұрады екен. Қанекей, оларды өз үйлеріне дұрыс орналастырайык! (раушан, радио,рөл, ара, күрек, қарбыз, қияр, сиыр, нар) -Жарайсыңдар, балалар! -Сабаққа белсене қатысқандарыңа көп рахмет! Қонақтармен қоштасайық! |
Логопедтің соңынан қайталайды «Р дыбысының артикуляциясын» есіне түсіреді Тапсырманы орындайды Логопедтің айтуы бойынша жаттығуларды орындайды Логопедтің айтуы бойынша жаттығуларды орындайды Логопедтің соңынан буындарды қайталайды Қол саусақтарына массаж жасайды Бала логопедтің артынан қайталайды, берілген тапсырманы нұсқау бойынша орындайды Буынды тақпақтарды дұрыс және анық айтуға тырысады Слайдтағы суреттерді атайды, «р» дыбысы қай жағында тұрғанын айтады, саусақ жаттығуларын жасайды Тапсырманы нұсқау бойынша орындайды. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: «Р» дыбысының дұрыс айтылу тәртібін
Меңгереді: «Р» дыбысын буында, сөзде дұрыс айтуды
Игереді: «Р» дыбысы кездесетін жаңа сөздерді
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Р" дыбысын буында және сөзде айтуға машыктандыру
"Р" дыбысын буында және сөзде айтуға машыктандыру
«Күнекей» балабақшасы
"Р" дыбысын буында және сөзде дұрыс айтуға машықтандыру
Логопед: Сақтанова Гүлнұр Қабланбекқызы
Қызылорда, 2018-2019жж.
Тақырыбы: «Р» дыбысын буында және сөзде дұрыс айтуға машықтандыру.
Мақсаты:
Білімділік: «Р» дыбысын жеке, буында, сөзде, сөз тіркесінде анық айтуға машықтандыру, «Р» дыбысын басқа буын, сөз ішінде дұрыс ажырата білуге үйрету.
Тәрбиелілік: адамгершілік тәрбиесіне баулу, партада дұрыс отыруға үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Түзетушілік: Фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалар арқылы ойлау, естесақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: топтық
Көрнекілігі: «Р» дыбысының артикуляциясы, артикуляциялық жаттығулар,
слайд, түрлі суреттер, ақпараттық технология интерактивті тақта, зонд тапсырмалар.
Әдісі: түсіндіру, еліктеу, сұрақ-жауап, тапсырма беру, механикалық әдіс, ойын.
|
Кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық Ұйымдастырушылық ізденістік Рефлексиялық түзетушілік |
I. Психологиялық дайындық. Ша-ша-ша, бүгінгі күн тамаша Ше-ше-ше, көңіл-күйіміз ерекше Шу-шу-шу, жылулықтан шашамыз шашу Шы –шы-шы, қуаныш бәріне тарашы Оқушыларды сабаққа дайындау.
II. Өткен оқу қызметін қайталау
«Р дыбысының
артикуляциясы»
«Дыбыстар жолы»: Қане, жүк көлігінің, жолбарыстың, кеменің дауысын сала отырып жолын басып өтейік.
Шарикті зонд көмегімен айта алматын балаларға көмек беріледі. Артикуляциялық гимнастика
«Көңілді тіл туралы
ертегі» III. Жаңа тақырыпты баяндау «Қол шатырды жөндейік» Балалар, мына қолшатырды жөндеу қажет. Ол үшін оның әр бұшын жоғарыдағы нүктесімен қосу керек. Қосқан кезде пайда болған буындарды атау қажет.
«Өздік массаж» -Балалар, қолымыз талды ма? Онда қолымызға өзіміз азғантай массаж жасайық. Екі қолдың кездеседі алақаны Бірін-бірі жылытады Бетімен де бөліседі Жаман ойды сүртіп тастап Құлағына көшеді Жоғары-төмен тездетіп Тыныс жаттығуы: Дұрыс терең тыныс алу, терең дем шығару: Мұрын-ауыз Ауыз-мұрын Мұрын-мұрын Ауыз-ауыз «Шар үрлеу» «Жел гуілдейді» «Р» дыбысын буында дұрыс айтуға машықтандыру
Ра – ра – ра, шашыңды жақсылап
тара Ыр-ыр-ыр, қамбаны астыққа толтыр Ор - ор -ор, өрмекші құрған тор Ыр -ыр-ыр, шашылады ән мен жыр Сергіту сәті: «Әлқиса» «Р» дыбысын сөзде дұрыс айтуға машықтандыру(слайд арқылы суреттер көрсетіледі) Слайдтағы суреттерді атау, «Р» дыбысы қай жағында орналасқанын атау, саусақ жаттығуларын жасау. «Заттарды үйіне орналастыр»
-Балар, мына көпқабатты үйде «р» дыбысы бар заттар тұрады екен. Қанекей, оларды өз үйлеріне дұрыс орналастырайык! (раушан, радио,рөл, ара, күрек, қарбыз, қияр, сиыр, нар) -Жарайсыңдар, балалар! -Сабаққа белсене қатысқандарыңа көп рахмет! Қонақтармен қоштасайық! |
Логопедтің соңынан қайталайды «Р дыбысының артикуляциясын» есіне түсіреді Тапсырманы орындайды Логопедтің айтуы бойынша жаттығуларды орындайды Логопедтің айтуы бойынша жаттығуларды орындайды Логопедтің соңынан буындарды қайталайды Қол саусақтарына массаж жасайды Бала логопедтің артынан қайталайды, берілген тапсырманы нұсқау бойынша орындайды Буынды тақпақтарды дұрыс және анық айтуға тырысады Слайдтағы суреттерді атайды, «р» дыбысы қай жағында тұрғанын айтады, саусақ жаттығуларын жасайды Тапсырманы нұсқау бойынша орындайды. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: «Р» дыбысының дұрыс айтылу тәртібін
Меңгереді: «Р» дыбысын буында, сөзде дұрыс айтуды
Игереді: «Р» дыбысы кездесетін жаңа сөздерді
шағым қалдыра аласыз
















