Материалдар / "Р" мен "Л" дыбыстары
«Ustaz tilegi» - Республикалық кәсіби педагогтар қауымдастығына қосылып, сайттағы 381 569 материалды тегін жүктеп алу мүмкіндігіне ие болыңыз
Толығырақ

"Р" мен "Л" дыбыстары

Материал туралы қысқаша түсінік
барлық сыныпқа арналған
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пәні:

Логопедиялық сабақ

Бөлім:

І бөлім. Коммуникативтік дағдыларды дамыту

Логопедтің аты-жөні:

Улкебекова Жадыра

Күні:


Сынып: 1-4

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

[Р және Л] дыбыстары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

[Р және Л] дыбыстарының ұқсастығы мен айырмашылығын

табуға үйрету

Сабақтың мақсаты:

Р және Л дыбысыстарының белгілерімен (символдарымен) таныстыру. Дыбыстарды естіп ажырата білуге үйрету.Дыбыстарды буындарда, сөздерде дұрыс айтуға жаттықтыру. Сөйлеу тілінде зат есімдерді ілік септігінде дұрыс қолдануға үйрету.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесуден кейін мұғалім оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақтарын еске түсіреді. Сұрақтарға ауызша жауап беріледі.


Оқулық

Жаңа сабақ

Бүгін сабақта біз дұрыс айтып үйренген Р дыбысын Л дыбысынан ажыратуды үйренеміз.

ІІІ. Артикуляциялық жаттығкулар.

Балалар сендер ертегі тыңдағанды ұнатасыңдар ма? Олай болса , мен сендерге ертегі айтып беремін. Баяғы заманда екі ағайынды болыпты. Олар Рам мен Лам. Олар өте көңілді балалар екен. Күнде таңертең ерте тұрып, терезеден бастариын шыңғарып, көршілеріне күлімдеп қарайды екен. Екі ағкайынды балалар ойын ойнпағканды ұнатады. Рам мына жаттығуларды жасап, ойнайды екен:

«Тістерді тазалау»

«Сылақшы»

-Ал Лам болса, футбол ойнағанды жақсы көреді.

«Допты кім қақпағка кіргізеді»

-Рам әткеншек тебеді.

«Әткеншек»

-Рам мен Лам бірге атқа отырыпта серуендейді.

«Ат шабады»

-Олар атпмен серуендеп жүріп орманнан тоқылдық көреді.

«Тоқылдақ»

-Сосын олар, орманнан саңырауқұлақтарды тереді.

«Саңырауқұлақ»

-Үйлеріне келіп, қарындары ашқан соң тосаппен шай ішеді.

«Тәтті тосап»

-Рам мен Лам шайларын ішіп болған соң, аулада жүрген күрке тауықты көреді.

«Күрке тауық»

-Лам күрке тауық ауладан шығып кетпесін деп, қоршауды жауып қояды.

«Қоршау жасау»

Шатастыратын дыбыстардың артикуляцияларындағы ұқсастық пен айырмашылықтарын анықтау және оларға сипаттама беру.

Дыбыстарды таңбалармен белгілеу.

Р дыбысын айт, енді Лт дыбысын айт.

Р дыбысын айтқанда тіліміз, ерініміз қшандай қалыпта, қай жерде тұрады? Ауа ағыны қандай?

Л дыбысын айтқанда тіліміз, ерніміз қандай қалыпта, қай жерде тұрады? Ауа ағыны қандай?

-Ал енді ағайынды Рам мен Лам дем алады. Рам ән айтады: р-р-р, ал Лам былай ән айтты: л-л-л. Рам айтқан әнді қайтала? Ал Лам қай дыбысты айтты? Бұл дыбыстардың айырмашылығы, ұқсастығы неде? (Баланың назары дыбыстардың артикуляциясындағы ерекшеліктерге аударылады).


Видеоны көру арқылы жаңа сабақпен танысады.


Айна

Слайд


































заттық суреттер, дыбыстың орнын белгілеуге арналған жолақша және текше, дыбыстық талдауға арналған көк және қызыл түсті текшелер.


Сабақтың ортасы

Рам мен Лам саған жұмбақ жасырып отыр, шешуін тап:

Сопақша көк өңі бар,

Пайдалы, мөлдір сөлі бар.

Піскен кезде жияр

Оның аты ..... (қияр)

-Дұрыс, шешуі - қияр

-Енді осы сөзге дыбыстық талдау жасаймыз. Осы сөзде бірінші қай дыбыс? (қ дыбысы) Ол қандай? (дауыссыз). Қандай түсті текшемен белгілейміз? (көк түсті текшемен). Екінші дыбыс ше? (И дыбысы). Ол қандай? (дауысты) Қандай түсті текшемен белгілейміз? (қызыл түсті текшемен). Үшінші дыбыс ше? (Я дыбысы) Ол қандай? (дауысты). Қандай түсті текшемен белгілейміз? (қызыл түсті текшемен). Төртінші дыбыс қай дыбыс? (р дыбысы). Ол қандай? (дауыссыз). Қандай түсті текшемен белгілейміз? (көк түсті текшемен).

Қанша дауысты дыбыс, қанша дауыссыз дыбыс бар? 2 – дауысты, 2 – дауыссыз.Буынға бөл? Қанша буын бар? (2) Бірінші буынды ата, екінші буынды ата.


Оқушылар мұғалімді түсіну арқылы жаңа сөздермен танысады, және өз ойларымен бөліседі.

Оқушылар бір-бірлерін бағалайды.

Кітап, беттер.

Сабақтың соңы

Р және Л дыбысы бар сөздер ойлап кел.

Бүгін қай дыбыстар бойынша жұмыс жүргіздік?

-«Ррррр» - ненің әні?

-«Лллл» - ненің әні?

-Жарайсың?

-Баланы марапаттау.



Жазбаша тапсырмаларды орындап, мұғалімнің жеке чатына жібереді.

Тапсырмаларды орындауына қарай оқушылар бағаланады.


.













Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі