Күнделікті сабақ жоспары
-
Бөлім: Дыбысты бекіту
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқан оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
[Р] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдер мен мәтінде бекіту
«Мен қалай тамақтанамын?»
Сабақтың мақсаты
Буындарда, сөздерде, сөйлемдерде және мәтінде кездесетін [Р] дыбысын анық, дұрыс айту, сөздік қорын молайту.
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р] дыбысын сөздерде бекіте білу керек
Болу керек: [Р] дыбысын буында, сөздерде, сөйлемдерде дұрыс айта алу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарына толық жауап бере білуге үйрену
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
8 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! (Қолын жайып, көкке көтереді.)
Армысыздар құрметті қонақтар! (Қолын алға созады.)
Армысың, менің кішкене достарым!
Бүгінгі сабағымыз сәтті болсын. Деніміз сау болсын.
Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жетейік, -деп оқушымен сәлемдесу, сабаққа отырғыз
Сенің бүгінгі дұрыс жауабыңа житон беріп отырамын
Сабақ соңында кім көп житон жинаа сол жеңеді
Өткенді қайталау
Артикуляциялық жаттығу
Көңілді тіл туралы ертегі
Ертеде бір көңілді тіл

әдемі үйде өмір сүріп жатады. Ол үй қайда? Д
ұрыс,
ол –ауыз.Ол таңертең тұрып тісін жуып,
қ
оршауға
барады,қоршауының сыры
к
етіп қалғанын
көріп, сырды алы сала қоршауын
сылайды.Қ
оршауын
сырлап болған соң, есік алдында байлаулы тұрған
тайына отырып
орманға қарай шабажөнеледі. орманан саңырауқұлақ тереді, саңырауқұлақ теріп жүріп, бір кішкентай баян тауып алады.

да, оны әрі бері созып ойнайды.
Сол кезде ағаш басынан т
оқылдаған
дауысты естейді.Қараса тоқылдақ екен. Ол таң қалып тоқылдаққа ұзақ қарап тұрады. Осылайша тіл әбден шаршап үйіне келіп ұйықтап қалады.
Тыныс жаттығуы «Түрлі түсті жіптер» мен «Қуыршақ барби» мұрынмен ұзақ ауаны жинатып, ауыз арқылы ауаны шығарып, түрлі түсті жіптерді үрлеу.
Үйге тапсырма: жаңылтапаш сұрау
Нейрожттығулар мидың екі жарты шарын дамыту
[Р] дыбысын дұрыс айтайық
Оқушы логопедпен бірге
Артикуляциялық жаттығуларды ертегі желісімен жасайды.
Тыныс жаттығуларын жасайды.
Оқушы жаңылтпашты жатқа айтады.
Оқушы нейрожаттығу тақтасымен жұмыс жасайды
Міне, тамаша! Оқушының дұрыс жауабына мадақтау арқылы бағалап отыру
Жарайсың, сен арикуляциялық жаттығуларды жақсы меңгеріп келесің
Тыныс жаттығуын да жақсы жасдың.
Тамаша, балақай! Сен жаңылтпашты жаттап алыпсың
Интернет желісі
Сурет
Тыныс алу жаттығуына қолдан жасалған түрлі түсті ленталармен жасалған құрал, Барби қуыршағы, гүл күлтелері
Нейрожаттығуға арналған тақтайшалар
Негізгі бөлім
20 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдер мен мәтінде бекіту.
\сабақ мақсатымен таныстырып өту\
1.Тапсырма «Кубизм» әдісі «Буындарда дұрыс айт, анық айт» жаттығуы Поппит

2. тапсырма « Мен саған, сен маған» әдісімен сөздің басында, ортасында, соңында кездесетін сөздерді айту\Оқушы мен логопед сөзді ата отырып бір-бірінің алақандарын соғып, сөзді бергендей ойнайды.\

3.тапсырма

«Фотограф»ойыны оқушыға [Р]дыбысы бар бірнеше суретті көрсетіп, мұқият қаратып, есіне сақтатауын сұрау, көзін жұмғыздыртып, сол кезде логопед бірнеше суретті тығып қояды, оқушы көзін ашқанда ненің суреттері жоғалғанын айтуы керек орыс , қырғыз суреттері

4.тапсырма. Дәптермен жұмыс. Есіңде қалған сөздерді дәптерге жазып шық
Сергіту сәті
«Алақан, қабырға, жұдырық» жаттығуын музыка ырңағымен жасасу
5.тапсырма «Іздеңіз» ойыны « Дұрыс айт, анық айт» жаттығуы бидай арасына жасырылған Р дыбысы бар майда ойыншықтар мен әріптерді ала отырып,сөйлем құрастыру және оны қатқаға жазу. Жазған сөйлемді дұрыс анық оқып айту. менде бидай салынған ыдыс\
6.тапсырма. «Миға шабуыл» әдісімен мәтінмен жұмыс жасау.Суреттерді орынына қоя отырым сөйлемді толықтырып, мәтінді оқып беру.
\Сұрақ қоюға болады\

-Мәтінде не жайында болды?
-Раушанның не істеді?
Оқушы ойынды қызыға ойнайды.
Оқушы суреттерді жаттай отырып, тапсырманы орындайды.
Оқушы ойынға қазаға қатысады.
Оқушы тақтамен, дәптермен жұмыс жасайды.
Оқушы тапқан әріпіне немесе затына сөйлем құрайды
Суретті сөйлеммен жұмыс жасайды, мәтінді оқып шығады, сұрақтарға жауап береді
Оқушының дұрыс жауабына жетон беру
Әр тапқан жауабына житон беру
Әр дұрыс жауапқа житон беріледі.
Жазған сөздің санына қарай житон беріледі
Дұрыс жауапқа жетон беру
Жарайсың! Саған осы тапсырмаға 2 жетон беремін



Дәптер
Тақтамен жұмыс
Әріптер және қияр, картоп, орамжапырақ

Соңы
2 минут
Сабақты бекіту
Рефлексия
Өткен тақырып бойынша оқушымен «Сұраққа жауап» әдісімен сұхбаттасу, сұрақ жауап арқылы.
-Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?
-Сабақтан не үйрендің, не қызық, не түсініксіз болды?
Житондарын санау мақтау арқылы да бағалау
Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ шешіп келу

Оқушы микрoфонға жауап береді. Сабаққа қатысу барысында қызықты және қиын болған кезеңдерін айтады
Міне, жақсы/, балақай, сен бүгінгі сабақтан өзіңе керекті мәліметтерді алдың деген ойдамын.
Қолдан жасалған микрофондар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
[Р] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдер мен мәтінде бекіту «Мен қалай тамақтанамын?»
[Р] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдер мен мәтінде бекіту «Мен қалай тамақтанамын?»
Күнделікті сабақ жоспары
-
Бөлім: Дыбысты бекіту
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқан оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
[Р] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдер мен мәтінде бекіту
«Мен қалай тамақтанамын?»
Сабақтың мақсаты
Буындарда, сөздерде, сөйлемдерде және мәтінде кездесетін [Р] дыбысын анық, дұрыс айту, сөздік қорын молайту.
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р] дыбысын сөздерде бекіте білу керек
Болу керек: [Р] дыбысын буында, сөздерде, сөйлемдерде дұрыс айта алу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарына толық жауап бере білуге үйрену
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
8 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! (Қолын жайып, көкке көтереді.)
Армысыздар құрметті қонақтар! (Қолын алға созады.)
Армысың, менің кішкене достарым!
Бүгінгі сабағымыз сәтті болсын. Деніміз сау болсын.
Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жетейік, -деп оқушымен сәлемдесу, сабаққа отырғыз
Сенің бүгінгі дұрыс жауабыңа житон беріп отырамын
Сабақ соңында кім көп житон жинаа сол жеңеді
Өткенді қайталау
Артикуляциялық жаттығу
Көңілді тіл туралы ертегі
Ертеде бір көңілді тіл

әдемі үйде өмір сүріп жатады. Ол үй қайда? Д
ұрыс,
ол –ауыз.Ол таңертең тұрып тісін жуып,
қ
оршауға
барады,қоршауының сыры
к
етіп қалғанын
көріп, сырды алы сала қоршауын
сылайды.Қ
оршауын
сырлап болған соң, есік алдында байлаулы тұрған
тайына отырып
орманға қарай шабажөнеледі. орманан саңырауқұлақ тереді, саңырауқұлақ теріп жүріп, бір кішкентай баян тауып алады.

да, оны әрі бері созып ойнайды.
Сол кезде ағаш басынан т
оқылдаған
дауысты естейді.Қараса тоқылдақ екен. Ол таң қалып тоқылдаққа ұзақ қарап тұрады. Осылайша тіл әбден шаршап үйіне келіп ұйықтап қалады.
Тыныс жаттығуы «Түрлі түсті жіптер» мен «Қуыршақ барби» мұрынмен ұзақ ауаны жинатып, ауыз арқылы ауаны шығарып, түрлі түсті жіптерді үрлеу.
Үйге тапсырма: жаңылтапаш сұрау
Нейрожттығулар мидың екі жарты шарын дамыту
[Р] дыбысын дұрыс айтайық
Оқушы логопедпен бірге
Артикуляциялық жаттығуларды ертегі желісімен жасайды.
Тыныс жаттығуларын жасайды.
Оқушы жаңылтпашты жатқа айтады.
Оқушы нейрожаттығу тақтасымен жұмыс жасайды
Міне, тамаша! Оқушының дұрыс жауабына мадақтау арқылы бағалап отыру
Жарайсың, сен арикуляциялық жаттығуларды жақсы меңгеріп келесің
Тыныс жаттығуын да жақсы жасдың.
Тамаша, балақай! Сен жаңылтпашты жаттап алыпсың
Интернет желісі
Сурет
Тыныс алу жаттығуына қолдан жасалған түрлі түсті ленталармен жасалған құрал, Барби қуыршағы, гүл күлтелері
Нейрожаттығуға арналған тақтайшалар
Негізгі бөлім
20 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдер мен мәтінде бекіту.
\сабақ мақсатымен таныстырып өту\
1.Тапсырма «Кубизм» әдісі «Буындарда дұрыс айт, анық айт» жаттығуы Поппит

2. тапсырма « Мен саған, сен маған» әдісімен сөздің басында, ортасында, соңында кездесетін сөздерді айту\Оқушы мен логопед сөзді ата отырып бір-бірінің алақандарын соғып, сөзді бергендей ойнайды.\

3.тапсырма

«Фотограф»ойыны оқушыға [Р]дыбысы бар бірнеше суретті көрсетіп, мұқият қаратып, есіне сақтатауын сұрау, көзін жұмғыздыртып, сол кезде логопед бірнеше суретті тығып қояды, оқушы көзін ашқанда ненің суреттері жоғалғанын айтуы керек орыс , қырғыз суреттері

4.тапсырма. Дәптермен жұмыс. Есіңде қалған сөздерді дәптерге жазып шық
Сергіту сәті
«Алақан, қабырға, жұдырық» жаттығуын музыка ырңағымен жасасу
5.тапсырма «Іздеңіз» ойыны « Дұрыс айт, анық айт» жаттығуы бидай арасына жасырылған Р дыбысы бар майда ойыншықтар мен әріптерді ала отырып,сөйлем құрастыру және оны қатқаға жазу. Жазған сөйлемді дұрыс анық оқып айту. менде бидай салынған ыдыс\
6.тапсырма. «Миға шабуыл» әдісімен мәтінмен жұмыс жасау.Суреттерді орынына қоя отырым сөйлемді толықтырып, мәтінді оқып беру.
\Сұрақ қоюға болады\

-Мәтінде не жайында болды?
-Раушанның не істеді?
Оқушы ойынды қызыға ойнайды.
Оқушы суреттерді жаттай отырып, тапсырманы орындайды.
Оқушы ойынға қазаға қатысады.
Оқушы тақтамен, дәптермен жұмыс жасайды.
Оқушы тапқан әріпіне немесе затына сөйлем құрайды
Суретті сөйлеммен жұмыс жасайды, мәтінді оқып шығады, сұрақтарға жауап береді
Оқушының дұрыс жауабына жетон беру
Әр тапқан жауабына житон беру
Әр дұрыс жауапқа житон беріледі.
Жазған сөздің санына қарай житон беріледі
Дұрыс жауапқа жетон беру
Жарайсың! Саған осы тапсырмаға 2 жетон беремін



Дәптер
Тақтамен жұмыс
Әріптер және қияр, картоп, орамжапырақ

Соңы
2 минут
Сабақты бекіту
Рефлексия
Өткен тақырып бойынша оқушымен «Сұраққа жауап» әдісімен сұхбаттасу, сұрақ жауап арқылы.
-Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?
-Сабақтан не үйрендің, не қызық, не түсініксіз болды?
Житондарын санау мақтау арқылы да бағалау
Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ шешіп келу

Оқушы микрoфонға жауап береді. Сабаққа қатысу барысында қызықты және қиын болған кезеңдерін айтады
Міне, жақсы/, балақай, сен бүгінгі сабақтан өзіңе керекті мәліметтерді алдың деген ойдамын.
Қолдан жасалған микрофондар
шағым қалдыра аласыз













